Yaya: yolda yaya güvenliği

Yaya: yolda yaya güvenliği

Hepimiz yayalarız, tamyol trafiği katılımcıları. Bir kişi ziyarete, çalışmaya, okula giderken, bütün bu durumlarda bir yaya olduğunu ve bu nedenle diğerlerinin kişisel güvenliğini ve güvenliğini sağlamak için yol kurallarına uymakla yükümlüdür.yaya geçidi güvenliği

İstatistiklere göre yolda kazaların yarısı yayaların katılımıyla gerçekleşiyor ve bu korkunç bir göstergedir. Yolda yaşanan tüm sıkıntıların temel nedeni dikkatsizliktir.

Yaya kimdi?

Yolun kurallarına göre, yayayolda veya bisikletin veya geçitte aracın dışında kalan bir kişidir. Ayrıca yayalar, tekerlekli sandalye ile hareket eden kişiler, patenler, patenler ve benzeri diğer ulaşım araçlarını kullanıyorlar.

Sürüş sırasında Bisikletçiler hareketin üyesi olan, ancak en kısa sürede bir bisiklet terk ederken, bir yaya dönüşür.

Yaya çalışmaları yürümezken, karayolu servis çalışanları yayalar değildir, yayalar için kurallar kendileri için geçerli değildir.

yaya kuralları

Yoldaki yaya trafiği

Yolun kuralları açıkça ifade edildi,Yoldaki yayalar kesinlikle yaya yolu veya kaldırım boyunca hareket etmelidir. Ve sadece yokluğunda, anayol boyunca hareket izin verilir. Bir kaldırım, yaya veya bisiklet yolunun yokluğunda, yaya güvenliğinin kuralları, arabanın sağ tarafında trafik akışına bakacak şekilde kesinlikle hareket ettirilir.

Bisiklet, moped ya da tekerlekli sandalyeyle seyahat eden kişiler, aynı zamanda taşıtın sağ tarafında da araçların gidişatını takip etmelidir.

Gece ve gece yolda araba kullanırkenYaya güvenlik yönetmeliklerinin yetersiz görülebilmesi koşulları, giysilerindeki retroreflektif elemanlar ile nesnelerin giyilmesini zorunlu kılmaktadır. Giysi üzerindeki bu elemanlar, sürücünün yayayı fark etmesini ve zamanın hızını yavaşlatmasını sağlar.

Yaya geçidi

Karayolu trafiğinde tam bir katılımcı aynı şekilde bir sürücü ve bir yayadır. Bir yaya yolunun kesişiminde ya da kavşakta bir yaya güvenliği, yaya geçidinin sağlanmasına yardımcı olur.

Yaya geçidi - karayolunun güvenli geçişi için özel olarak belirlenmiş ve uygun işaretler ve (veya) yol işaretleri ile işaretlenmiş yolun bir bölümü.yolda yayalar

Yaya geçidi ayarlanabilir ve düzenlenemez.

 1. Ayarlanabilir bir yaya geçidi trafik ışıkları ile donatılmıştır veya üzerinde bir ayarlayıcı bulunur. Regülatörün varlığında, trafik ışık sinyallerinden bağımsız olarak sinyalleri başlatılmalıdır.
 2. Trafik ışığı veya regülatör yoksa, geçişin düzenlenmemiş olduğu kabul edilir. Sabit bir sarı trafik ışığı ile geçiş de düzensiz olarak kabul edilir.

Bir yaya yolunun altın kuralları, her iki yönde iyi bir genel bakışın olduğu ve trafik durumunu gerçekten değerlendirme kabiliyetinin olduğu yolun kesişimidir. İyi görünürlük, sürücü ve yaya için eşit derecede önemlidir.

Yolda genellikle öngörülemeyen durumlar vardır, bu nedenle hareketin diğer katılımcılarının hatalarını görebilmek önemlidir. Bir yaya durumu değerlendirebilmelidir.

Yolda bir yaya güvenliği gereklidir.hazırlanan, örneğin, sürücü disiplinsiz yaya geçişi veya yüksek hızda hareket eden araç üzerinde geçmez yaygın bir durum, kaygan bir yolda Zamanında frenleme için zamanım yok.

Düzensiz yaya geçitlerinde, sürücüyayayı kaçırmamalı, ama bu doğrudan aracın tekerleklerinin altından geçebileceğiniz anlamına gelmez. Yaya, geçişin güvenli olacağından emin olmak için, en yakın araca olan mesafeyi ve yaklaşma hızını gerçekten tahmin etmelidir.

Bir yaya geçidinde karayolunu geçmekte olan bisikletçi bisiklete binmek ve yürümek zorundadır.

Yaya geçidi, yayalara ve sürücülere karşı son derece dikkatli olmanız gereken bir yerdir.

yaya güvenliği önlemleri

Toplu taşıma durakları

Toplu taşıma duraklarındaki ana trafik kazası türü yayalara çarpmaktır.

Bu özellikle şehir koşulları için geçerlidir,duraklar birbirine yakın. Zorluklar eklenir ve sürücüler durma noktasına park eder ve böylece görüş alanını daha da sınırlar.

Çarpışmaların ana nedeni bir ihlalYolun kurallarına göre, bir kişinin toplu taşıma duraklarının hemen önüne geçmesi zorunludur. Otobüsü arkadan bypass ederek, yaya yolun tüm durumunu görmüyor.

Haste de sık sık trajediye yol açar. Giden nakliyeye herhangi bir yolla ulaşma arzusu, bir kişinin tehlikeyi unuttuğunu ve arabaların tekerleklerinin altına doğru acele etmesini sağlar. Çoğu zaman, bu tür "ırklar" ciddi yaralanmalara ve hatta ölümle sonuçlanır.

Ebeveyn sorumluluğu

Çocuk yol trafiği yaralanmaları modern toplumun en acil problemidir.

Her zaman ebeveynlerçocuklar. Bir yetişkinin yanındaki yolu geçmek, çocuk ona güvenir ve hareketi izlemez, böylece bir yetişkin çocuğun elini sıkıca tutmalıdır. Tüm yetişkinler, çocuğun yaya kurallarını, ebeveynleri ve diğer yaşlı yayaları taklit ettiğini hatırlamalıdır.

yaya güvenlik kuralları

Çocuğun yoldaki davranışını aşılamaya başlaması, ona temel kuralları açıklayıp kendi örneğini vermesi en kısa zamanda mümkün olmalıdır.

Bir grup çocuğu taşırken, beraberindeki ikiyolun her iki tarafında, sağ ve solda durmalıdır. Ayakta duran eskortlar, ellerinde yükselen kırmızı bayraklarla harekete karşı karşıya gelmelidir.Gerçek yolda ilerlemeden önce grup durmalı, böylece gerilmiş formasyon gruplanabilir. Tüm çocuk grubu yolun karşısına geçtikten sonra, eşlik eden yolu son bırakın.

Yerleşim bölgesinde yayalar

Yerleşim bölgelerine sadece yollar değil,mahallelerde bulunan, ancak tüm bitişik yarda alanları. Genellikle, yerleşim bölgesinin başlangıcı ve sonu özel bir işaret ile belirlenir, ancak, bu işaretler isteğe bağlıdır.

Yerleşim bölgesinde bulunan yayaların sadece kaldırım boyunca değil, aynı zamanda yolun genişliği boyunca hareket etme hakları vardır. Üstelik, genellikle karayolu dışında herhangi bir yolun geçemeyeceği çoğu zaman oluyor.

Bir yerleşim bölgesinde, yoldaki yayaların trafiğe öncelik verilmiş olmasına rağmen, otomobillerin hareketine mantıksız engeller yaratmak imkansızdır.

Yaya yasak

Yolda yaya güvenliği kuralları aşağıdaki eylemlerle yasaklanmıştır:

 1. Emin olmaktan çıkıp yola çıkınHareketin diğer katılımcılarının kendi güvenliği ve güvenliği. Şiddetli sonuçlara neden olan çoğu kazaların ana nedeninin, taşıtların hareket etmeden önce bir yayanın beklenmedik görünümü olduğu unutulmamalıdır.
 2. Aniden yola çıkın ya da yola çıkın. Yaya geçidi dahil.
 3. Çocuklara eşlik eden erişkinler olmadan kara yoluna bağımsız erişim.
 4. Görünürde bir tane varsa, yaya geçidi dışındaki yolu geçin.
 5. Trafik güvenliği ile ilgili değilse, yolun üzerinde durup durmak için.

Yaya hakları

yolda yaya güvenliği

Bir yayayanın hak ve görevleri, Rusya Federasyonu topraklarındaki yolun kurallarına uymaktadır.

 1. Belirlenmiş düzensiz yaya üzerindeyaya avantajlıdır. Bir yaya güvenliği, bir kişinin ayağının yola çıkmasıyla birlikte tüm araçların tamamen durmasını gerektirir. İstisna sadece spetssignalami olan arabalardır.
 2. Karayolu trafiğinde aktif bir katılımcı olarak bir yaya, yöneticilerin yayaların güvenliği için koşullar yaratmasını talep etme hakkına sahiptir.

para cezaları

Bir yayaya para cezasının uygulandığı ihlallerin listesi oldukça büyüktür ve kişi bunu bilmelidir.

İhlalin ciddiyetine bağlı olarak 200 ila 1500 ruble arasında cezalar uygulanır. Yolun kurallarının görmezden gelmesi, yaya sorumluluğunu ortadan kaldırmaz.

Her şeyden önce, kırmızı engelleyici sinyalin yola geçmek yasak olduğu ve en önemlisi, yaşam için tehlikeli olduğu unutulmamalıdır. Bu ihlal için 500 ruble para cezası verilir.

Bir yaya, yetkisiz bir yerde bir yoldan geçerken, araca müdahale etti ve onun hatası nedeniyle bir kaza meydana geldi, para cezası 1500 ruble kadar olurdu.

Tabii ki, para cezası verilen para cezaları çok büyük değil, ancak yine de idari bir ihlal olacaktır.

Yaya güvenliği

Onun güvenliği hakkında daha önce dikkatli olmalısadece bir yaya. Yayaların güvenliği yaya ve sürücü eylemlerine bağlı olarak değişir, ancak bir yaya tarafından alınan yaralanmaların yaşamla bağdaşmayabileceği hatırlanmalıdır.

Sürücünün etrafındaki her şeyi görmesini beklemeyinve duyar. Yolda yürüyen ya da karayolunu geçecek bir kişi yolu dikkatle izlemeli ve başka bir şey tarafından dikkat dağıtılmamalıdır. Yaya güvenlik önlemleri telefonla konuşmayı, kulaklıktan müzik dinlemeyi veya yan görünümü tamamen kapatan bir başlık takmayı yasaklar.yaya güvenlik kuralları

Bunun için ayrılan yolda bile yoldan geçmekyerler, sürücünün yayayı gördüğünden ve zamanında durduğundan emin olmak için gereklidir. En güvenilir seçenek, öncelikle aracın sürücüsü ile göz teması kurmak ve ancak geçiş işlemine başlamak için bu işlemden sonra gerçekleşir. Trafik ışığıyla donatılmış bir yaya geçidinin bile yolda bir yaya güvenliğini tam olarak sağlayamayacağı hatırlanmalıdır.

Yollarda trajedilerin gerçekleşmesi içinDaha azını, sürücüleri ve yayaları ilk başta tüm kurallara uymak ve birbirlerine saygılı davranmak gerekir. SDA'yı göz ardı ederek, sürücü özgürlüğünü ve yaya - sağlığını riske ediyor.Related news

 • Rezene çayı hazırlanışı ile Etiketlenen Konular
 • Utangaçlık Hayatınıza Engel Olmasın
 • Balkonunuz için kış dekorasyonu
 • Topuklu Ayakkabı Modelleri Platform ve fiyatları
 • Kaşarlı Alabalık Tarifi – Balık Tarifleri

 • Yaya: yolda yaya güvenliği

  Yaya: yolda yaya güvenliği


  Yaya: yolda yaya güvenliği

  Yaya: yolda yaya güvenliği

  Yaya: yolda yaya güvenliği

  Yaya: yolda yaya güvenliği

  Yaya: yolda yaya güvenliği

  Yaya: yolda yaya güvenliği

  Yaya: yolda yaya güvenliği

  Yaya: yolda yaya güvenliği

  Yaya: yolda yaya güvenliği

  Yaya: yolda yaya güvenliği

  Yaya: yolda yaya güvenliği

  Yaya: yolda yaya güvenliği

  Yaya: yolda yaya güvenliği

  Yaya: yolda yaya güvenliği

  Yaya: yolda yaya güvenliği

  Yaya: yolda yaya güvenliği

  Yaya: yolda yaya güvenliği

  Yaya: yolda yaya güvenliği

  Yaya: yolda yaya güvenliği

  Yaya: yolda yaya güvenliği

  Yaya: yolda yaya güvenliği

  Yaya: yolda yaya güvenliği

  Yaya: yolda yaya güvenliği

  Yaya: yolda yaya güvenliği

  Yaya: yolda yaya güvenliği

  Yaya: yolda yaya güvenliği