Hürkuş filminin oyuncuları kimdir Vecihi Hürkuş kimdir İşte konusu ve oyuncuları 2019

Hürkuş filminin oyuncuları kimdir Vecihi Hürkuş kimdir İşte konusu ve oyuncuları 2019
21.09.2019

Hürkuş filminin oyuncuları kimdir Vecihi Hürkuş kimdir İşte konusu ve oyuncuları 16

Hürkuş filminin oyuncuları kimdir? Vecihi Hürkuş kimdir? İşte konusu ve oyuncuları

Başrollerinde Hilmi Cem İntepe, Gizem Karaca, Bora Akkaş, Miray Daner, Zeyno Eracar'ın oynadığı film Kanal D'de ekrana geliyor. Türk havacılık tarihinin en önemli ismi, zihni uçsuz bucaksız icatlarla dolu eşsiz bir mühendis olan, yaşamını yerli uçak üretimine ve yeni pilotlar eğitmeye adayan, Türkiye'nin ilk uçak tasarımcısı ve üreticisi Vecihi Hürkuş'un hayatını anlatan Hürkuş: Göklerdeki Kahraman, 23 Mayıs 2018 tarihinde vizyona girmişti. 1912 yılında, Vecihi 16 yaşındayken başlayan uçma sevdasına adanmış bu hayat hikayesi, uçak tasarlama hayallerinin peşinden Vecihi'nin izini sürerek giden Mehmet ve Selin'in günümüzde geçen öyküsüyle birlikte ilerliyor.
VECİHİ HÜRKUŞ KİMDİR?

Türk pilot, mühendis ve müteşebbis Vecihi Hürkuş, 6 Ocak 1896 tarihinde dünyaya geldi. I. Dünya Savaşı'na katıldı. Yaralanınca İstanbul'a dönerek Yeşilköy'deki Tayyare Mektebi'ne girerek pilot olarak mezun oldu. Birinci Dünya Savaşı sırasında pilot brövesi alarak 7. Tayyare Bölüğü'nde Ruslara karşı harekata katılan Vecihi Bey, başarılı keşif ve bombardıman uçuşları yapmış ve bu arada girdiği bir hava muharebesinde bir Rus uçağını indirdi. Vecihi Hürkuş, uçak düşüren ilk Türk tayyarecidir. Daha sonra Ruslara esir düşen Vecihi Bey, Hazar Denizi'nin Azerbaycan kısmında bulunan Nargin Adası'ndan yüzerek İran üzerinden kaçmayı başardı ve yurda dönerek 1918 yılı yaz başında Yeşilköy'de konuşlanmış bulunan 9. Harp Tayyare Bölüğü'nde görev aldı.
Bu bölükte görevli iken bir av uçağı tasarımı yapan Vecihi Bey'in bu projesi Mondros Ateşkes Antlaşmasın'ın imzalanması ile yarım kaldı. Kurtuluş Savaşı'na katılan Vecihi Bey, özellikle İnönü ve Sakarya savaşı sırasında çok başarılı keşif ve destek uçuşları yaptığı gibi bir Yunan uçağını da indirdi. Kurtuluş Savaşı'nın ilk ve son uçuşunu yapan pilottur. İzmir (Gaziemir - Seydiköy) hava meydanına ilk giren ve işgal eden kişi oldu.
Vecihi Bey'e kırmızı şeritli İstiklal Madalyası verilmiştir. Ayrıca TBMM tarafından üç kez takdirname verildi. Üç takdirname verilen tek kişidir.

Savaştan sonra İzmir'de yeni tayyarecileri eğitmeye başladı. Edirne'ye yanlışlıkla inen bir yolcu uçağını almakla görevlendirildi. Hizmeti karşılığı uçağa "VECİHİ" adı verilince, uçak inşa etmek düşünceleri canlandı. İzmir Seydiköy Hava Mektebi'nde -bugünkü Gaziemir Hava Teknik Okullar Komutanlığı- uçak yapımı projesine devam etti. 1923'te ganimet olarak Yunanlardan ele geçen motorlardan yararlanarak ilk Türk uçağını imal etti. 28 Ocak 1925'te "VECİHİ K-VI"adını verdiği uçağını uçurdu. Daha sonra askeri havacılıktan ayrılarak uçak tasarımı ve yapımı çalışmalarına devam etti. Havacılığa gönül veren Tayyareci Vecihi Hürkuş da sadece Türk havacılık tarihinin değil, belki de tüm Türkiye tarihinin en ilginç simalarından birisiydi.

class='cf'>

1932'de Vecihi Sivil Tayyare Mektebi isimli ilk Türk Sivil Havacılık Okulu'nu açtı. Okulda ilk Türk kadın pilotu olan Bedriye Gökmen ile birlikte 12 pilot yetiştirdi.
1937 yılında Türk Hava Kurumu, Hürkuş'u mühendislik eğitimi alması için, Almanya'daki mühendislik okula gönderdi. 1939 yılında mezun olarak ülkesine dönen Vecihi Hürkuş'a iki yılda mühendis olunmasının imkânsızlığı gerekçesiyle uçak mühedisi ruhsatı verilmedi.
1954 yılında ilk sivil havayolu şirketi olan Hürkuş Hava Yolları'nı kurmuştur ancak; kazalar, kaçırılmalar ve sabotajlar gibi sebeblerle şirket uçuştan men edildi.
Türk havacılık tarihinin en üretken ve girişimci kişilerinden olan Vecihi Hürkuş, Ankara'da 16 Temmuz 1969 tarihinde Gülhane Askerî Tıp Akademisi Hastanesi'nde vefat etti.

Hürkuş filminin oyuncuları kimdir Vecihi Hürkuş kimdir İşte konusu ve oyuncuları 2019

Hürkuş filminin oyuncuları kimdir Vecihi Hürkuş kimdir İşte konusu ve oyuncuları 2019

Related news

 • Marquez, Japonyada şampiyonluğunu ilan etti
 • Kağıttan Kutu Nasıl Yapılır
 • Yavuz Bingöl Cumhurbaşkanı Erdoğana şarkı yazdı
 • Çocuk nasıl tavuk çiçeği geliştirir. Belirtileri ve Tedavisi
 • Kolay Sebze Böreği Tarifi

 • Hürkuş filminin oyuncuları kimdir Vecihi Hürkuş kimdir İşte konusu ve oyuncuları 92

  Hürkuş filminin oyuncuları kimdir Vecihi Hürkuş kimdir İşte konusu ve oyuncuları


  Hürkuş filminin oyuncuları kimdir Vecihi Hürkuş kimdir İşte konusu ve oyuncuları 90

  Hürkuş filminin oyuncuları kimdir Vecihi Hürkuş kimdir İşte konusu ve oyuncuları 39

  Hürkuş filminin oyuncuları kimdir Vecihi Hürkuş kimdir İşte konusu ve oyuncuları 86

  Hürkuş filminin oyuncuları kimdir Vecihi Hürkuş kimdir İşte konusu ve oyuncuları 88

  Hürkuş filminin oyuncuları kimdir Vecihi Hürkuş kimdir İşte konusu ve oyuncuları 24

  Hürkuş filminin oyuncuları kimdir Vecihi Hürkuş kimdir İşte konusu ve oyuncuları 98

  Hürkuş filminin oyuncuları kimdir Vecihi Hürkuş kimdir İşte konusu ve oyuncuları 84

  Hürkuş filminin oyuncuları kimdir Vecihi Hürkuş kimdir İşte konusu ve oyuncuları 58

  Hürkuş filminin oyuncuları kimdir Vecihi Hürkuş kimdir İşte konusu ve oyuncuları 48

  Hürkuş filminin oyuncuları kimdir Vecihi Hürkuş kimdir İşte konusu ve oyuncuları 33