Hayat Kolaylaştıran Ayakkabı İpuçları

Hayat Kolaylaştıran Ayakkabı İpuçları

Ayakkabılar kadınların vazgeçilmez tutkusudur. Hal böyle olunca çok sık da ayakkabılar ile ilgili sorunlar yaşıyoruz. Bu bazen ayağı sıkan bir ayakkabı, bazen kirlenen beyaz spor ayakkabı bazen de yürümek de zorlandığımız topuklu ayakkabılar olabiliyor. İşte yaşadığımız ayakkabı sorunları ve pratik çözümleri, hayat kolaylaştıran ayakkabı ipuçları yazısında...

Ayakkabılar kadınların vazgeçilmez tutkusudur. Hal böyle olunca çok sık da ayakkabılar ile ilgili sorunlar yaşıyoruz. Bu bazen ayağı sıkan bir ayakkabı, bazen kirlenen beyaz spor ayakkabı bazen de yürümek de zorlandığımız topuklu ayakkabılar olabiliyor. İşte yaşadığımız ayakkabı sorunları ve pratik çözümleri, hayat kolaylaştıran ayakkabı ipuçları yazısında…

Kadınlar için ayakkabı gerçek bir tutkudur. Sadece ayakkabı modeline, ayakkabı rengine, ayakkabı rahatlığına veya ayakkabının elbisemizle olan uyumuna vurulduğumuz için ayakkabı satın alabiliriz. Çok sayıda ayakkabımız olması yeterli ayakkabıya sahip olduğumuz anlamına gelmez hiçbir zaman. Hal böyle olunca çok sık da ayakkabılar ile ilgili sorunlar yaşıyoruz. Bu bazen ayağı sıkan bir ayakkabı oluyor, bazen kirlenen beyaz spor ayakkabı bazen de yürümek de zorlandığımız topuklu ayakkabılar olabiliyor. İşte bunlar gibi yaşadığımız küçük ama bizim için önemli sorunlara hep pratik çözümler aramışızdır ve çoğu zaman küçük bir ipucu hayat kurtarıcı olmuştur. İşte bugün sizlerle yaşadığımız ayakkabı sorunlarını ve bu sorunlara getirilen pratik çözümleri paylaşmak istedim. Burada yer alanların çoğunu denedim ve işe yaradığını fark ettim. Bunların dışında sizlerin de bildiğiniz başka çözümler varsa lütfen yorum bırakarak bizimle paylaşın. İşte, hayat kolaylaştıran ayakkabı ipuçları,

Hayat kolaylaştıran ayakkabı ipuçları

1- Sıkan ayakkabılar

En sık karşılaştığımız sorunlardan biridir, sıkan ayakkabılar. Genellikle bir ayakkabıyı çok beğendiğimiz için kendi numaramız kalmadığından bir küçük ayakkabıyı satın aldığımız zaman gereklidir. Ancak belirtmeliyim ki ayakkabıyı öyle bir numara büyütemezsiniz! ayakkabıcılarda bile sadece yarım numara kadar genişletme yapabiliyorlar. O yüzden bir kere kendi numaranız olmayan bir ayakkabıyı almayın. Ancak kendi ayak numaranızda olsa da her yeni ayakkabının biraz açılması veya ilk defa giymeden önce ayağınızın rahat etmesi için de hafif bir genişleme gerekebilir. İşte böyle bir durumda sıkan ayakkabıyı genişletmek için önce kalın bir çorap giyin. Ardından bu çoraplarla ayakkabıyı giyin ve üzerine biraz fön makinesi ile sıcak hava uygulayın. Ayakkabıyı hemen ayağınızdan çıkarmayın. Bir süre ayakkabı bu şekilde ayağınızda kalsın. Hatta evin içinde bu şekilde yürüyün. Böylelikle ayakkabı bir miktar genişleyecek ve ayaklarınız sonraki seferlerde içerisinde daha rahat edecektir.

1 hayat kolaylastiran ayakkabi ipuclari_mini

2- Yüksek Topuklu ile ortaya çıkan ayak ağrıları

Bu fikri ilk okuduğum zaman açıkçası saçma gelmişti. Sonrası farklı yerlerde aynı fikri okuyup ardından da deneyince paylaşmaya karar verdim. Yüksek topuklu ayakkabı giydiğimiz zaman bir süre sonra ayak parmaklarımızın kökünde ve tabanında zorlanmaya bağlı bir ağrı hissetmeye başlarız. İşte bu zorlanmayı azaltmak ve ağrıyı önlemek için üçüncü ve dördüncü ayak parmaklarınızı birbirine bantlamak gerekiyor. Biliyorum okurken komik ve saça geliyor. Ancak bu parmakların ayrılıp, baskının yayılmasının önüne geçiyor. Bunu yapmak için tıbbi şeffaf bantları kullanabilirsiniz.

2 hayat kolaylastiran ayakkabi ipuclari_mini

Hayat kolaylaştıran ayakkabı ipuçları

3- Terleyen ayaklar için

Bu daha çok spor ayakkabı giydiğimiz zaman başımıza gelebilen bir durum. Özellikle yaz aylarındaki sıcak günlerde çorap giymek istemeyebilirsiniz. Ancak spor ayakkabı gibi kapalı ayakkabılar içerisinde ayaklarınız hava da alamadığı için daha çok terleyecek ki bu, kötü bir koku ile birlikte ayak sağlığı için olumsuz durumlara sebep olabilmektedir. İşte terin ayakkabıya geçmemesi ve sonrasında yaşanabilecek olumsuzları önlemek için içerisine kadın pedi koymayı önermişler ki açıkçası çok da mantıklı geldi bana! Bu şekilde ayaklarda oluşan ter direkt olarak ped tarafından emilmiş olacaktır.

3 hayat kolaylastiran ayakkabi ipuclari_mini

Çorapsız spor ayakkabı giymek özellikle sıcaklarda makul gibi gelse de ayakkabıya göre bu durumun değişeceğini hatırlatmak zorundayım. Her ayakkabıyı çorapsız giyemezsiniz. Bunu görüntü kaygısından dolayı söylemiyorum. Ayak sağlığı açısından, ve ayakkabıyı çıkardığınız zaman ortaya çıkabilecek kötü koku açısından söylüyorum. Ayakkabının kumaşı, modeli bu konuda önemli bir belirleyicidir.

4- Kötü kokan ayakkabılar için

Spor yaptıktan veya çok sık bir ayakkabıyı giydikten sonra o ayakkabıyı çorapla dahi giyseniz kötü bir kokuyla karşılaşabilirsiniz. Bu genellikle oluşan ayaklarda oluşan terin ayakkabıya sinmesinden kaynaklanır.

11 hayat kolaylastiran ayakkabi ipuclari_mini

Ayakkabılarınızı böylesi kötü kokulardan arındırmak için çok kolay bir kaç yöntem var. Bunlardan biri de karbonat kullanmaktır. Yapmanız gereken, bir miktar karbonatı ayakkabıların içerisine dökmek ve bir gece kadar bu şekilde bekletmek. Ertesi gün karbonatı silkelediğiniz zaman geriye kokudan eser kalmadığını fark edeceksiniz.

Ayakkabılara sinen kötü kokuları ortadan kaldırmanın bir diğer yolu da çay poşetlerini kullanmakmış. Yapmanız gereken kuru çay poşetlerini ayakkabının içinde 3 gün kadar bırakmak. Açıkçası bunu denemedim ama ilk çözümün kesinlikle işe yaradığını söyleyebilirim.

Hayat kolaylaştıran ayakkabı ipuçları

5- Ayak kokusu ve enfeksiyonlar için

Tüm gün ayakkabı içerisinde olan ayakların terlemesi aslında en büyük sorunlarımızdan biri. Elbette aşırı terleme söz konusuysa doktora görünmekte fayda var. Ancak bunun dışındaki durumlarda evde kolayca bir kaç yöntem uygulayarak terlemeleri ve dolayısıyla kokuyu azaltmamız mümkün.

Bunun için yine çay poşetlerinden faydalanabilirsiniz. Yapılması gereken içtiğiniz çay poşetlerini atmamak. Bunları gün içerisinde biriktirin. Akşam ılık suya 3-4 adet çay poşetini atın ve bu suya ayaklarınızı sokun. Yaklaşık 15 dakika beklettikten sonra ayaklarınızı kurulayıp, çoraplarınızı giyebilirsiniz. Bu yöntemi düzenli şekilde uygulayarak ayak kokusunun azalmasını sağlayabilirsiniz. Siyah çay aynı zamanda olası kesikler veya sertleşmeler sebebiyle oluşacak enfeksiyonları önlemeye de yardımcı olacaktır.

14_ayakkabi_mini

Ayak kokusundan şikayetçi olanların ne kadar sıkıntıya düştüklerini bilirim. Bu yüzden doğru ayakkabı, çorap seçimi önemlidir. Ayrıca aynı ayakkabıyı 2 günden fazla giymemek, ayakkabıyı havalandırmak, karbonat gibi yöntemlerle ayakkabının nemini almak önemlidir. Ancak bunların dışında adaçayından da yararlanabilirsiniz. Bunun için bir gece önceden ertesi gün giyeceğiniz ayakkabı içerisine adaçayı yaprakları koymaktır. Çünkü adaçayı yaprakları ayak kokusunu engelleyici bir özelliğe sahiptir.

Hayat kolaylaştıran ayakkabı ipuçları

10 hayat kolaylastiran ayakkabi ipuclari_mini

6- Yorulan ayaklar için

Tüm gün ayakkabı içerisinde yorulan ayakları da rahatlatmak gerekir her zaman. Bir önceki maddede paylaştığım çaylı su ayaklarınızı rahatlatacaktır, ancak biraz da masaj ayaklarınıza çok iyi gelecektir. Bunun için tenis toplarından faydalanabilirsiniz. Yapmanız gereken, tenis toplarını ayağınızın altına almak ve ayaklarınızı, topların üstüne basarak ileri geri hareket ettirmektir. Masaj koltuklarındaki kadar rahatlatıcı bir etkiye sahip olduğunu söyleyebilirim.

4 hayat kolaylastiran ayakkabi ipuclari_mini

7- Altı kayan ayakkabılar

Düz ayakkabılar ve hele ki topuklu ayakkabılarda karşılaşmaktan en çok korktuğum durumdur ayakkabıların kayması. Eğer yeni aldıysanız kaymamak adına çok çok dikkatli olmak zorundasınız. İşte böylesi tehlikeler ile daha az karşılaşmak adına yapabileceğiniz çok basit bir işlem var aslında. O da bir zımpara ile ayakkabılarınızın tabanını bir miktar zımparalamak. Ayakkabı tabanının pürüzsüz halinden kurtulduğunuz zaman kayma ihtimali de azalmış olacaktır.

5 hayat kolaylastiran ayakkabi ipuclari_mini

8- Rugan ayakkabıları parlatma

İşte denemediğim ama mantıklı gelen çözümlerden bir diğeri daha. Aslında denememiş olmamın sebebi rugan ayakkabımın olmaması. Rugan ayakkabılarınızın eskisi gibi parlamasını istiyorsanız, onları temizlerken cam sil kullanabilirmişsiniz.

Hayat Kolaylaştıran Ayakkabı ipuçları

6 hayat kolaylastiran ayakkabi ipuclari_mini

9- Kirlenen beyaz spor ayakkabılar

Uzun süredir devam eden bir beyaz spor ayakkabı giyme modası var. Çabuk kirlendikleri için her zaman spor ayakkabı dahi olsa beyaz ayakkabı giymekten kaçınsam da modaya uyup bir tane edindim. Daha ikinci veya üçüncü giymemde elbette kirlendi. İşte ilk günkü gibi beyaz kalmalarını sağlamak için bir kaç yönteme ihtiyacım vardı ki en pratik olanları sizlerle paylaşacağım.

Biri beyaz spor ayakkabılarınızı bir diş fırçası ve saç şampuanı yardımıyla diğeri de aseton ile silmek. Aseton zarar verir mi acep diye düşünmüş olsam da her iki yöntemde de çok iyi sonuçlar aldığım için şuan bunu pek umursamıyorum. Elbette beyaz spor ayakkabıları temizlemenin yolları sadece bunlar değil. Diğerlerini de öğrenmek isterseniz—> beyaz spor ayakkabıları temizleme yolları

Hayat Kolaylaştıran Ayakkabı ipuçları

12 hayat kolaylastiran ayakkabi ipuclari_mini

10- Ayakkabıları bavul içerisine yerleştirme

Tatil planları yaparken en eğlenceli kısımdır bana kalırsa bavul hazırlama. Yeri gelmişken söyleyeyim bavul hazırlarken ne kadar düzenli yerleştirir ve dönüşte de ne kadar düzenli toplarsanız, eve geldiğiniz zaman bavul boşaltma işlemleriniz o kadar kısa sürer.

Ayakkabılar da bavul içerisinde en çok yer kaplayanlardır. Spor ayakkabılar için ayrı topuklu ayakkabılar için ayrı yerleştirme şekilleri vardır ki böylelikle yerden tasarruf edilir. İşte özellikle spor ayakkabı gibi kapalı ayakkabılarınızı yerleştirirken onları bir çekmece gibi kullanmanızı öneririm. Örneğin iç çamaşırlarınızı, çoraplarınızı ayakkabılarınızın içerine koyabilirsiniz. Diğer yandan darbe aldığında kırılabileceğini düşündüğünüz parfümleri veya gözlükleri de koyabilirsiniz. Sadece böylesi hassas şeyi koyarken yine de bir poşet içerisine koyarak ayakkabının içine koymanızı öneririm. Ayrıca ayakkabıların her bir tekini ayrı ayrı poşetlerseniz hem diğer kıyafetlerin kirlenmesini önlersiniz hem de bavul içerisinde dağıtarak boşlukları değerlendirmiş de olursunuz

Hayatınızı kolaylaştıracak ayakkabı ipuçları bunlarla da sınırlı değil. Örneğin, topuklu ayakkabı giydiğiniz zaman topuğunuzun ayakkabı içinde kaymasını istemiyorsanız topuklarınıza saç spreyi sıkabilirsiniz.

7 hayat kolaylastiran ayakkabi ipuclari_mini

Kış aylarında ıslanmış botlarınızın özellikle içinin çabuk kurumasını istiyorsanız botların içine gazete kağıdı koyabilirsiniz.

8 hayat kolaylastiran ayakkabi ipuclari_mini

Yine kış aylarındaki soğuk havalarda ayakkabılarınızın sıcak kalmasını istiyorsanız ayakkabınızın içine yün bez koyabilirsiniz.

9 hayat kolaylastiran ayakkabi ipuclari_mini

Hayat Kolaylaştıran Ayakkabı İpuçlarıFotograf Goruntuler resim fotograflar

Related news

 • Geçmiş Tutkusu: Nostaljik Dekorasyon
 • Kulak Çınlamasına Ne İyi Gelir: Kulak Çınlaması İçin Doğal Çözüm
 • Ceviz ve Ceviz Kabuğundaki Mucize
 • Dolce Gabbana 2019-2019 Sonbahar Kış Koleksiyonu
 • Duvar Boyarken Nelere Dikkat Etmeliyiz

 • Hayat Kolaylaştıran Ayakkabı İpuçları

  Hayat Kolaylaştıran Ayakkabı İpuçları

  Hayat Kolaylaştıran Ayakkabı İpuçları

  Hayat Kolaylaştıran Ayakkabı İpuçları

  Hayat Kolaylaştıran Ayakkabı İpuçları

  Hayat Kolaylaştıran Ayakkabı İpuçları

  Hayat Kolaylaştıran Ayakkabı İpuçları

  Hayat Kolaylaştıran Ayakkabı İpuçları

  Hayat Kolaylaştıran Ayakkabı İpuçları

  Hayat Kolaylaştıran Ayakkabı İpuçları

  Hayat Kolaylaştıran Ayakkabı İpuçları

  Hayat Kolaylaştıran Ayakkabı İpuçları

  Hayat Kolaylaştıran Ayakkabı İpuçları

  Hayat Kolaylaştıran Ayakkabı İpuçları

  Hayat Kolaylaştıran Ayakkabı İpuçları

  Hayat Kolaylaştıran Ayakkabı İpuçları

  Hayat Kolaylaştıran Ayakkabı İpuçları

  Hayat Kolaylaştıran Ayakkabı İpuçları

  Hayat Kolaylaştıran Ayakkabı İpuçları

  Hayat Kolaylaştıran Ayakkabı İpuçları

  Hayat Kolaylaştıran Ayakkabı İpuçları

  Hayat Kolaylaştıran Ayakkabı İpuçları

  Hayat Kolaylaştıran Ayakkabı İpuçları

  Hayat Kolaylaştıran Ayakkabı İpuçları

  Hayat Kolaylaştıran Ayakkabı İpuçları