Çocuk Yetiştirmek ve Yetişmek 2019

Çocuk Yetiştirmek ve Yetişmek 2019
Çocuk Yetiştirmek ve Yetişmek


Çocuk Yetiştirmek ve Yetişmek

Çocuk Yetiştirmek ve Yetişmek

Çocuk yetiştirmekher ailenin hasret ve özlemle beklediği ancak bir o kadar da tedirgin olduğu konulardan biridir. Aile bireyleri geçmişte yaşamış oldukları acı deneyimleri kesinlikle çocuklarına yaşatmak istemezler ve bu deneyimin acısını bildikleri için aynı olayı çocuklarının da yaşamaması için ekstra motivasyonla çocuklarının eğitimini verirler. Ancak her konu aynı olmasa da bazı konularda çocuğun kendini bulabilmesi ve o konudan ders alabilmesi için o acıyı yaşaması şarttır.

Çocuklarınızı yetiştirirken onlara duygularını kontrol etmeyi öğretin

Çocuk eğitimi

Bunu yapabilmek ve çocuğunuzun aşırı hislerine engel olabilmek için,5’e kadar sayarak çocuğunuzdan derin derin burundan nefes almasını ve ağzından vermesini önerin.

Hareketleri neticesinde sorumluluk almalarını sağlayın

Çocuk yetiştirmek

Anne ve babalar çocuklarının rol modelleridirler.Bu yüzden onlardan istediklerinizi önce sizin uygulamanız önemlidir.

Çocuğunuzun adil ve zayıfı koruyan karakterde olmasını teşvik edin

Çocukları eğitmek

Bunu yapabilmek için onlarla empati kurmaya çalışın.Örneğin;okula yeni gelen bir öğrenci olsan ve arkadaşların sana kötü davransa ne yapardın gibi.Ya da farklı örnekler de kurabilirsiniz.Mesela,yiyecek yemeği olmayan çocuklar için ne yapardın?Evi olmayan çocuklar hakkkında ne düşünüyorsun?Çocuklarınızın duygu gelişimlerine bu şekilde katkı sağlayabilirsiniz.

Memnun ve kibar olmalarını teşvik edin

Çocukları yetiştirmek

Çocuklarınıza teşekkür etmeyi öğretmek ya da bir iyilik karşısında minnet duygularını anlatacak cümleler kurmalarını sağlamak çok önemlidir.Araştırmalar göstermiştir ki,yapılan bir iyiliğe karşılık veren veya bunu belli eden kişilerin daha sağlıklı ve mutlu olmaktadır.

Güzel davranışları ve aile değerlerinizi öğretin

Çocuklara eğitim vermek

Okul başarılarında olduğu kadar çocuklarınızın sosyal ve ahlaki davranışlarında da başarılı olmalarını sağlayın.Sözlerini tutuyorlar mı?Akranlarına ya da büyüklerine saygılı davranıyorlar mı?

Daha fazla zaman geçirin

Çocuk yetiştirme

Çocuk yetiştirirken aslında en önemli kısım onlarla dolu dolu ve kaliteli zaman geçirmenizdir.Çocuğunuzla etkili bir iletişim,onlaa sevginizi göstermek ve söylemek çocuğunuzun en büyük kazanımlarına neden olacaktır.

Çocuk yetiştirirken aşırı korumacı olmayın

Çocuklar yapı olarak zaten yaşamın içerisinde aktif olarak yer almak istediklerinden dolayı çocuklarınızı yetiştirirken aşırı korumacı olmanız onların yararına değil zararına olacaktır. Öyle ki çocuk belirli bir yaşa geldiğinde artık korunmak değil dinlenmek ister. Çocuğunuz size bir olay anlatırken olay ne kadar saçma ya da gereksiz olursa olsun kesinlikle onu dinleyin. Onun anlattığı konu sizin için çok saçma olabilir ya da sizin ilginizi çekmiyor olabilir ancak çocuğun o olayı anlatırken kullandığı kelimeler bileçocuğun kendisini ifade edebilmesiaçısından çok önemlidir.

Onu bir yetişkin gibi dinleyin

Size anlatması gereken bir şey olduğunu söylediğinde kesinlikle onu geçiştirmeyin. Onun yerine konuyu anlatmasını sağlayın. Anlattığı konuya kendisini dahil etmesini sorun etmeyin aksine olaya sizde dahil olun. Buçocuğun anne babasına yakınlaşmasıaçısından son derece önemlidir.


Çocuk Yetiştirmek ve Yetişmek 2019

Çocuk Yetiştirmek ve Yetişmek 2019

Related news Çocuk Yetiştirmek ve YetişmekÇocuk Yetiştirmek ve Yetişmek


Çocuk Yetiştirmek ve Yetişmek


Çocuk Yetiştirmek ve Yetişmek


Çocuk Yetiştirmek ve Yetişmek


Çocuk Yetiştirmek ve Yetişmek


Çocuk Yetiştirmek ve Yetişmek