Korenin para birimi tarih ve modernitedir 2019

Korenin para birimi tarih ve modernitedir 2019
17.09.2019

Korenin para birimi tarih ve modernitedir 50

Kore'nin para birimi tarih ve modernitedir

Kore'nin ilk para birimi neredeyse bin yıl ortaya çıktıönce. Para öyküsünün yanı sıra ülkenin tarihi de çok tedirgin oldu. Burada olan banknotların isimleri sürekli değişti, çünkü Kore, güçlü komşuları olan Çin ve Japonya tarafından fethedildi ve para, 19. yüzyıla kadar istikrarlı bir cironaya giremedi. Koreliler, malların değerini bez veya pirinçle ölçen uzun bir süre yalnızca doğal bir değişim olduğunu fark ettiler. Özellikle çok büyük bir anlaşma planlanırsa, hesaplama gümüş külçelerle yapıldı.

Kore para birimiKore para birimi 998 yılına dayanıyor -ülkenin sakinleri komşu Çin deneyimini devraldılar ve özel bir bakır alaşımından madeni para dökmeye başladılar. Her jetonun ağırlığı sadece üç gramı buluyordu ve harcadığı değere değiyordu, yani çok azdı. Her paranın ortasında kare şeklinde bir delik açtılar ve başkentlerini dişlere geçirdiler. Bazen bu bağlar birkaç kilogram ağırlığındaydı. Paralarda sadece hiyeroglif tasvir edildi; bu hangi cetvelin altında ve hangi cetvelde Kore'nin bu para biriminin dolaşıma girdiği anlaşıldı.

Ancak, ülkede bir emtia-para ciro elde etme girişiminde bulunulmayan bu ilk girişim başarısızlığa uğradı ve yakında halk, tanıdık ve güvenilir doğal değişime döndü.

Kore'nin sonraki para birimi yalnızca 1633'te çıktıyıl. Ve bu sefer her şey yolunda gitti. Yurttaşlar zamanla, banknotları kullanmaya alışkınlar, 19. yüzyılın sonunda madeni paralar bakırdan dökülmeyi durdurdu ve iplere daldılar ve her zamanki gibi para bastılar. Aynı zamanda süslemeli ilk gümüş Kore paraları da dolaşıma girdi.

Güney Kore'de para birimiVe yine de para sistemi hala yapamadıYerleşmek. Her yeni hükümdarla birlikte, yeni isimler ve resimlerle yeni para verildi. Farklı zamanlarda Çin, Japon ve hatta Meksikalı paralara benziyorlardı. Ve 20. yüzyılın başında, Rusya gibi bir kartal imgesi ile para gönderilmiştir.

1910'da ülke Japonlar tarafından işgal edildi, bu nedenleTemyiz yen - Japon para birimi cinsinden geldi. İkinci Dünya Savaşı sonrasında 1948 yılında, Kore bağımsızlığını kazanmış, ancak iki devlete bölündü - Kuzey ve Güney.

Güney Kore'deki para birimi ilk olarak 1950'de ışığı gördüyıl ve o "hwan" olarak adlandırıldı. Faturalarda Başkan Lee Seung Man tasvir edildi ve 1953 yılında banknotlar İngilizce ve Korece dilinde yazıtlar çıktı.

Yakında ülke yüksek enflasyona, hvana vuruldupratik olarak değer kaybetti ve onları terk etmeye karar verildi. 1962'de parasal bir reform gerçekleştirildi ve yeni banknotlar dolaşmaya başladı - Won, sadece yerel Kore dilinde yazılmış olan yazıtlar.

Güney Kore para birimi"Vona" Kore parası için geleneksel bir isimdirÇince karakter "para" dan kaynaklanan birim - Japon yeninin adıyla aynı. Aslında, "yen" ve "kazandı", sadece telaffuzta farklı olan tek ve aynı sözcüktür.

Wons için hibe alışverişi 10 hwan = 1 won hesaplamasına dayanıyordu. Kore'nin yeni para birimi ABD Doları'na bağlandı: 1 dolar = 125 kazandı.

Ama 1980'lerin başında, bir devalüasyon parası vardı ve 1 ABD doları 580 won kazandı. 1997 yılında, ülkenin liderliği dolar karşısında sıkı bir peg olmadan değişken bir orana geçmeye karar verdi.

Güney Kore'nin modern para birimi düzenleniyor1.000 galibiyet, 5,000, 10.000 ve son olarak 50.000 won kazandı. Faturalarda ünlü filozoflar, ulusal kahramanlar, ulusal mimarinin anıtları tasvir edilmiştir - kısacası, Kore halkının kültürel mirasını oluşturan her şey.

1 ABD doları için şimdiden 1090 kazandı. Ancak, para biriminin bu kadar önemli bir devalüasyonuna rağmen, yetkililer bir mezhebi yürütmek için acele etmiyorlar, bu yüzden günlük alımlar için bile Koreliler milyonlarca galibiyet kazanmalıdır. Fakat bu durumdan bir çıkış yolu bulmuşlar ve giderek banka kartı veya çek ile ödeme yapmaktadırlar.

Korenin para birimi tarih ve modernitedir 2019

Korenin para birimi tarih ve modernitedir 2019

Related news

 • Binek otomobiller: markalar, özellikler
 • Sibiryadaki güzellik-ortancası
 • S-400de ABD baypas ediliyor
 • Lezzetli Pratik Tarifler
 • Simit Tarifi (Ev Yapımı)

 • Korenin para birimi tarih ve modernitedir 47

  Korenin para birimi tarih ve modernitedir


  Korenin para birimi tarih ve modernitedir 31

  Korenin para birimi tarih ve modernitedir 75

  Korenin para birimi tarih ve modernitedir 13

  Korenin para birimi tarih ve modernitedir 88

  Korenin para birimi tarih ve modernitedir 13

  Korenin para birimi tarih ve modernitedir 34

  Korenin para birimi tarih ve modernitedir 55

  Korenin para birimi tarih ve modernitedir 70

  Korenin para birimi tarih ve modernitedir 13

  Korenin para birimi tarih ve modernitedir 66

  Korenin para birimi tarih ve modernitedir 23

  Korenin para birimi tarih ve modernitedir 62

  Korenin para birimi tarih ve modernitedir 78

  Korenin para birimi tarih ve modernitedir 14

  Korenin para birimi tarih ve modernitedir 48