20.06.2019

Pasifik Okyanusu havzasını inceliyoruz: nehirler ve özellikleri 29

Pasifik Okyanusu havzasını inceliyoruz: nehirler ve özellikleri

Dünya gezegenimiz mükemmel bir su sistemine sahiptir. Elbette bunlar okyanuslar, denizler, nehirler ve göller. Böyle su temini sayesinde kıtalar üzerindeki yaşam mümkün. Bu yazıda Pasifik Okyanusu Havzasına giden su yollarını değerlendirmek istiyorum. Nehirler çoğunlukla dağlarda yüksektir. Derin ve hızlıdırlar. Kanalların rahatlaması oldukça karmaşıktır, çok sayıda eşik varlığı ile farklılık göstermektedir. Yollardaki akışlar kayalık masiflere kadar kesilmiş ve kırılgan kayaçları yıkıyorlardı. Onların yiyecekleri çoğunlukla yağmurdur, sadece kuzeydoğudaki kar.

Havzadaki hemen hemen tüm nehirlerin hızlı akışı ilePasifik Okyanusu. Bu su yollarının listesi r tarafından yönetilmektedir. Anadyr ve nehir. Amur. Rus devleti ve en büyükleri için en önemli unsur olarak görülüyorlar. Çin ve diğer ülkeler topraklarında akan diğer nehirler de var. Hepsinde kırk kadar var.

Pekala, Pasifik Okyanusu havzasıyla ilgili bazı nehirlere göz atalım.

Anadyr Nehri

Rusya'nın kuzey doğusundadır.Chukchi yarımadası. Kaynağı, Anadyr platosunun ortasında yer alan gölden kaynaklanmaktadır. Nehir uzunluğu yaklaşık 1100 km, havza alanı yaklaşık 191 bin metrekare. km. Chukchi nehrinin büyük kolları vardır, sadece altısı vardır: Yablon, Eropol, Maden - sağ, Chinevei, Belaya, Tanyurer - sol. Eylül'den Nisan'a kadar nehir buzla dondurulmaktadır - ilk önce yukarıya ve sonra aşağıya. Su alanının bitki ve hayvan hayatı, Pasifik Okyanusu havzasını oluşturur.

Bu bölgenin nehirleri büyük önem taşımaktadır.durumu. Örneğin, Anadyr nakliye olarak, ancak küçük gemiler için kullanılır. Ayrıca sanayi balıkçılığı burada, ancak kaynakta ve alt ulaşımlarda geliştirilmektedir. Amatör balıkçılık yarışmaları akarsuyun üst sınırlarında yapılır. Nehir kıyı şeridi kömür açısından zengin.sakin bir okyanus nehri havuzu

Amur Nehri

Nehir yatağının uzunluğu 2875 km'dir ve alan4 bin kilometreden fazla havza, Rusya, Çin ve Moğolistan olmak üzere üç ülkedeki konumunu belirliyor. Cupid, Argun ve Shilka su yollarının birleşmesinden başlar. Nehrin kaynağı. Argun Moğolistan'da, Shilka ise Chita bölgesinden kaynaklanmaktadır.

diğer birçok Pasifik havzası gibi, Cupid kolları bir yeri vardır, ancak bunlar büyük yedi arasından sıyrılmak: Zeya, Ussuri, Songhua, Anuy - sağ ve Bureya, Amgun, Tunguska - ayrıldı.

Bu nehir neredeyse 6 ay boyunca buzla kaplı.Kasım ayından nisan-mayıs ayına kadar. Temmuz-Ağustos aylarında düşen yaz musonunda dökülmeler. Nehir, büyük nakliye, endüstriyel ve eğlence amaçlı balıkçılıkta kullanılır ve ayrıca bir sınır bölgesidir.Pasifik Okyanusu'nun nehir havzası

Sarı Nehir

Çin topraklarında, Sarı Nehir akar. Yukarıda bahsettiğimiz gibi, Pasifik Okyanusu havzasına giren tüm su kanalları, dağ tipi nehirlerdir. Yellow River bir istisna değildir. Onun kaynağı Tibet dağlarında, Büyük Çin Ovası boyunca sularını Sarı Denizdeki Bokhan Körfezi'ne taşır. Nehir, kayalık alanlardan yıkanan küfün ona uygun rengi verdiği gerçeğinden dolayı sarı olarak da adlandırılmaktadır. Nehrin ana kolları Dasya, Tao, Weihe ve Lokha'dır.

Sarı Nehri'ni çoğunlukla kırsal alanlarda kullanıyorlarçiftçilik, sulama için. Bankalar boyunca çok sayıda hidroelektrik santral inşa edilmekte, su ürünleri yetiştirilmekte ve sadece nehirlerin düzlükleri için uygundur. Asıl sorun kanaldaki sık değişikliktir.Pasifik Okyanusu havzası ile ilgili nehirler

Yangtze Nehri

Yangtze Nehri, Çin'in topraklarında yer almaktadır.uzunluğu 6300 km, yani diğer adı Long River'dır. Ana havzada, Pasifik havzasının nehirlerinin oldukça derin olduğu belirtilmelidir. Yangtze Nehri, yüksek su içeriğine göre dünyanın üçüncü su akışıdır. Nehrin kaynağının fazla 5000. Km yükseklikte, Tibet Platosu'nun doğu kesiminde yer alır. Çin'in Büyük Ova'sı boyunca Sarı Nehir kadar akar ve Şanghay'ın bulunduğu Doğu Çin Denizi'ne ulaşır.

Yangtze'nin kolları oldukça büyük nehirler -Onlar Minjiang, Tuo, Jialingjiang, Han, Yalongjiang. Yemek muson ve üstte kar ve buzulun küçük bir yüzdesine ulaşır. Nehrin sadece nispeten sakin üst kısımlarını dondurun ve kısa bir süre için dondurun.

Changjiang'ın ekonomik kullanımı:

 • nakliye nakliye ağı (Yangtze Nehri, Sarı Nehir Kanalı'na bağlanmıştır);
 • sulama sistemi;
 • endüstriyel balıkçılık vb.

Nehir Havzası Pasifik Okyanusu

Mekong Nehri

Mekong Nehri altı eyaletin en büyük nehridir.Çinhindi Yarımadasında bulunan (Çin, Laos, Myanmar, Vietnam, Tayland, Kamboçya). Pasifik Okyanusu havzasına giriyor. Dağ kökenli nehirler hızlı bir akım ve huzursuz bir karakter ile karakterizedir. Mekong akışını bu şekilde karakterize edebilirsiniz.

Nehrin uzunluğu 4,5 bin. km ve alan - 800 bin metrekareden biraz daha fazla. km. Kaynak Tangla Sırtı üzerindeki Tibet Platosu'nda yer almaktadır. Üst kısımda çok sayıda rampa ile nehre ulaşır ve altta çok sayıda viraj bulunur. Akışın ilginç bir özelliği de Tonle Sap gölüne bağlanmasıdır, böylece birbirlerini beslerler.

Mekong, deniz taşımacılığında önemli bir derinliğe sahip olduğundan, deniz taşımacılığı, deniz taşıtları bile yarımadanın derinliklerine doğru ilerlemektedir.Related news

 • Limondan Nasıl Mumluk Yapılır
 • TÜRKÇE VİDEOLU ANLATIMLI KARANFİL ÖRGÜ MODELİ YAPILIŞI
 • Un Helvası Tarifi Videosu
 • Patatesli Mantı Tarifi Videosu
 • Smartphone ZTE Blade GF3: yorumlar, açıklamalar, teknik özellikleri, fiyatlar

 • Pasifik Okyanusu havzasını inceliyoruz: nehirler ve özellikleri 46

  Pasifik Okyanusu havzasını inceliyoruz: nehirler ve özellikleri


  Pasifik Okyanusu havzasını inceliyoruz: nehirler ve özellikleri 9

  Pasifik Okyanusu havzasını inceliyoruz: nehirler ve özellikleri 17

  Pasifik Okyanusu havzasını inceliyoruz: nehirler ve özellikleri 63

  Pasifik Okyanusu havzasını inceliyoruz: nehirler ve özellikleri 42

  Pasifik Okyanusu havzasını inceliyoruz: nehirler ve özellikleri 4

  Pasifik Okyanusu havzasını inceliyoruz: nehirler ve özellikleri 59

  Pasifik Okyanusu havzasını inceliyoruz: nehirler ve özellikleri 87

  Pasifik Okyanusu havzasını inceliyoruz: nehirler ve özellikleri 85

  Pasifik Okyanusu havzasını inceliyoruz: nehirler ve özellikleri 66

  Pasifik Okyanusu havzasını inceliyoruz: nehirler ve özellikleri 59

  Pasifik Okyanusu havzasını inceliyoruz: nehirler ve özellikleri 8

  Pasifik Okyanusu havzasını inceliyoruz: nehirler ve özellikleri 43