Hangi gıdalar triptofan, metionin, tirosin ve lizin içerir 2019

Hangi gıdalar triptofan, metionin, tirosin ve lizin içerir 2019
09.05.2019

Hangi gıdalar triptofan, metionin, tirosin ve lizin içerir 63

Hangi gıdalar triptofan, metionin, tirosin ve lizin içerir?

Tüm doğal gıdalar vücudumuzu doyururMakro ve mikro elementlerin yanı sıra yararlı birçok vitamin. Aynı makalede, hangi ürünlerin triptofan, metionin ve lizin ile tirozin içerdiği hakkında konuşmak istiyorum.

hangi gıdalar triptofan içerir

terminoloji

Başlangıçta, bu makalede kullanılacak kavramları ve terimleri anlamamız gerekir.

 1. Triptofan. Hala popüler olarak mutluluk hormonu denir. Yani, bu insan vücudu tarafından sentezlenemeyen en önemli amino asittir. Bu yüzden onu çeşitli yiyeceklerden dışarıdan almak önemlidir.
 2. Metionin. Aynı zamanda bir amino asittir, ancak öncelikle vücudun dokularını etkiler.
 3. Tirozin. Başka bir amino asit. Ruh düzenlenmesine katılan kişi odur. Onun eksikliği depresif bir duruma yol açabilir.
 4. Lizin. Doktorlara göre bu, maalesef insan vücudu tarafından sentezlenmeyen en önemli ve temel amino asitlerden biridir. Sinir sistemi ile doğrudan ilgilidir.

Triptofan için bu kadar yararlı olan nedir?

Hangi ürünlerin triptofan içerdiğini anlamadan önce, neyin yararlı ve neyin gerekli olduğunu anlamanız gerekir:

 1. Vitamin PP'nin sentezinde vazgeçilmezdir.
 2. Kötü bir ruh haliyle mücadele eden doğal bir antidepresandır.
 3. Vücuttaki önemli hormonları sentezlemeye yardımcı olur.
 4. Serotonin oluşumunda doğrudan bir rol alır, yani. mutluluk hormonu.

Aynı zamanda tüketiminin günlük dozu çok fazla değilve büyüktür ve sadece 1 gramdır. Vücuttaki eksikliğinin, kronik kalp hastalıklarının yanı sıra kan damarlarının oluşumuna yol açabileceğini bilmek de önemlidir.

gıdaların yer aldığı triptofan

Ürün kaynakları triptofan

Hangi gıdalar triptofan içerir ve ne?mutlu hissetmek için bir insan yemek zorunda mı? Çoğunlukla bu amino asit et, süt ürünleri ve çeşitli fındık türlerinde bulunur.

Ancak, hangi ürünlerin triptofan içerdiğini daha iyi anlamak ve anlamak mümkündür. Bu mikroelementin ana kaynaklarının tablosu aşağıda verilmiştir.

isim

Miktar (mg)

Günlük oranın yüzdesi

Havyar (kırmızı, siyah)

950 mg

% 190

Hollanda peyniri

780 mg

% 155

Fıstık, badem, kaju fıstığı

600-750 mg

120-150%

Işlenmiş peynir

500 mg

% 100

Hindi eti, tavşan

330 mg

% 66

Kalamar, uskumru

310 mg

% 62

Ayçiçeği tohumu, antep fıstığı

300 mg

% 60

Dana eti, sığır eti

230mg

% 48

Somon, morina

220 mg

% 42

Ev yapımı süzme peynir

210 mg

% 42

Tavuk yumurtaları

200 mg

% 40

Bunlar ana kaynaklarınamino asitler. Yine de hangi ürünlerde triptofan bulunur, ancak daha az miktarda mı? Yani, bu arpa ve inci arpa, buğday ekmeği, kızarmış patates, haşlanmış pirinç, kuru kayısı, pancar, lahana, havuç, muz, nar, ahududu, bal, karpuz, elma, armut, kızılcık, ananas, vb

hangi ürünler triptofan tablosunu içerir

Tirozin ve vücuda yararları

Ayrıca herkesin vücudu için çok önemliinsan amino asidi tirosindir. İyi bir ruh hali için de gereklidir. Ek olarak, bu öğe depresyondan kaçınmaya yardımcı olur. Diğer bir önemli özellik, tiroid bezinin en önemli hormonlarının sentezlenmesine yardımcı olmasıdır. Ayrıca, tirosin antialerjik bir etkiye sahiptir, basıncı düzenlemeye yardımcı olur ve ayrıca iştahı da azaltır. Bu amino asit eksikliği, vücut sıcaklığındaki azalmaya ve ayrıca tansiyona yol açabilir, genellikle huzursuz bacak sendromuna neden olur.

Bileşiminde tirozin içeren ürünler

Bu amino asitininsan vücudunda sentezlenmiştir. Ancak bunun için fenilalanine ihtiyacı var. Aynı zamanda dışarıdan da yiyeceklerden elde edilebilir. Bu durumda, süt ürünleri, yanı sıra susam, kabak çekirdeği, muz, avokado ve badem tercih etmelisiniz.

Hangi ürünlerin triptofan ve tirosin içerdiğini bilmek ilginçtir. Yani, bu esas olarak yer fıstığı ve muz.

Hangi ürünler triptofan ve tirozin içerir

Metiyonin neden yararlıdır?

Triptofan gibi bir amino asit göz önüne alınarakHangi ürünler bulunur ve bedenin sahip olduğu faydalar), ayrıca metiyonin hakkında da bilgi vermeliyiz. Dolayısıyla, bu mikroelement, bir kişinin kanındaki kolesterol seviyesini düşürmek için önemli olan çeşitli fosfolipitlerin sentezini artırır. Buna ek olarak, metionin karaciğerindeki yağ birikimini azaltmaya yardımcı olur ve aynı zamanda ruh hali üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir (depresyonun baskılanması).

Hangi ürünler metiyonin var

Metiyonin yapamayacağının unutulmaması önemlidir.insan vücudunda sentezlenmiştir. Bu yüzden onu bir kişinin tükettiği yiyeceklerden almak çok önemlidir. Bu durumda, aşağıdaki yiyecekleri tercih etmelisiniz: tavuk ve sığır eti, sığır karaciğeri, morina balığı. Çok fazla yumurta ve süzme peynirlerin yanı sıra bazı tahıllar (karabuğday, darı, pirinç yulafı, vb.). Ve sütte ekşi sütlü ürünler, ekmek ve baklagiller çok azdır.

Neden lizin yararlıdır?

Hangi ürünlerin triptofan içerdiğini anlayarak,Biz lisin gibi bir amino asit hakkında ayrı ayrı anlatmalıyız. Sonuçta, insan vücudu için de yararlıdır. Dolayısıyla, bu amino asit hemen hemen tüm proteinlerin bir bileşenidir. Hormonların, enzimlerin ve antikorların sentezinin yanı sıra dokuların restorasyonu ve büyümesi için vazgeçilmezdir. Ek olarak, bu asidin özellikle viral enfeksiyonlar ve uçuklar söz konusu olduğunda antiviral bir etkiye sahip olabildiğini açıklığa kavuşturmak önemlidir. Bir başka lisin, gerekli enerji seviyesini muhafaza etmeye ve kalbi sağlıklı tutmaya yardımcı olur.

Vücudunda bunun bir sıkıntısı varsamikroelement, bu proteinin sentezini güçlü bir şekilde etkiler. Yorgunluk, halsizlik, büyüme yavaşlar, vücut ağırlığı azalır. Ayrıca, bir kişi konsantrasyonunu düşürür, sinirlilik, sinirlilik vardır. Üstelik üreme sistemi de acı çekiyor.

hangi ürünler triptofan metiyonin ve lizin içerir

Hangi ürünler lizin

Bu amino asitleri metiyonin olarak inceledik,tirozin ve triptofan. Hangi ürünler lizin içerdiğini - söyleyeceğiniz şey budur. Yine, bu elementin insan vücudunda sentezlenmediği unutulmamalıdır. Bu yüzden sadece dışarıdan almak için gerekli. Bunun için şu yiyecekleri yiyebilirsiniz: süt, et, balık. Bu amino asitin az bir miktarında buğday, çavdar, baklagiller, fındık, sebzeler ve meyveler bulunur.

Lisinini argininle birlikte almak çok yararlıdır (etkisini önemli ölçüde arttırır). Bu durumda bağışıklık iyileşir ve bir kişi çeşitli viral hastalıklarla başarılı bir şekilde savaşır.

C vitamini ile kombinasyon halinde lizin, onkolojik hastalıkların yanı sıra çeşitli kardiyovasküler patolojileri olan insanlar için gereklidir.

Hangi gıdalar triptofan, metionin, tirosin ve lizin içerir 2019

Hangi gıdalar triptofan, metionin, tirosin ve lizin içerir 2019

Related news

 • Gelin Yorganı Nasıl Yapılır
 • Üreme hücrelerinin gelişimi ve yapısı
 • YAPRAKLI ÇARKIFELEK TIĞ OYASI YAPILIŞI
 • Survivor 2018 105. Bölüm Fragmanı Survivor 2018 22 Haziran Ödülü Kim Kazandı
 • Biyolojik aktif katkı Cordyceps: talimat

 • Hangi gıdalar triptofan, metionin, tirosin ve lizin içerir 87

  Hangi gıdalar triptofan, metionin, tirosin ve lizin içerir


  Hangi gıdalar triptofan, metionin, tirosin ve lizin içerir 42

  Hangi gıdalar triptofan, metionin, tirosin ve lizin içerir 97

  Hangi gıdalar triptofan, metionin, tirosin ve lizin içerir 47

  Hangi gıdalar triptofan, metionin, tirosin ve lizin içerir 72

  Hangi gıdalar triptofan, metionin, tirosin ve lizin içerir 62

  Hangi gıdalar triptofan, metionin, tirosin ve lizin içerir 96

  Hangi gıdalar triptofan, metionin, tirosin ve lizin içerir 4

  Hangi gıdalar triptofan, metionin, tirosin ve lizin içerir 44

  Hangi gıdalar triptofan, metionin, tirosin ve lizin içerir 39

  Hangi gıdalar triptofan, metionin, tirosin ve lizin içerir 28