Yunanistan’ın büyük dramından üç kesit 2019

Yunanistan’ın büyük dramından üç kesit 2019

Yunanistan’ın büyük dramından üç kesit 80 10.02.2019, 10:12

Yunanistan’ın büyük dramından üç kesit

17:19 12.11.2019URL'yi kısaltın

Alekos 30’lu yaşlarda Atinalı bir genç. Teknik liseden mezun olduktan sonra gönlünü bir sınıf arkadaşına kaptırdı. Liseyi bitirir bitirmez sevdiği kızla evlendi ve Neos Kosmos dolaylarındaki bir otomobil tamirhanesinde iş buldu.

Yorgos Çatzifotiadis
© AFP 2019 / SAKIS MITROLIDIS
Alekos’un evliliğinin ilk beş yılı neşe ve mutlulukla geçti. Önce baba olmanın mutluluğunu tattı. Sonrasındaysa çalıştığı tamirhanenin sahibi kendisine kısa zamanda ortak olarak tamirhanede görmek istediğini bildirdi. Ancak Alekos için her şey 2009-2010 döneminde, Yunanistan’ın büyük bir ekonomik ve sosyopolitik krizin içerisine sürüklendiği dönemde ters gitmeye başladı. Önce küçük otomobil tamirhanesinin bütçesi sarsılmaya başladı. Alınan işler azalırken, tamirhanenin sahibi vergilerini ve faturalarını ödeyemez duruma geldi. En nihayetinde, 2011 senesinde Alekos’un patronu kepenkleri temelli indirme kararı aldı.

Alekos ekonomik krizin kıskacındaki Yunanistan’da işsiz kalmıştı. Bir süreliğine ailesini geçindirmek adına geçici işlerde şansını denedi. Mevsimlik sokak temizliği personeli oldu. Evlere paket servis götürdü. Bir mezarlıkta çalıştı. Ama bu işlerde tutunamadı. Çocukluğundan beri kendisini derinden etkileyen astımın kötüleşmesiyle beraber işsiz olarak evine kapandı. Çalışma hayatında yaşadığı sorunlar yetmezmiş gibi, 2012 yılında Alekos’un eşi küçük çocuğuyla evi terk etti. 

2013-2019 döneminde, Yunanistan’daki durumun kötüleşmesine paralel olarak, işsiz Alekos ilkin ailesinden ve sağlığından sonrasındaysa kirasını zar zor ödediği küçük dairesinden oldu. O gün bugündür Alekos Atina’nın merkezindeki sokaklarda hayata tutunmaya çalışıyor.

Sputnik’e konuşan Alekos, önemli bir noktanın altını çizdi: “Benim deneyimim aslında o kadar kötü değil. Umutsuzluğa kapılmış 17’li 18’li yaşlarda milyonlarca çocuğumuz var. Onları kaybetmek üzereyiz. Onları kaybedince de Yunanistan’ın varlık nedeni ortadan kalkacak.”

ALEKOS’UN ARKADAŞI DİAMANTİS

Atina’nın merkezinin köşe bucaklarını kendisine mesken tutan evsiz ve barksız Alekos’un 60’lı ve 70’lı yaşlarda iki arkadaşı var. “Onlar benim can arkadaşım” diyor Alekos. Alekos’un ‘hocam’ olarak tanıttığı can dostlarından bir tanesinin ismi Diamantis. 60’lı yaşlardaki Diamantis 5 yıldan beri Atina’nın sokaklarında yaşıyor ve yaşam mücadelesi veriyor.

Diamantis hayatı boyunca kitapları ve gazeteleri elinden bir an olsun bırakmayan, kendini geliştiren ve yeni bilgilerin keşfine adayan bir insan. Bugün ise Atina sokaklarındaki çöp kutularında kitap ve gazete arıyor. “Onlar hem benliğimi bilgiyle kuşatıyor hem de soğuk kış gecelerinde kemiklerimi ısıtıyorlar” diyor Diamantis.

Yunanistan’da ekonomik kriz başladığında, Diamantis’in ailesi onu evden atmış. Diamantis 2009 yılına kadar ağabeyinin küçük kızının yanında kalıyordu. “Öz kızım gibi severdim onu” diyor Diamantis ve ekliyor: “Ancak kriz her şeyi değiştirdi. Vatandaşlarımızı hem ekonomik hem de vicdani açıdan iflasa sürükledi. Bu ortamda öz kızım gibi gördüğüm insan, bir gün kapıyı açtı ve iki küçük çanta ve birkaç kitapla beraber beni kapı dışarı etti.”

SUSKUN KOSTA’NIN BÜYÜK ÖFKESİ

Alekos ve Diamantis gibi Kostas da Atina’nın evsizler ordusuna mensup. Kendisini konuşmayı ve diyalogu pek sevmiyor. Kendi hikayesini paylaşmaktan çekinen Kostas sesini sadece laf politikacılara ve Yunanistan’ın dramında sorumlu olanlara geldiğinde yükseltiyor. “Hepsini bu Syntagma Meydanı’nda asmalı. Son 40-50 yıl boyunca bu ülkeyi yönetenler hesap vermeli ve gerekirse idam cezası geri gelmeli ve derhal uygulanmalı. Bizlere bu acıları yaşatanlar öteki dünyaya servetlerinin rahatlığında ve özgürce gitmemeli” diyor Kosta öfkesini bir türlü saklayamayarak.

ATİNA’DAKİ EVSİZLER ORDUSU BÜYÜYOR

Yunanistan referandum kutlama
© AFP 2019 / LOUISA GOULIAMAKI
Yunanistan’ın büyük şehirlerindeki ve özellikle Atina’daki evsizler sorunu ekonomik krizle beraber kötüleşmeye ve yeni boyutlar kazanmaya devam ediyor. 2019 yılına gelindiğinde Atina’nın merkezi evsiz ve kaderlerine terk edilmiş insanların ‘evine’ dönüşmüş durumda. Konuyu yakından takip eden Atina Belediyesi, sivil toplum kuruluşları ve Yunanistan Kilisesi ülkenin büyük bir insani krizle karşı karşıya olduğu noktasında hemfikir.

Belediye ve sivil toplum kuruluşları Kış aylarının soğuk gecelerinde evsiz insanlara barınak ve sıcak yemek sunmak için ellerindeki tüm imkanları zorluyor. Yunanistan Kilisesi de tüm yıl boyunca elindeki tüm imkanlarla zor durumdaki insanlara, dini ve etnik kimlik ayrımı gözetmeksizin yardım sunuyor. Tüm bu çabalara rağmen, sorunu yakından takip eden merciler, evsiz insanlara yardım noktasında imkanların giderek tükendiği gerçeğine işaret ediyorlar. Öte yandan 2. SYRIZA- ANEL hükümetinin soruna seyirci kaldığı gerçeğini de vurguluyor.

“2019 yılında, AB üyesi Yunanistan’ın başkentinde, kendisine sözüm olan sosyalist ve devrimci diyen bir kabine, parlamento binasının birkaç metre ötesinde insanlarımızı açlığa, soğuğa ve ölüme terk ediyor.” İsminin açıklanmasını istemeyen bir sivil toplum örgütü görevlisi bu noktanın altını özellikle çiziyor.

Yunanistan’ın büyük dramından üç kesit 2019

Yunanistan’ın büyük dramından üç kesit 2019

Related news

 • Rusya ile Türkiye arasındaki ticaret hacmi, yüzde 14.6 arttı
 • Lingual Tedavi : Görünmeyen diş telleri hayatı özgürleştiriyor
 • Rokoko Güllü Lif Örneği
 • Hadise Açıkgöz Kimdir Kaç Yaşında, Boyu, Vikipedi, Biyografisi
 • Aşırı Su İçmek Zehirler mi, Su Zehirlenmesi Nasıl Olur

 • Yunanistan’ın büyük dramından üç kesit 73

  Yunanistan’ın büyük dramından üç kesit


  Yunanistan’ın büyük dramından üç kesit 14

  Yunanistan’ın büyük dramından üç kesit 93

  Yunanistan’ın büyük dramından üç kesit 26

  Yunanistan’ın büyük dramından üç kesit 78

  Yunanistan’ın büyük dramından üç kesit 81

  Yunanistan’ın büyük dramından üç kesit 82

  Yunanistan’ın büyük dramından üç kesit 29

  Yunanistan’ın büyük dramından üç kesit 40

  Yunanistan’ın büyük dramından üç kesit 18

  Yunanistan’ın büyük dramından üç kesit 34

  Yunanistan’ın büyük dramından üç kesit 50

  Yunanistan’ın büyük dramından üç kesit 43

  Yunanistan’ın büyük dramından üç kesit 62

  Yunanistan’ın büyük dramından üç kesit 85

  Yunanistan’ın büyük dramından üç kesit 29