Kilimanjaro Dağı Afrika, Mount Kilimanjaro. Afrikanın En Yüksek Dağı 2019

Kilimanjaro Dağı Afrika, Mount Kilimanjaro. Afrikanın En Yüksek Dağı 2019 Kilimanjaro Dağı Afrika, Mount Kilimanjaro. Afrikanın En Yüksek Dağı

Kilimanjaro Dağı Afrika, Mount Kilimanjaro. Afrika'nın En Yüksek Dağı

Kilimanjaro yanardağ en ünlülerinden biridir vegezegende popüler yerler. Burası çeşitli sebeplerden ötürü benzersizdir: Dağ görünümünün ihtişamı, iklim bölgelerinin çeşitliliği, kar buzulu. Kilimanjaro sadece turistler için popüler değil. Burada en ünlü filmlerin çekimleri yapıldı, dağdaki olaylar efsanevi hikayelerin hikayelerinin temelini oluşturdu.

Kilimanjaro dağ yüksekliği

Kenya üzerinden Kilimanjaro'ya gidebilir veyaTanzanya. İki kat büyüleyici: gezgin sadece görkemli dağla buluşmakla kalmıyor, aynı zamanda bu eyaletlerin yerli halkının kültür ve yaşam tarzıyla tanışacak. Ruslar için böyle bir yolculuk iyidir çünkü önceden vize almak zorunda değilsiniz (sınırda bir konsolosluk ücreti olmasına rağmen). Bununla birlikte formaliteler, bir kişinin varışta göreceği şeyle karşılaştırıldığında hiçbir şey değildir.

Görkemli Kilimanjaro volkanı

Mount Kilimanjaro, Afrika'nın doğusunda yer almaktadır. Daha doğrusu, bazı jeologların inandığı gibi uyanabilecek bir uyku volkanı. Kilimanjaro, Afrika'nın en yüksek dağı. En üst noktada - deniz seviyesinden 5895 metre yüksekte. Afrika dili Swahili'den "Kilimanjaro" ismi "parlayan bir dağ" olarak çevrilebilir. Bu adın, yanardağın tepesinde kar-beyaz buzulların bulunduğu gerçeği, tipik bir Afrika olan karakteristik renk tonlarının sürekli tropik olması nedeniyle bir versiyon var.

Kilimanjaro Dağı

Mount Kilimanjaro devletteTanzanya, ancak Kenya sınırına yakın bir konumdadır. İlginç olan, etrafında başka dağ yok olması, herhangi bir jeolojik sistemin parçası değildir. Ve dağ görkemli Dağı Kilimanjaro, tropikal ovalar yükselen arka plan hayran amacıyla birçok yönden buraya gelen turistler için özellikle cazip olduğu için. Yazar Ernest Hemingway, dağı güneşin ışınlarının altında büyük, yüksek ve imkansız beyaz olan bir dünya olarak tanımladı.

Dağ nasıl kuruldu

Afrika'nın en yüksek dağı olan Kilimanjaro'daiki milyon yıllık emriyle. Volkanik süreçler sırasında oluştu: lav akıntıları yeryüzünden çıktı, katılaştı, sonra bir sonraki patlamada yeni katmanlar çıktı. Kibo (merkezi, çok genç yaş), Mawenzi (doğu) ve Shira (Batı, en eski): Dünya'nın iç aktivitenin farklı dönemlerde Kilimanjaro oluşturan doruklarına kurdu. Kibo'da 2.5 km çapında volkanik bir krater vardır. Buna ek olarak, dağın karla kaplı bölümünün üstünde bulunan tek doruk bu. Kibo çok güzel bir koniye benziyor. Bu, bu üst küçük volkanik konilerin çok sayıda içerir volkan 5895 m pistleri belirtilen seviyesinden ulaşır Kilimanjaro dağ yüksekliği en yüksek noktası olan (çap - bir kilometre içinde) .. Volkanik gazlar Kibo kraterinde serbest kalmaya devam ediyor.

Flora ve fauna

Afrika'nın en yüksek dağı Kilimanjaro, ilginçyerel iklimi. Hava kütleleri Hint Okyanusu'ndan geldiğinde, dağ onları gönderir. Yağmur ya da karların düştüğü formlu bulutlar (yağış türü bulutların yüksekliğine bağlıdır). Kilimanjaro, çeşitli flora ve fauna türlerinin yaşadığı çeşitli iklim bölgelerine sahiptir.

Kilimanjaro Afrika'nın en yüksek dağıdır

Volkanın alt yamaçlarında büyürtarımsal ürünler. Yaklaşık 2 km'lik bir rakımda, tropikal ormanlarla değiştirilir. Bir buçuk kilometre sonra, heather çalılıkları, likenler, alpin bölgelerinin karakteristik özelliği hakim olmaya başlar. Kar nerede başlarsa, büyük hayvanlar yaşıyor - bufalolar, leoparlar.

Kilimanjaro'nun ustaca ustalığı

İnsanlar efsane ustalaşmaya başladıSadece XIX yüzyılda bir volkan. Afrika'da bir volkan, Kilimanjaro Dağı bulunduğu bir yer var olması, 1848 yılında Alman papaz Johannes Rebman dünyayı anlattı. 4200 metre ve 1883 yılında - - 1881 yılında, düveler bir yıl içinde, 2500 metre yükseğe tırmandı Kont 5270 m 1889'da, Avrupa, Alman Hans Meyer ve Avusturya Ludwig Purtsheler iki araştırmacı, ilk Kilimanjaro zirvesine ulaştı .. Mawenzi üst Ancak uzun fethedilmemiş olmuştur. Sadece 1912 yılında Avrupa dağcılar buna ayak basan başardı.

Popüler tırmanma rotaları

Dünyanın dört bir yanından gelen turistler ziyarete geliyorKilimanjaro. Afrika'daki en yüksek dağ, dağ tırmanışını seven dağcılar ve meraklılar için inanılmaz derecede cazip. Kilimanjaro'ya tırmanabileceğiniz birkaç popüler tırmanma yolu vardır. Her biri yolculuğun en başında yer alan yerle aynı olarak adlandırılır. En popüler rotalardan biri Marangu köyünde başlıyor. Bazı dağcılar ve turistlere göre, yeni başlayanlar için bile öğrenmek kolaydır. Ancak, yolcuların tanınması üzerine, tersine bir etki vardır - rota üzerinde aynı anda çok sayıda insan olabilir. Masham köyünden başlayan rota, birçok kişi tarafından en güzel olarak kabul edilir. Ancak herkes için uygun değildir, ancak sadece dağ iklimine alışma problemi olmayanlar içindir.

En yüksek Dağı Kilimanjaro

En zor rota Umbve köyünde başlar. Sadece dağ zirvelerinin profesyonel fahişeleri için uygundur. Bir turist dağ bisikletine düşkün ise, o zaman Shira köyünden başlayarak rotayı deneyebilir. Doğanın güzelliğine hayranlık duyan sevenler için, yol Rongai köyünde başlangıç ​​ile yaklaşıyor. Doğanın kendisini tam ihtişamıyla ortaya koyduğu çok az insanın bulunduğu bölgeden geçen rota Loytokitok köyünde başlıyor.

Kilimanjaro filmleri

İnanılmaz olan volkanik KilimanjaroDoğanın muhteşem güzelliği ile dolu olan flora ve faunası, film yönetmenleri tarafından fark edilmeyecekti. Hatta imzalar ve açıklama yapılmaksızın fotoğrafın tarafından tanınan birçok film yapımcıları, özellikle Hollywood, Kilimanjaro Dağı için - örneğin, daha neredeyse daha popüler hoşlanan bir yerde, New York Özgürlük Anıtı ya da Paris'te Eyfel Kulesi.

Kilimanjaro nerede bulunur

Yurtdışında oluşturulan filmleri hatırlayabilirsiniz.Yabancılar dağ uçarlar üzerinde hangi yapımcılar,. Lara Croft'un dağdaki Pandora'nın kutusunu aradığı yolu hatırlayabiliriz. Çok ünlü bir gerçek, Kilimanjaro'nun yakınında Kral Aslan tarafından yönetilen bir gurur yaşadı.

Kilimanjaro literatürde

Kilimanjaro'nun büyüklüğü büyülendi ve akıllarünlü yazarlar. Volkanla ilgili en ünlü edebi eser, Ernest Hemingway tarafından yazılan "Kilimanjaro'nun Kar" hikayesidir. İlk kez 1936'da Esquire dergisinde yayınlandı. Arsa, yazar Harry Smith’in Afrika’daki yolculuğuna dayanıyor. Yazar safariye geçti. Orada Harry bir başarısızlığa uğradı - bacakta yaralandı ve bir kangren var. O ve karısı Ellen Kilimanjaro'nun eteklerinde bir çadırda yaşıyorlar. Harry genellikle hayatı hakkında, savaş hakkında hatırlar. Felsefi sorulara cevap bulmaya çalışır - ne yaşadığı, ne kadar iyi yaptığı. Kangrenle enfekte edilemez ve Harry Smith geçiyor. Hikayeye dayanarak, aynı ismin filmi çekildi.

Yükselişin özellikleri

En yüksek dağ Kilimanjaro olmasına rağmenuzun bir süredir XIX-XX yüzyıllarında insanlara boyun eğemedi, bugün dağlarda nefes alma ve atmosferdeki basınç düşüşü ile ilgili problem yaşamamış olan herkes, bir yükseliş yapabilir. Bazı turistlerin not ettiği gibi Kilimanjaro'ya tırmanmak, bazı güzergahlarda sadece birkaç saat sürebilir. Örneğin, Katalonyalı atlet Kilian Zhorne Burgada, volkanın tepesini 5 saat 23 dakika sonra fethetti.

Kilimanjaro Dağı nerede?

Tabi ki, bu sonuçlardan sonra kovalamakdeneyimsiz kişi kuvveti altında, ama gün mümkündür karşılamak için değil. - ekvator, ardından subequatorial, tropikal ve subtropikal aşağıdaki takiben - orta ve son olarak, kutup altı ve hatta kutup yaklaşık yedi farklı iklim bölgelerine bir arkaya: Yürüyüşçüler ve amatör turist bakılmaksızın seçilen güzergahın, eşsiz bir resim göreceksiniz.

Kilimanjaro buzulları

Kilimanjaro Dağı ilginç çünküAfrika'da birkaç yer, yaz aylarında bile kar var. Volkanın tepelerinde devasa beyaz masifler vardır. Temelde kar bile değil, buzullar. Bilim adamları-jeologlar, volkanın buz örtüsünün yakında ortadan kalkabileceği bir versiyona sahiptir. Araştırmacılar, yirminci yüzyılın başlarında, buzulların alanının azalmaya başladığını kaydettiler. Bilimsel çalışmalardan birinde, 1912'den 2007'ye indirgeme ölçeğinin% 85'inin 12 kilometrekareden 2'ye kadar olduğu hesaplanmıştır. Çalışmaya göre, sadece alan değil, aynı zamanda buzulların kalınlığı da azalmıştır. Bu durumun nedenlerinden biri, çevrenin kirlenmesi ve bunun sonucu olarak da küresel ısınmadır. Çevreciler buzulların eridiği anda birçok dağ ırmağının bir anda doğal beslenmeyi bırakacağından korkarlar ki bu da dağ çevresindeki ekosistemi tehlikeye sokabilir. Buzulların hala sabit olduğunu belirten başka bir versiyon var. Volkanın kar örtüsünde gözle görülür değişiklikleri gözlemlemeyen yerel sakinlerin sözlerine dayanmaktadır. Aynı zamanda, bazı araştırmacılar, buzulların stabilitesinin Kilimanjaro yakınındaki ağaçların ilerletilmesiyle kolaylaştırılabileceğine inanıyorlar. Bu sayede küresel ısınmanın etkisi azaldı. Ek olarak, dikilen ağaçlar dağın etrafını saran bulutlardan su emer ve besler, böylece aşağıda bulunan biyosfer.

İlginç gerçekler

 • Kilimanjaro'nun en yüksek noktası (şimdiye kadar belirtildiği gibi, dağın yüksekliği 5895 metredir) Ukhtu'nun zirvesidir. Bu rakam Afrika'nın dağları ve dördüncü dünya için bir rekor.
 • Kilimanjaro volkanının son patlama 100 bin yıl önceydi.
 • Dağ iki sınırda yer almaktadır.devletler - Kenya ve Tanzanya. Ancak Kilimanjaro'ya tırmanmak isteyen turistler, ülkeler arasındaki anlaşmaya göre Tanzanya'dan dağa yaklaşmalıdır.
 • Kilimanjaro'ya ilk tarihsel referanslar MS 2. yüzyıla kadar uzanmaktadır. e.
 • Zamları organizasyonundan nakit makbuzlarYabancı turistler için Kilimanjaro - Tanzanya ekonomisinin istikrarı için şartlardan biri. Kilimanjaro'nun yılda yaklaşık 40 bin kişi tarafından ziyaret edildiğine dair haberler var. Ortalama olarak, her turist ülkede 1.000 $ üzerinde bırakır.

Kenya mı, Tanzanya mı?

Turistin sorduğu ilk soru,Kilimanjaro'ya bir gezi planlamak: Bu dağ nerede bulunur? Cevap: bölgesel olarak - Tanzanya'da. Ama bu harika yere ve Kenya'ya gidebileceğiniz bir seçenek var. Belirli bir ülkede seyahat etmenin farkı, avantajları ve dezavantajları nelerdir? Turizm endüstrisinin ve turistlerin bazı uzmanlarına göre, Kenya'da otel altyapısı ve servisi daha gelişmiştir.

Afrika Dağı Kilimanjaro

Bunun bir Kenyalılar gerçeğinden kaynaklandığı bir versiyonu var.Komşularından daha çok İngilizce öğrenmek eğilimi vardı. Ve böylece yabancılarla iletişim onlara daha kolay verilir. 1977'de Tanzanya, Kenya'nın sınırını kapatarak, turistlerin ana akımını Kilimanjaro'ya götürmeye çalıştı. Ama hiçbir şey olmadı, kâr yetersizdi. Sınır açıldı. Bazı turistlere göre Tanzanyalar - insanlar daha dostane ve enformel iletişime ayarlı. Kenyalılar akılcı ve rasyoneldir.

Kilimanjaro Dağı Afrika, Mount Kilimanjaro. Afrikanın En Yüksek Dağı 2019

Kilimanjaro Dağı Afrika, Mount Kilimanjaro. Afrikanın En Yüksek Dağı 2019

Related news

 • Manor Mikhalkovo: açıklama, tarih, yer ve ilginç bilgiler
 • Turboslim günü - etkili kilo kaybı için bir ilaç
 • Dekoratif yastık nasıl yapılır
 • Derya Baykal Bebek Elbisesi 2019 Modası
 • Kar Kraliçesi dünyası - tundra budur

 • Kilimanjaro Dağı Afrika, Mount Kilimanjaro. Afrikanın En Yüksek Dağı

  Kilimanjaro Dağı Afrika, Mount Kilimanjaro. Afrikanın En Yüksek Dağı


  Kilimanjaro Dağı Afrika, Mount Kilimanjaro. Afrikanın En Yüksek Dağı

  Kilimanjaro Dağı Afrika, Mount Kilimanjaro. Afrikanın En Yüksek Dağı

  Kilimanjaro Dağı Afrika, Mount Kilimanjaro. Afrikanın En Yüksek Dağı

  Kilimanjaro Dağı Afrika, Mount Kilimanjaro. Afrikanın En Yüksek Dağı

  Kilimanjaro Dağı Afrika, Mount Kilimanjaro. Afrikanın En Yüksek Dağı

  Kilimanjaro Dağı Afrika, Mount Kilimanjaro. Afrikanın En Yüksek Dağı

  Kilimanjaro Dağı Afrika, Mount Kilimanjaro. Afrikanın En Yüksek Dağı

  Kilimanjaro Dağı Afrika, Mount Kilimanjaro. Afrikanın En Yüksek Dağı

  Kilimanjaro Dağı Afrika, Mount Kilimanjaro. Afrikanın En Yüksek Dağı

  Kilimanjaro Dağı Afrika, Mount Kilimanjaro. Afrikanın En Yüksek Dağı

  Kilimanjaro Dağı Afrika, Mount Kilimanjaro. Afrikanın En Yüksek Dağı

  Kilimanjaro Dağı Afrika, Mount Kilimanjaro. Afrikanın En Yüksek Dağı

  Kilimanjaro Dağı Afrika, Mount Kilimanjaro. Afrikanın En Yüksek Dağı

  Kilimanjaro Dağı Afrika, Mount Kilimanjaro. Afrikanın En Yüksek Dağı

  Kilimanjaro Dağı Afrika, Mount Kilimanjaro. Afrikanın En Yüksek Dağı

  Kilimanjaro Dağı Afrika, Mount Kilimanjaro. Afrikanın En Yüksek Dağı

  Kilimanjaro Dağı Afrika, Mount Kilimanjaro. Afrikanın En Yüksek Dağı

  Kilimanjaro Dağı Afrika, Mount Kilimanjaro. Afrikanın En Yüksek Dağı