Uterusun retrovaskülarizasyonu: nedenleri ve tedavisi 2019

Uterusun retrovaskülarizasyonu: nedenleri ve tedavisi 2019

Uterusun retrovaskülarizasyonu: nedenleri ve tedavisi 51 16.03.2019, 08:29

Uterusun retrovaskülarizasyonu: nedenleri ve tedavisi

Birçok kadın böyle bir problemle karşı karşıyadır.rahim retrodeaviation olarak. Çoğu durumda, bu patoloji rutin jinekolojik muayene sırasında tespit edilir. Hastaların bu hastalığın nedenleri, semptomları ve olası sonuçları hakkında bilgi sahibi olmaları oldukça doğaldır.

Rahmin retrodeaviasyonu nedir

rahim retrodeaviasyonu

Bu patoloji modern olarak bulunurilaç nispeten yaygındır. Rahmin normal pozisyonunda bir değişiklik ile ilişkilidir. Çeşitli faktörlerin etkisi altında, vücudu bağırsak ve boyun - mesaneye sapar ve sonuç olarak, aralarında geriye doğru bir bükülme oluşturur.

Böyle bir patolojik olduğunu belirtmekdeplasman genellikle konjenital, çocukluk ve ergenlik döneminde daha az görülür. Yetişkin kadınlarda da rahim spesifik olmayan eğilme oluşabilir, ancak nadir olarak değerlendirilir ve hamilelik ya da doğum ile ilişkili olabilir.

Hastalığın ana çeşitleri ve nedenleri

Hemen rahim retrodeaviation dikkatMobil olabilir (yanlış bükme rağmen, rahim vücut hareketli kalır ve fizyolojik özelliklerini muhafaza) veya sabit (yanlış bükme ve böylece belirli bir konumda rahim sabitleme üreme sisteminin farklı parçaları arasında adhezyonların oluşur).

Bir kural olarak, retrodeviasyonun mobil formuAskıdaki kasların zayıflaması sonucu gelişir (uterusu istenen pozisyonda tutmazlar). Bu durumda, pelvik taban kasları tonu korur, çünkü aksi takdirde organın düşmesi olur.

Patolojinin gelişimi sıklıkla üreme sisteminin yapısının genetik özellikleri ile ilişkilidir, örneğin, uterusun uzun konik bir serviks veya vajinanın arka duvarının konjenital kısalığı.

Çocuklukta, bükülme, fiziksel olarak fiziksel efor ve ergenin ağır işleri ile oluşturulabilir. Erişkin kadınlarda patoloji sıklıkla hamilelik ve doğum sürecinin seyri ile ilişkilidir.

Sabit retrodeviasyon için, çoğu durumda görünümü pelvik organlarda inflamatuar bir süreç ile ilişkilidir.

Hangi belirtilere patoloji eşlik eder

uterusun retrodeaviasyon belirtileri

Çoğu durumda patoloji yokturtamamen kazayla ortaya çıkar ve teşhis edilir. Öte yandan, bazı kadınlarda hala rahmin geriye dönüşü konusunda bazı belirtiler vardır. Bu belirtiler nelerdir? Doğal olarak, bozulma üreme sisteminin çalışmasıyla ilişkilidir:

 1. Bazı hastalar menstrüel siklustaki düzensizlikleri rapor eder.
 2. Ay boyunca deşarj çok fazla veya tersine, çok az olabilir.
 3. Bazı durumlarda, boyun adet kanının güçlü bükülmesine bağlı olarak şiddetli ağrı ve oldukça nahoş kokulan görünümünü eşlik üreme sistemi, boşlukları içinde birikmeye başlar.
 4. Diğer belirtiler arasında alt karın bölgesindeki travmatik ağrılar, bazen alt sırtta bulunur.
 5. Hastalık cinsel yaşam kalitesini etkiler - genellikle libido, anorgasmia'da bir azalma olur.

Klinik tablo, inflamatuar sürecin zeminine karşı, sabit patoloji formları için tamamen farklı görünmektedir:

 1. Bu tanısı olan hastaların şiddetli ağrı şikâyeti daha yüksektir.
 2. Semptomlar ateş, rahatsız edici olmayan bir koku ile karakteristik olmayan vajinal akıntı görünümü ve bazen irin safsızlıkları içerir.
 3. Bazı kadınlar cinsel ilişki sırasında ağrılar bildirirler.

Hastalığın teşhis yöntemleri

rahmin gövdesinin retrogelenmesi

Standart jinekolojik muayeneRahmin retrodeaviasyonu gibi bir sapmayı fark edebilecek kadar. Dahası, deneyimli bir doktor, virajın hareketli veya sabit bir tip olup olmadığını hemen anlatabilir.

Tabii ki, ekaraştırması. Örneğin, standart testlerin (kan, idrar, vajinadan gelen smearlar) verilmesi, enflamatuar bir sürecin varlığını ortaya çıkarmaya yardımcı olur. Bazen bir tümör şüphesi varsa, bir ultrason veya kolposkopi yapılır.

Rahim Retrovaskülarizasyonu: tedavi

rahim retrodeaviasyonu

Bu patolojiyi ortadan kaldırmak için birleştirilmiş şema,Orada. Tedavi seçimi büyük ölçüde rahim bükülmesinin nedenine, şeklinin, eşlik eden hastalıkların varlığına bağlıdır. Rahim vücudunun pozisyonunda hafif bir değişiklik (özellikle de mobil bir tipse) hiç tedavi gerektirmeyebilir. Bazen doktor sadece uygun beslenme, özel jimnastik ve düzenli muayeneleri önerir. Çoğunlukla büküm hamilelik sırasında kendini hizalar.

Öte yandan, bazen bir jinekolog tavsiye edilirortopedik tedavi. İlk olarak, viraj düzeltildi, daha sonra özel bir peser (pirinç ve kauçuk veya sert kauçuktan yapılmış) içeri sokuldu. Bu cihaz kısmen uterusun posterior kemerinde, kısmen vajinada bulunur, böylece serviks istenen pozisyonda desteklenir. Her ay (bazen ve daha sık) hasta rutin kontrollere gelmelidir. Muayene sırasında, peser yenisi ile değiştirilir ve doktor üreme sisteminin anatomisinde ortaya çıkan değişiklikleri not eder.

Tedavi şeması oldukça farklı görünüyorpatolojiler sabittir. Bu formda uterusun retrovariasyonu, inflamatuar bir sürecin varlığını ve adezyonların oluşumunu gösterir ve bu nedenle pesleri takmak sadece yardımcı olmaz, aynı zamanda durumu daha da kötüleştirir. Başlangıç ​​için, bir anti-enflamatuar ve gerekirse, antibiyotik tedavisi gerçekleştirilir. Enflamasyonun odağı ortadan kaldırıldıktan sonra, kadınlara diatermi, iyontoforez, çamur terapisi, jinekolojik masaj, vb. Dahil olmak üzere fizyoterapi reçete edilir.

En şiddetli durumlarda, eğilme ortadan kaldırmak içinCerrahi müdahaleye gerek. Tipik olarak, prosedür karın duvarındaki küçük delikler yoluyla gerçekleştirilir - bu durumda bir boşluk operasyonu gerekli değildir.

Retroveaviasyon ve gebelik

rahmin sabit retrodeviasyonu

Rahim vücudunun yeniden düzenlenmesi hakkında bir görüş var.hamilelik için bir engeldir. Bu tam olarak doğru değildir, çünkü çoğu zaman patolojinin formuna ve hastanın genel durumuna bağlıdır. İstatistiğe göre, mobil retrodeviasyona sahip kadınların çoğu tamamen dölleme yeteneğine sahiptir. Üstelik, birçoğunda rahmin pozisyonu, hamileliğin dördüncü ayı boyunca kendi kendine doğrulmaktadır.

Öte yandan, çok güçlü bir bükülme, yapışıklıkların varlığı, kronik iltihaplanma odakları bazen kısırlık veya düşüklere yol açar. Uterusun bükülmesinin sonuçlarının ortaya çıkması sadece imkansızdır.

Uterusun retrovaskülarizasyonu: nedenleri ve tedavisi 2019

Uterusun retrovaskülarizasyonu: nedenleri ve tedavisi 2019

Related news

 • Kahve keki - özgün ve ilahi lezzetli
 • UTair: yorumlar ve açıklama
 • Diş Ağrısına Ne İyi Gelir: Diş Ağrısı İçin Bitkisel Çözümler
 • Yetişkinlerde ve çocuklarda kuru öksürük tedavisi nedir
 • Nurmagomedov, Diriliş Ertuğrul setini ziyaret etti

 • Uterusun retrovaskülarizasyonu: nedenleri ve tedavisi 21

  Uterusun retrovaskülarizasyonu: nedenleri ve tedavisi


  Uterusun retrovaskülarizasyonu: nedenleri ve tedavisi 65

  Uterusun retrovaskülarizasyonu: nedenleri ve tedavisi 10

  Uterusun retrovaskülarizasyonu: nedenleri ve tedavisi 93

  Uterusun retrovaskülarizasyonu: nedenleri ve tedavisi 25

  Uterusun retrovaskülarizasyonu: nedenleri ve tedavisi 26

  Uterusun retrovaskülarizasyonu: nedenleri ve tedavisi 68

  Uterusun retrovaskülarizasyonu: nedenleri ve tedavisi 48

  Uterusun retrovaskülarizasyonu: nedenleri ve tedavisi 47

  Uterusun retrovaskülarizasyonu: nedenleri ve tedavisi 92

  Uterusun retrovaskülarizasyonu: nedenleri ve tedavisi 57