Halk Tribünü. Görünüm ve işlev geçmişiHalk Tribünü. Görünüm ve işlev geçmişi

22.05.2019

Halk Tribünü. Görünüm ve işlev geçmişi 82

Halk Tribünü. Görünüm ve işlev geçmişi

Bu modern bir sır değilBirçok Avrupa devletinin siyasi ve yasal sistemleri, Roma İmparatorluğu'nun türüne göre inşa edilmiştir. Roma hukuku, Rusya da dahil olmak üzere modern iktidarların iyi bir yarısı tarafından kullanılan benzeri görülmemiş yasa olarak adlandırılan Roma yasal çerçevesinin temeli oldu. Bu yasal sistem aşağıdaki forma sahiptir: önce bir normatif eylem, daha sonra bir emsal. Yani, devletin yasama çerçevesinde tarif edilmeyen bir eylem bir suç değildir. Genel olarak, Antik Roma'nın dünyamız üzerinde büyük etkisi oldu. Aynı Latince alın, gerçek varyasyonları birçok Batı Avrupa dilidir. Ancak bugün, antik çağlardan bir şekilde değiştirilmiş bir biçimde geçmiş olan başka bir fenomen hakkında biraz konuşacağız. Ve onun adı halkın kürsüdür. Bunu daha ayrıntılı olarak konuşalım.

Halk Tribünü

Halkın tribünü nedir?

İlk Roma'da krallar tarafından yönetildiğine rağmen,o zaman konsoloslar - gerçek diktatörler ve daha sonra sistem tamamen imparatorluk tarafından değiştirildi, Antik Roma'nın siyasi sisteminde her zaman bir demokrasi unsuru vardı.

Halkın kürsü, seçmeli bir yazıdır.plebleri. Aşağılanmış ve hakaret edilenlerin korunması ve korunmasıyla uğraşıyordu. Halkın tribününü güç olarak adlandırdığı Latince sözcüğü - çeviri, "ruhsal kutsallaştırma tarafından alınan güç" anlamına gelen sacrosancta potestas.

Bu yazının görünüşü tarihiPatronilerin en eski çatışması - ilk Roma krallarının torunları - ve plebeenler, yani Roma'nın sıradan sakinleri. Başlangıçta, Senato'da sadece patrisçiler temsil edildi, pleberallerin orada seçilmesi ve aslında alt sınıfın pozisyonunda olma şansı yoktu. Bununla birlikte, yasal kısıtlamalara rağmen, sıradan insanlardan bazı insanlar asil ustaları (mülküne göre) gölgelemek için yeterince zengin olabilirler ve böylece aristokratik çevrelerde nüfuzlarını arttırabilirler. Ayrıca, bazen Roma'da, sadece kitlesel kayıplara değil, aynı zamanda ayaklanma sırasında meydana gelen yıkım nedeniyle geçici ekonomik düşüşe yol açan plebeyan ayaklanmalar da patlak verdi.

Halkın kürsü hangi Latince kelime

Halkın tribünleri Roma'da nasıl ortaya çıktı?

Sürekli kan dökülmesini önlemek içinBasınç plebeian Senato topluluğu tarafından seçilmiş kişilerin tribün görevini kurmak zorunda kaldı "pleb plebeians." Bütün bu sistemde, tüm Antik Roma üzerinde büyük bir etkisi oldu. Ona göre de, plebe ihlal Senato kararını veto etme tribün, sıradan insanların şeref ve haysiyetini hakaret insanları yargılama hakkına sahip değil, aynı zamanda kişisel dokunulmazlığı vardı. Böylece bir süre sonra Senato'da böyle devlet aracılığıyla plebyen topluluğun güçleri Ancak, sonra insanların tribün ortadan kalktığı olmadı, karar Emlak denklemini kulis yaptı. kökenine bakılmaksızın, fakir, köylü, mütevazı araçlarının esnaf: O sıradan insanların işlerine karıştı. tribün onun müşterileri arasında biliniyordu Latince kelime, - Patronum, anlamına gelen "koruyucusu". iki aşamada gerçekleştirilir pozisyon seçimleri: ilk olarak, her bir comitia curiata bunların aday seçti ve daha sonra başvuru sahipleri, tributa comitia seçildi.

Antik Roma Halk Tribünü

Halkın Tribünlerinin Sosyal Enstitüsü'nün modern yankıları

Halkın tribünlerinin çalıştığı ilkeler,Bizim zamanımız insan hakları sivil kurumunda somutlaşmıştır. Örneğin, Rusya da dahil olmak üzere birçok ülkede, bu alanda devletin insan haklarına riayet edilmesini koruma ve denetlemeyi içeren bir ombudsman var. Böylece, halkın tribününün bir anda yaptığı şeyi yapar. Bununla birlikte, modern ombudsmanın yetkileri antik Roma figürü ile kıyaslandığında oldukça azaltılmıştır: veto edilemez, dokunulmazlığı yoktur ve yasama girişimi hakkı yoktur. Tek işlevi devlet kurumları üzerindeki denetimdir ve insan haklarına uyulmaması durumunda, yargılanma denen, yani yargılama girişiminin başlatılmasıdır. Yasaya göre, ombudsman, herhangi bir yasama organına, ne yasama, ne icracı ne de yargı organlarına boyun eğmez.

ulusal tribün nedir

Yeni ve ilginç birçok bilgiyi öğrendiğinizi umuyoruz ve bu bilgiler sizin için yararlı oldu.

Halk Tribünü. Görünüm ve işlev geçmişiHalk Tribünü. Görünüm ve işlev geçmişi

Related news

 • Ekonomi Bakanı Zeybekciden Abdullah Gül tartışmalarına ilişkin flaş açıklama
 • Gençler için elbise: seçebileceğiniz özellikler
 • Uyumluluk Yengeç kadını ve Oğlak ve Yengeç erkekler ve Oğlak kadınlarının bir adam
 • Kadirov: 5 yaşındaki Rahim tekrar 4105 şınav çekebilir
 • Papağan Rosella inanılmaz güzel bir kuştur

 • Halk Tribünü. Görünüm ve işlev geçmişi 48

  Halk Tribünü. Görünüm ve işlev geçmişi


  Halk Tribünü. Görünüm ve işlev geçmişi 76

  Halk Tribünü. Görünüm ve işlev geçmişi 46

  Halk Tribünü. Görünüm ve işlev geçmişi 49

  Halk Tribünü. Görünüm ve işlev geçmişi 61

  Halk Tribünü. Görünüm ve işlev geçmişi 72

  Halk Tribünü. Görünüm ve işlev geçmişi 19

  Halk Tribünü. Görünüm ve işlev geçmişi 69

  Halk Tribünü. Görünüm ve işlev geçmişi 48

  Halk Tribünü. Görünüm ve işlev geçmişi 34

  Halk Tribünü. Görünüm ve işlev geçmişi 98

  Halk Tribünü. Görünüm ve işlev geçmişi 35

  Halk Tribünü. Görünüm ve işlev geçmişi 17

  Halk Tribünü. Görünüm ve işlev geçmişi 18

  Halk Tribünü. Görünüm ve işlev geçmişi 44