İş programı 22 - öyle mi Vardiya üzerinde çalışmak 2019

İş programı 22 - öyle mi Vardiya üzerinde çalışmak 2019 İş programı 22 - öyle mi Vardiya üzerinde çalışmak

İş programı 2/2 - öyle mi? Vardiya üzerinde çalışmak

Modern yaşam, özel bir ritim ile ayırt edilir. Mevcut koşullar altında, aparatın saat başı denetime ihtiyaç duyduğu birçok işletme ve sanayinin sürekli çalışmasını sağlamak için bir ihtiyaç vardır. Bu, işin kesintisiz olarak yürütüldüğü alanların tam listesi değildir. Bu modu sağlamak için 2 vardiyada 2'ye özel bir çalışma programı 2 girilir. Sadece ana ünitelerin çalışmasında verimliliği arttırmakla kalmaz, aynı zamanda büyük miktarlarda üretim sağlar.

Bir ikame takvimi kavramı

Bunun iş programının nasıl olduğunu anlamak için 2 2,Bir vardiya modunun ne olduğunu anlamak için yeterlidir. İşletmenin kesintisiz çalışmasının gerçekleştirildiği özel bir program varsayar. Genellikle dört takım programı olmasına rağmen, bu üç tugayı organize etmeyi gerektirir.

İş programı 2 2 böyle

Bu gibi durumlarda çalışma süreleri seçilir.iş emrindeki mevzuatta ortaya konan ilkeler, teşebbüsün iç düzenlemeleri veya toplu sözleşme çerçevesinde bireysel sipariş. Fakat bu durumda hafta boyunca iş günlerinde geleneksel temsilciler farklı olacaktır.

İşletmenin devredilmesi durumunda gereklivardiyalı çalışmalar, çeşitli tugaylar oluşuyor. Görevlerini, iş akışının durmadan sürdürülmesini sağlayacak vardiyalarda yerine getireceklerdir. Küçük kolektiflerin koşullarında, işçiler dönüşümlü olarak birbirlerinin yerine geçtiğinde, tek tek çalışmasına izin verilir. Ancak bu, yalnızca çok sayıda otomatik ekipmanın kullanılmasının beklenmediği basit faaliyet alanları için izin verilebilir.

Vardiyalı çalışmanın düzenlenmesindeki temel kural, çalışanın üst üste birden fazla vardiya alması kesinlikle yasaktır. Bu yasal düzeyde sabittir.

2'den 2'ye kadar çalışma takvimi

2 ile 2 arası çalışma

Bugüne kadar birkaç tane varvardiya çalışmasının çeşitleri. Ama uygulamada en çok talep edilen, 2'den 2'ye kadar olan çalışma takvimi. Bu durumda, bir kişi iki gün boyunca çalışır, ve sonra iki gün izler.

Bu operasyon tarzının kendine özgü özelliği,Bu durumda çalışma günü, beş günlük çalışma haftası için sekiz saatten fazla olmaya devam ediyor. Ayrıca, işlerin hem hafta içi hem de hafta sonları dışarı çıkması gerekiyor. Vardiya programında yer alan bir kişi tatilde çalışmaya başlasa bile, bu tür işler ödenek olmaksızın standart bir kerelik olarak ödenir. Vardiya süresinin 10 veya hatta 12 saate ulaşabilmesine rağmen, geri dönüşüm olarak kabul edilmez, bu nedenle çalışan bu durumda ek ödeme almaya yetkili değildir.

Değiştirme takvimi içinde fazla mesai yok. Tüm belirtilen özellikler ve nüanslar iş sözleşmesi çerçevesinde yansıtılmaktadır. Bazı durumlarda, şirketler bu konuda ek anlaşma imzalamayı tercih etmektedir.

Yasama temeli

Çalışma programının özellikleri 2 2 ve nasıl?organize et - tüm bunlar mevcut iş mevzuatında belirtilmiştir. Aynı zamanda, organizasyonun yönetimi personel programlarını düzenleme ve bunları oluşturma hakkını saklı tutar. Mevcut çalışma standartlarını aşmamak önemlidir - bir haftada, çalışanlar standart çalışma haftası 40 saat gibi 167 saatten fazla çalışmamalıdır.

İki iş günü iki gün izinli

Her vardiyanın süresi, işletmenin yönetimi tarafından belirlenir. Ancak bazı çalışan kategorileri daha kısa vardiyalıdır.

Yönetimin her vardiyanın süresini bağımsız olarak belirlemesi gerçeğine rağmen, 24 saat olamaz.

Hangi organizasyonlar vardiya programında çalışır?

İki iş günü de dahil olmak üzere, iki günlük çalışma süresi dahil olmak üzere, herhangi bir değişiklik yapılabilen program, her saat işin gerekli olduğu herhangi bir organizasyon ve işletme için tipiktir. Her şeyden önce, bu:

 1. Acil servisler veAcil durumlarda tepki göstermek itfaiyeciler ve polisler, doktorlar, kurtarıcılardır. Bu mesleklerin temsilcilerinden, günün veya gecenin herhangi bir saatinde yardım istenebilir ve geciktirilemez. Bu nedenle vardiyalı çalışma yapamazlar.
 2. İşi durdurması gereken işletmeler ve üretim. Çoğu zaman ekipman yıllarca hatta on yıllarca kapanmaz.
 3. Hizmet sektörünü temsil eden işletmeler - restoranlar ve oteller, bilgi ve güvenlik hizmetleri ve birçok yemekhane işletmesi.
 4. Ulaşım servisi. Her şeyden önce, bu, bir dakikalık bir aksaklığın bile kabul edilemez olduğu havalimanlarına ve tren istasyonlarına uygulanır.
 5. Birçok ticari organizasyon - bazıları müşterilerine saatlerini sunduğunda, diğerleri daha uzun bir çalışma gününe sahip olabilir.

Vardiya üzerinde çalışmak

Bu, böyle bir çalışma faaliyeti çizelgesinin uygulanabileceği kuruluşların tam listesi değildir. Ayrıca, ihtiyacınız varsa, istediğiniz zaman vardiya çalışmasına geçebilirsiniz.

Değiştirme programlarının özellikleri

Bunun çalışma programı 2 2 olduğunu anlamak için,İş süreçleriyle ilgili tüm özelliklerini bilmeniz gerekir. Üretim özelliklerine ve inceliklerine bağlı olarak değişebilir. Fakat her halükarda, iş, İş Kanunu'nun şartlarına uygun olarak yapılır.

Belirli bir süre için vardiyalı çalışmayı tanıtmak için izin verilirveya kalıcı olarak. Asıl mesele, 12 saatlik vardiya ile yeterli dinlenme ve ayrıca hafta boyunca ve takvim ayı içinde izin verilen çalışma saatlerinin sayılmasıdır.

Ek olarak, grafikler belirli bir süreyi (çeyrek veya bir ay) kapsamalıdır. Hazırlıkları sırasında sendikaya danışılır.

Gündüz gecesi gevşek bir gün kapalı

Her vardiyanın süresi, üretim şartlarına bağlı olarak farklı olabilir. Ancak izin günü mutlaka programa uygun olmalıdır.

Vardiya programında çalışan herkesin, mevcut mevzuatta standart izin ve ücretli bir izin hakkı vardır.

Çalışma programları

Bir kuruluş kendi başına kurulduğundakadro değişken bir çalışma takvimi, onu yansıtan bir belgeye ihtiyaç vardır. Bu bilgileri aşağıdaki gibi eklemek zorunludur:

 • her vardiya süresi;
 • hafta sonları, vardiyalar arasındaki dinlenme süresi;
 • vardiya sayısı;
 • işyerinde çalışanların çalışma düzeni;
 • dinlenme ve yemek için her vardiyada molalar.

Ayrı bir eylem sırası,Acil durumlarda icra için gerekli olan: Değişen çeşitli nedenlerden dolayı iş değiştirmezse, çalışanın talebi üzerine değişen çalışma takvimlerinin özellikleri.

On iki saatlik vardiya sırasında dinlenme

İki vardiyalı programda (yani, gündüz, gece, dolgu, gün kapalı), aşağıdaki vardiya tipleri kabul edilebilir:

 • gündüz vakti;
 • gece (veya üretim ihtiyacına bağlı olarak akşam).

Gece vardiyası

Gece böyle bir vardiya denir, çoğugece dönemine düşer. Bundan önceki saat akşam vardiyası denir. Toplam süreleri 16 saattir. Ancak çoğu durumda, kuruluş 24 saat modunda çalışırken 12 saatlik bir çalışma vardiyası kabul edilir.

Genellikle iş günü başlar ve biterSırasıyla sabah 8 ya da akşam. Aynı zamanda, çalışan, yönetim ile mutabakata varmadan mevcut takvimi bağımsız olarak değiştirme hakkına sahip değildir. Sadece vardiyasında çalışabilirsin.

Çalışma takvimi

Yerleşik tugayların tekdüze değişimini izlemek önemlidir: her biri, gündüz ve gece vardiyalarında dönüşümlü olarak çalışmalıdır.

Çalışmayı düzenlemek için çeşitli seçenekler var. Genellikle, çalışanlar ilk olarak gün içinde, sonra akşamları ya da hemen geceleri dışarı çıkarlar. Ama birkaç vardiya üzerinde çalışmak mümkün - iki gün, iki gün bir gece.

Geceleri çalışma özellikleri

Genel bir fikir için, bunun gibi iş programı 2 2, gündüz ve gece vardiyalarının özelliklerini anlamak önemlidir.

Mevcut mevzuata göre, ana vardiya akşam ve gece saatlerine denk gelen gece vardiyaları dikkate alınır (örneğin, sabah saat 20:00 ile 8:00 arasında).

Mevcut yönetmeliklere uygun olarak, gecevardiyalar gündüzden bir saat daha kısa olmalıdır. Ve bu sefer çalışmaya kapalı değildir. Ancak, kişinin vardiyada daha kısa bir süreye hak kazanmış olduğu durumlarda, bu saatteki düşüş kendisine bağlı değildir.

Bazı çalışanların gece vardiyasından çıkmasına izin verilmez. Her şeyden önce:

 • minör;
 • hamile kadınlar ve diğerleri.

Gece vardiyasında çalışmak için izin verilmez.Tüm. Örneğin, 3 yaşından küçük çocukları olan kadınlar, hasta bakıcı, bekar ebeveyn, engelli insanlar gündüz çalışmasının dışında ancak böyle bir arzu yazılı olarak ifade edilirse çalışabilirler.

Dört Tugay Şeması

Saat normalize

Değiştirilebilir program durumunda, uzun vardiyalarİş haftasının süresi 40 saati aşmıyorsa çalışanların haklarını ihlal etmeyiniz. Genellikle işlenen zamanın muhasebesi her hafta değil aylık olarak yapılır. Bu pratikte daha uygun bir seçenektir.

Maksimum süre için tüm standartlar, üretim takvimlerinde yansıtılır.

ödeme

Değişim takvimi ile çalışma saatlerinin muhasebeleştirilmesi, genellikle ayda bir olmak üzere, uzun dönemler için gerçekleştirildiği için, ödemenin hesaplanması bu dönemin vardiya sayısına bağlıdır.

Hesap dönemi, vardiyalı çalışmanın ayarlandığı zaman aralığıdır. İşçi koruma çerçevesinde mevcut düzenlemelere dayanır.

Organizasyonun çalışanlarının her birinin gereken sayıda saati çalışma fırsatı bulması için bir program hazırlanır. Ayrıca, planlanan yıllık çalışan izinlerini de dikkate alır.

Çalışma ayının ortalama süresi167 saat. Fazla mesai varsa fazladan ödenir. Çalışanın gerekli saatleri yerine getirmek için zamanının bulunmadığı hallerde, ödeme yapılır.

Hafta sonları ve tatiller üzerinde çalışırken, böyle bir programın kendine özgü özellikleri nedeniyle işgücü tazminatında bir artış sağlanmamaktadır.

Sonuç olarak

Her organizasyonun yerini değiştirme hakkı vardır.2'den 2'ye veya başkalarına kadar olan seçenekler de dahil olmak üzere, çalışanlar için çalışma takvimi. Asıl mesele, çalışma süresinin standartlarına uymak ve gerekli belgeleri açık tutmaktır.

Ayrıca bir değiştirme programı ile unutmayınİnsanların sağlıklarını etkileyebilecekleri fiziksel yükü arttırır. Bu nedenle, gündüz vardiyaları ile gece vardiyalarını değiştirmek önemlidir, böylece insanlar gece saatlerinde mümkün olduğunca az çalışır.

İş programı 22 - öyle mi Vardiya üzerinde çalışmak 2019

İş programı 22 - öyle mi Vardiya üzerinde çalışmak 2019

Related news

 • Burcunuza göre diyet listesi
 • Ay takviminde saç kesme için Kasım ayında elverişli günler
 • Çatlaklara Kesin Çözüm Önerileri
 • Benefit eğlenceli ve pratik makyaj ürünlerine yenilerini katmaya devam ediyor
 • Kekinizi Bir De Böyle Pişirin :) Enfes Yemek Tarifleri

 • İş programı 22 - öyle mi Vardiya üzerinde çalışmak

  İş programı 22 - öyle mi Vardiya üzerinde çalışmak


  İş programı 22 - öyle mi Vardiya üzerinde çalışmak

  İş programı 22 - öyle mi Vardiya üzerinde çalışmak

  İş programı 22 - öyle mi Vardiya üzerinde çalışmak

  İş programı 22 - öyle mi Vardiya üzerinde çalışmak

  İş programı 22 - öyle mi Vardiya üzerinde çalışmak

  İş programı 22 - öyle mi Vardiya üzerinde çalışmak

  İş programı 22 - öyle mi Vardiya üzerinde çalışmak

  İş programı 22 - öyle mi Vardiya üzerinde çalışmak

  İş programı 22 - öyle mi Vardiya üzerinde çalışmak

  İş programı 22 - öyle mi Vardiya üzerinde çalışmak

  İş programı 22 - öyle mi Vardiya üzerinde çalışmak