Gece enürezis: yandan görünüş 2019

Gece enürezis: yandan görünüş 2019

Gece enürezis: yandan görünüş 20 22.02.2019, 06:20

Gece enürezis: yandan görünüş

Gece idrar kaçırma - istem dışı idrara çıkmagece uykusu dönemi. Sunulan patoloji çocukluk döneminde oldukça yaygındır, bazen çocukların ve ebeveynlerinin yaşamlarını ciddi biçimde karmaşık hale getirmektedir. İstatistikler, beş yaşından sonra çocukların yaklaşık% 15'inin noktürnal idrar kaçırdığını göstermektedir. Bu durumda, en önemli ilaç zamanıdır. Büyüdüğünüzde, bu rahatsızlığı olan çocukların sayısı hızla azalmaktadır: 10 yaşlarında, çocukların% 10'unda, 17 yaşından sonra% 1'den daha az acı çekmektedir.

Gece idrar kaçırma: etiyoloji

Çoğu doktor ana nedenin olduğuna inanıyorenürezis - idrar yapma sürecini kontrol altına alan belirli spinal ve kortikal sinir merkezlerinin olgunlaşması. Uyurgezerlik ve gece terörü gibi, nokturnal enürezis çoğu zaman derin uykuda ortaya çıkar. Hastalığın gelişiminde önemli bir faktör kalıtsal bir faktöre sahiptir (yaklaşık olarak enürezisli çocukların% 80'inde, her iki ebeveynin de anne-babada yukarıda belirtilen hastalıkta sorunlar vardı).

En sık idrar kaçırmakadınlarda kaydedildi. Yaşlı kadınların çoğu bu patolojinin vücutta yaşa bağlı "yeniden düzenlemeler" ile ilişkili olduğuna inanır. Bazen idrar kaçırma, vücutta meydana gelen patolojik süreçlerin gelişimini gösterir. Senil inkontinansın etiyolojisi nörolojik hastalıklar ile ilişkilidir (inme, multipl skleroz, Parkinson hastalığı); pelvik taban kaslarının tonunun zayıflaması; diğer hastalıklar (diabetes mellitus tip II, senil demans, transfer edilen inme).

Stresli idrar kaçırma - bu kadar değil veBazı ebeveynlerin hayal ettiği gibi zararsız bir fenomen. Tehlike, hastalığın kendisinde değil, ona eşlik eden psikolojik reaksiyonlarda yatar. Bu tepkiler çeşitli gruplara ayrılabilir: sosyal alanda hak ihlalleri (kampta zorluklar, misafirler, sanatoryum vb.); düşük benlik saygısı (Ben suçluyum, kendimle hiçbir şey yapamam, herkes gibi değilim, utanıyorum); akraba ve ebeveynlerden gelen tepkiler (ceza, keder, tahriş, kırgınlık); arkadaşlardan ve akranlarından hor görme (alay, aşağılama, arama, grup oyunlarından hariç tutma).

Ebeveynler için pratik ipuçları:

 • Çocuğunuz iki kez bir aydan fazla görünür geceleri idrar kaçırmadan beş yıldan fazla varsa, bir nörolog danışmak ve ürolojik polisomnografi çalışması yapılmalıdır;
 • Endişelenmeyin ve endişelenmeyin, bu patoloji neredeyse tamamen çocuklar içindir;
 • Kendinizi ve çocuğunuzu, devam eden gece etkinliklerinde kimsenin hatası olmadığını ikna etmeye çalışın;
 • çocuğu cezalandırma;
 • Yatmadan önce üç ila dört saat süreyle, tüketilen sıvı miktarını sınırlayın.

Bugün için birçok yardımcı araç var.Bu sorunu çözmek (örneğin, idrarın ilk damlaları ortaya çıktığında bebeği uyandıran enürezis alarmları, sonuç olarak, çocuk şartlı bir refleks geliştirir ve ilk idrar damlası ortaya çıktığında bağımsız olarak uyanmaya başlar). Otomatik eğitimler yapılırken ve davranışsal terapi uygularken iyi bir sonuç elde edilir. Özel durumlarda ilaç tedavisi kullanılır.

Gece idrar kaçırma: tedavi

Enürezisin tedavisi nöropatologlar tarafından yürütülür vepsikiyatristler. Tedaviye başlamadan önce, hastalığın ana nedenini tanımlamanız gerekir. Tedavi ve profilaktik kompleks aşağıdaki prosedürleri içerir: tuvaletin kullanımında eğitim; Davranışçı terapi (bu tedavi yöntemi ruhsal bozukluğu olan ve olmayan çocuklar için endikedir); Farmakoterapisi. İkincisi, hastanın başka bir yoldan yardımı ile mümkün değilse, hastanın acılarını hafifletmek için kullanılır.

Gece enürezis: yandan görünüş 2019

Gece enürezis: yandan görünüş 2019

Related news

 • Yeterli ve Dengeli Beslenme İçin 5 Temel Besin Grubu
 • Lazanya Börek Tarifi
 • ÇİKOLATA SOSLU AĞIZDA DAĞILAN KURABİYE
 • Çok İzlenen Videolar
 • Üstün Yetenekli Bir Çocuğun Ebeveyni Olmak

 • Gece enürezis: yandan görünüş 73

  Gece enürezis: yandan görünüş


  Gece enürezis: yandan görünüş 61

  Gece enürezis: yandan görünüş 29

  Gece enürezis: yandan görünüş 51

  Gece enürezis: yandan görünüş 48

  Gece enürezis: yandan görünüş 32

  Gece enürezis: yandan görünüş 2

  Gece enürezis: yandan görünüş 93

  Gece enürezis: yandan görünüş 19

  Gece enürezis: yandan görünüş 32

  Gece enürezis: yandan görünüş 52

  Gece enürezis: yandan görünüş 61