Siyah Noktalardan Kurtulma Yolları: Siyah Noktalara Çözümler 2019

Siyah Noktalardan Kurtulma Yolları: Siyah Noktalara Çözümler 2019
Siyah Noktalardan Kurtulma Yolları: Siyah Noktalara Çözümler


Siyah Noktalardan Kurtulma Yolları: Siyah Noktalara Çözümler

Siyah Noktalardan Kurtulma Yolları: Siyah Noktalara Çözümler

siyah noktalara çözümler

siyah noktalara çözümler

Siyah noktalar neden olur?

Günümüzde en yaygın olarak görülen sağlık sorunları cilt sorunları başlığı altında toplanmaktadır. Bu durumda cilt hastalıklarının çok çeşitli olmasının da etkisi oluyor. Çok sayıda cilt hastalığı olması ve cildin çevreden gelen zararlı etkenlerle doğrudan karşılaşan bir organ olması dünya genelinde en sık rastlanan hastalık sınıfı olmasına neden olmaktadır.

En sık rastlanan cilt hastalıkları şu şekilde sıralanabilir:

– Cilt lekeleri

– Sivilce

– Ben

– Cilt kanseri

– Mantar (Tinea)

– Samyeli

– Siğil

– Uçuk (herpes)

– Saç dökülmesi

– Gül hastalığı

– Seboreik Dermatit

– Egzama

– Atopik Dermatit

– Perioral Dermatit

– Sedef

– Vitiligo

– Zona

– Folikülit (kıl kökü iltihaplanması)

– Kurdeşen

– Kaşıntı

– Nasır

– Liken

– Tırnak sorunları

– Siyah nokta

Daha sayılmayan birçok hastalık ile beraber cilt hastalıkları kategorisi son derece geniştir.

Bu yazıda bu hastalıklar arasından herkeste görüleni ve en çok rastlanılanı anlatılacaktır:Siyah noktalar

Siyah noktalar herkeste görülen, cilt gözeneklerinin kirlerle dolması sonucu biriken kirlerin katılaşarak gözeneği kapatması ile oluşan küçük yapılardır. Son derece doğal olan bu yapılar yüzün hava almasını engellediği için yağlanma, sivilce oluşumu ve diğer cilt sorunlarını da tetikleyebilir. Siyah noktalar yüzünden ilerleyen ya da cildi zarar veren hastalıklara henüz rastlanmamış olsa da cildi hava alması ve sağlıklı bir cilde sahip olunması için siyah noktalardan kurtulmak gerekmektedir.

Siyah noktalar nasıl geçer: Siyah noktalardan kurtulma yolları

Cilt üzerindeki tüm siyah noktalardan kurtularak parlak ve pürüzsüz bir cilde kavuşmak son derece önemlidir. Cilt lekeleri, siyah noktalar ve diğer cilt oluşumlarının temelinde ciltteki melanin dengesizliği yatmaktadır. Melanin maddesinin eksikliği de fazlalığı da cilt sorunlarına yol açar. Siyah noktalar ise melanin eksikliğinden dolayı görülmektedir.

Melanin üretiminin azalmasına ile beraber siyah nokta oluşmasına neden olabilecek etkenler şu şekilde sıralanabilir:

– Aşırı stres

– Depresyon ilaçları

– Uyku bozukları (uykusuzluk)

– Vitamin eksiklikleri

– Gebelik

– Hormon dengesizliği

– Uzun süre güneşe maruz kalma

Uzun süre müdahale edilmeyip büyüme özelliğe sahip olan siyah noktalar bir süre sonra kistik akne ve ben oluşumuna neden olmaktadır. Bu tarz oluşumların tek çözüm yolu cerrahi müdahaledir. Biyopsi ile oluşum cilt üzerinden çıkarılabileceği gibi lazer yöntemi ile de cilt üzerinden silinebilir. Son günlerde ur tehlikesi olan oluşumlar biyopsi ile incelendikten sonra lazer yöntemi ile silinmektedir.

Siyah noktaların temizlenmesi için kullanılabilecek çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemlerin arasında kimyasal olanları, cerrahi olanlar ve doğal olanları vardır. Genellikle doğal yöntemlere güvenilmese de en sağlıklısı ve etkilisi doğal olan yöntemlerdir. Doğru ve güvenilir kaynakların yöntemleri uygulandığında bir sonuç elde edilemeyecek bile olsa zarar görülmeyeceği için denememek için bir neden yoktur. Üstelik doğal olan yöntemler maddi açıdan da kişi için bir sorun teşkil etmez.

Siyah noktaların yok edilmesi için kullanılabilecek olan bitkisel ürünler şu şekilde sıralanabilir:

– Soğan suyu

– Papaya

– Zerdeçal

– Aloe vera

– Patates

– Sandal ağacı

– Badem

– Yulaf

– Ayran

– Limon suyu

Not:

Aşağıda okunacak olan yöntemler çok sayıda siyah noktaya sahip olup bu sorunu oldukça ileri seviyede olan insanlar için tam anlamıyla bir çözüm teşkil etmeyebilir. Siyah nokta sorunu ileri düzeyde olan bu kişilerin alanında uzmanlaşmış dermatologlara başvurarak çözüm araması çok daha etkili olacaktır.

Siyah noktalardan kurtulmak için uygulanabilecek doğal tedavi yöntemleri şu şekilde sıralanabilir:

1 – Siyah noktalara çözüm: Siyah noktalar için soğan:

Siyah noktaların ciltten sökülerek atılması için kullanılabilecek doğal ürünlerden bir tanesi soğan suyudur. Siyah noktalardan kurtulmak için soğan suyunun rendelenerek ya da bir mutfak robotu yardımı ile karıştırılarak suyu elde edilir. Soğanın suyu 2 yöntem ile siyah noktalar için kullanılabilir.

Bu yöntemler şu şekilde sıralanır:

– Öncelikle geniş bir kasenin içerisine 2 yemek kaşığı bal ve 1 çorba kaşığı soğan suyu konarak iyice karıştırılır. Siyah noktaların bulunduğu bölgelerin üzerine karışım sürülür ve 20 dakika boyunca bu şekilde beklenir. Eğer kişinin cildinde yağlanma sorunu varsa soğan suyuna 2 – 3 çay kaşığı sirke eklemek yağlanma sorunu için de çözüm sağlayacaktır.

– Alternatif olarak, temiz bir kulak temizleme çubuğunun pamuklu kısmı taze soğan suyunun içerisine daldırılır ve doğrudan cilt üzerindeki siyah nokta olan bölgelere sürülür. Kendiliğinden kuruyana kadar beklenir ve sonrasında isteğe bağlı olarak bol su ve hafif yapılı bir şampuan ile temizlenir.

2 – Siyah noktalara son: Papaya:

Papaya, içerisindeki bileşenler ve enzimler sayesinde siyah noktaların ciltten koparak pürüzsüz bir cilde sahip olmayı sağlayan özellikteki bir besindir. İçerisindeki birçok bileşen bu durumu teşvik ederken özellikle papain enzimi cildi yabancı maddelerden arındırmayı teşvik eder ve yeni hücre üretimini destekleyerek taze bir cilt görünümü sağlar. Güçlü enzimleri ile cilt üzerinde ve gözeneklerde birikmiş olan ölü deri hücrelerini parçalayıp yok ederek yeni hücrelerin oluşumunu destekler.

Siyah noktalardan kurtulmak için papayanın kullanılabileceği yöntemler şu şekildedir:

– Öncelikle yeşil bir papayanın kabuğu soyulur ve bir rende yardımı ile püre haline gelene kadar rendelenir. Sonrasında içerisinde limon suyu eklenir ve iyice karıştırılır. Elde edilen hamur kıvamındaki karışım siyah noktaların bulunduğu bölgelere sürülerek 15 dakika kadar kuruması beklenir. Temizlemek için su kullanılmaz. Kuruyan katı kıvamdaki karışım pul pul dökülür ve cilt yıkanmadan bu şekilde bırakılır.

– Alternatif olarak hazır papaya yağı temin edilir ve bu yağ siyah noktaların bulunduğu bölgelere sürülerek yaklaşık 20 dakika kuruması beklenir. Kuruyan yağ cilt tarafından emil olacağından dolayı bölge bir havlu ile silinir ve yıkanmadan bu şekilde bırakılır.

Ayrıca dirseklerdeki kuruluk var nasır durumundan kurtulmak için soyulan papaya kabukları doğrudan bu bölgeye yerleştirilip sabitlenerek uzunca bir süre bekletilebilir.

Tüm bu yöntemler genel olarak yan etkileri olmayan yöntemlerdir. Bu yüzden çok ileri durumdaki siyah noktaların tedavisinde kökten çözüm teşkil etmeyebilirler. Ayrıca bu tedavilerin herhangi birinin kullanımı sırasında sürülen bölgede tahriş, kızarıklık, kabarma, yanık, açık yara gibi belirtiler görülürse yöntem bir daha uygulanmamalı ve hazırlanan karışımın bir örneği ile beraber acilen doktora başvurulmalıdır. Herkesin çeşitli maddelere karşı alerjisi olabilir. Bu durum vücudun maddeyi zararlı unsur olarak görüp görmemesine bağlıdır. Normal bir madde de olsa vücut bu maddeyi zararlı olarak gördüğünde kendini korumak için bazı belirtiler gösteriyor. Bu belirtiler genellikle kızarıklık, kaşıntı ve yanma şeklinde oluyor. Belirtiler ile beraber bu olaya alerjik reaksiyon adı veriliyor. Eğer herhangi bir yöntemin uygulanması sonucunda bu belirtiler görülürse kişinin karışımdaki bir malzemeye karşı alerjisi olduğu söylenebilir ve kişinin doktora görünmesi gerekmektedir.

Siyah Noktalardan Kurtulma Yolları: Siyah Noktalara Çözümler 2019

Siyah Noktalardan Kurtulma Yolları: Siyah Noktalara Çözümler 2019

Related news Siyah Noktalardan Kurtulma Yolları: Siyah Noktalara ÇözümlerSiyah Noktalardan Kurtulma Yolları: Siyah Noktalara Çözümler


Siyah Noktalardan Kurtulma Yolları: Siyah Noktalara Çözümler


Siyah Noktalardan Kurtulma Yolları: Siyah Noktalara Çözümler


Siyah Noktalardan Kurtulma Yolları: Siyah Noktalara Çözümler


Siyah Noktalardan Kurtulma Yolları: Siyah Noktalara Çözümler