İlkbaharda çilek nasıl ekilir Çilek için dikim düzeni. Çilek bitki nereye 2019

İlkbaharda çilek nasıl ekilir Çilek için dikim düzeni. Çilek bitki nereye 2019 İlkbaharda çilek nasıl ekilir Çilek için dikim düzeni. Çilek bitki nereye

İlkbaharda çilek nasıl ekilir? Çilek için dikim düzeni. Çilek bitki nereye

Çilek, yetişkinlerin ve çocukların favori bir meyvesidir veTadı ve aromasından mümkün olduğu kadar memnun olmasının nedeni, ilkbaharda çilekleri nasıl yetiştireceğinizi, hangi yerin seçileceğini, döllenmeyi ve ne kadar suya dallanacağını bilmelisiniz.

İlkbaharda çilek bitki nasıl

Çilek yetiştirmek için bir alan ve toprak seçimi

Bol miktarda büyüme ve meyve vermek için çilekler daha iyidirhepsi kara toprakta, koyu gri orman toprağında, kumlu tınlı ve tınlı toprakta, güneybatıdan küçük yamaçlarda dikilmiştir. Çilekler sod-podzolik toprağa, ovadaki killi ve açık gri topraklara dikildiğinde, çileklerin daha yavaş büyümesi ve daha düşük verim gözlenir. Dikim için uygun arazinin asitliği 5-6,5 pH seviyesinde olmalıdır, yeraltı suyu seviyesi en az 60 cm, kışın 15-20 cm derinlikte toprak sıcaklığı -8 ° C'nin altına düşmemelidir.

İlkbaharda çilek nasıl ekilirselefleri toprakta büyümesi için en uygun koşulları yaratırlar mı? Arsadaki çilekler tahıl ürünleri yetiştirmeden önce, Solanaceae ailesinin selefleri daha az tercih edilirse harika olur. Ayrıca, çilek çalılarının bundan önce yetiştiği yerlere dikilemeyeceğini de bilmelisiniz. Aynı yerde bitki çilek sadece 2-3 yıl sonra, böylece toprak tam büyüme, çiçeklenme ve olgunlaşma için gerekli olan yararlı elemanları ile zenginleştirmek için zamana sahip olacaktır.

İlkbahar ve sonbaharda çilek bitki nasıl

Çilek fideleri tercihen ekilirerken ilkbahar veya erken sonbahar. Sonbahar ekimi 10 Ağustos ve 25 Eylül arasında gerçekleştirilir. Dikimden önce toprağı düzgün bir şekilde nemlendirmelisiniz. Bitkinin uzatılmış ve daha sonra ekimi, meyve çalılarının veriminde önemli bir azalmaya yol açacaktır. Temmuz-Ağustos ayları arasında, iki satırlık bir dikim yöntemiyle çileklerin yaz aylarında dikilebileceği düşünülmektedir. Bununla birlikte, bu durum kuraldan başka bir istisna değildir, çünkü yaz-sonbahar döneminde güney Rusya ve Ukrayna'da az miktarda yağış vardır ve toprak ve havanın sıcaklığı o kadar artar ki, nem ve gölgeleme önlemleri uygun sonuç vermez. Bu durumda, büyük bir solma ve bitki ölüm riski vardır.

Çilek bitki nereye

Çilek dikmeden önce gerekli önlemler

Dikimden birkaç gün önce, fideler gerekliserin bir yerde yerleştirin. Kurutmadan önce ve bitkilerin daha kolay hayatta kalmasını sağlamak için, dikimden hemen önce, kökler bir kil cıvatasına daldırılır. Fidanları nemlendirilmiş toprakta ekin, çalışma sırasında kabı doğrudan güneş ışığından genç fidanlarla korumak önemlidir. Dikilen çalı kök sisteminin 7-10 cm uzunluğunda olması gerekir, daha büyük ise, o zaman gerekli boyuta kesilebilir. İnişten sonra soğuk algınlığı olasılığı varsa, o zaman fideler bir filmle kaplanmalıdır.

İlkbaharda çilek nasıl ekilir? Bazı özellikleri gözlemlemek gereklidir:

 • Buğulama çilekleri, yetişen yabani otların büyümesini ve çiçeklenmesini engelleyebileceğinden, yeterince dikkatli olmalıdır.
 • Dikimden önce, toprağı uygun formülasyonlarla dezenfekte etmek arzu edilir.
 • Solanaceae aile bitkilerinin daha önce yetiştirildiği yataklar, çileklerin büyümesi için uygun değildir.
 • Çilek bıyığı, önceden bir su kabı içinde tutarak, nemlendirilmiş toprakta ekilmelidir.
 • Bir bitkinin turba ve kumlu toprak rozetleri en iyi şekilde köklenir.
 • Erken ilkbaharda çilek dikimi planlarken, toprak yaz sonunda hazırlanmalıdır.

Çilek dikmek için nasıl kurallar, aşağıdaki fotoğraflar görsel olarak gösterir.

Çilek bitki nasıl

Dikimden sonra toprak bakımı

Toprağın hızlı su kaybını önlemek veBitkilerin sulanması yerine bir kabuk oluşumu toprak veya humus dökmek için gereklidir. Toprak dikimden sonra toprağın sıkıştırılmış gibi görünüyorsa, gevşetilmesi gerekir, bu köklerin ve bitkilerin kendilerine yeterli nem, besin ve oksijen almaları için yapılır. Uzun süreli kuru havalarda, bitkiler günde birkaç defaya kadar yeterince sulanmalıdır.

Fideleri seç

İyi bir fidenin kökü olmalıçapı 6 mm'den fazla ve kök sürgünleri - 7 mm'den fazla değil. Tohum çalılar 3-5 yaprak, beyaz renk sulu ve elastik kökleri olmalıdır. Seçilen fideler mümkün olan en kısa sürede toprağa yerleştirilmelidir, eğer bu mümkün değilse, nemli ve gevşek bir zemine kazınmalı ve karanlık bir yere, serin bir kilere veya bir mahzene yerleştirilmelidir. Bu formda, çilek çalıları birkaç gün boyunca saklanabilir.

Çilek yanında bitki ne

Dikim için toprağın hazırlanması

Çilekli çalılar ve meyveler için mükemmel bir tedaviçilek nematod, wireworm, Colorado böceği ve diğer birçok zararlıları, bu yüzden ekimden önce onların varlığı için toprak kontrol etmek en iyisidir. Çok sayıda larva bulunursa, sahada bir alkaloid lupin ekilmeli ve temizlik ve önleme amacıyla, arazi amonyak suyu ile muamele edilebilecektir.

Düzgün su

Çileklerin meyvelerinin miktarı ve kalitesi birçok yöndengelen nem miktarına bağlıdır. Yani, sıcak havalarda ve uzun kuru bir dönemde, bitki günde 1-2 kez sulanmalıdır. Sulama ılımlı, küçük dozlarda yapılmalıdır, aksi takdirde büyük miktarda su, çileklerin çürümesine, hastalık ve zararlıların ortaya çıkmasına neden olur.

 • Çiçeklenmeye başlamadan önce, fideler yağmurlama ile nemlendirilmelidir.
 • Çiçeklenme döneminde bitki, yaprakların, çiçeklerin ve meyvelerin üzerindeki nemi önlerken, kök altında sulanmalıdır.
 • Sulama için optimum su sıcaklığı - +16yaklaşıkS.
 • Yağmurlu mevsimde, yataklar polietilen film ile kaplanmalıdır.

Çilek yetiştirmek için film konstrüksiyonlar

Erken ilkbahar ekiminde, çoksoru acil: bir filmin altında çileği dikmek nasıl? Böyle bir barınak, bitkilerin daha kolay gelişim ve erken olgunlaşmasını sağlar. Bu yöntem, erken çilek çeşitlerinin yetiştirilmesinde çok etkilidir. Film tünelleri en kolay inşa edilen barınaklar. Bunu yapmak için, kablo yaylarını birbirinden 1 m mesafede olacak şekilde ayarlayın, yapı yaklaşık yarım metre yükseklikte olmalıdır. Filmi yayların üzerinde sabitleyin, böylece sarkmaz, jüt ipini uygulayın. Bir film tünelinde zemin işlerini yürütmek için kolaylık sağlamak için, bir yandan iyi sabitlemek gerekir, diğer yandan demiryolu sabitlemek için. Filmi seranın uç kısmında toplayın ve bir düğüm içine bağlayın, sonra yere kazın.

Bir filmin altında çilek dikmek nasıl

Bir film barınağında çilek bakımı

İçindeki sıcaklığı kontrol etmek için termometreyi yerleştirin. Performans +25'in üzerine çıkarsayaklaşıkC, daha sonra sera açılmalı ve hemen havalandırılmalıdır. Güneşli havalarda, çiçekli çalılar sırasında, film 1 gün boyunca çıkarılabilir. Hasat zamanında film tamamen geri çekilir.

Yaz aylarında, meyve haftada bir kez sulanırkesinlikle sıcağın başlangıcından önceki sabah ve kesinlikle ılık su. Periyodik olarak, yatakları otlamak, bitkilerin sağlığını izlemek ve zaman içinde zararlıları yok etmek gereklidir.

Sonbahar mevsiminde çilekler saklanmalıyaprakları, lapnikom, saman. Sitedeki barınak için böyle bir malzeme yoksa, o zaman çalılar büyüme noktalarına serpilmeden sıkılabilir. Aynı zamanda, gübre bir turba ve kompost karışımı eklenmelidir.

Tohumlardan çilek nasıl yetiştirilir?

Tohumlarla büyüyen çilekler, ancak tek tek bitki çeşitleriyle iyi sonuçlar verebilir. Hibrid çeşitler bunun için kesinlikle iyi.

Bunu yapmak için 10 cm derinlikte bir kaba ihtiyacınız var.Fideler için özel 5 cm toprak ile doldurulmalı ve iyice sulanmalıdır. Tohumları eşit aralıklarla birbirinden ayırın ve şeffaf camla kaplayın ve tohumlar üzerinde toprak gerekmez. Toprağın ve tohumların bulunduğu kutu sıcak bir yere konulmalı, ilk çekimler göründüğünde en aydınlatılmış yere taşınmalı ve camı çıkarılmalıdır. İlk kitapçıkların ortaya çıkmasından sonra, her iki haftada ayrı ayrı saksılar toplanması ve çilekler için özel gübreler eklenmesi gerekmektedir. Fide optimum boyuta ulaştığında, açık yaz topraklarına ekilebilir. Çilek dikmek için dikkatli ve dikkatli olun. Dikim yaparken, biraz daha kurallara uymalısınız:

 • Bitki bitki sığ olmalıdır.
 • Apikal tomurcuk örtülü olamaz.
 • Çok yüzeysel olarak dikilen çilekler köklerini kırabilir ve hastalanabilir.

Tohumları ile büyüyen çilek

Çilek tohumları: onları nasıl toplanır?

Tohumlardan elde edilen çileklerin başarılı bir şekilde yetiştirilmesi içinSadece Temmuz-Ağustos döneminde toplanan en büyük meyveleri kullanın. Çileklerin ince bir yüzey tabakası dikkatlice çıkarılmalı, bıçağı kesmek, kumaşa sürmek mümkündür. Ortaya çıkan malzeme, tohumları sökmek ve bir kağıt torbaya koymak için güneşte kurutulur. Dikimden önce, oda sıcaklığında saklanmalıdır.

Çilek fidelerinin tohumlardan yetiştirilmesi içinAşağıdaki çeşitleri seçmek tercih edilir: "Sakhalin", "Gurme", "Bogota", "Mutofavorit" ve diğerleri. Meyvelerin tadını daha uzun süre çıkarmak için, erken ve geç çileklerin fidanlarını ortaklaşa yapabilirsiniz.

Çilekin yanında ne var?

Için en uygun koşulları oluşturmak içinBunun yanında büyüyen çilekler maydanoz, ıspanak veya çalı fasulyesi gibi bazı yararlı bitkileri ekebilir. Sümüklü böcekleri korkutmak için çilek koridorunda maydanoz ekimi çok etkilidir. Berry, pancar, turp, turp, soğan, marul, lahana veya sarımsak ile birlikte de bulunabilir. Adaçayı ve hodanı, çilek için daha az yararlı değildir. Toprağı çam ve ladin iğneleri ile kaplamak, meyvenin tadını çok daha iyi etkileyecektir.

Çilek yetiştiriciliği

Çilek için dikim düzeni oldukça basittir. Iniş için ideal ıslak ve bulutlu hava olacak. Fidelerin toprak üzerindeki dağılım yöntemleri farklı olabilir: iki sıralı, iki sıralı veya tek sıralı. En uygun olanı iki satırlık bir iniş. Bitki çileğine hangi mesafede başlangıç ​​bahçıvanlarının en sık sorulan sorudur. Satırlar arası mesafe 60 ila 70 cm arasında olmalıdır, satırlar arası - 30 cm arasında olmalıdır. Tek hatlı yöntemde, aynı oranlar sadece tek bir farkla tek bir farkla gözlemlenir. Yataklar kuzeyden güneye doğru yapılmalıdır.

Çilek dikim düzeni

Son zamanlarda deneyimli bahçıvanlar ve bahçıvanlar,Bitkilerini korumak için lutrasil veya çatı malzemesi kullanmaya başladılar. Malzeme delikleri içerisinde çalışma sırasında birbirinden 25-30 cm mesafede delikler açılmış ve çilek çalıları dikilmiştir. Delik bir süngü kürekle yapılabilir ve fide toprakta çok derin olmamalı ve çok sığ olmamalıdır, aksi takdirde kök almaz.

İlkbaharda çilek nasıl ekilir Çilek için dikim düzeni. Çilek bitki nereye 2019

İlkbaharda çilek nasıl ekilir Çilek için dikim düzeni. Çilek bitki nereye 2019

Related news

 • Hedeflere ulaşmanın bir yolu olarak stratejik yönetim
 • Şeftalili Çizkek Videosu
 • Prostat kanseri, tedavi
 • Kadife Ceket Nasıl Ütülenir
 • Aşkta Kıskançlık

 • İlkbaharda çilek nasıl ekilir Çilek için dikim düzeni. Çilek bitki nereye

  İlkbaharda çilek nasıl ekilir Çilek için dikim düzeni. Çilek bitki nereye


  İlkbaharda çilek nasıl ekilir Çilek için dikim düzeni. Çilek bitki nereye

  İlkbaharda çilek nasıl ekilir Çilek için dikim düzeni. Çilek bitki nereye

  İlkbaharda çilek nasıl ekilir Çilek için dikim düzeni. Çilek bitki nereye

  İlkbaharda çilek nasıl ekilir Çilek için dikim düzeni. Çilek bitki nereye

  İlkbaharda çilek nasıl ekilir Çilek için dikim düzeni. Çilek bitki nereye

  İlkbaharda çilek nasıl ekilir Çilek için dikim düzeni. Çilek bitki nereye

  İlkbaharda çilek nasıl ekilir Çilek için dikim düzeni. Çilek bitki nereye

  İlkbaharda çilek nasıl ekilir Çilek için dikim düzeni. Çilek bitki nereye

  İlkbaharda çilek nasıl ekilir Çilek için dikim düzeni. Çilek bitki nereye

  İlkbaharda çilek nasıl ekilir Çilek için dikim düzeni. Çilek bitki nereye

  İlkbaharda çilek nasıl ekilir Çilek için dikim düzeni. Çilek bitki nereye

  İlkbaharda çilek nasıl ekilir Çilek için dikim düzeni. Çilek bitki nereye

  İlkbaharda çilek nasıl ekilir Çilek için dikim düzeni. Çilek bitki nereye

  İlkbaharda çilek nasıl ekilir Çilek için dikim düzeni. Çilek bitki nereye

  İlkbaharda çilek nasıl ekilir Çilek için dikim düzeni. Çilek bitki nereye