Malların iadesi için başvuru. Sorunun inceliği 2019

Malların iadesi için başvuru. Sorunun inceliği 2019

Malların iadesi için başvuru. Sorunun inceliği 58 06.03.2019, 21:13

Malların iadesi için başvuru. Sorunun inceliği

Mal edinme süreci daima riskle ilişkilidir. Her şeyin düzgün ve geri dönülmez bir şekilde gideceğinden her zaman emin olamazsınız. Bazen kader bizi en beklenmedik sürprizlerle sunar.

Malların iadesi için sebepler ve prosedür

malların iadesi için başvuru

Bir satın alma işlemi yapmak için her zaman dikkatli olmanız gerekirSatın alınan malları dikkate almak. Hemen fark edilmeyen bir kusur, kötü bir ruh haline ve satıcıyla çatışmaya neden olabilir. Mal alımından önce veya sonra ortaya çıkan tüm sorunlar kabaca iki gruba ayrılabilir:

1. Malların kalitesinin uygunsuzluğunun, kendisine ekli belgelerde belirtilen şartlara uygun olmasından kaynaklanan sorun.

2. Sorun, malların daha yakından incelendiğinde herhangi bir göstergede alıcıya uymadığı ya da beğenmediği zamandır.

Bu konuda insanlar yardım etmeye geliyor1990'larda yayınlanan Tüketici Hakları Koruma Kanunu. Geçerli olan çatışma durumlarını çözmek için çok sayıda tavsiye ve öneri içerir. Her iki tarafın görev ve haklarını bilerek herhangi bir soru çözülebilir. Bu hukuki düzenlemenin kendine özgü özelliği, hem malları satın alma sürecinde hem de satın alma işleminden sonra ortaya çıkan taraflar arasındaki ilişkilerin düzenlenmesine izin vermesidir. Bir hak talebinde bulunulduğunda bir alıcının yapması gereken ilk şey, bir iade makbuzu yazmaktır. Bu yazı olmadan, sözlü hikaye asılsız ve mantıksız görünecektir. Malların iadesi için böyle bir beyan herhangi bir biçimde yazılabilir, ancak 4 ana nokta içermelidir:

1) Satıcının şartları (adı ve yeri).

2) Alıcının talepleri (isim, baslangıçlar, pasaport verileri ve irtibat telefon numarası).

3) Başvurunun metni (satın alma koşullarının ayrıntıları ve talebin özü).

4) Başvuru Sahibinin tarihi ve imzası.

Malların iadesi için başvuru yapılmalıdır.Başa, satıcıya ya da vatandaşların taleplerine cevap vermekten sorumlu kişiye teslim ve teslim. Belge iki kopya halinde yapılmalıdır. Biri satıcıya aktarılır ve ikincisi alıcı ile kalır. Bir başvuruda bulunulmasını teyit etmek için, mağaza temsilcisinin, belgenin alınış tarihini ikinci kopyaya kaydettiğini ve ayrıca soyadını, konumunu ve imzasını da belirtmesi gerekir. Şimdi malların iadesi için başvuru üç gün içinde düşünülmesi gereken resmi bir talep haline geldi.

Arızalı malların iadesi

mallar için geri ödeme başvurusu

Alıcı mağazada mal satın alabilirseKaliteye karşılık gelmez, sonra herhangi bir sorun olmadan geri getirilebilir. Satıcı, kusurlu ürünü kabul etmeli ve parayı satın almak için vatandaşı iade etmelidir. Bunun için alıcı, satıcıyla uygun istekte bulunmalıdır. Mallar için geri ödeme talebi olarak verilir. Belge, satıcı şirketin başkanının adına rastgele bir biçimde yazılmıştır. Metin, satın alma anının (ne zaman, hangi fiyata) ayrıntılı bir açıklamasını sağlar ve işletme sırasında bulunan mallardaki tüm kusurları listeler. Geçen süre için mallar garanti onarımına tabi tutulduysa, bu durum uygulamaya da yansıtılmalıdır. Bu tür bir muamele, ancak malların garanti süresi henüz sona ermemişse yapılabilir. Sonuç olarak, "Tüketici Haklarının Korunması Üzerine" Kanunun 18 inci maddesinin 19. maddesine göre, kusurlu bir ürünün satın alınması için harcanan para miktarını bu miktarda iade etmek istediğinizi belirtmek gerekir. 10 gün içinde bu tür başvuruların sunulduğu andan itibaren dükkan, para iadesi ile ilgili bir soruyu çözmek zorundadır. Bu, aynı Kanunun 22 nci maddesinde belirtilmiştir. Ve Madde 23, her bir gecikme günü için, satıcının malların değerinin yüzde 1'ine tekabül eden bir para cezası ödemek zorunda olduğunu belirtmektedir. Satıcıyı, bu uygulamayı görmezden gelirseniz ve yasal gerekliliklere uymadığınız takdirde mahkemeye gitmek zorunda kalacağınız konusunda da uyarıda bulunabilirsiniz. Bundan sonra, sadece sorunun çözümü sonucunu beklemek kalır.

Madde sevilmez veya yaklaşılmazsa

Alıcının, kalite kusuru olmayan malları iade etmek istediği durumlar vardır. Bu da mümkündür.

kaliteli malların iadesi için başvuru

Örneğin, giysilerini al. Eve geldiğinde, adam bir kez daha şey üzerinde çalıştı ve ona hiç uymadığını fark etti. Belki de renk skalasından veya boyutundan memnun kalmadı. Bu durumda, uygun kalitede malların iadesi için bir başvuru yapılması gerekmektedir. Aslında, şartlar dışında bir öncekine benzer olacaktır. Bu durumda alıcı malları değiştirip aynı şeyi vermesini isteyebilir, ancak farklı bir renk veya boyutta olabilir. Mağazada dolaşım sırasında böyle bir ürünün yokluğunda, fiyatın yeniden hesaplanması ile takip edilecek başka bir seçenek sunulabilir. Ziyaretçinin bu seçenekle aynı fikirde olmaması halinde, satın alınan malların değerinde para iadesi talep etme hakkı vardır. Uygulamada, bu konuda nihai kararı belirtmek gerekmektedir. Yukarıdaki Kanunun 25 inci maddesi, bununla çelişmemektedir. En önemli şey, satın alma amacının iki gerekliliği karşılamasıdır:

 • bir gıda dışı grubun bir metauydu;
 • iade edilemeyen malların sayısına dahil edilmemiştir.

Bütün koşullar dikkate alındığında, konu mutlaka alıcının çıkarları doğrultusunda çözülecektir.

Malların iadesi için başvuru. Sorunun inceliği 2019

Malların iadesi için başvuru. Sorunun inceliği 2019

Related news

 • Kırgın Çiçekler haber
 • Kapşonlu Bebek Yeleği Modeli Yapılışı Türkçe Videolu
 • Kuzukulağı Salatası
 • Hakkımda
 • Saçlarınızı Kışa Hazırlıyoruz
 • Yuvarlak yatak Ikea: açıklama ve eleştiriler

 • Malların iadesi için başvuru. Sorunun inceliği 18

  Malların iadesi için başvuru. Sorunun inceliği


  Malların iadesi için başvuru. Sorunun inceliği 21

  Malların iadesi için başvuru. Sorunun inceliği 11

  Malların iadesi için başvuru. Sorunun inceliği 49

  Malların iadesi için başvuru. Sorunun inceliği 48

  Malların iadesi için başvuru. Sorunun inceliği 28

  Malların iadesi için başvuru. Sorunun inceliği 16

  Malların iadesi için başvuru. Sorunun inceliği 12

  Malların iadesi için başvuru. Sorunun inceliği 24

  Malların iadesi için başvuru. Sorunun inceliği 36

  Malların iadesi için başvuru. Sorunun inceliği 2

  Malların iadesi için başvuru. Sorunun inceliği 23