Konstantinopolisin kalbinin attığı yer olan Ayasofyanın en güzel katedrali 2019

Konstantinopolisin kalbinin attığı yer olan Ayasofyanın en güzel katedrali 2019
31.03.2019

Konstantinopolisin kalbinin attığı yer olan Ayasofyanın en güzel katedrali 87

Konstantinopolis'in kalbinin attığı yer olan Ayasofya'nın en güzel katedrali

Ayasofya en güzellerinden biridirdünya mimarlığı eserleri. Hikayesi, Konstantin Konstantin döneminde 324-327'de başladı. O zaman ilk tapınak pazar meydanında inşa edilmişti, ama 532'de ayaklanma sırasında yandı. İmparator I. Justinianus'un emriyle, imparatorluğun büyüklüğünün ve sermayenin dekorasyonunun mümkün olan en kısa sürede sembolü olarak aynı yerde yeni bir kilise yeniden inşa edilmiştir (532-537). On yılı aşkın süredir, Konstantinopolis'teki Ayasofya tüm Hıristiyan dünyasının en büyük tapınağıydı.

Ayasofya

Ve Rus Prensi Vladimir Krasnoye'nin büyükelçileriBurada bulunan güneş ona şöyle demişti: Üç kubbenin bu kubbeli bazilikasının ihtişamı o kadar büyük ki, içinde olmak cennette bulunmaya benziyor. Belki de bu, Vladimir’in onuncu yüzyılda Rus’ı vaftiz etmesine sebep oldu.

Tapınak binası büyüklüğü ve boyunda çarpıcıdır.55.6 m, orta nef geniş, yanalları daralır. Bazilika, çapı 31 m olan dev bir kubbe ile taçlandırılmıştır Altıncı yüzyılda yaklaşık 130 (!) Ton altın olan Ayasofya'ya devasa bir miktar 320.000 lira harcanmıştır. Sadece efsanevi Yunan ve Roma yapılarından getirilen sütunlar çok değerliydi.

Konstantinopolis Ayasofya Katedrali

Mermer Artemis tapınağından getirildi,Granit - aslen Efes'te Liman jimnazyumdan, porfiri Güneş bir Roma Tapınağı ve Apollon Kutsal Alanı'nın şantiyeye teslim edildi. Mermer levhalar antik taş ocaklarında, hem de Pentilikon onun mermerden inşa edilmiş Athena Tapınağı olduğu gerçeği ile ünlü Atina 23 km, bulunduğu dağın derinliklerinde çıkarılmaktadır. Tüm lüks, o kadar erimiş altın patriği için tahtında üst kurulu üretimi için, ancak, hayal etmek zor, Ayasofya için bir yol vardı, sonra özel kıymetli safir, inci, topazes, amethysts ve yakut attı bir şey söylüyor.

Narteksler,dua ritüel için hazırlık. Bolca bir dekor görmeyeceksiniz - Latin istilası sırasında altın ve gümüş kaplamalar ortadan kayboldu. Eşsiz mozaik plakaların yanı sıra farklı yerlerden getirilen sütunlara dikkat çekiliyor.

Ayasofya Konstantinopolis Katedrali

12. yüzyıldan kalma antik rölyefler, İsa Mesih, Aziz Meryem ve Başmelek Cebrail'in mozaik resimleri, 9. yüzyılda imparatorluk kapısının üzerinde ortaya çıkmış, ruha özel bir his vermektedir.

Bunun en yetenekli mimarları ve sanatçılarıTapınak inşa etmek için zaman davet edildi. Bu yüzden bugün bile St. Sophia Katedrali, önemi ve güzelliği ile dikkat çekicidir. Kilisenin ana mekanı - naos - çok sayıda pencere ve kemer tarafından oluşturulan özel bir aydınlatmaya sahiptir. İsa'nın görüntüleri, melekler, en eski patrikler, imparatorlar ve imparatoriçelerin portreleri, Arap karakterleri ile dev afişler - hepsi bu eşsiz bir atmosfer yaratır.

Ayasofya Mozaik Katedrali

Burada her santimetrenin kendi tarihi vardır.En eski el yazmaları ve eşsiz bir kütüphane paha biçilemez ve galeriler mimari ustalığın bir başka mucizesidir. XVI. Yüzyılda Pergamum'dan tapınağa getirilen devasa mermer toplar hala ana girişi süslemektedir.

Bir cazibe var, hangi tarafından değilturistleri geçmek - Ağlayan Sütun. Sonuçta, inanca göre, bir çemberi tasvir etmek için bir parmak çizmenin yeterli olduğu bir mucize deliği vardır ve arzu doğrudur. Büyük ve güzel yapısı Ayasofya Katedrali'dir! Konstantinopolis, bu görkemli tapınağın duvarlarında kalbi olan mutlu bir şehir.

Konstantinopolisin kalbinin attığı yer olan Ayasofyanın en güzel katedrali 2019

Konstantinopolisin kalbinin attığı yer olan Ayasofyanın en güzel katedrali 2019

Related news

 • Geline Buğday Atılmasının Nedeni
 • Göz makyajı önerileri
 • Timsah Gözyaşları Örgü Bayan ve Bebek Yelekleri Örneği
 • Beyaz Rusyada faaliyet alanlarına göre ortalama maaş
 • Tığ İşi Sıralı Fıstıklar Bayan Yelek Örneği Yapımı Videolu

 • Konstantinopolisin kalbinin attığı yer olan Ayasofyanın en güzel katedrali 22

  Konstantinopolisin kalbinin attığı yer olan Ayasofyanın en güzel katedrali


  Konstantinopolisin kalbinin attığı yer olan Ayasofyanın en güzel katedrali 23

  Konstantinopolisin kalbinin attığı yer olan Ayasofyanın en güzel katedrali 53

  Konstantinopolisin kalbinin attığı yer olan Ayasofyanın en güzel katedrali 40

  Konstantinopolisin kalbinin attığı yer olan Ayasofyanın en güzel katedrali 45

  Konstantinopolisin kalbinin attığı yer olan Ayasofyanın en güzel katedrali 34

  Konstantinopolisin kalbinin attığı yer olan Ayasofyanın en güzel katedrali 17

  Konstantinopolisin kalbinin attığı yer olan Ayasofyanın en güzel katedrali 24

  Konstantinopolisin kalbinin attığı yer olan Ayasofyanın en güzel katedrali 66

  Konstantinopolisin kalbinin attığı yer olan Ayasofyanın en güzel katedrali 66

  Konstantinopolisin kalbinin attığı yer olan Ayasofyanın en güzel katedrali 27