Kredi Başvurusu Neden Reddedilir 2019

Kredi Başvurusu Neden Reddedilir 2019
Kredi Başvurusu Neden Reddedilir


Kredi Başvurusu Neden Reddedilir?

Doğan Aşkın Tuncer Kredi Başvurusu Neden Reddedilir?

Bankalar kişi ve kurumlara nakit ya da gayrinakit krediler kullandırırlar. Bu sürecin ilk aşaması olan başvuru aşaması olumlu sonuçlanabildiği gibi olumsuz da sonuçlanabilir. 

Peki kredi başvurusunun reddedilme nedenleri nelerdir?

  • Başvuru formlarının eksik ve yetersiz olması;Başvuru sırasında tamamen dürüst ve şeffaf olmanız sürecin başında size avantaj sağlayacaktır. Formda sorulan soruların tamamının doldurulması, adres ve telefon bilgilerinin doğru olması gerekmektedir. Unutmayınız ki bankalar ulaşamadıkları kişilerle finansal bir ilişkiye girmek istemezler. Sırf bu yüzden bir çok başvuru daha sisteme girilmeden reddedilmektedir.
  • Diğer bankalarla olan ilişkileriniz; Bir çok kişi "daha önce hiçbir banka ile çalışmadım" diyerek çok stratejik bir hata yapmaktadırlar. Kişiler bu durumun onlar için olumlu izlenim yaratcağını düşünürler. Aslında durum tam tersidir. Bankalar başvuru yapan kişilerin diğer bankalarla olan ilişkilerine/ çalışmalarına çok önem verirler. Başvurusu reddolan bir çok kişi "daha önce bankalarla hiç ilişkim olmamasına rağmen başvurum neden reddoldu" diye hayıflanır. Diğer bankalarla olan çalışmalarınız kredi başvurusu yaptığınız banka için değerli bir referansdır.
  • Gelir ve kredi aylık taksiti oranı; Bankalar kredi taksitinin gelirinizin % 30'unu geçmemesini isterler. "Maaşım 1000 TL başvurduğum kredinin taksiti 250 TL ama yine de reddoldu" mu diyorsunuz? Bunun nedeni de; diğer bankalardaki kredi taksitlerinizdir. Aktif olarak kullandığınız 2 krediniz varsa ve taksit toplamları 500 TL ise artık geliriniz 500 TL ye inmiştir ve ancak aylık taksit tutarı 150 TL olan bir krediye başvurabilirsiniz.
  • Kredi Kayıt Bürosu puanınız; Kredi Kayıt Bürosu puanızın banka kriterlerine göre düşük kalması reddolan kredilerin %90 ının nedenidir. Bu değerin düşük olmasının nedeni, daha önce bankalardan kullanmış olduğunuz kredili ürünlerdeki olumsuzluklardır. Gecikmeli ödenen kredi taksitleri, kredi kartları, yasal takip kayıtları bu puanın düşmesinin nedenidir. Hiç kredili ürünü olmayan kişilerin başvuruları da referans alınacak bir kayıt olmaması nedeniyle reddolabilir. Bankalara yaptığınız her başvuru için KKB puanınızda eksilme olur o nedenle sürekli kredi başvurusu yapmak başvurularınızın olumsuz sonuçlanmasına neden olacaktır.
  • Birden fazla bankaya başvuru yapmak; Bankalar sizin tüm başvurularınızı KKB sisteminden görebilirler. Bu durum başvurduğunuz bankanın size olan güvenin sarsılmasına neden olabilir.

Sonuç olarak bir kredi başvurusu yaparken kendi durumunuzu iyi değerlendirmelisiniz. Gelir/ taksit oranını siz kendiniz de ölçebilirsiniz. KKB puanınızı bankalara başvurarak öğrenebilir ve eğer düşükse yükseltmek için çaba harcarsınız.


Kredi Başvurusu Neden Reddedilir 2019

Kredi Başvurusu Neden Reddedilir 2019

Related news Kredi Başvurusu Neden ReddedilirKredi Başvurusu Neden Reddedilir


Kredi Başvurusu Neden Reddedilir


Kredi Başvurusu Neden Reddedilir


Kredi Başvurusu Neden Reddedilir


Kredi Başvurusu Neden Reddedilir