Trumptan Macrona: ABD imdada yetişmeden önce Nazi işgali altında Almanca öğrenmeye başlıyordunuz 2019

Trumptan Macrona: ABD imdada yetişmeden önce Nazi işgali altında Almanca öğrenmeye başlıyordunuz 2019
15.05.2019

Trumptan Macrona: ABD imdada yetişmeden önce Nazi işgali altında Almanca öğrenmeye başlıyordunuz 95

Trump'tan Macron'a: ABD imdada yetişmeden önce Nazi işgali altında Almanca öğrenmeye başlıyordunuz

ABD
15:06 13.11.2019(Güncellendi 17:15 13.11.2019)URL'yi kısaltın

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile dostluktan düşmanlık safhasına geçen ABD Başkanı Donald Trump'tan Fransızları çok kızdıracak bir tweet geldi.

Trump son zamanlarda gerilim yaşadığı Macron'un Avrupa Ordusu önerisinde bulunmasının ardından milliyetçiliği eleştiren konuşma yapmasını hazmedemediğini belli etti.

Yine Twitter'dan atışa geçen Trump "Emmanuel Macron Avrupa'nın ABD, Çin ve Rusya'dan korunmak için için kendi ordusunu kurmasını öneriyor" diyerek ekledi:

Donald Trump - Emmanuel Macron
'DÜŞMANINIZ ALMANYA'YDI'

"Ama Birinci ve İkinci Dünya Savaşlarında Almanya vardı. Peki bu Fransa açısından nasıl gelişmişti? ABD ordusu gelip yetişmeden önce Paris'te Almanca öğrenmeye başlıyorlardı."

'NATO İÇİN ELLER CEBE'

Yine Avrupa'nın bir numaralı önceliğinin NATO bütçesine katkıyı artırmak olması talebine gelen Trump "İstersen NATO için öde ya ödeme" restini çekti.

Emmanuel Macron suggests building its own army to protect Europe against the U.S., China and Russia. But it was Germany in World Wars One & Two — How did that work out for France? They were starting to learn German in Paris before the U.S. came along. Pay for NATO or not!

— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 13 Kasım 2019
Trump-Macron
© REUTERS / Benoit Tessier
'AMERİKAN ŞARAPLARI DA FRANSIZ ŞARAPLARI KADAR GÜZEL'

Hızını alamayan Trump bir süre sonra şöyle devam etti:

"Ticarete gelince, Fransa şahane şaraplar yapıyor, ama ABD de öyle. Sorun şu ki, Fransa, ABD'nin şaraplarını Fransa'ya satmasını çok zorlaştırıyor ve büyük gümrük vergileri koyuyor, oysa ABD, Fransız şarapları için işleri kolaylaştırıyor ve çok az gümrük vergisi alıyor. Adil değil, değişmek zorunda!"

On Trade, France makes excellent wine, but so does the U.S. The problem is that France makes it very hard for the U.S. to sell its wines into France, and charges big Tariffs, whereas the U.S. makes it easy for French wines, and charges very small Tariffs. Not fair, must change!

— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 13 Kasım 2019

'MACRON, AVRUPA ORDUSU İLE GÜNDEM DEĞİŞTİRMEYE ÇALIŞIYOR'

"Sorun şu ki Emmanuel, yüzde 26 gibi çok düşük halk desteği ve neredeyse yüzde 10'u bulan işsizlik oranından mustarip. Sadece başka bir konuyla gündem değiştirmek istiyordu. Bu arada Fransa'dan daha milliyetçi bir ülke daha yoktur, çok gururlu bir halktır ve böyle olmak da hakkıdır."

The problem is that Emmanuel suffers from a very low Approval Rating in France, 26%, and an unemployment rate of almost 10%. He was just trying to get onto another subject. By the way, there is no country more Nationalist than France, very proud people-and rightfully so!……..

— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 13 Kasım 2019

TAŞI GEDİĞİNE OTURTTU

"Amerika'yı yeniden muhteşem yap" diyen kendi seçim ve kampanya sloganını Fransa'ya da uyarlayan Trump, Macron'un tüylerini diken diken etmiş olması beklenebilecek tweet dizisini şöyle noktaladı:

"FRANSA'YI YENİDEN MUHTEŞEM YAP!"

Fransa ordusundan yağmurda 'pazartesi motivasyonu'
© Fotoğraf : @armeedeterre
CUMARTESİ MEZARLIĞA NEDEN GİTMEDİĞİNİ AÇIKLADI

Trump, cumartesi günü 1. Dünya Savaşı'nda ölen ABD askerleri için mezarlıkta düzenlenen törene gitmemesine yönelik eleştirileri de şöyle cevaplandırdı:

"Bu arada helikopter Fransa'daki ilk mezarlığa görüş mesafesi neredeyse sıfıra düştüğü için uçamadığından, otomobille gitmeyi önerdim. Gizli Servis HAYIR dedi, havaalanından çok uzaktaydı ve geçişimiz Paris'te tüm yolların kapanmasına yol açabilirdi. Ertesi gün yağan yağmur altında Amerikan mezarlığında konuştum! Ama Yalan Haber Medyası bundan pek bahsetmedi!"

By the way, when the helicopter couldn’t fly to the first cemetery in France because of almost zero visibility, I suggested driving. Secret Service said NO, too far from airport & big Paris shutdown. Speech next day at American Cemetary in pouring rain! Little reported-Fake News!

— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 13 Kasım 2019

ELYSEE SARAYI: YORUM YOK

Trump'ın Twitter saldırısına Macron'un makamından "Yorum yok" yanıtı geldi. Fransa Cumhurbaşkanlığı, sorular üzerine, "Tweetlerle ilgili söyleyecek bir şeyimiz yok. Cumartesi günkü görüşmelerinde, Macron, Avrupa ordusu ve Avrupa savunmasıyla ilgili görüşlerini çok net biçimde Trump'a iletmiştir" dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron
© AFP 2019 / Ludovic Marin
AVRUPA ORDUSU ÖNERİSİNİ 'HAKARET' SAYDI

Trump, haftasonunda Paris'te 1. Dünya Savaşı'nın sona erişinin 100. yıldönümü etkinliklerine katılmaya giderken de Avrupa Ordusu önerisini 'bombalamıştı':

"Fransa Cumhurbaşkanı Macron, 'ABD, Çin ve Rusya'dan korunmak için Avrupa'nın kendi ordusunu oluşturması gerektiği' yönünde öneride bulundu. Çok aşağılayıcı. Belki Avrupa önce ABD'nin çok büyük bir şekilde destek verdiği NATO'ya olan borcunu ödemelidir."

'BİZ SİZİ KORUYURUZ, SİZ BİZİ KAZIKLIYORSUNUZ'

ABD Başkanı Donald Trump
© REUTERS / Kevin Lamarque
"Bana milliyetçi deyin" gibi bir talebi de bulunan Trump, ​Paris'te Macron'un milliyetçiliği 'vatanseverliğe ihanet' diye nitelediği konuşmasını da hoş karşılamadı.

Nitekim Paris'ten dönüşte şu paylaşımda bulundu:

"Fransa'da dünya liderleriyle görüşmelerimde epey şey başarıldı. Adil muamele görmeyen ABD'ye adil muamele edilmesini hem askeri hem ticari açıdan gündeme getirmek hiçbir zaman kolay olmuyor. Başka ülkelerin askeri açıdan korunmaları için büyük paralar, yüz milyarlarca dolar ödüyoruz…"

Just returned from France where much was accomplished in my meetings with World Leaders. Never easy bringing up the fact that the U.S. must be treated fairly, which it hasn’t, on both Military and Trade. We pay for LARGE portions of other countries military protection,……..

— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 12 Kasım 2019

"Bunun karşılığında aldığımız büyük ayrıcalık ise aynı ülkelerle ticarette yüz milyarlarca dolar kaybetmek oluyor. Bu durumun böyle devam edemeyeceğini onlara söyledim. Bu hep böyle saçmalık düzeyinde ABD'ye karşı gayriadil olageldi."

…..hundreds of billions of dollars, for the great privilege of losing hundreds of billions of dollars with these same countries on trade. I told them that this situation cannot continue — It is, and always has been, ridiculously unfair to the United States. Massive amounts…..

— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 12 Kasım 2019

"Başka ülkelerin korunması için muazzam paralar harcayıp karşılığında ticaret açıkları ve kayıplarından başka bir şey aldığımız yok. Bu çok zengin ülkelerin ya ABD'ye büyük askeri koruması için para ödemelerinin ya da kendi kendilerini korumalarının zamanı gelmiştir. Ve ticaretin serbest ve adil yapılması gerekir."

…..of money spent on protecting other countries, and we get nothing but Trade Deficits and Losses. It is time that these very rich countries either pay the United States for its great military protection, or protect themselves…and Trade must be made FREE and FAIR!

— Donald J.
Trumptan Macrona: ABD imdada yetişmeden önce Nazi işgali altında Almanca öğrenmeye başlıyordunuz 2019

Trumptan Macrona: ABD imdada yetişmeden önce Nazi işgali altında Almanca öğrenmeye başlıyordunuz 2019

Related news

 • Ankara Uluslararası Film Festivaline genç jüri
 • Kaz yağı ne işe yarar ve faydaları var mıdır
 • Sıradan rezene: tohumdan büyüyen
 • Yerli Dizi Haber, Yorum, AraÅtÄrma
 • Isırgan - tıbbi kullanım

 • Trumptan Macrona: ABD imdada yetişmeden önce Nazi işgali altında Almanca öğrenmeye başlıyordunuz 96

  Trumptan Macrona: ABD imdada yetişmeden önce Nazi işgali altında Almanca öğrenmeye başlıyordunuz


  Trumptan Macrona: ABD imdada yetişmeden önce Nazi işgali altında Almanca öğrenmeye başlıyordunuz 26

  Trumptan Macrona: ABD imdada yetişmeden önce Nazi işgali altında Almanca öğrenmeye başlıyordunuz 70

  Trumptan Macrona: ABD imdada yetişmeden önce Nazi işgali altında Almanca öğrenmeye başlıyordunuz 46

  Trumptan Macrona: ABD imdada yetişmeden önce Nazi işgali altında Almanca öğrenmeye başlıyordunuz 31

  Trumptan Macrona: ABD imdada yetişmeden önce Nazi işgali altında Almanca öğrenmeye başlıyordunuz 74

  Trumptan Macrona: ABD imdada yetişmeden önce Nazi işgali altında Almanca öğrenmeye başlıyordunuz 79

  Trumptan Macrona: ABD imdada yetişmeden önce Nazi işgali altında Almanca öğrenmeye başlıyordunuz 24

  Trumptan Macrona: ABD imdada yetişmeden önce Nazi işgali altında Almanca öğrenmeye başlıyordunuz 98

  Trumptan Macrona: ABD imdada yetişmeden önce Nazi işgali altında Almanca öğrenmeye başlıyordunuz 86

  Trumptan Macrona: ABD imdada yetişmeden önce Nazi işgali altında Almanca öğrenmeye başlıyordunuz 95

  Trumptan Macrona: ABD imdada yetişmeden önce Nazi işgali altında Almanca öğrenmeye başlıyordunuz 41

  Trumptan Macrona: ABD imdada yetişmeden önce Nazi işgali altında Almanca öğrenmeye başlıyordunuz 42

  Trumptan Macrona: ABD imdada yetişmeden önce Nazi işgali altında Almanca öğrenmeye başlıyordunuz 32

  Trumptan Macrona: ABD imdada yetişmeden önce Nazi işgali altında Almanca öğrenmeye başlıyordunuz 72

  Trumptan Macrona: ABD imdada yetişmeden önce Nazi işgali altında Almanca öğrenmeye başlıyordunuz 80