Hemiteli Çocuklar İnce Memed’i Okuyor 2019

Hemiteli Çocuklar İnce Memed’i Okuyor 2019

Hemiteli Çocuklar İnce Memed’i Okuyor 77 03.02.2019, 06:19

Hemiteli Çocuklar İnce Memed’i Okuyor

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık, büyük ustaYaşar Kemal’in26 Mayıs Pazargünü açılışını yaptığıHemite Yaşar Kemal Kültür Evi’nde Hemiteli çocuklara yaratıcı drama yöntemiyle okuma atölyeleri düzenliyor. Hemiteli çocuklar atölyelerde Yaşar Kemal’in İnce Memed kitabını okuyor.

Hemite, Çukurova'nın Osmaniye iline bağlı bir köyümüzdür.

Yaşar Kemal, düzenlenen çocuk etkinliklerinin önemini şu sözleriyle dile getirdi: “Do­ğa ço­cuk­lar için ay­rı bir gü­neş, çi­çek, ağaç, bu­lut, kuş ya­rat­ma­dı­ğı gi­bi, ço­cuk­lar için ay­rı bir sa­nat da söz konusu olamaz. Ço­cuk­lar oyunlarını, masallarını, öykülerini ken­di­le­ri için yeniden yeniden yaratırlar.

Her zaman söyledim, söylerim, ezbere dayalı, soyut, insanı yaşam dışına iten eğitim yanlıştır, tehlikelidir. Yaşayarak ve yaratarak eğitim, insani olan budur.

Bu çalışma bence bu yolda doğru bir adım.  Çok sevindim. Hemite bunda da örnek olsun."

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık tarafından düzenlenenSadık Karamustafa'nın “Duvarın Dibinde Resmim Aldılar/ Ak Kağıt Üstünde Tanıyın Beni” başlıklı sergisi ile açılan Hemite Yaşar Kemal Kültür Evinde Hemiteli çocuklar için yaratıcı drama yöntemiyle okuma atölyeleri başlıyor.

Osmaniye Valiliği’nin özenli çalışmaları ile düzenlenen Yaşar Kemal Kültür Evi ve Hemite Yaşar Kemal Parkı’nda, yürüyüş yolları, çocuklar için oyun, yetişkinler için spor grupları, piknik yerleri ve Kımıtlı Kuş Cenneti seyir terası yer alıyor.

Hemiteli Çocuklara Yaratıcı Drama Yöntemiyle Okuma Atölyeleri

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık tarafından Hemite Yaşar Kemal Kültür Evi ve parkında düzenlenen çocuk etkinliklerinde büyük ustanın başyapıtı İnce Memed, çocuklara yaratıcı drama yöntemiyle okutuluyor.

Hemite Ortaokulu öğrencilerinin katıldığı okuma atölyelerinde Yaratıcı Drama Eğitmeni Çiğdem Odabaşı, 5.,6.,7. ve 8. sınıf öğrencilerine Cumhuriyet döneminde halkın nasıl bir ortamda yaşadığını ve köylü halkın hayatında kimlerin söz hakkı olduğunu kitaptan yola çıkarak paylaşarak beraberinde, baskı, özgürlük, irade, sömürü, bencillik, adaletsizlik gibi kavramları da sorgulatıyor.

Atölyelerde katılımcılara ezen-ezilen ilişkisi sorgulatılarak, onurlu olmanın, emeğin, çabanın ve adaletin öneminin fark ettirilmesi hedefleniyor. Bu çalışma oyun, doğaçlama ve canlandırmalarla çocuklara okumayı sevdiriyor.

Düzenli olarak her hafta sonu İstanbul Beyoğlu’nda bulunanYapı Kredi Kültür Merkezibinasında yapılan yaratıcı drama ile okuma atölyelerinde her hafta farklı bir kitap konu alınıyor.

Bu etkinlikler çocuklara okuma alışkanlığı aşılarken, hayal kurma, merak etme, sorgulama, problem çözme, farklı perspektifler edinme, grup içinde kendini ve fikirlerini rahatça ifade edebilme gibi pek çok beceriyi kazandırmayı da hedefliyor.

Hemiteli Çocuklar İnce Memed’i Okuyor 2019

Hemiteli Çocuklar İnce Memed’i Okuyor 2019

Related news

 • Kayısı Marmelatı Tarifi Videosu
 • İNGİLİZ DİYETİ (13 GÜNDE 6 KİLO)
 • Çeşitli anaokulları. Irkutsk herkese fırsatlar açacak
 • Senkron motorlar: cihaz, devre
 • Trumpın Yüksek Mahkeme adayı Kavanaugha ikinci cinsel taciz suçlaması

 • Hemiteli Çocuklar İnce Memed’i Okuyor 33

  Hemiteli Çocuklar İnce Memed’i Okuyor


  Hemiteli Çocuklar İnce Memed’i Okuyor 29

  Hemiteli Çocuklar İnce Memed’i Okuyor 16

  Hemiteli Çocuklar İnce Memed’i Okuyor 21

  Hemiteli Çocuklar İnce Memed’i Okuyor 42

  Hemiteli Çocuklar İnce Memed’i Okuyor 94

  Hemiteli Çocuklar İnce Memed’i Okuyor 13

  Hemiteli Çocuklar İnce Memed’i Okuyor 79

  Hemiteli Çocuklar İnce Memed’i Okuyor 4

  Hemiteli Çocuklar İnce Memed’i Okuyor 28

  Hemiteli Çocuklar İnce Memed’i Okuyor 59