Yaşlılık Lekelerine Çözüm: Yaşlılık Lekeleri Lazer Tedavisi 2019

Yaşlılık Lekelerine Çözüm: Yaşlılık Lekeleri Lazer Tedavisi 2019
Yaşlılık Lekelerine Çözüm: Yaşlılık Lekeleri Lazer Tedavisi


Yaşlılık Lekelerine Çözüm: Yaşlılık Lekeleri Lazer Tedavisi

Yaşlılık lekeleri lazer tedavisi

Yaşlılık lekeleri lazer tedavisi

Cilt üzerinde en sık görülebilecek oluşumlardan biri yaşlılık lekeleridir. Bu lekeler estetik olmayan ancak zararı da olmayan lekelerdir. Herhangi bir cilt sorununa neden olmazlar ve kişi için de tehlike arz etmezler. Ancak estetik olarak hoş olmayan bir görünüme neden oldukları için insanlar tarafından istenmezler. Birçok kişi bu yaşlılık lekelerinden kurtulmanın çözümünü aramaktadır. Özellikle yüz ve eller üzerinde görülen bu lekelerin temel etkeni güneş ışınlarıdır. Bu yüzden de güneşle sürekli temas haline olan eller ve yüz bölgelerinde görülmektedir. Kahverenginin tonlarında görülen yaşlılık lekeleri, kişinin güneşe maruz kalması sonucu deri pigment üretiminden sorumlu hücrelerinin bozulması nedeniyle görülür.

Belirli yaşın üstündeki insanların deri hücreleri son derece hassas olur. Bu durumda güneşten gelen ultraviyole ışınlar deri altında bulunan pigment hücrelerinin bozularak gereğinden fazla çalışmasına neden olur. Aşırı pigment üretimi ise rengin kahverengiye dönüşmesine neden olur. Hücrelerin bozulduğu bölgeler oval benzeri şekillerde renk değiştirir. Deri altında aşırı aktif hale gelen melanosit hücreleri normalden çok daha fazla miktarda melanin üretir. Yüksek miktarda üretilen melanin pigmenti derinin üst kısmında birikerek lekeyi oluşturur.

Tabii ki bu lekelerden kurtulmak mümkündür. Ancak kurtulmanın yanı sıra oluşmaması için de bilinçli hareket etmek önemlidir. Bunun yanı sıra dikkat edilse de edilmese de oluşabilecek olan yaşlılık lekelerinden kurtulmanın yolları mevcuttur. Genellikle tıbbi yöntemlere başvurulur. Bu yöntemler şu şekilde sıralanabilir:

– Yaşlılık lekeleri için krem: Beyazlatıcı kremler:

Beyazlatıcı etkisi olan topikal ilaçlar sürülen bölgede melanin birikimi varsa bu birikimi çözerek cildin eski haline dönmesini sağlar. Ancak bu tedavi süreci biraz uzundur. En azından kişinin mutlaka 2 – 4 ay kadar bu topikal ilacı aksatmadan kullanması gerekmektedir.

– Yaşlılık lekelerine ve cilt lekelerine kimyasal peeling:

Kimyasal peeling yöntemi kimyasal bir karışımın cilt yenilenmesi için kullanıldığı bir yöntemdir. Özel olarak hazırlanan kimyasal karışım ciltteki benek olan bölgenin üzerine sürülerek derinin soyulması sağlanır. Bu işlem seanslar şeklinde uygulanır. Her bir seansta melanin birikiminin bir kısmından kurtulmak mümkündür. Belirli bir seans sayısının sonunda melanin birikiminden tamamen kurtulmak mümkündür. Ancak çok kritik bir işlem olan kimyasal peeling uzman dermatologlar tarafından uygulanmak zorundadır.

– Kriyoterapi cilt lekeleri ve yaşlılık lekeleri tedavisi:

Kriyoterapi olarak da bilinen dondurma işlemi en sık başvurulan yöntemlerden bir tanesidir. Sıvı azotun dondurucu olarak kullanıldığı bu işlemde, sıvı azot lekenin olduğu bölgeye püskürtülür ve böylece birikmiş deri pigmenti parçalanır. Yaklaşık 1,5-2 hafta sonunda pigment birikimi olan deri sıyrılır ve altından normal renkteki deri çıkar. Bu durumda lekelerden kurtulmuş olunur. Ancak işlemin etki alanı ve kimyasal etkisi gereği sadece küçük boyuttaki yaşlılık lekeleri için uygulanabilmektedir.

– Lazerle yaşlılık lekesi tedavisi:

Bu yöntem lazer ışınları ile deri katmanları arasında biriken melanin pigmentinin çözülmesi işlemidir. Yaşlılık lekelerinin bulunduğu bölgeler, lekenin büyüklüğü ve koyuluğuna göre çeşitli sayıda seanslarla lazer ışınlarına maruz bırakılır. Bu seanslar sonucunda leke öncelikle gri renge bürünür. Ardından lekenin bulunduğu bölgede cilt hafif bir kabuk bağlar. Kabuk düştüğünde altından lekesiz normal cilt çıkar. Lazer tedavisinin en önemli avantajları, istenen sonuçlara kısa sürede ulaşılması ve herhangi bir yan etki içermemesidir.

Tüm bu tedavi yöntemleri tabii ki kişiler içi olumlu sonuçlar doğurmaktadır. Ancak bir kısmının yan etkisi varken bir kısmı ise yapımı oldukça pahalı yöntemlerdir. Tüm bu yöntemler yerine kullanılabilecek bitkisel yöntemler mevcuttur. Bu bitkisel yöntemler hem daha etkili hem de çok daha sağlıklıdır. Aynı zamanda herhangi ciddi bir bütçeye sahip olmayı gerektirmez.

Sık sık bronzlaşan ve güneşe maruz kalan insanlarda ileri yaşlarda görülen bu sorun için hem tedavi hem de önlem amacıyla birçok bitki kür yapımında kullanılabilir. Lekelerden kurtulmayı sağlayacak etkilere sahip olan bu bitkiler şu şekilde sıralanabilir

– Aloe vera

– Elma sirkesi

– Ayran

– Limon suyu

– Hint yağı

– Yoğurt ve bal karışımı

– Ananas

– Sandal ağacı yağı

Yaşlılık lekelerine bitkisel çözüm:

1 – Yaşlılık lekeleri nasıl giderilir: Aloe vera:

Yaşlılık lekelerinden doğal yollar ile kurtulmak için kullanılabilecek en ideal bitkisel ürünlerden bir tanesi aloe veradır. Sadece yaşlılık lekeleri için değil birçok cilt hastalığının tedavisinde de çok eski zamanlardan bu yana kullanılan aloe vera, içerisinde bulundurduğu güçlü antioksidanlar ve antiseptik bileşenler sayesinde hem bölgenin temizlenmesine hem de doğal dengenin sağlanmasına büyük katkı sağlar. Jel şeklindeki özü topikal uygulama için uygundur.

Aloe vera bitkisinin suyu ya da jeli cilt hastalıklarında genellikle ölü deri hücrelerini yok etme ve yerine yeni sağlıklı hücrelerin büyümesini teşvik etme özelliklerine sahiptir. Nemlendirici içeriği ve anti-inflamatuar bileşenleri ile sağladığı bu etkiler genel olarak yaşlılık lekelerini ortadan kaldırmaya yönelik etkiler gösterir. Hazır olarak temin edilebilecek aloe vera jeli aynı zamanda kolay bir şekilde elde edilebilir. Seyreltmeden doğruca kullanılabilen bu jel kıvamındaki öz, doğrudan sorunlu bölge üzerine uygulanır. İçerisinde bölgeler zarara neden olabilecek cilt için tehlike arz eden bileşenler bulundurmamaktadır.

Ancak aloe vera kolay bulunun bir bitki değildir. Bu yüzden sürekli üreterek var olan aloe vera bitkisinin belli bir miktarı jel elde etmek için kullanılmalıdır. Düzenli ve tedbirli kullanım ile sürekli aloe vera jeline sahip olmak mümkündür.

Uygulanışı çok basittir. Sadece küçük bir miktar taze aloe vera jeli etkilenen alan üzerine masaj yaparak sürülür ve en az 45 dakika kadar bu şekilde beklenir. İstenilen sonuçlar elde edilene kadar günlük 1 ya da 2 kez tekrarlanması gerekmektedir.

Bunun yanı sıra aloe vera yaprakları da sıcak suda haşlanarak süzülebilir ve elde edilen aloe veralı su tedavi için kullanılabilir.

2 – Yaşlılık lekeleri nasıl yok edilir: Elma sirkesi:

Birçok bitkisel ürün, cilt sorunlarının tedavisi ve önlemi için kullanılabilir, ancak tüm bu bitkisel ürünlerin arasında halk tarafından da en çok başvurulan ve doğru kullanıldığı takdirde en etkili ilaç olan elma sirkesi, çok eski zamanlardan bu yana ev tedavi yöntemlerinin vazgeçilmezidir.

Uygulanışı oldukça basittir. Elma sirkesinin sorunlu alan üzerine sürülmesi yeterli olacaktır. Ancak hemen etkisini göstermeyeceği için azından 1 hafta kadar tedavinin her gün tekrarlanması gerekmektedir. Bu şekilde etkili sonuçlara ulaşmak mümkündür. Elma sirkesinin düzenli olarak seansları uygulandığı sürece en azından 2 haftada gözle görülür çok önemli farklılıklar olması gerekir

Doğrudan tüketimi hem mide açısından zararlı olabilen hem de lezzet açısından çok zor olan elma sirkesi, asla tek başına çok miktarda tüketilmemelidir. Bu durum kişinin midesinin ciddi zararlar görmesine neden olabilir. Su ile karıştırılarak tüketilmesi önerilmektedir

Tüketmenin yanı sıra doğrudan lekenin üzerine uygulanabilir. Bunun için ise cıvık bir hamur kıvamı elde edilene kadar elma sirkesi ve bal karıştırır. Elde edilen karışımın bir kısmı lekenin üzerine sürülür. Kuruyana kadar bu şekilde beklendikten sonra bölge ılık/sıcak su ile güzelce durulanarak temizlenir. Düzenli olarak her gün uygulanması ile 1 ay içerisinde lekelerden büyük oranda kurtulmak mümkündür.

Yaşlılık Lekelerine Çözüm: Yaşlılık Lekeleri Lazer Tedavisi 2019

Yaşlılık Lekelerine Çözüm: Yaşlılık Lekeleri Lazer Tedavisi 2019

Related news

 • Güneş çarpmasına ne iyi gelir
 • Teknoloji ve tasarım dersi hayatımızı kolaylaştıran icatlar
 • Kadınlar ve erkekler neden aldatır
 • Yalancı İçli Köfte nasıl yapılır Yalancı İçli Köfte tarifi
 • Çekici olmanın en basit ve en kolay yolları

 • Yaşlılık Lekelerine Çözüm: Yaşlılık Lekeleri Lazer Tedavisi


  Yaşlılık Lekelerine Çözüm: Yaşlılık Lekeleri Lazer Tedavisi


  Yaşlılık Lekelerine Çözüm: Yaşlılık Lekeleri Lazer Tedavisi


  Yaşlılık Lekelerine Çözüm: Yaşlılık Lekeleri Lazer Tedavisi


  Yaşlılık Lekelerine Çözüm: Yaşlılık Lekeleri Lazer Tedavisi


  Yaşlılık Lekelerine Çözüm: Yaşlılık Lekeleri Lazer Tedavisi