19.06.2019

Rurikin dış ve iç politikası. Kievan Rus kökeni 55

Rurik'in dış ve iç politikası. Kievan Rus kökeni.

Rurik (862-879 saltanatı) - şanlıSlav prens, Varangian köklerine sahip. Yüzyıllar boyunca Rusya'yı yöneten Rurik hanedanının kurucusu. En esrarengiz tarihsel kişiliklerden biri: biyografisinden birçok gerçek, yedi mühürün arkasında hala bir gizem.

Çocukluk ve gençlik

Prensin kesin doğum tarihi bilinmiyor. Birçok tarihçi bunun Baltık kasabası Rarog'da 806 ile 808 arasında olduğunu gösterdi. Bu topraklara saldıran Danimarkalı kral Gottfried, babasını Rurik - Prens Godoljub'a astı. Annesi, Gostomysl'in kızı Umila, evini küçük çocuklarıyla birlikte terk etti ve yabancı bir ülkeye kaçtı. Gelecek prens büyüdüğünde, erkek kardeşi ile birlikte, Frank kralının mahkemesinde vaftiz edildi, onlardan başlıkları ve armağanları ödüllendirildi. Aslında, babasına ait olan Elbe'deki toprakların hükümdarı oldu, ama sadece bir vassal olarak.

Rurik'in dış ve iç politikası

O zaman, Franklar İmparatorluğu uluslararası çatışmalar yüzünden eziyet çekti. Düzenli askeri çatışmalar sonucunda Rurik topraklarını kaybetti. Kral tarafından kırgın, Varangian takımına gitti. O zamandan beri, bu adama ve kontrol ettiği devlete bağlı olan her şeyden nefret ediyordu. Utançta, prens, Franks tarafından kabul edilen bir din idi. Vaftiz olmak, Rurik inanç emanetlerini mümkün olan her şekilde sürdürmek, bu yüzden insanlar ona "Hıristiyanlığın veba" adını vermiştir.

köken

Rurik (862-879 saltanatı) kayda değer bir şey bıraktıtarihte bir iz. Ama onu gerçek bir insan olarak görenler bile, bu adamın kökeninin farkında değiller. Norman teorisini destekleyen tarihçiler şöyle diyor: Rurik ve karısı İskandinavya'dan gelen saf kanlı Vikingler. Haklarını kanıtlamak için, prens'in adının etimolojisine dikkat ederek, onu Latin “rex” ile ilişkilendirerek, kral, yönetici. Ve belki de, gerçekten, çünkü günümüzde Rurik İskandinav ülkelerinde yaygın bir şekilde yayılıyor: İsveç ve Finlandiya.

rurik hükümet yılı

Batı Slav kuramının taraftarları buna inanıyorRurik'in kökleri, kendilerini rregami - şahinler olarak adlandırılan bir obedit kabilesidir. Ve yazıldığı "Geçmiş Yılların Hikayesi" ne bakınız: 862'de Krivichi ve İlmen Slavları kendi aralarında anlaşamadı ve tek bir yönetici seçtiler. Gereksiz kan dökülmesini önlemek için Slav kardeşi Rurik'e döndüler. Kardeşleriyle birlikte Novgorod'a geldi ve tahta çıktı: Rurik'in iç ve dış politikası doğada askeriydi. Bazı tarihçiler prensin Staraya Ladoga ile hüküm sürmeye başladığını ve Novgorod'un sadece birkaç yıl sonra onun tarafından inşa edildiğini iddia ediyorlar. Bu teori arkeolojik buluntu "Ryurikovo tepesi" ile doğrulanmıştır.

Rurik'in iç politikası (kısaca)

Büyük bir yönetimin böyle zor bir konudagüç, prens, topraklarını güçlendirmek, otorite ve saygı kazanmak için ana aksanı yaptı. Gerçekten korktu ve saygı gördü, çünkü sıradan insanların temsilinde o, zorlu ve sıkı bir prens idi, Rurik'in iç politikasıydı. Aşağıdaki tablo Rurik'in devlet gücünün ana yönlerini göstermektedir.

Faaliyet alanı tarih kalp
Arazi uzantısı 862-864 Murom, Smolensk ve Rostov Prenslerine Katılıyor
İç düşmanlarla savaşmak 864 Vadim'in Cesur tarafından organize edilen bir isyanı bastırmak

Rurik'te davetsiz bir misafir hoşnutsuzluğa neden olduKendilerini taht almak isteyen yerel boyarlar ve asalet. Bu nedenle, başkaldırıların salgınları şimdi ve yine prensiplerin farklı bölümlerinde ortaya çıktı, fakat yönetici, güçlü eliyle isyanları derhal bastırdı. Ayrıca yeni Rus şehirleri ve komşu kabileleri yakalamaya devam etti: Rurik, Dir ve Askold'un yönettiği Kiev kadar uzaklaştı.

Dış Politika

Kiev başkentine gelmek, prens büyülendionun güzelliği ve gücü. Gözlerini Rusya'nın başkentinde bıraktı, bu yüzden Rurik'in tüm dış politikası daha sonra bu üçlüyü yakalamak için yönlendirildi. Tablo, prens ve Kiev arasındaki sözde kişisel ilişkilerin nasıl geliştiğini göstermektedir.

Faaliyet alanı tarih kalp
Rurik, Dir ve Askold arasındaki barış anlaşması 864 Prens, o sırada izlenen dış politikanın gerektirdiği gibi, devletin güney sınırlarını korumaya çalıştı.
Askold ile Savaş 866-870 Dünya uzun sürmedi. Askold, kampanyayı kuzeye doğru başlattı ve Novgorod'a ait topraklara tecavüz etti. Uzun bir savaşta Rurik, Askold'un ordusunu yendi, ancak Kiev yakalamadı
Batı aşiretleriyle ittifakın sonuçlanması 873-879 Ateşkesin ana amacı Kiev'i ele geçirme çabalarını birleştirmektir

Rurik'in dış ve iç politikaları haklı çıktı. Rusya hakkında dünya sahnesinde konuşan ilklerden biriydi.

dış politika rurik tablosuNe yazık ki, Rurik'in hikayesi 879'da sona eriyor. Dahası baton, Rurik saltanatını aktif olarak devralan ve selefinin tüm cesur planlarını somutlaştıran Peygamber'in halkı tarafından lakaplı Prens Oleg tarafından toplanır.

takipçileri

Rurik'in dış ve iç politikasıPrensipte yer alan tüm Rus topraklarının gücünü güçlendirmeyi amaçlıyor. Zaten 870'de iki sendika kuruldu: Güney Birliği - Kiev ve Kuzey'in liderliğindeki - Novgorod'daki merkezle. İlk şehirde, Askur ve Dir, ikinci - Rurik tarafından yönetilir. Ölmek, dizginleri Oleg'in uzak akrabasının ellerine verdi. Ayrıca, daha sonra Büyük Dük olan küçük oğlu Igor'un emanetini de emanet etti.

iç politika rurik tablosu

Oleg ülser ve Drevlyans kabilelerini fethetmeyi başardı. Kiev'e Rusya'yı kattı, orada bir putperest kült kurdu. Ardından Bizans'a gitti ve nüfuz alanını genişleten ve Rus tüccarlar için yeni fırsatlar yaratan kazançlı bir sözleşme imzaladı. Rusya İmparatorluğun tam teşekküllü ortağı oldu. Oleg'den sonra Rurik'in oğlu Igor tahtına girdi. Bu zaman süreci huzursuzdu: isyanlar ve isyanlar ortaya çıktı. Ancak prens, selefinden çok daha titiz davranıyordu: sürekli olarak insanların konuşmasını bastırdı, böylece merkezi gücü güçlendirdi.

Rurik: tarihteki rol

Onun saltanatı sırasında, Rus önemli ölçüdefethedilen Fin topraklarının pahasına genişletildi. Rusya'nın kompozisyonu, Doğu Slavların kabilelerini de içeriyordu. Şimdi bütün bu halkların ortak bir dini, dili ve kültürü, gelenekleri ve gelenekleri vardı. Bu, bu toplulukları tam bir yönetici ve açık bir hiyerarşi ile tek bir devlette birleştiren ilk itici güçtü. Rurik böyle bir yönetici olmadı. Ama gerçekte bu rüyanın yapılanması için tüm koşulları yarattı. Onunla birlikte Kievan Rus'un yaratılmasının, içindeki büyük şehirlerin inşasının, ortak insanların yaşamının iyileştirilmesinin başladığıydı. Rurik'in dış ve iç politikaları gelişti. Bu tarihten itibaren, Rusya'nın tarihindeki otokratların ilk hanedanı olan ihtişamlı Rurikovich ailesinin tarihini başlattı.

ryurik iç politikası

Rurik'in hayatı basit bir başarı hikayesidir.sadece iktidarı ele geçirmeyen, aynı zamanda ellerinde tutmayı başarabilen, devletin dünyanın siyasi haritası üzerindeki etkisini güçlendiren yabancı, yabancı. Bu gün, Rusya'nın güçlü ve güçlü bir iktidarın temeli olan bu prens idi.Related news

 • Alexander Malyshev: fotopozitif, düzlemde yansımalar
 • Domatesli Semizotu Salatası Tarifi Videosu
 • Emine Ünden duygusal İbrahim Erkal paylaşımı
 • İngiliz parlamentosundan dikka çeken Brexit seçenekleri
 • FIRINDA PAPATESLİ KÖFTE

 • Rurikin dış ve iç politikası. Kievan Rus kökeni 28

  Rurikin dış ve iç politikası. Kievan Rus kökeni


  Rurikin dış ve iç politikası. Kievan Rus kökeni 57

  Rurikin dış ve iç politikası. Kievan Rus kökeni 8

  Rurikin dış ve iç politikası. Kievan Rus kökeni 24

  Rurikin dış ve iç politikası. Kievan Rus kökeni 99

  Rurikin dış ve iç politikası. Kievan Rus kökeni 53

  Rurikin dış ve iç politikası. Kievan Rus kökeni 6

  Rurikin dış ve iç politikası. Kievan Rus kökeni 77

  Rurikin dış ve iç politikası. Kievan Rus kökeni 100

  Rurikin dış ve iç politikası. Kievan Rus kökeni 58

  Rurikin dış ve iç politikası. Kievan Rus kökeni 12

  Rurikin dış ve iç politikası. Kievan Rus kökeni 37

  Rurikin dış ve iç politikası. Kievan Rus kökeni 38

  Rurikin dış ve iç politikası. Kievan Rus kökeni 68