Sıradışı hayvanlar: at Przewalski 2019

Sıradışı hayvanlar: at Przewalski 2019

Sıradışı hayvanlar: at Przewalski 28 05.02.2019, 19:58

Sıradışı hayvanlar: at Przewalski

Przewalski atı birGezegende yaşayan tek vahşi at türü. Uzun süredir atların mevcut ev ırklarının atası sayılıyordu, ancak bu varsayım yanlış çıktı. Genetik düzeyde, önemli farklar var: Przewalski atının evde olduğu gibi 64 kromozoma sahip olmadığı 66 kromozoma sahip. Sonuç olarak, evcil ırkların atası, vahşi hayvanlardı - şimdi soyu tükenmiş tarpanalar. Ve atın en yakın akrabalarına Przhevalsky, kulan'a atfedilebilir - Asya kıçını.

Atın tanımı

Bu hayvan ilkel türe aitatlar, çünkü karakteristik at özelliklerine ek olarak, eşeğin bazı işaretlerini de tutar. Przewalski atının yüksekliği ortalama 120-135 cm, ağırlığı 200 ila 350 kg, yün sarımsı-kırmızı, yelken, kuyruk ve "çoraplar" ise kahverengi-siyah renktedir. Sırtın ortasında koyu çizgiler var. Ev atlarından daha katı eklemeler, güçlü kısa boyunlu, kısacası kısa ayaklar. Bu hayvanın başı kıç gibi büyük, kulakları ise tam tersine küçük. Bütün vahşi atların, patlama yapmayan sağlam bir yelesi vardır.

Przhevalsky'nin atlarının yünü, kışla kalınlaşmış ve tüylü ve yaz aylarında kısalır. Bu, hayvanların keskin kıta ikliminde sert kışlarında hayatta kalmalarına yardımcı olur.

öykü

Przewalski atı bulundu ve düzeltildiOrta Asya'da 1879'da Lob Nor Gölü yakınlarında gezgin ve kaşif Nikolai Przhevalsky tarafından bir tür olarak. Yolculuktan üç yaşındaki genç bir hayvanın cildini yanına getirdi. Bilim adamları, bu vahşi atın bütün ev türlerinden önemli farklılıklarını doğruladı.

Eskiden iki tür vardı.Avrasya yabani atlar - Tarpan ve Przewalski atları. Görünüşleri Przewalski'nin atlarıyla çok benzer olan vahşi hayvanları tasvir eden taş çizimleri bulunmuştur. Bu nedenle, bu vahşi atın Avrupa'daki Paleolitik çağlardan beri var olduğu muhtemeldir.

Yaşam alanı ve alışkanlıklar

Doğal koşullarda Przewalski'nin atı gider5-12 hayvanlık bir göçebe sürü. Ana deneyimli bir aygır, sürüsü yiyecek ve su aramaya yönlendirir. Vahşi atlar çok iddiasız ve sağlamdırlar. Küçük bir hızla veya adımla ilerliyorlar ve tehlike durumunda 60 km / saate kadar bir hız geliştiriyorlar.

Atların ana diyeti Przheval'skogo - step çayırları ve çalılar. Kış aylarında, hayvanlar kar altında çimlerin ve çalıların yılanlarını kazarlar.

Przewalski'nin tek doğal atlarıdüşman bir sürü atın sürüsüne saldıran kurtlar, zayıf hayvanlara sürmek ve dövmek ve tüylerle bir kısrak vurmaktır. Ancak atlar, topçu yardımıyla kendilerini savunabilirler. İçinde taytları olan bir daire içinde hizalanırlar, kafalar da daire içinde döner ve güçlü arka ayaklar saldırganlarla savaşırlar. Aynı şekilde, bir daireye dizilmiş olarak, bu hayvanlar da ısıtılır ve sinir bozucu böcekleri uzaklaştırırlarken merkezde daima genç ve zayıflamış atlar vardır.

üreme

Doğal koşullarda çiftleştirme yalnızca gerçekleşirİlkbaharda. Aygır, sürüsü potansiyel rakiplerinden özenle korur ve gerekirse derhal savaşa girer. Gebelik neredeyse bir yıl sürer. Sadece önümüzdeki baharda dişi bir tayt vardır.

Bütün tayvanlar çok iyi doğarlar.geliştirdiklerini, doğumdan sonraki birkaç saat içinde annelerini takip edebileceklerini belirtti. Mayar yarısı, yavrularını sütüyle besler. Ve tamamen bağımsız olan genç atlar yaklaşık olarak üç yaşına gelirler.

At yetiştiriciliği

Bu hayvanların ana düşmanı bir adamdı,avlanma sırasındaki ekonomik aktiviteleri veya basitçe imha edilmiş huzurlu hayvanlar tarafından doğal yaşam alanlarından çekilmelerine neden olmuştu. Sonuç olarak, geçen yüzyılın 60'larına gelindiğinde Przewalski'nin atları doğadan tamamen yok oldu. Bazıları sadece hayvanat bahçelerinde ve milli park Askania Nova'da (Ukrayna) korunmuştur. Geçişte uzun ve özenli bir çalışma yaptıktan sonra Moğolistan'da Khustan-Nuru rezervinde yaklaşık yüz genç hayvan serbest bırakıldı.

1990'lı yıllarda bir deney olarak üç sürüÇernobil felâketinden sonra ortaya çıkan istisna bölgede serbest bırakıldı. Atlar aktif olarak üremeye başlamış, hiçbir mutasyon ve genetik anormallik bulunamamıştır. Vahşi atların nüfus durumu dikkatle izlenir. Bilim adamları, zamanla Przewalski'nin atının gücünü tekrar kazanabileceğini düşünüyor.

Sıradışı hayvanlar: at Przewalski 2019

Sıradışı hayvanlar: at Przewalski 2019

Related news

 • Balkabaklı kup tarifi
 • Sıcak havalarda neler tüketilmelidir
 • ÖRGÜ KAZAKLI ETEKLİ BİRLEŞİK KIZ ELBİSE TASARIMI TARİFİ
 • Irak Cumhurbaşkanı’nın güvenlik sorununu çözmesi gerekecek’
 • Tüm Haberler

 • Sıradışı hayvanlar: at Przewalski 36

  Sıradışı hayvanlar: at Przewalski


  Sıradışı hayvanlar: at Przewalski 47

  Sıradışı hayvanlar: at Przewalski 19

  Sıradışı hayvanlar: at Przewalski 86

  Sıradışı hayvanlar: at Przewalski 81

  Sıradışı hayvanlar: at Przewalski 23

  Sıradışı hayvanlar: at Przewalski 98

  Sıradışı hayvanlar: at Przewalski 30

  Sıradışı hayvanlar: at Przewalski 60

  Sıradışı hayvanlar: at Przewalski 28

  Sıradışı hayvanlar: at Przewalski 79

  Sıradışı hayvanlar: at Przewalski 59