Yaşlanma Karşıtı 5 Önemli Besin


Yaşlanma karşıtı besinler; yaşlanmayı geciktirmeyi hepimiz isteriz. Bu isteğimiz belki yaşlanmaktan korkmak değildir. Ancak yaşlanmanın bazı etkilerini ortadan kaldırmak olabilir. Cildimizin bakımlı olması, vücudumuzun daha dinç olması ve hafızamızın güçlü olması vazgeçmek istemediğimiz özelliklerimizdendir. Bu sebeple yediğimiz besinler ve besinlerin vücudumuza etkileri önemlidir. Besinlerin içerisinde bulunan bazı vitaminler hem cildimize hem de vücudumuzu aynı anda etkileyebilir.Yaşlanmayı geciktirenbesinleri araştırdık ve sizler için bir araya getirdik.

Sarımsak

Kokusuyla akıllarda yer edinmiş olan sarımsakyaşlanma karşıtı besinlerinbaşında geliyor. Birçok özelliğini zaten halihazırda biliyoruz ancak içerisinde bulunan antioksidan özelliğinin yanı sıra hem bağırsakları düzenler hem de hastalıklara karşı en güçlü savaşı verir. Böylelikle daha zor hasta olursunuz ve vücut direnciniz oldukça sağlamlaşır. Danimarka’da yapılan bir araştırmaya göre sarımsak tüketimini düzenli şekilde gerçekleştirenlerin daha uzun bir ömür yaşadıkları gözlemlenmiş. Hem kalp sağlığı hem de beyin sağlığı için özellikle önemli olan bu besini mutlaka öğünlerinize eklemelisiniz. Yemeklerde bolca kullanarak ve yan öğünlerde tüketerek hayatınıza daha fazla katacağınız sarımsaktan vazgeçmeniz kolay olmayacaktır.

Avakado

Son yıllarda beslenme şeklimizi ve besinlerimizi değiştirmeyle hayatımıza giren Avakado gerçekten de iyi biryaşlanma karşıtı besiniolarak geçiyor. İçerisinde sağlıklı yağ bulunduran besin cildi nemlendirir ve ihtiyacı olan suyu karşılayacak niteliktedir. Hem cilde hem vücuda dost olan Avakado içeriğindeki zengin vitaminler sayesinde saçlarınızın daha parlak görünmesine sebep olur. İçerisinde bulunan maya hücresinden ötürü demirin de oldukça fazla olması özellikle kadınlarda sık görülen kansızlık için yararlı olmaktadır.

Ceviz

Beyin şeklinde olmasıyla beyne oldukça iyi geldiği söylenen cevizyaşlanma karşıtı besinlerinvazgeçilmezlerinden biridir. Gerçekten de beyin fonksiyonlarına oldukça iyi gelen ceviz, kan basıncını düşürme özelliğine sahiptir. Bunama riskini de azaltan bu besin aynı zamanda cildinize iyi gelir ve içerisindeki B vitamini sayesinde vitamin ihtiyacınızın bir kısmını da giderir. Lif bakımından da oldukça zengin olan ceviz bu sayede cildin gergin kalmasını sağlar. Ceviz yemiş ve çerez olarak tüketebileceğiniz gibi yoğurt meyve ve diğer besinlerle de tüketebilirsiniz.

Yaban Mersini

Aslına bakarsanız kırmızı meyvelerin çoğu antioksidan özelliği taşır ve yaşlanmayakarşı oldukça güçlü besinlerdir.Ancak yaban mersini antioksidan bakımından çok güçlü bir besin olduğu için ele almamızda yarar var. Yaşlanma sürecini geciktirmek için önemli olan antioksidanlar vücuttaki kas ve doku değişimlerini engelleme özelliğine sahiptirler. Aynı zamanda vücuttaki tüm yaşlanmaya sebep olan hücrelerin onarılması için gereken özelliğe sahip bir besindir. Arterit riskini azaltan yaban mersini düşük kolesterol için oldukça yararlıdır ve görme yeteneğine etkide bulunur. Meyve olarak veya yoğurtla birlikte tüketebilirsiniz.Somon

Somon Omego 3 zengin içeriğiyle kolesterol seviyesini düşürür ve engeller bu sebeple de oldukçayaşlanma karşıtı bir besinolarak karşımıza çıkar. Sadece kolesterole olan etkisiyle değil, yüksek protein içeriği sayesinde vücuda ihtiyacı olan proteini verir böylelikle ciltteki lekelenmelere, cilt problemlerine ve yaşlanma kırışıklıklarına karşı oldukça iyi sonuçlar verir. Aynı zamanda cilt kanserini vücutta üretilmesini, büyümesini ve sıçramasını engeller. Salata ve ızgara olarak tüketebileceğiniz bu balığı aynı zamanda vitaminlerini de kullanabilirsiniz.

Tüm bahsedilen besinlerin yanı sıra; üzüm, domates, bürüksel lahanası, brokoli gibi besinler deyaşlanma karşıtı besinlerolarak geçiyor.

Related news Yaşlanma Karşıtı 5 Önemli BesinYaşlanma Karşıtı 5 Önemli Besin


Yaşlanma Karşıtı 5 Önemli Besin


Yaşlanma Karşıtı 5 Önemli Besin


Yaşlanma Karşıtı 5 Önemli Besin


Yaşlanma Karşıtı 5 Önemli Besin