Hıçkırık Neden Olur 2019

Hıçkırık Neden Olur 2019 Hıçkırık Neden Olur

Hıçkırık Neden Olur?

Bazen bir masada bazen uyumadan hemen önce, bazen ise tam bir şey anlatacağımız sırada hıçkırmak pek hoş olmaz. Hatta bazen öyle bir hal alır ki dakikalar boyunca hıçkırık bir türlü dinmez. Peki hıçkırık neden olur diye düşündüğünüz oldu mu? Tıbbi açıdan vücudumuzun üst kısmı olan göğüs boşluğu ile karın boşluğumuzun arasında diyafram vardır. Diyaframın ani bir biçimde kasılmasıyla soluk borumuz ve bu boşluklar hava ile dolacaktır. Ses tellerinin ise arasında bulunan mesafe elimizde olmayan bir şekilde kapanacaktır.

İşte bu durum hıçkırığa sebep olan etkenler arasında olup tamamıyla doğal ve istem dışı bir sesin çıkmasına neden olur. Tıbbi açıdan ise frenik sinir olarak bilinen sinir grubunun uyarılması sonucunda oluştuğu söylenir. Diyaframın kasılması sonucunda solunuma destek olan ve bu bölgede bulunan kaslarda kasılmaya başlar. %90 oranında ise yaklaşık bir dakika içerisinde her şey normale döner.

Bu tarz kısa süreli hıçkırıklar basit olarak tanımlanırlar ve besin ya da sıvı tüketiminden dahi oluşabilirler. Ancak birde riskli hıçkırık durumları vardır ki ciddi hastalıklarla sonuçlanabilir. Bir hafta kadar devam eden zararsız hıçkırıklar olabildiği gibi bir ay boyunca da inatçı hıçkırık olarak tanımlanan, ne yapılırsa yapılsın kesilmeyen kasılmalar görülebilir. Fakat iki saat süren ve bu süre zarfında hiç kesilmeyen hıçkırıklarda bir muayene olmakta fayda görmekteyiz.

Makale İçeriği

Hıçkırık Nedenleri

Hıçkırık çoğu zaman psikolojik olarak tanılanan bir rahatsızlık olmuştur. Hatta erkeklere oranla baktığımızda kadınlarda psikolojik olarak oluşması çok daha sık gözlemlenir. Erkeklerin psikolojik sebeplere dayanan hıçkırıkla karşılaşması %10 civarında bir ihtimalken kadınlarda %90’lara kadar çıkabilmektedir. Tabi ki uzun süren, hiç kesilmeyen ve kontrol altına alınamayan hıçkırıkların nedenleri arasında enfeksiyon ya da bazı kalıtsal rahatsızlıklar olabilir.

 • Psikoloji

Bazen çok korktuğunuz bir olay, bazense tam tersine mutluluk ya da stres buna sebep olabilir. Genellikle kadınlarda sık rastlanır.

 • Cerrahi Müdahaleler ve Operasyonlar

Bir ameliyat sonrasında hıçkırık genel anesteziden ötürü çok sık görülür. Bunun sebebiyse kontrolünde güçleşen santral sinir sistemidir.

 • Hastalıklar

Zatürre, kalp krizi, guatr, fenenjit, göz tansiyonu ve bunlara bağlı olarak kullandığınız ilaçlar kesinlikle hıçkırık sebebi olarak sayılabilir. Geçirdiğiniz bir travma ya da damarsal rahatsızlıklar yine bu tarz kötü huylu tümörlerin sebep olduğu inatçı hıçkırıklara sebep olabilmektedir. Haliyle haftalarca devam etme riskine sahiptir.

 • Diyafram ve Mide Hassasiyetleri

Midede şişme, gaz sıkışması ve mide fıtığı teşhisiyle beraber diyafram problemlerinde hıçkırık çok sık görülen belirtilerdir. Karın boşluğunda yer alan herhangi bir bölümde yaşanacak tüm rahatsızlıklar bu gruba dahil edilebilir.

 • Hassasiyetler

Bazı insanların bazı maddelere hassasiyet duyması ve bu hassasiyet sonucunda da hıçkırması gayet doğaldır. Örneğin alkol bunlardan bir tanesidir. Bu yüzdendir ki geçici hıçkırıklar alkol tüketen insanlarda sıklıkla görülür. Anestezi bu hassasiyetlere bir diğer örnek olarak değerlendirilebilir.

Görüldüğü üzere tamamen geçici sebepler olabileceği gibi bazı durumlarda kalıtsal rahatsızlıklara uzandığı ortadadır. Ancak inatçı hıçkırık ile dakikalar içinde geçen bir hıçkırığı bir tutmak çok doğru bir tanı olmayacaktır.

İnatçı Hıçkırığın Nedenleri

İnatçı hıçkırıklar en az bir hafta kadar devam eden, bazen de bir ayı geçkin zaman sürekli olarak var olan gruba dahildir. Bu noktada genelde hastalıklara, enfeksiyonlara ve sinir rahatsızlıklarına dayalı olan bir durumun gözlendiğini söylemeden geçmeyeceğiz.

 • Sinir Rahatsızlıkları

Özellikle merkezi sinir sisteminde yaşanan herhangi bir enfeksiyon ya da aksaklık çoğunlukla hıçkırık gibi farklı bir reaksiyon ile sonuçlanabilir. Garip olan ise çok uzun sürmesidir.

 • Kalıtsal ya da Sonradan Oluşmuş Hastalıklar

Böbrek yetmezliği, akciğer ve karaciğer sorunları, karın boşluğunda yaşanan herhangi bir aksama, diyafram ve dalak ile ilgili sorunlar olarak listeyi uzatmak mümkündür. Ancak inatçı hıçkırık olarak tanımlanan ve basit hıçkırık gibi geçmeyen bir rahatsızlığın temelinin %85 oranında bir rahatsızlığa işaret ettiğini söylemeliyiz.

Hıçkırık Nasıl Geçer?

Hıçkırık geçirme yöntemleri konusunda halk olarak oldukça yaratıcı bazı manevra yöntemlerine sahibiz. Bu yöntemler zararsız olmakla beraber etkin sonuçlar verebilmektedir. Bunun dışında doktor muayenesi sonucu inatçı hıçkırık için ilaç tüketimi mümkün görülebilir.

 1. Basit Manevra Yöntemleri

 • Korkma (Hıçkıran kişiyi korkutma)
 • Buzlu suyu ağızda gezdirerek bir süre beklemek
 • Dilin çekilerek bir süre beklenmesi
 • Şeker emmek
 • Torbanın içine soluyarak bir süre bu şekilde devam etmek
 • Nefesinizi hiçbir şekilde salmadan tutmak
 • Mide yıkaması
 • Endoskopi
 1. İlaçla Hıçkırık Tedavisi

 • Bu yöntem yalnızca doktorunuz tarafından önerilecek ilaçları kapsayarak bünyeden bünyeye farklılık gösteren bir algıdır. Dolayısıyla muayene olmadan ilaç kullanımı yapmayınız.
 1. Alternatif Hıçkırık Geçirme Yöntemleri

 • Akapunktur
 • Psikoterapi

Bu konuda bazı hastaların hipnoz yöntemine başvurduklarını belirtmeleri üzerine bu konunun tamamıyla yanlış bir yöntem olduğunu vurgulamak istiyoruz. Hıçkırık hipnoz ile geçmesi imkânsız bir problemdir.

Hıçkırık Neden Olur 2019

Hıçkırık Neden Olur 2019

Related news

 • İSLİM KEBABI
 • Altın Neden Kararır
 • Soğan Kürü Neye İyi Gelir
 • Evde Bitkisel Saç Kremi Yapımı
 • Saç Dökülmesi Sebepleri

 • Hıçkırık Neden Olur

  Hıçkırık Neden Olur


  Hıçkırık Neden Olur

  Hıçkırık Neden Olur

  Hıçkırık Neden Olur

  Hıçkırık Neden Olur

  Hıçkırık Neden Olur

  Hıçkırık Neden Olur

  Hıçkırık Neden Olur

  Hıçkırık Neden Olur

  Hıçkırık Neden Olur

  Hıçkırık Neden Olur

  Hıçkırık Neden Olur

  Hıçkırık Neden Olur

  Hıçkırık Neden Olur

  Hıçkırık Neden Olur

  Hıçkırık Neden Olur

  Hıçkırık Neden Olur

  Hıçkırık Neden Olur

  Hıçkırık Neden Olur

  Hıçkırık Neden Olur

  Hıçkırık Neden Olur

  Hıçkırık Neden Olur

  Hıçkırık Neden Olur

  Hıçkırık Neden Olur

  Hıçkırık Neden Olur

  Hıçkırık Neden Olur

  Hıçkırık Neden Olur