Horlama Nasıl Geçer: Horlamaya Bitkisel Çözüm 2019

Horlama Nasıl Geçer: Horlamaya Bitkisel Çözüm 2019
Horlama Nasıl Geçer: Horlamaya Bitkisel Çözüm


Horlama Nasıl Geçer: Horlamaya Bitkisel Çözüm

horlamaya bitkisel çözüm

horlamaya bitkisel çözüm

Horlama için doğal çözüm önerileri şunlardır:

Horlamaya ne iyi gelir: Horlamaya doğal çözüm

1. Horlamaya çözüm: Bal

– Bal boğazın temizlenmesine yardımcı olan anti bakteriyel ve anti yayılmacı özelliklere sahiptir. Aynı zamanda anti enflamatuar özellikleri ile hastalıklara karşı koruma sağlar.

– Burun ve solunum yolları tıkanıklığı nedeni ile horlama durumunda düzenli olarak bal tüketilmesi önerilir. Bakterilerin ve mikropların ölmesine yardımcı olurken aynı zamanda boğaz şişliğini de yatıştırır.

– Yatmadan önce bir kaşık bal tüketildiğinde horlama sorunu engellenebilir.

– Alternatif olarak bir bardak sıcak su ya da sıcak süte biraz bal eklenerek tüketilmesi önerilir.

2. Horlamaya çare: Zerdeçal

– Zerdeçal en etkili doğal antiseptik ve antibiyotiklerden biridir. İltihap durumlarında son derece etkilidir.

– Grip ve soğuk algınlığından kaynaklanan boğaz ve burun tıkanıklığında kullanılabilir. Horlamayı azaltır ve solunum yollarının açılmasını sağlar.

– Biraz zerdeçal sıcak süte ya da sıcak suya eklenerek düzenli olarak tüketilebilir.

– Zerdeçal çayı da gün içerisinde tüketilebilir. Zerdeçal doğrudan bakterileri ve mikropları hedef alır. Olası iltihabı azaltır ve alerji belirtilerini engeller.

3. Horlamaya iyi gelen bitkiler: Papatya

– Papatya bisabolol adlı bir madde içerir. Bu etkin madde yatıştırıcı ve sakinleştirici özellikler gösterir.

– Bisabolol içeren papatya aynı zamanda güçlü bir anti inflamatuardır. Boğaz tıkanıklığının kısa sürede açılmasını sağlar ve boğazdaki olası şişlikleri engeller.

– Düzenli olarak papatya çayı tüketimi doğal inflamasyonu azaltabilir.

– Papatya içerisinde bulunan bisabolol maddesi aynı zamanda şişlikleri azaltır. Ağrı ve iltihaplanmayı da yatıştırır.

– Sinir ve kas gevşetici özellikleri de vardır. Gergin kasları ve sinirleri rahatlatmak için kullanılabilir. Kısıtlanmış sinirlerden kaynaklanan nörolojik sorunlardan muzdarip olan insanlara da papatya çayı önerilir.

4. Horlamaya iyi gelen yiyecekler: Balık yağı

– Balık yağı, genel sağlık için faydalı bir besin olduğu kadar birçok sağlık sorununda da önerilir. Horlama sorununu gidermek için de kullanılmaktadır.

– Balık yağı omega 3 ve omega 6 yağ asitleri içerir. Bu içeriği ile kötü kolesterolü azaltırken iyi kolesterolü dengeler.

– Balık yağı aynı zamanda burun yolu ve boğaz çevresinde biriken mukusun dağılmasını sağlar. Bu da solunum yollarının açılmasına ve horlamanın engellenmesine yardımcı olur.

– Düzenli olarak yağlı balıklar tüketilebilir. Eğer balık yağı takviye olarak alınacaksa doz için mutlaka bir doktora danışılmalıdır.

5. Horlamayı ne keser: Zeytinyağı

– Zeytinyağı da horlama tedavisinde önerilen çözümler arasındadır.

– İçerdiği anti enflamatuar özellikler ile zeytinyağı mukusun dağılmasına yardımcı olur. Boğaz ve burun tahrişlerini azaltır.

– Solunum yolları ve nefes borusu boyunca yüksek düzeyde inflamasyon varda zeytinyağı kullanılması önerilir. İnflamasyon, ağrı ve tahrişe neden olur. Zeytinyağı bu belirtileri de hafifletir.

– İltihabın azalmasına yardımcı olan zeytinyağı boğazın nemli kalmasını sağlar.

– Zeytinyağı anti enflamatuar özellikleri ile asit reflüye de neden olmaz. Düzenli olarak her gün 1 tatlı kaşığı zeytinyağı tüketilebilir. Zeytinyağı yemek ve salatalarda da kullanılabilir.

Horlama durumunda boğaz ve solunum yollarının açılması gerekir. Solunum açılması boğaz içerisindeki dokular boyunca hava geçişini kolaylaştırır. Ağrı ve şişliklerin de azaltılmasına yardımcı olan bu bitkisel çözümler düzenli olarak kullanılmalıdır. Ancak horlama sorunu uzun süreden beri devam ediyorsa ya da uyku sırasında nefes sorunlarına (nefes kesilmesi) neden oluyorsa mutlaka bir doktora gidilmelidir. Bazı durumlarda doktor ve ilaç tedavisi ve hatta terapi tedavileri gerekebilir. Horlama sorunu için fesleğen ve nane gibi bitkisel çözümlerin yanı sıra buhar uygulaması gibi solunum yollarının açılmasını sağlayan çözümler de kullanılmaktadır. Su tüketiminin arıtılması gerektiği kesinlikle unutulmamalıdır.

Horlama Nasıl Geçer: Horlamaya Bitkisel Çözüm 2019

Horlama Nasıl Geçer: Horlamaya Bitkisel Çözüm 2019
Horlama Nasıl Geçer: Horlamaya Bitkisel Çözüm


Horlama Nasıl Geçer: Horlamaya Bitkisel Çözüm


Horlama Nasıl Geçer: Horlamaya Bitkisel Çözüm


Horlama Nasıl Geçer: Horlamaya Bitkisel Çözüm


Horlama Nasıl Geçer: Horlamaya Bitkisel Çözüm