Tabletler Göz Sağlığını Tehdit Ediyor 2019

Tabletler Göz Sağlığını Tehdit Ediyor 2019

Tabletler Göz Sağlığını Tehdit Ediyor 8 26.01.2019, 17:31

Tabletler Göz Sağlığını Tehdit Ediyor!

Kullandığınız bilgisayarlarınızın tabletlerinizin göz sağlığınızı bozduğunu biliyor muydunuz?

Sürekli bilgisayar başında çalışan kişiler göz sağlığı konusunda risk altında. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte bilgisayar ve tablet kullanımı sınır tanımayan boyuta ulaştı. Bunun sonucunda ise gözler bozulmaya başladı. Devamlı bilgisayar başında olan kişilerin gözleri yoruluyor ve zamanla gözleri bozuluyor. Bazen telafisi olmayan sonuçlar doğabiliyor.

Bu nedenle göz sağlığınız için sık sık göz muayenesine gidin. Eğer gözlerinizde oluşabilecek rahatsızlıklara karşı gözlük kullanımı faydalı olacaktır. Gözlerinizi yorulduğunda dinlendirecek ve bilgisayarın zararlı ışınlarına kaşı sizi koruyacaktır. Sürekli bilgisayar kullanan biri için bilgisayar ışığından koruyan gözlükler son derece önemlidir.

goz-sagligi

Bilgisayar gözlere nasıl etkiler yapıyor?

Hızlanan bilgisayar kullanımı ve bilgisayarların çoğunun monitör ekran olması nedeniyle kullanan kişilerin gözleri zaman bozulmaktadır. Bozulmaya başlayan gözlerde:  Göz ve göz çevrelerinde ağrı, hissedilen göz yorgunluğu, gözlerde yanma ve batma hissi, kaşıntı ve kızarıklık, bulanık görme ve odaklanmada zorluk çekme, gözleri sürekli kısma eğilimi ve ışığa karşı aşırı duyarlılık.

Bunların yanında göz kapaklarında oluşan iltihap, baş ağrısı ve kepeklenme gibi nedenler gözlerinizin bozulduğunun habercisi. Gözlerinizin bozulduğunun bir diğer belirtisi ise göz kırpma sayınız.  Normal bir insanın göz kırpma sayısı dakikada 25’tir.

Ancak göz kırpma seviyeniz 10’un altına düştüğünde hatta 5-6 arası değiştiğinde gözleriniz kırmızı alarm veriyor demektir. Göz kırpma eğilimi göz kapaklarınızı dinlendirir ve gözü korur. Bu işlem sağlıklı yapılmadığında gözlerde hasar oluşur.

Bilgisayarın zararlı etkisi azaltılabilir mi?

Yoğun olarak kullanılan bilgisayarlardan gözler nasıl korunur? Çoğumuzun en büyük problemi bu olsa gerek. Sizlere faydalı olabilmek adına birkaç öneri sıralıyoruz:

Eğer bilgisayarla sık temastaysanız gözlerinizi sık olarak kırmaya çalışın. Hatta göz damlaları kullanın. Monitör tercihiniz gözlerinizi bozmayandan yana olsun.  Kullandığınız bilgisayar malzemelerinin sık sık tozunu alın.

Bilgisayarlar yapıları gereği çok toz biriktirirler bu da gün içinde gözünüze yapışır ve göz sağlığını bozar. Bilgisayar kullanırken küçük puntolarla çalışmaktan kaçının. Gözleriniz zorlamayan karakterlerle çalışmak. Gözlerinizi en az saatte bir 5-10 dakika dinlendirerek göz sağlığınızı koruyun.

Tabletler Göz Sağlığını Tehdit Ediyor 2019

Tabletler Göz Sağlığını Tehdit Ediyor 2019

Related news

 • Yerli Dizi Haber, Yorum, AraÅtÄrma
 • Çocukları Güneşten Koruma Yöntemleri
 • Davul basamaklarını nasıl öğreneceksiniz: yeni başlayanlar için ipuçları

 • Tabletler Göz Sağlığını Tehdit Ediyor 28

  Tabletler Göz Sağlığını Tehdit Ediyor


  Tabletler Göz Sağlığını Tehdit Ediyor 44

  Tabletler Göz Sağlığını Tehdit Ediyor 68

  Tabletler Göz Sağlığını Tehdit Ediyor 64

  Tabletler Göz Sağlığını Tehdit Ediyor 66

  Tabletler Göz Sağlığını Tehdit Ediyor 6

  Tabletler Göz Sağlığını Tehdit Ediyor 93