Metal profilli sac: tipleri, özellikleri, boyutları, uygulama 2019

Metal profilli sac: tipleri, özellikleri, boyutları, uygulama 2019 Metal profilli sac: tipleri, özellikleri, boyutları, uygulama

Metal profilli sac: tipleri, özellikleri, boyutları, uygulama

Çatı kaplama işleri için düzenlemeçitler ve çeşitli yüzeylere bakan, bugün metal profilli sac kullanılmaktadır. Onun popülaritesi, makul maliyeti ve mükemmel performansından kaynaklanmaktadır. Bu tür ürünleri satın almaya ihtiyaç duyulduğunda, belirli bir durumda ne tür yapraklara ihtiyaç duyulduğunu ve ne kadarının satın alınması gerektiğinin açıkça anlaşılması önemlidir.

Bu görevin çok karmaşık görünmemesini sağlamak için, profilli sayfalarda ayrıntılı olarak bakmaya, farklılıklarının ne olduğunu ve hangi alanda kullanılabileceğini öğrenmeye çalışacağız.

Malzeme satın alırken bilmeniz gereken profilli tabakanın ana özellikleri

Hemen metal levhaya dikkat edilmelidir.Kalınlık, ebat, kaplama tipi, ürün ağırlığı ve profil tipine göre farklılık gösteren birçok çeşidi vardır. Malzemenin kapsamını ve performansını belirleyen bu özelliklerdir.

Sayfa seçiminin göz tarafından yapılmadığından emin olmak için,Üretici, standartlar tarafından sıkı bir şekilde düzenlenen ve tüm üreticiler için birleştirilmiş olan her ürüne uygun markalama ekler. Çizginin başında bir harfle (C, H veya CH) temsil edilir ve birkaç sayı tirelenir.sac

Örneğin: C18-0,50-750-1100. Mektubu çeşitli ürünler hakkında konuşur, ilk şekil kaburga yüksekliğini gösterir, ikincisi kullanılan metalin kalınlığını gösterir, üçüncü profilin genişliğini gösterir, dördüncü ise tabakanın uzunluğunu gösterir. Tüm ölçümler milimetre cinsinden gerçekleştirilir.

Ek olarak, bitmiş ürün olabilirön ve alt kısımlarını gösteren A ve B harflerini yerleştirin. R harfinin varlığı, tabaka üzerinde, yaprakların birleştirildiği yerlerde suyun akmasını önleyen özel bir oluğun olduğunu gösterir.

Profilli sac çeşitleri

Daha önce bahsedildiği gibi, metal profilli levha birkaç gruba ayrılmıştır. yani:

 • çatı döşemek için levhalar;
 • duvar malzemeleri;
 • karışık tip ürünler.

Çatı kaplama çinko kaplama profilli sac işaretlenmiştirH işareti ve artan sertlik ve mukavemet ile karakterizedir. Bu tür levhalar üretmek için, üretim maliyetini önemli ölçüde etkileyen daha kalın metal kullanılır, bu nedenle bu malzeme grubu çoğunlukla çatı kaplama işleri için kullanılır.

C harfiyle işaretlenmiş duvar profili daha düşük özelliklere sahiptir ve genellikle yüzeylere bakan, çitleri düzenleyen ve geçici yapıları bir araya getiren yapılar için kullanılır.galvanizli profilli sac

HC ile işaretlenmiş ürünler ortalama performansa sahiptir ve evrensel kabul edilir. Hem çatı hem de cephe işlerinde aktif olarak kullanılırlar.

Profil formundaki farklılıklar

Teknik özelliklere ek olarak,Galvanize (boyanmış olanlar dahil) çentiklerin biçiminde farklılık gösterebilir, bu da sertliğinin indeksini önemli ölçüde etkiler. Profil dalga şeklini trapezoidler şeklinde alabilir veya sadece U şeklinde olabilir.

İkinci tip ürünlerin genel olarak kabul edilirEvrensel, çoğu zaman duvar yapımında kullanılır. Trapez profil en dayanıklı ve mükemmel yük taşıma özelliklerine sahiptir ve dalga benzeri tip hafif ve en ucuzdur.

Kaplama tipine göre farklılıklar

Profilli tabakanın özellikleri sadece metalin kalınlığına değil, aynı zamanda yüzeyine uygulanan koruyucu kaplama özelliklerine de bağlıdır. Birkaç çeşit olabilir:

 • polyester. Ucuzluğu nedeniyle, bu türyaygın. Ani sıcaklık sıçramalarına acı vermez ve ultraviyole ışınlarına mükemmel bir şekilde direnç gösterir. Kaplamanın parlaklığı uzun bir süre kalır, ancak mekanik etkilere karşı stabil değildir.
 • Koruyucu kaplamalı polyester. Böyle bir malzemenin bileşimi çok benzerönceki seçenek. Fark, yaprağın yüzeyinin sert ve güneşte parlamadığıdır. Benzer levha çeşitleri ahşap, taş veya tuğla taklitiyle yapılabilir.
 • Puralovoe.Bu koruyucu tabaka kendi bileşimindedirpoliüretan ve akrilik Yoğun kaplama, sac yapısını uzun süreli çalışmasını sağlayan hasarlardan ve asit hasarından korur.
 • plastisol. Bu varyant polivinil klorürden oluşur.çeşitli yumuşatıcılar ekleyerek. Yeterince kalın bir tabakada uygulanır ve metal profilli tabakayı çoğu olumsuz etkiden güvenilir bir şekilde korur. Bununla birlikte, bu yapı, kararsız sıcaklık dalgalanmaları nedeniyle, bu biraz tür ürünlerin sınırlandırır.
 • PVDF.Bu kaplama polivinil florür ve akrilikten yapılmıştır. Küçük bir tabaka halinde uygulanır, ancak kağıdı agresif bir ortamın etkilerinden güvenli bir şekilde korur. Bu ürünlerin hizmet ömrü 35-45 yıldır.

Profilli yaprakların profilleri

Finansal yeteneklerini değerlendirmek veFarklı çalışmalar için gerekli malzeme miktarını belirlemek, boyutunu ve profilli levha fiyatını bilmemiz gerekir ve değer birçok faktöre bağlıdır eğer, boyutlar standartlara uygun ve açıkça her türü için tanımlanan.

profilli boyutları ve fiyatları

Rulman ve çatı kaplama levhaları kesinlikle olabilirhaddeleme yöntemiyle üretildiği için herhangi bir yükseklik. Genişlik genellikle 75 ila 115 cm arasında değişmektedir En popüler üniversal varyantlar 100 cm sabit genişliğe sahip olup, oluklu tabakayı üretime sokarak, bitmiş ürünün istenilen boyutlarını, bunların teslimat ve montajı mümkün olduğunca uygun olacak şekilde belirtebilirsiniz.

Metal profilli sac C8-S10 (duvar versiyonu) 90-100 cm'den daha geniş olmayan ve C18-C44 kategorisinde üretilen ürünler - sadece 100 cm.

Profilli tabakanın genişliği ve yüksekliği

Dalga bükülmesinin yüksekliği doğrudan bağlıdır.sac malzeme çeşitleri. Bu nedenle, H harfi ile işaretlenmiş taşıma varyantları için, bu gösterge diğer türlerden çok daha büyüktür ve 144 mm'ye ulaşabilir. Ürüne ek olarak sığ oluklar yerleştirilir, bu da onu daha sert hale getirir. Bu, çatıya metal profilli bir sac kullanmanıza izin verir.

proflist gelen küçük

Taşıyıcı olmayan duvar çeşitliliğinin dalga yüksekliği (NS)44 mm'ye ulaşır ve bu tür varyantlarda olukların genişliği 114 mm'dir. Bu profilli sac grubunun sertliği, hem çatı hem de duvar işleri için geçerli olacaktır.

Duvar profilli döşeme minimaldirDüşük eğilme mukavemetini açıklayan dalga yüksekliği (10 mm'den). Bununla birlikte, oldukça hafif ve ucuz olduğu için, profildeki, çitle ve çeşitli depolama tesislerindeki küçük kasa bu malzemeden yapılmıştır.

Profil levhaların kalınlığı ve ağırlığı

Üreticiye bağlı olarak, oluklu boyutlarıve fiyat farklıdır, ancak ürünlerin ağırlığı aynı olmalıdır. Levhalar her zaman bir baz üzerine monte edildiğinden, kaplama malzemesini seçmek, sandık veya duvarlarda ne tür bir yük olacağını bilmek gerekir.

Yaklaşık bir hesaplama için aşağıdaki bilgileri kullanmanızı öneririz:

 • H olarak işaretlenen ve 0.5 ila 0.9 mm arasında bir tabaka kalınlığı ile karakterize edilen ürünler. Buna dayanarak, 1 m²'lik ağırlığın 7.4-11 kg arasında değişeceği sonucuna varılabilir.
 • Taşıyıcı duvar profillerinin kalınlığı genellikle 0,8 mm'yi geçmez, bu nedenle 1 m²'lik maksimum ağırlık 9,4 kg'dır.
 • En hafif kaplama malzemeleri, 0,5 ila 0,7 mm genişliğe sahiptir. Aynı zamanda, bu tabakanın 1 m²'lik ağırlığı 5,4 ila 7,4 kg arasında olacaktır.

Profilli malzemenin kapsamı

Profilli sac malzemelerin kullanımı konusunda sonsuz bir şekilde konuşabiliriz, bu nedenle farklı markalara sahip her tip ürünün kullanılabileceğini detaylı olarak inceleyeceğiz.

Profilli bir levha, dekoratif çitler, küçük bir çit ve yaz hangarları, çoğunlukla S-8 veya C-10 profilinden toplanır. Aynı zamanda binaların dış duvarlarını ısıtmak için idealdir. çatıda metal profilli sac

Işık örtülerinin düzenlenmesi için (çeşitli tenteler ve kanopiler), C-20 ve C-21 ürünleri kullanılır ve yüzeylerin hızlı bir şekilde kaplanması ve C-44 çatı malzemesinin düzenlenmesi için kullanılır.

Profilist NS-35 ve NS-44, evrensel ve çok işlevlidir. Yukarıdaki amaçların tümü için ve herhangi bir tipte duvar yapılarının montajı için kullanılabilir.

Güçlendirilmiş levhalar H-75 ve H-60, endüstride daha büyük ölçüde kullanılmaktadır. Bunlardan, membran çatısı için bir taban yapılır, monolitik tavanlar için bir kalıp oluşturulur ve endüstriyel hangarlar inşa edilir.

Oluklu mukavva levhalar nasıl düzeltilir?

Monte performansını sağlamak içinyapılar en yüksek seviyede kalmıştır, sadece yüksek kaliteli malzeme almak için yeterli değildir, profil tabakasını tabana düzgün bir şekilde sabitlemek gereklidir. Bu amaçlar için çeşitli bağlantı elemanları kullanılabilir.profilli tabakanın sabitlenmesi

Çatı düzenlemesi söz konusu olduğundakaplamalar, profilli sac üreticileri özel vidalar tercih etmenizi önerir. Çapları 4.8 ila 6.3 mm arasında değişir ve uzunluk 20 ila 250 mm arasındadır. Bu tür bağlantı elemanlarının özellikleri, geniş bir altıgen başlığa (lehimli pres rondelası ile) ve agresif bir ortamda kullanıldığında bile özelliklerini kaybetmeyen özel bir lastik contadır.sac metal c8

Çitler ve bölmelerin düzenlenmesi için, koruyucu çinko kaplamalı çelik vidalar satın almak mümkündür. Bu durumda, tırnak başlığı ve profilli tabaka arasında bir lastik conta döşenmelidir.

Profilli malzemeyi kurmadan önce, alt tabaka bir korozyon önleyici çözelti ile işlenmelidir. Bu, tüm yapının ömrünü önemli ölçüde uzatacaktır.

Profilli sacın maliyeti

Üreticiye bağlı olarak, kalınlıkMetal ve üst koruyucu tabakanın tipi, bu malzemenin maliyeti önemli ölçüde değişebilir. Bu nedenle, farklı türlerde koruma ile en popüler profillist "dalgayı" ne kadar tutacağını ele alacağız.

Yani, Rus galvanizli ürünüüretim alıcıya m² başına 167 rubleye mal olacak. Bir polyester koruyucu tabaka (0,4 mm kalınlığında) varsa, aynı levha m2 başına 220 rubile mal olacaktır.

Plastisol kaplamalı ürünlerin fiyat listesi m² başına 595 ruble ile başlarken, bir pural tabakalı oluklu levha imalatçı tarafından 450 ruble olarak tahmin edilmektedir.

Sonuç olarak

Yüksek teknik özellikler, pratiklikve montaj kolaylığı, profilli tabakanın neredeyse evrensel bir malzeme haline gelmesine katkıda bulunur. Ayrıca, hem elle hem de mekanik olarak kolayca kesilir, taşınır, sıkılır ve işlenir.

Karmaşık olmayan çalışma ve uzun servis ömrü, profilli tabakanın, çoğu şantiyede aktif kullanımını onaylayan, ilgili olandan daha fazla kullanılmasını sağlar.

Metal profilli sac: tipleri, özellikleri, boyutları, uygulama 2019

Metal profilli sac: tipleri, özellikleri, boyutları, uygulama 2019

Related news

 • Borazan Mantarının Faydaları Nelerdir
 • Kış için hasat mantarları. İşleme Yolları
 • Çocukta neden baş ağrısı var
 • Astım nasıl başlar ile Etiketlenen Konular
 • Rekreasyon merkezi Partizan (Bryansk), zamanınızı geçirmeniz için unutulmaz bir yoldur

 • Metal profilli sac: tipleri, özellikleri, boyutları, uygulama

  Metal profilli sac: tipleri, özellikleri, boyutları, uygulama


  Metal profilli sac: tipleri, özellikleri, boyutları, uygulama

  Metal profilli sac: tipleri, özellikleri, boyutları, uygulama

  Metal profilli sac: tipleri, özellikleri, boyutları, uygulama

  Metal profilli sac: tipleri, özellikleri, boyutları, uygulama

  Metal profilli sac: tipleri, özellikleri, boyutları, uygulama

  Metal profilli sac: tipleri, özellikleri, boyutları, uygulama

  Metal profilli sac: tipleri, özellikleri, boyutları, uygulama

  Metal profilli sac: tipleri, özellikleri, boyutları, uygulama

  Metal profilli sac: tipleri, özellikleri, boyutları, uygulama

  Metal profilli sac: tipleri, özellikleri, boyutları, uygulama

  Metal profilli sac: tipleri, özellikleri, boyutları, uygulama

  Metal profilli sac: tipleri, özellikleri, boyutları, uygulama

  Metal profilli sac: tipleri, özellikleri, boyutları, uygulama

  Metal profilli sac: tipleri, özellikleri, boyutları, uygulama

  Metal profilli sac: tipleri, özellikleri, boyutları, uygulama

  Metal profilli sac: tipleri, özellikleri, boyutları, uygulama

  Metal profilli sac: tipleri, özellikleri, boyutları, uygulama

  Metal profilli sac: tipleri, özellikleri, boyutları, uygulama

  Metal profilli sac: tipleri, özellikleri, boyutları, uygulama

  Metal profilli sac: tipleri, özellikleri, boyutları, uygulama