Sosyal Kurumlar

Sosyal Kurumlar

"Enstitü" teriminin iki anlamı vardır: teknik, dar ve sosyal, genel. Sosyoloji, kendi karakteristik özelliklerini ekleyerek, yorumunu içtihadı ödünç aldı. Her ne kadar onun çekirdeği aynı kalsa da: sosyal kurumlar, toplumdaki ilişkiler alanını düzenleyen normlardır. Hayvanlar, çevreye uyum sağlamak ve hayatta kalmak için içgüdüleri kullanırlar. Adam uzun zamandır onların büyük kısmını kaybetti. İçgüdülerin toplumdaki rolü artık sosyal kurumlar tarafından oynanmaktadır. Ayrıca, eğer mümkünse, toplumdaki varoluş mücadelesinde hayatta kalmaya da izin verirler. Onların asıl amacı tek bir kişinin değil, bir bütün olarak kolektifin ihtiyaçlarını karşılamaktır. Görünüşe göre, her bireyin kendine özgü bir ihtiyaçları vardır. Bu doğru, ama yine de onlardan onlardan ayırt edilebilir. Ana sosyal kurumlara karşılık gelirler:

- Kişinin kendi türünü yeniden üretme ihtiyacı (evlilik kurumu);

- kesinlikle güvenli olacak bir toplumsal düzende yaşama ihtiyacı (siyasal kurumlar, devlet);

- varlıklarını temin etme ihtiyacı (ekonomik, üretim);

- deneyimlerini ve bilgilerini genç nesillere (eğitim kurumları) transfer etme ihtiyacı;

- Yaşamın anlamını, ruhsal gelişimini (din kurumu) araştırmaya duyulan ihtiyaç.

19. yüzyılın sonlarında sosyal kurumlarThorstein Veblen açıldı. Bu bilgiler günümüzde de geçerlidir. Sosyal kurumların doğal seçilimin bir sonucu olarak geliştiğini ve oluştuğunu öne sürdü. Çevreye uyum sağlamak ve hayatta kalmak için insanlık farklı normlar ve yasaklar yaratmaya zorlandı. İlk ortaya çıkan, büyük olasılıkla, aile ve evlilik kurumu.

Dolayısıyla, sosyal kurumlar, temel ihtiyaçlarını karşılamak için yaratılan bir toplumda uyum sağlama araçlarıdır.

Onlar bir dizi özel kural tarafından düzenlenirnesilden nesile aktarılır ve belirli bir kolektif için geleneksel hale gelir, geleneklere veya geleneğe dönüşür. Onlara bağlı olarak, düşünce tarzının ve insanların hayatlarının yönü buydu.

Ve kurumsallığın kurucusu Veblen veOnun takipçisi olan Hamilton, sosyal kurumları toplumda kabul edilen bir dizi gümrük olarak tanımladı, çünkü belirli alışkanlıkların, düşünce tarzının, davranışların, bir nesilden diğerine geçilen yaşam tarzının, koşullara bağlı olarak değişmesine ve aynı zamanda yeni oluşan koşullara.

Hemen hemen aynı terim, avukatlar tarafından anlaşılmaktadır (toplumdaki gümrük yasaları biçiminde sabitlemek).

Enstitüler en ilkel toplumda bile var. Aksi takdirde, artık bir toplum olarak adlandırılamaz. Toplumun durumu doğru ya da yanlış işleyişine bağlıdır.

Böylece, aile kurumunun işlevleriçocukların doğum ve yetiştirilmesi. Ekonomik kurumlar konut, giyim ve yiyecek sağlama işlevlerini yerine getirirler. Siyasi kurumlar çeşitli standartları, kuralları ve yasaları destekler. Dini kurumlar inançları derinleştirmeye, inançlar arası ilişkiler kurmaya katkıda bulunur. Eğitim kurumları, toplumdaki insanların sosyal uyumuna katılırlar, temel değerlere bağlıdırlar. Listelenen kurumların her birinin kendi aktörleri, işaretleri, özellikleri ve sembolleri vardır.

Ayrıca, bu kavramlar soyut değil, onlaroldukça görünür, somut. Donmuş bir sistem değil, sürekli gelişiyor. Örneğin, ailenin kurumu. Grup evliliğinden ve çok eşlilikten monogamiye kadar çeşitli aşamalardan geçti. Spotta iki nesil (çocuk ve ebeveyn) olan bir nükleer aile genişletilmiş bir yerini aldı. Ayrıca, düğün töreni, eşin ve kocanın rolüne karşı tutum, yeni nesil yetiştirme konusundaki görüşler değişti.Related news

 • Beef cutlets - akşam yemeği için basit bir çanak
 • 1 Kilo Vermek İçin Kaç Kalori Yakılmalı
 • Selim Erdoğan tutuklandı
 • MAZ kereste kamyonları: modeller, teknik özellikler
 • Saç Bakımı

 • Sosyal Kurumlar

  Sosyal Kurumlar


  Sosyal Kurumlar

  Sosyal Kurumlar

  Sosyal Kurumlar

  Sosyal Kurumlar

  Sosyal Kurumlar

  Sosyal Kurumlar

  Sosyal Kurumlar

  Sosyal Kurumlar

  Sosyal Kurumlar

  Sosyal Kurumlar

  Sosyal Kurumlar