Sosyal statüSosyal statü
Sosyal statü

Sosyal statü

Sosyal bir konum, bir kişinin statüsüdür;menşei, konumu, ekonomik düzeyi, cinsiyete göre belirlenir. Böylece, bir kişi bir sınıfta sıralanabilir. Bir kişinin sosyal konumu çeşitli seviyelere bölünmüştür. Hepsini düşünün.

Doğal bir konum belirli bir statüye,doğumda bir kişi tarafından alınan. Örneğin, ırk, cinsiyet veya milliyet olabilir. Doğal statü kişinin yaşamı boyunca kalır, yani değişmez. Ancak bazı istisnalar var. Örneğin, doğumda verilen Kraliyet ailesinin durumu, monarşinin sonunda iptal edilebilir.

Edinilen sosyal statühareketlilik ile karakterize edilen. Bu, bir post, post, kendi çabalarıyla elde edilen mali düzeydir. Örneğin, yoksul bir aileden gelen bir kişi kendi işini açar ve sermaye yaratır. Veya birey ofis tarafından terfi alıyor.

Ayrıca öngörülen bir hüküm de bulunmaktadır. Yani, bu bir kişinin eylem ve arzularına bakılmaksızın aldığı statüdür. Örneğin, bu, köken veya yaş tarafından belirlenen toplumsal bir durum olabilir. Durum ya kazanılabilir ya da konjenital olabilir.

Daha önce de belirtildiği gibi, sosyal statü içinBir kişi hareketlilik ile karakterizedir. Yani, bir kişi ya sosyal merdiveni yükseltebilir ya da üzerine inebilir. Bu hareketlilik, toplum üzerinde daha olumlu bir etkiye sahiptir. Bu sağlıklı rekabet, profesyonellerin ortaya çıkması yaratır.

Bir kişinin sosyal hareketliliği,Birçok faktör. Başlıca şeyleri düşünelim. Bir kişinin sosyal merdiven boyunca ilerleyip ilerleyemeyeceğini, kökeni, eğitim düzeyi ve ikametgah özellikleri göz önüne alınarak karar verin. Doğal olarak, statüsünü değiştirmek bir kişinin bazı kişisel niteliklere sahip olması gerekir. Özellikle, entelektüel bir seviyede, amaçlarına ulaşmada azim, toplumsal merdivene tırmanma isteği.

Gelişmiş ülkelerde, ortalamasınıfı. Rusya'da insanların% 70'i en düşük sosyo-ekonomik durumdadır. Buna sadece düşük ücretli işlerde çalışanlar değil aynı zamanda engelliler, emekliler de dahildir.

Ayrıca böyle bir şey vardurumların uyumsuzluğu. Bu, bir gruptaki bir kişinin sosyo-ekonomik pozisyonunun diğerinden daha yüksek olması durumunda olur. Bu durum, bir bireyin statü haklarının bir başkasının görevlerini yerine getirmesini engellediği zaman da ortaya çıkar. Örneğin, bir bilim insanı aktivitelerini değiştirmek ve bir mağazada iş bulmak zorundaydı, ya da yaşlı bir kişi, öğrenciler için daha fazla amaçlanan işleri gerçekleştiriyordu.

Toplumdaki durum sadecepozisyon veya finansal durum, aynı zamanda yaş, cinsiyet, beceri, eğitim. Ayrıca, belirli bir kişiye belirli bir statü kazandırma kriterleri, belirli bir ülkenin geleneklerine bağlıdır. İnsanlar aynı gruplara ait olabilir, ancak sosyal konumları çok farklı olabilir. Örneğin, bir kişi şirketin başı ve geri kalan tüm sıradan işçiler olabilir.

Yani, özetleyelim. Her birimize doğumdan belli bir sosyal statü verilir. Her bir birey hiyerarşik merdivenin bir adımında durur. Toplumsal konum, sadece varsayıldığı gibi, aynı zamanda yaş, köken, cinsiyet, eğitim, beceri ve diğer birçok kişi tarafından sadece konum ve kazançlarla belirlenir.

Sosyal statüSosyal statü

Related news

 • İdeal Diyeti Seçmede Püf Noktalar
 • İşletmenin doğrusal ve fonksiyonel yapısı
 • Damar İltihabı Nedir Nasıl Geçer Tedavi Edilir
 • Kıymalı Petek Poğaça Tarifi
 • Sovyet şaheseri şarkı sözlerini sever: A. Kochetkov ve Dumanlı trenin tütsüleri

 • Sosyal statü

  Sosyal statü


  Sosyal statü

  Sosyal statü

  Sosyal statü

  Sosyal statü

  Sosyal statü

  Sosyal statü

  Sosyal statü

  Sosyal statü

  Sosyal statü

  Sosyal statü

  Sosyal statü

  Sosyal statü

  Sosyal statü

  Sosyal statü

  Sosyal statü

  Sosyal statü

  Sosyal statü

  Sosyal statü

  Sosyal statü

  Sosyal statü

  Sosyal statü