Puşkinin Balıkçı ve Balık Hikayesi ne öğretir: çalışmanın analiziPuşkinin Balıkçı ve Balık Hikayesi ne öğretir: çalışmanın analizi


Puşkinin Balıkçı ve Balık Hikayesi ne öğretir: çalışmanın analizi 64 28.02.2019, 03:18

Puşkin'in "Balıkçı ve Balık Hikayesi" ne öğretir: çalışmanın analizi

A.S. Puşkin, ortak bir hikayenin nasıl yüksek edebi bir dilin başyapıtı olabileceğinin bir örneğidir. O masalı öğretilen budur, öğretim - şair karakterlerin hem de böyle bir hikaye bir ön koşul sadece iletmek için şiirsel formda başardı. "Balıkçı ve balık hakkında" insan açgözlülüğü hakkında bir hikaye. "Çar Saltan hakkında" Masal kötülük ve ihanet cezalandırılır ve iyi her zaman kazanır. Yani şair tarafından yazılmış tüm masalların hikayelerinde.

Çalışmanın özeti

Öğretmenler, okul çocuklarına ne öğrettiklerini açıkladığında"Balıkçı ve Balık Hikayesi" (2. sınıf), eserin planına dayanır. Bu doğrudur, çünkü çocuklar hangi temel kategorilerin insanların eylemlerini yönlendirdiğini anlamalıdır: iyi ve kötü, cömertlik ve açgözlülük, ihanet ve affetme, ve diğerleri. Peri masalları, çocukların onları anlamalarına ve iyilik için doğru seçimi yapmasına yardımcı olur.

Altın Balıkla ilgili masalda arsa, mavi denizin kıyısında yaşlı bir kadınla yaşlı bir adam yaşadığı gerçeğiyle başlar. O balık tutuyordu, iplik eğiyordu, ama kulübe yaşlıydı ve hatta perişantı.

Bir balıkçı ve balık hikayesi ne öğretiyor?

Yaşlı adam, denize geri dönmesi ve hatta kendisine para ödemeyi teklif eden Japon balığı yakaladığı için şanslıydı.

İyi bir balıkçı onu bıraktı, ama yaşlı kadınıasil eylemidir denize döndü talep ve yalak olsa balık istedi onların sevme, değildi. Yaşlı adam öyle yaptı. Balık yaşlı kadını ne istediğini verdi ama o daha fazlasını istedi - o kimin kendi balık tesislerinde bir Lady olmaya karar verene kadar, yeni bir kulübe, ardından kraliçe özgür, Stolbovaya soylu kadın olmak.

Bilinçli bir balık, imkansızı talep edene kadar yaşlı kadının isteklerini yerine getirdi. Böylece yaşlı kadın tekrar kırık çukurda kaldı.

Yaşlı adamın tarihini okuyan çocuklar ne olduğunu anlarlar.Puşkin'in "Balıkçı ve Balık Hikayesi" ni öğretir. Her seferinde güç ve zenginlik, yaşlı kadını değiştirdi ve onu kızdırdı. Öğrenciler açgözlülüğün cezalandırılabileceğine dair doğru bir sonuca varırlar ve bir kez daha hiçbir şeyle kalamazsınız.

Yazarın kendi hikayesine daha derin bir anlam koyması, özellikle de temelinde yatan şeyi düşünürsek.

Grimm Kardeşlerin Hikayesi

Temel olarak felsefi kategorileri alırsak,"Balıkçının ve Balıkın Hikayesi" ni öğreten analiz, Grimm Kardeşler'in hikayeleriyle başlamalıdır. Küçük bir dilekle başlayan, Papa olmak istediğini elde eden, bir şair olan aç gözlü yaşlı kadın hakkındaki hikayeleriydi.

Öğretici hikayenin planında her zamanki gibi görünüyor.insan açgözlülüğü, ama içindeki sembolizme dikkat ederseniz, "Balıkçı ve Balık Hikayesi" nin öğrettiği şey, tamamen farklı bir anlam kazanır. Anlaşıldığı gibi, Grimm kardeşler ve onların arkasında Puşkin, bu temayı kullanan ilk kişi değiller.

Vedik bilgelik

Eski Hint muamelesinde Matsya-purana obir alegori şeklinde ifade edilir. Örneğin, içindeki yaşlı adam, insanın gerçek “ben” i, ruhunun, dinlenme durumunda (nirvana). Puşkin'in peri masalında balıkçı tam olarak bu ve okuyucular önünde görünür. 33 yaşında bir barakada yaşlı bir kadınla yaşadı, balığa yakaladı ve her şeyden mutlu. Bu aydınlanma belirtisi değil mi?

Bir balıkçı ve balık hikayesi ne öğretiyor?

"Balıkçı ve Balık Hikayesi" nin öğrettiği şey şu: İnsanın gerçek kaderi, ruhu ve etrafındaki gerçekle uyum içinde olmaktır. Yaşlı adam, mavi denizleri sembolize eden maddi dünyadaki büyük ve dolu günahalarla mükemmel bir şekilde başa çıktı.

O, arzuları ile bir net atar ve günlük yaşamın bir günü için ihtiyacı olanı alır. Başka bir şey yaşlı kadın.

Yaşlı kadın

İnsan egoizmini somutlaştırır.Asla tatmin olmaz, yani mutluluğun ne olduğunu bilmez. Egoizm, maddi zenginliği tüketmek ister. Bu yüzden yalaktan başlayarak yaşlı kadın kısa bir süre sonra balığın kendisine hakim olmak istedi.

bir balıkçı ve balık hikayesi ne

Eski eserde onun görüntüsü bir sembolseinsanın ruhsal doğasından yanlış bilinç ve maddi dünya lehine tahttan indirilmesi, sonra da Puşkin, yaşlı adamı (saf ruhu) onun kaprislerini şımartmaya zorlayan kötü bir bencillik ilkesine sahiptir.

Rus şairi iyi tanımlanmış itaatbencillik öncesi ruh. Yaşlı adam her zaman yaşlı kadından yeni bir taleple Altın Balık'a doğru gidiyor. Geniş bir maddi dünyanın prototipi olan denizin her seferinde gittikçe daha fazla tehdit oluşturduğu semboliktir. Bu Puşkin, saf ruhun kaderden ayrılmasının ne kadar büyük olduğunu gösterdi, her seferinde maddi zenginlik uçurumu içinde daha derin ve derindi.

küçük balık

Vedik kültürde, balık Tanrı'ya şahitlik eder. Puşkin'in çalışmasında daha az güçlü değil. Eğer "Balıkçı ve Balık Hikayesi" nin ne öğrettiğini düşünürseniz, cevaplar aşikar olacaktır: sahte bir egoist kabuk bir kişiye mutluluk veremez. Bunu yapabilmek için maddi faydalara ihtiyaç duymaz, ama ruhun, Tanrı ile olan birliği, kendini, ahenkli bir dinlenme ve sevinç halinden ortaya çıkarır.

Balıkçı ve Puşkin balıklarıyla ilgili hikaye ne öğretiyor?

Üç kez, yaşlı bir insanın bencil arzularını yerine getirmesi için bir balıktır, ancak ortaya çıktığı gibi, bir deniz büyücüsü bile sahte bir kabuğunu dolduramaz.

Ruhsal ve bencil başlangıçların mücadelesi

Bu mücadele hakkında birçok felsefi yazdı,dini, sanatsal ve psikolojik kitaplar. Her iki başlangıç ​​da (Puşkin'in peri masalı yaşlı adamında) saf bir ruhtur ve egoizm (yaşlı kadın) kendi aralarında savaşır. Şair, bencil arzulara itaat ve hoşgörünün yol açtığı şeyleri çok iyi gösterdi.

Onun kahramanı direnmeye bile çalışmadı.yaşlı kadın, ve her seferinde itaatle balıktan ona yeni bir talep ile yay için gitti. Alexander Sergeyevich, bu bağlantının kendi bencilliğine neden olduğunu ve yanlış, doyumsuz ihtiyaçlarının nasıl sona erdiğini gösterdi.

Günümüzde insanlar "açgözlü bir çukurda kalmak" ifadesi, insanın insan açgözlülüğü hakkında konuştuğu zaman, yerel düzeyde uygulanmaktadır.

bir balıkçı ve bir balık hakkında peri masalı ne

Felsefede, anlamı çok daha geniş. Maddi faydalar değil, insanları mutlu eder. Yaşlı kadının davranışı bundan bahsediyor. Sadece bir kraliçe olmak istediği gibi, daha sonra bir sütun soylu kadın oldu. Yeni güç ve zenginlik türlerinin ortaya çıkmasıyla mutluluğu ve hoşgörüyü yaymaz.

"Balıkçı ve Balık Hikayesi" nin öğrettiği şey şu: ruhun birincil olduğunu ve maddi dünyanın ikincil ve kurnaz olduğunu hatırlayın. Bugün bir kişi iktidarda olabilir, ve yarın o kötü talihsiz bir çukurda yaşlı bir kadın gibi bir dilenci ve belirsiz hale gelecektir.

Bu yüzden Rus şairin çocuk masalları, ego ve ruh arasındaki ebedi yüzleşmenin derinliğini, insanların eski zamanlardan beri bildiği ruhları taşır.

Puşkinin Balıkçı ve Balık Hikayesi ne öğretir: çalışmanın analiziPuşkinin Balıkçı ve Balık Hikayesi ne öğretir: çalışmanın analizi

Related news

 • 3 Mayıs 2019 Pazar Günlük Burç Yorumları
 • Uygulamayı iPhonea nasıl yükleyebilirim: yeni başlayanlar için talimatlar
 • Başak Sayan: Gözyaşlarımı tutamadım
 • Sağ Bacağımda Şişlik
 • Lazolvanom ile bir çocuk için inhalasyon. Çocuklar için inhalasyon için Lazolvan: kullanım talimatları, dozaj, geribildirim
 • Fırında Kuzu Kol Kuyu Kebabı Tadında Videosu

 • Puşkinin Balıkçı ve Balık Hikayesi ne öğretir: çalışmanın analizi 44

  Puşkinin Balıkçı ve Balık Hikayesi ne öğretir: çalışmanın analizi


  Puşkinin Balıkçı ve Balık Hikayesi ne öğretir: çalışmanın analizi 9

  Puşkinin Balıkçı ve Balık Hikayesi ne öğretir: çalışmanın analizi 13

  Puşkinin Balıkçı ve Balık Hikayesi ne öğretir: çalışmanın analizi 1

  Puşkinin Balıkçı ve Balık Hikayesi ne öğretir: çalışmanın analizi 100

  Puşkinin Balıkçı ve Balık Hikayesi ne öğretir: çalışmanın analizi 50

  Puşkinin Balıkçı ve Balık Hikayesi ne öğretir: çalışmanın analizi 18

  Puşkinin Balıkçı ve Balık Hikayesi ne öğretir: çalışmanın analizi 42

  Puşkinin Balıkçı ve Balık Hikayesi ne öğretir: çalışmanın analizi 52

  Puşkinin Balıkçı ve Balık Hikayesi ne öğretir: çalışmanın analizi 28

  Puşkinin Balıkçı ve Balık Hikayesi ne öğretir: çalışmanın analizi 83

  Puşkinin Balıkçı ve Balık Hikayesi ne öğretir: çalışmanın analizi 92

  Puşkinin Balıkçı ve Balık Hikayesi ne öğretir: çalışmanın analizi 47

  Puşkinin Balıkçı ve Balık Hikayesi ne öğretir: çalışmanın analizi 68

  Puşkinin Balıkçı ve Balık Hikayesi ne öğretir: çalışmanın analizi 52