Karl von Clausewitz: biyografiden eserler, eserler, alıntılar 2019

Karl von Clausewitz: biyografiden eserler, eserler, alıntılar 2019
21.09.2019

Karl von Clausewitz: biyografiden eserler, eserler, alıntılar 26

Karl von Clausewitz: biyografiden eserler, eserler, alıntılar

Prusya generalinin ismiyle en ünlü eseriKarl von Clausewitz her eğitimli kişi tarafından bilinir - bu "Savaş Üzerine" bir tezdir. Clausewitz'in ifadelerinin her yerde olmasına rağmen, çok az insan bu 700 sayfalık çalışmayı okumayı başardı, ki bu da askeri çatışmalar fikrini değiştirdi.

carl von cümlecikleri

Kısa biyografi

Karl von Clausewitz asil bir soylu aileden geliyordu. Askeri kariyerine 1792'de başladı. Beş yıl sonra Berlin askeri okulundan mezun oldu. Daha sonra Clausewitz, görevlilere çağrıldı, böylece Prusya Prensi Augustus mahkemesinde hizmet vermeye başladı. Genç ordu, 1806-1807'de meydana gelen Prusya ile Fransa arasındaki çatışmaya katıldı. Prusya yenildikten sonra, Karl von Clausewitz orduyla ilgili reformlar geliştirmede aktif rol aldı. Aynı zamanda okulda öğretmeye ve ilk araştırma ödevini yazmaya başladı - "Savaşın Temel İlkeleri".

Yakında Avrupa kaçınılmazlığı anlamaya başladıRusya ve Fransa arasındaki çatışmalar. Clausewitz Rusya'ya gelip General P. P. Palen liderliğindeki savaş boyunca savaştığı Rus ordusunda hizmetine başlamaya karar verdi. Clausewitz Borodino savaşına katıldı.

carl von claus warrior

Teorik çalışmaların başlangıcı

1818’den itibaren, askeri teorisyen çalıştıBerlin'deki askeri okulun direktörlüğü. Aynı zamanda askeri meselelerle ilgili kapsamlı teorik çalışmalar yürütmektedir. 130'dan fazla savaş ve çarpışma - bu, Karl von Clausewitz'in o zaman üzerinde çalıştığı toplam malzeme miktarıdır.

"Savaş hakkında" en iddialı iştirKomutan, bu çalışmaya ek olarak, bir dizi çalışma yazdı. Ana işinde, Clausewitz savaşın amacı, içeriği, davranış yolları, zafer ve yenilgi gibi kavramları değerlendirdi. Clausewitz, savaş sırasında ahlaki faktöre dikkat çeken ilk araştırmacıdır.

Düşünce kavramını tanıtan Carl von Clausewitz'di."Askeri operasyon". Bu terim ile teorisyen, savaş zincirinin yanı sıra belirli bir planın gerçekleşmesi için askerlerin hareketini de anladı. Clausewitz savaş sırasında savaşın kaçınılmaz olduğunu kanıtladı - iki karşıt kuvvetin silahlı çatışması. Komutanların ve taktiksel hareketlerin çeşitli hileleri, savaşın genel sonucunu sadece hafifçe etkileyebilir, bu da sonuçta kuvvetlerin korelasyonuyla belirlenir.

carl von cümleleri alıntıları

"Savaş hakkında" - büyük generalin ana işi

Clausewitz'in ana çalışması daha sonra serbest bırakıldı.onun ölümü (askeri lider koleradan öldü). 1832'de yayınlanan The War of Treatise, bitmemiş bir çalışmadır. Hayatı boyunca, genel bazı görüşlerini değiştirdi, ancak işi yeniden yapmak için zaman yoktu.

Etkilenen ana kuramcı olduğu bilinmektedir.XIX - XX yüzyılların başında birçok askeri liderin dünya görüşü Karl von Clausewitz'dir. Ana çalışmalarına ek olarak yazdığı kitaplar, Savaşın İlkeleri, Napolyon Bonapart'ın İtalyan Kampanyası ve Alman Askeri Düşüncesi. Bu ana araştırmadaki çalışma - "Savaşta" - Clausewitz hayatı boyunca devam etti.

İşlerinde ordu komutanı ilgileniyordu.Çoğunlukla geçen yüzyılın bir buçuk çatışması. XVII - XVIII. Yüzyıllarda meydana gelen sözde kabine savaşlarının yararsızlığını göstermeyi başarmıştı. Bu çatışma, Napolyon'un yıldırım fethine karşı çıkmayı başardı. Onların son görevi düşmanı parçalamak değil, çabucak yok etmekdi. "Savaş Üzerine" adlı çalışmasının ana görevi Clausewitz, Napolyon'un hızlı zaferinin sırlarını açığa çıkardı.

Clausewitz'in Rusya ile ilişkisi

Rusya İmparatorluğu'nda kaldığı süre boyuncaClausewitz, Rus halkına asla aşık olamadı, ne de Rusça öğrenmeye çalıştı. Kendisini, İmparatoriçe II. Catherine'den ayıran şey ne oldu? Buna rağmen Rus İmparatorluğu'ndaki uzun süredir teorik çalışmaları, kendi ülkesindeki Almanya'dan çok daha büyük bir rol oynadı. Bu generalin imgesi, ünlü roman "Savaş ve Barış" da Lev Tolstoy tarafından kullanılmıştır. Ama aynı zamanda, Clausewitz'in sadece dar bir düşünen Alman olduğu ve onlardan yeni bilgi edinebilecekleri askerler de vardı.

carl von clausews kitapları

Karl von Clausewitz: sadece savaşta değil, alıntılar da

Birçok araştırmacı görüşlere inanıyorClausewitz sadece askeri işlerde değil, aynı zamanda pazarlama, marka savaşları, politik çatışmalar gibi sektörlerde de geçerlidir. "Savaşın amacı, galip için yararlı olan şartlarda barış sağlamaktır" - bu, diğer alanlarda, askeri ilişkilerin yanı sıra uygulanabilecek Clausewitz'in temel hükümlerinden biridir.

Clausewitz, popüler bir şekilde reddettiaskeri bilimi teorik önermelere ve formüllere indirgeyen askeri yazar Henry Jomini tarafından ifade edilen düşünce zamanı. "Düşmanın peşinde, - Carl von Clausewitz yazdı - zaferin ikinci eylemdir, ve çoğu durumda en çok galibiyet daha önemlidir" Clausewitz'in ahlaki bileşeni sayılır herhangi çarpışma ve karışıklık başarı ana öğesi - .. cesaret olağanüstü lideri olmadan ruhunun gücü" düşünülemez ... "- yazılarında komutanı not aldı.

Clausewitz de uyardı: "Geçmişi hatırlamayan insanlar tekrarlamaktan mahkumdur." Savaş, komutanın inandığı gibi, sadece iki karşıt kuvvetin çatışması değildir - kendi içinde siyasetin devamıdır.

Çalışmadan sonra "Savaş" bir masaüstü olduo zamanlar ünlü askeri teorisyen Helmut von Moltke'nin kitabı olan Clausewitz, Avrupa'nın en ünlü yazarı oldu. Birçok seçkin askeri lider, çalışmalarının tam anlamıyla yönlendirildi.

Karl von Clausewitz: biyografiden eserler, eserler, alıntılar 2019

Karl von Clausewitz: biyografiden eserler, eserler, alıntılar 2019

Related news

 • Varislere Ne iyi Gelir Doğal Kesin Çözüm
 • Balkabağı çorbası Belonika: nasıl pişirilir ve kullanım nedir
 • Kek Star Wars: tasarım seçenekleri. Tematik kekler için reçete
 • Taze Baklalı Cacık
 • Lösemi tedavisinde başarı oranımız yüzde 90’ları buluyor

 • Karl von Clausewitz: biyografiden eserler, eserler, alıntılar 56

  Karl von Clausewitz: biyografiden eserler, eserler, alıntılar


  Karl von Clausewitz: biyografiden eserler, eserler, alıntılar 77

  Karl von Clausewitz: biyografiden eserler, eserler, alıntılar 24

  Karl von Clausewitz: biyografiden eserler, eserler, alıntılar 17

  Karl von Clausewitz: biyografiden eserler, eserler, alıntılar 89

  Karl von Clausewitz: biyografiden eserler, eserler, alıntılar 90

  Karl von Clausewitz: biyografiden eserler, eserler, alıntılar 65

  Karl von Clausewitz: biyografiden eserler, eserler, alıntılar 56

  Karl von Clausewitz: biyografiden eserler, eserler, alıntılar 53

  Karl von Clausewitz: biyografiden eserler, eserler, alıntılar 59

  Karl von Clausewitz: biyografiden eserler, eserler, alıntılar 31