Siyah Noktalar Nasıl Geçer: Siyah Noktalara Çözüm


Siyah Noktalar Nasıl Geçer: Siyah Noktalara Çözüm

Siyah Noktalar Nasıl Geçer: Siyah Noktalara Çözüm

siyah noktalara çözüm

siyah noktalara çözüm

Siyah noktalar neden olur?

Siyah noktalar ciltte ölü derilerin ve kirin birikmesi nedeni ile olur. Gözenekler dolar ve bakteriler ürer. Bu da siyah noktalara neden olur.

Siyah noktalar nasıl gider?

1 – Siyah noktalara çözüm: Yulaf:

Siyah noktalardan kurtulmak için kullanılabilecek doğal malzemelerden bir tanesi yulaftır. Özellikle içerisindeki lif deposu sayesinde hücre yenilenmesi konusunda ideal bir besindir.

Siyah noktalar cildin gözeneklerinde biriken ölü deri hücreleri ve çevreden gelen kirin birikmesi ile meydana gelen sertleşmiş kalıntılardır. Gözeneği tamamen kapatarak cildin hava almasını engelleyen bu yapılar kişinin cildinin bozulmasına ve çeşitli yapıların da oluşmasına neden olabilir. Özellikle sivilce ve ben oluşumu siyah nokta tabanlı gelişmektedir. Kalıcı yapıların oluşmaması için siyah noktalardan mutlaka kurtulmak gerekmektedir. Bunların yan sıra birçok cilt hastalığının tedavisi için de yulaf ezmesi kullanılmaktadır. Cilt üzerinde kabarıklık, tahriş, yanık ve benzeri durumlarda (açık yaralar haricindekilerde) yulaf ezmesi karıştırılmış bir küvet dolusu suda belirli süre uzanarak kısa sürede sorundan kurtulmak mümkündür.

Yulafın siyah noktalardan kurtulmak için uygulanışı şu şekildedir:

– Yaklaşık yarım fincan yulaf ezilerek ezme haline getirilir. Alternatif olarak doğrudan yulaf ezmesi alınarak yarım fincan kullanılabilir.

– Var olan yulaf ezmesine 4 yemek kaşığı limon suyu katılarak kalın bir hamur oluşturana kadar yulaf tozu eklenerek karıştırılır.

– Etkilenen deri alanına elde edilen hamurdan yapıştırılır ve hafifçe fırçalanarak cilde yedirilir.

– Sonrasında 10 dakika kadar beklenerek kuruması sağlanır.

– Kuruduktan sonra sıcağa yakın ılık su ile cilt karışımdan arındırılır. Son olarak kurulanması son derece önemlidir.

– Maske dağılır ancak ciltten ayrılmaz ise sıcak suya batırılmış temiz bir bez ile maskeden kurtulmak mümkündür. Bez ile bölgeyi silmek ve bezi bölgenin üzerinde bekletmek karışımın kolayca çıkmasını sağlayacaktır.

– Bu yöntem ile etkili sonuçlara ulaşabilmek için haftada 3 ya da 4 kez uygulanması gerekmektedir. 1’er gün aralar verilerek uygulanabilir.

Not: Bazı insanlar bir yulafa karşı alerji eğilimindedir. Bu nedenle doktora giderek alerji testi yaptırdıktan sonra bu tedavinin uygulanması önerilmektedir.

2 – Siyah noktalar için maske: Ayran:

Siyah noktaların ve beraberinde diğer iltihaplanma ve kir ile oluşan sivilce, uçuk gibi oluşumlardan kurtulmak için kullanılabilecek en etkili maddelerden biri ayrandır. İçerisindeki bileşenler ile yatıştırıcı etki gösterir ve cilt üzerinde bileşensel dengelerin korunmasını sağlar.

Özellikle limon suyu ile beraber tüm siyah noktaların tıkadıkları gözenekten çıkması için son derece etkilidir. Sivilcelerin ve uçukların iltihaplarını kurutur, siyah noktaları ise bulundukları gözenekten çıkartarak yüzün pürüzlerinin temizlenmesini sağlar. Sağlıklı bir cilt elde edilmesini sağlar.

Ayranın siyah noktalardan kurtulmak için kullanımı şu şekildedir:

– 1 yemek kaşığı ayran hazırlanır ya da hazır olarak alınır.

– Bu ayranın içerisine 2 çay kaşığı domates suyu eklenir ve bu iki malzeme güzelce karıştırılır.

– İyice karıştırıldıktan sonra doğrudan siyah noktaların bulunduğu cilt alanlarının üzerine sürülür. Her iki madde de siyah noktalara karşı etkili olan ve aynı zamanda antiseptik özelliklere sahip olduğundan son derece etkili sonuçlar doğurur.

– Sürüldükten sonra 15 dakika kadar cilt tarafından emilerek kuruması beklenir.

– Ardından bol su ile yüz yıkanarak temizlenir.

– Etkili sonuçlara ulaşabilmek için her sabah bu yöntem uygulanması gerekmektedir.

Sütte bulunan laktik asit aynı şekilde yoğurt ve ayranda da vardır. Bu bileşen kişinin cildinin yatışmasını ve pigmentasyon sırasındaki yanlışların düzeltilmesini sağlayan özelliktedir. Bu durumda ayran yerine süt de kullanılabilir. Özellikle bir pamuk topağı ayranın içinde ıslatıldıktan sonra siyah nokta olan bölgeler bu pamuk ile silinir. Ciltte kalan ayran kalıntıları silinmez, cilt onu bir süre sonra emer. Bu tedavi ile etkili sonuçlara ulaşılabilmesi için yaklaşık 4 – 5 hafta boyunca günde 2 kez uygulanması gerekmektedir.

Ayrıca süt ve bal da birlikte bir çözüm olarak kullanılabilir. Bu iki maddenin de siyah noktalar üzerindeki etkisi göz önüne alındığında son derece etkili bir çözüm olacağı söylenebilir. Eşit miktarlarda karıştırıldıktan sonra siyah nokta olan bölgelere sürülmesi ve 10 dakika beklendikten sonra bol su ve hafif yapılı bir şampuan ile bölgenin karışımdan arındırılması gerekmektedir. Bal cildi yumuşatıp gözeneklerin genişlemesini sağlarken süt de bu gözeneklerdeki birikim olan siyah noktaların gözeneklerden çıkmasını ve yok olmasını sağlar.

3 – Siyah noktalara ne iyi gelir: Siyah noktalara limon suyu:

Cilt sorunlarında genel olarak kullanılabilecek olan en temel malzeme limon suyudur. Limon suyu neredeyse tüm cilt sorunlarının tedavisi için kullanılmaktadır. Tüm geleneksel tıp çeşitlerinin birçok tedavisinde bulunan limon tamamen şifalı bir besindir. Bu şifa özelliklerinin büyük bir kısmı içerisindeki yoğun C vitamini içeriğidir. Aynı zamanda içerisinde bulunana diğer birçok bileşen sayesinde iyi gelmediği çok az sayıda hastalık vardır. Doğru kullanımı ile birçok hastalıktan kalıcı olarak kurtulmak mümkündür.

Tedavi için kullanılan asıl bölümü suyudur. Yetiştirilişi de kolay olan limonun özellikle suyu elde edilerek sağlık sorunları için bu limon suyu kullanılmaktadır. Özellikle cilt sorunlarının tedavisinde kullanılmasının sebebi ise C vitamini içeriğidir. C vitamini doğrudan onarıcı özelliğe sahiptir. Bu da kişinin siyah noktalardan kurtulması için son derece idealdir. Üstelik temin edilişi de oldukça kolay olan bu madde ile  çeşitli kürlerin hazırlanması kolay olduğu gibi bu limon suyunun etkileri de oldukça hızlı görülür. Bu yüzden mutlaka siyah noktalarından kurtulmak isteyen kişilerin mutlaka başvurması gereken bir çözüm seçeneğidir.

Limon suyunun siyah noktalardan kurtulmak için kullanılışı şu şekildedir:

– Kişi sadece temiz bir pamuk hazırlamalı ve taze limon suyuna daldırarak pamuk ıslatılmalıdır.

– Islanan pamuk yavaşça ve doğrudan etkilenen cilt alanına, yani siyah noktaların üzerine sürülür.

– Ardından bölgede kalan limon suyunun cilt üzerinde kuruması beklenir. Limon suyu kuruduktan sonra bölge temiz su ile temizlenmelidir.

– Böylece cildin üzerindeki siyah noktaların bulunduğu gözenekler genişler ve içlerindeki siyah birikimler kolay ciltten ayrılır. İnatçı koyu lekeler ile beraber tüm siyah noktalardan kurtulmak için her gece yatmadan önce bu yöntemin uygulanması gerekmektedir.

Not: Hassas bir cilde sahip kişilerin bu yöntemi doğrudan limon suyuyla uygulamaması gerekir. Limon suyunun asidikliği hassas olan ciltlerde tahriş, kabarıklık ve yanma hissine neden olabileceği için mutlaka limon suyu seyreltilerek kullanılmalıdır. En az kullanılan limon suyunun yarısı kadar, en fazla ise kullanılan limon suyunun kendisi kadar su eklenerek bu seyreltilmiş limon suyunun tedavide kullanılması gerekmektedir.

Tüm bu tedavi yöntemleri en minimum seviyede alerjik reaksiyon gösterebilecek tedavi yöntemleridir. Aynı zamanda neredeyse tüm siyah nokta sahiplerinde işe yararlar. Ancak bazı kişilerde büyüme özelliği olan ve ilerleyebilen siyah noktalar vardır ki bunlar gözle çok rahat görülebilecek, içerisinde iltihabı da olan siyah noktalardır ve bu siyah noktalarda yazıdaki yöntemleri uygulamak yeterli olmayabilir. Eğer tedavilere rağmen gelişen bir sorun varsa ya da tercih edilen tedavinin uygulanmasının ardından cilt üzerinde çeşitli belirtiler görülüyorsa tedavinin bırakılması ve hemen doktora başvurulması gerekmektedir.

Siyah Noktalar Nasıl Geçer: Siyah Noktalara Çözümresim Fotograf galeriler fotograflar Goruntuler


Related news Siyah Noktalar Nasıl Geçer: Siyah Noktalara ÇözümSiyah Noktalar Nasıl Geçer: Siyah Noktalara Çözüm


Siyah Noktalar Nasıl Geçer: Siyah Noktalara Çözüm


Siyah Noktalar Nasıl Geçer: Siyah Noktalara Çözüm


Siyah Noktalar Nasıl Geçer: Siyah Noktalara Çözüm


Siyah Noktalar Nasıl Geçer: Siyah Noktalara Çözüm


Siyah Noktalar Nasıl Geçer: Siyah Noktalara Çözüm


Siyah Noktalar Nasıl Geçer: Siyah Noktalara Çözüm


Siyah Noktalar Nasıl Geçer: Siyah Noktalara Çözüm