18.06.2019

Eski Genius: kısa bir özet. Bölümler tarafından Eski deha Leskov 91

"Eski Genius": kısa bir özet. Bölümler tarafından "Eski deha" Leskov

Nikolai Semenovich Leskov (1831-1895) - ünlüRus yazar Eserlerinin çoğu okulda gerçekleşiyor. Yazarın en ünlü hikayelerinden birini incelemek için kısa bir özeti yardımcı olacaktır. Leskov, 1884 yılında "eski deha" yazdı, aynı yıl bu hikaye "Shards" dergisinde yayınlandı. Sonra birçok kez yeniden basıldı.

Birinci Bölüm

"Eski Genius" Leskov

İçinde yaşlı bir kadınla tanışırız, Petersburg'a “skandal” için geldiğimizi öğreniriz. Yaşlı kadın nazikti ve bir şekilde tanıdık olmayan bir kadının oğluna borç para vererek ona borçluydu.

Genç adamın zor bir durumu vardı - isterKartlarda para kaybetti, ya da geçen bir hobiden dolayı para kaybetti. Yaşlı kadına bir şekilde Peter'a gitmesi gerektiğini söyledi. Adamı perişan etti ve ona borç para verdi.

bölümler tarafından "Eski Genius" Leskov bir özeti

Ama onlara vermek için acele etmedi, aksine, o yaptıKadının borcu vermesini istediği mektupları almayan bir tür. İlk başta mesajlar yumuşaktı, fakat borçlunun cevap vermemesi nedeniyle daha şiddetli hale geldi. Ancak, bu hiçbir şeye yol açmadı.

Ve büyükannemin bakımında hasta bir kız vardı vegenç torunu. Öyleyse, yaşlı kadın evini açtı ve şimdi sadece kadınlardan oluşan aile korkunç bir şekilde tehdit edildi - evlerini kaybedip sokakta kalabiliyorlardı. Bu kısa bir özet. Leskov "Eski deha" beş fasılda yazdı, sonra ikinciye döndük.

İkinci Bölüm

Ondan avukatın davayı kazandığını öğreniyoruz.ve mahkeme borcu iade etmeye karar verdi. Ancak bu olumlu habere son verildi, çünkü adam ustaca saklandı ve güçlü bir akrabası vardı. Bu nedenle hiç kimse onunla temas kurmak istemedi.

Kanun temsilcileri, devlet adamlarıbüyükannemle sempati duyduklarında, onlar için üzüldüklerini söylediler, ama bu boş girişimi terk etmelerine izin verdiler. Kadın gerçekten şaşırmıştı, fakir bir adam olmadığını ve borcu kolayca ödeyebileceğini biliyordu.

orman eski deha kısa

Sadece ondan değil de para aldığını açıkladı.ama onlara vermek için kullanılmaz. Kanunun temsilcileri, dilekçeye, eğer sakin olmadığında sorun yaratabileceğini ima etti. Nevsky Prospekt boyunca sessizce yürümesinin ya da eve gitmesinin daha iyi olduğunu söylediler. Ama borçlunun iyi bir insan olduğuna inanıyordu, sadece "bogged" oldu.

Leskov "Eski Genius" içeriği

Kadına onunla gidebileceği söylendiüst makamlara iş. Yaptığı buydu. Bu konuda da kısa bir özet verecek. "Eski deha" - Leskov bu akıllı kişiyi aradı. Kim, bunun hakkında daha sonra öğreneceksiniz.

Üçüncü bölüm

Bu yaşlı bir kadın gerçeği ile başlarÜst makamlara gitti, sadece bu olumlu bir sonuca yol açmadı. Orada, aranan kişinin nerede olduğunu bilmediği söylendi. Yaşlı kadın, bir erkeğin bir ev olabileceğini, kendisine itiraz edildiğini, eşinin evi olduğunu söyleyerek, borcuna cevap vermediğini ve orada yaşamadığını söyledi.

Yaşlı kadın ne yapacağını bilmiyordu. Sonra borçlu bulunduğunda bir veya üç bin ruble bir minnettarlık işareti vereceğini ima etmeye başladı. Ama ya işe yaramadı.

Bu bölümde ana karakterlerden birini öğreniyoruzGölgelerde kaldığı için hikaye. Ayrıca bu konuda da bilgilendirilecek. "Eski deha" - Leskov bu kişiyi çağırdı, ve neden - yakında açıklığa kavuşacak.

Kadın konuşmacıya kime adınaBir kişinin göreve getirdiği bir anlatı var. Ivan Ivanovich, onu aradı ve 500 rublelik borcunu geri alabileceğinden emin oldu. Yaşlı kadın düşünmeye karar verdi, ama daha fazla ertelemek mümkün değildi, ama neden, Leskov ("Eski Genius") çalışmalarında bunun hakkında daha fazla yazıyor. Özet bunu hemen rapor edecektir.

Dördüncü Bölüm

Anlatıcı onunla başlıyor aslındayaşlı kadın geldi. Noel'in yaklaşmakta olduğu haberi yüzünden üzüldü ve ipotekli ev yakında satılacaktı. Bir başka yaşlı kadın bana bir kadınla birlikte yürüyen bir borçlu gördüğünü söyledi. Yaşlı kadın çiftin peşinden koştu, bir adamın ona borçlu olduğunu çığlık atmaya başladı. Ancak, hiç kimse ona yardım etmedi, tam tersine kalabalık bir yerde bağırılmayacağı söylendi. Ayrılıyorken, arkadaşı olan adam gitti.

Ancak yaşlı kadın, yarın bu zenginliğin bir hanımefendiyle yurtdışına çıkacağını, büyük olasılıkla iyi olduğunu öğrenmeyi başardı. Bu nedenle hemen harekete geçmek gerekiyordu.

Ivan ile tanıştığı ortaya çıktı.Ivanovich, ona 100 ruble rehin verdi ve başka bir 400 getirmek için söz verdi. Fakat yaşlı kadının tüm miktarı değildi. O sadece 250 ruble vardı ve 150 anlatıcının anlatacağını söyledi.

O da kibar bir insandı, hatta düşündü.Bir kadın bu parayı veremezse, bundan fakir olmayacaktır. Bu Leskov'un kendisiydi. "Eski deha" (şimdi okuduğunuz bir özette bu hikayenin içeriği) sonraki bölüme devam ediyor.

Bu bölüm anlatıcının ile biter,Para vererek, olaylara sabırsızlıkla bakmaya başladı. Davayı sona erdiren, kısaca anlatacağım. Leskov "Eski deha" bölümleri yazdı, kısaltmadaki ifadesi aynı yapıya yapıştı.

Bölüm 5, Final

Noel'in üçüncü günü oldu. Yaşlı kadın, yazarın dediği gibi, bir yol elbisesine "uçtu" ve hemen 150 ruble verdi ve sonra 15 bin için bir kontrol gösterdi. Anlatıcı, her şeyin iyi bittiğini, ancak detayları bilmek istediğini anladı.

ormanlık eski dahi kahramanlar

Kadın bana Ivan'la tanıştığını söyledi.Ivanovich, bir "Sırp muhabbeti" aramaya gitmemiz gerektiğini söyledi. Bu yüzden yazar, Sırbistan’ın Türkiye’deki savaşlarına katılan bir kişi hakkında konuşuyor. Hemen değil, ama bu adamı buldular, sonra her şey tartışıldı.

Ertesi sabah trio, istasyona gitti.Borçlunun yurt dışında hizmet verdiği Yaşlı kadın, Ivan İvanoviç’i sorunlarının sebebi olan kişiye teslim etti, kendilerini sakladı ve eski askeri adam, tiyatro eyleminin arenasına adım attı.

O birkaç kez borçluyu yavaşça geçti,çay içti ve sonra ona niçin baktığını sordu. Savaşçı skandalı kışkırttı, dandy'ye çarptı. Polis onlara yaklaştı. Kişilikleri bulduktan sonra polis, borçluyu yurt dışına çıkaramayacağı için kağıdı gösterdi. Mahkeme kararıydı. Yakında borcu faizle geri ödedi. Bu hikaye çok iyi bitti.

Leskov, "Eski deha": Hikayenin kahramanları (pozitif)

Birkaç tane var. Tabii ki bu, kendini, kızını ve torunu kurtarmak için St. Petersburg'a giden ısrarlı ve cesur bir yaşlı kadın. Aksi halde evlerini kaybederlerdi. Anlatıcı ayrıca çalışmanın kahramanıdır, çünkü 150 rublesi olmadan çok iyi bitmiş olurdu. Leskov'un "Genius", "Sırp battler" takma adını verdiği akıllıca Ivan İvanoviç, aynı zamanda hikayenin olumlu karakterleri.Related news

 • Hellim Peyniri Nasıl Pişirilir
 • 1 TABAKA MUKAVVA KARTONUNDAN DİKDÖRTGEN PRİZMA KUTU
 • Bagaj bölmesinin büyüklüğü Lada Largus ve araba özellikleri
 • Soygun Videoları Sayfa 2
 • Karbonat Çay Lekesini Çıkarır mı

 • Eski Genius: kısa bir özet. Bölümler tarafından Eski deha Leskov 70

  Eski Genius: kısa bir özet. Bölümler tarafından Eski deha Leskov


  Eski Genius: kısa bir özet. Bölümler tarafından Eski deha Leskov 5

  Eski Genius: kısa bir özet. Bölümler tarafından Eski deha Leskov 25

  Eski Genius: kısa bir özet. Bölümler tarafından Eski deha Leskov 95

  Eski Genius: kısa bir özet. Bölümler tarafından Eski deha Leskov 50

  Eski Genius: kısa bir özet. Bölümler tarafından Eski deha Leskov 62

  Eski Genius: kısa bir özet. Bölümler tarafından Eski deha Leskov 67

  Eski Genius: kısa bir özet. Bölümler tarafından Eski deha Leskov 82

  Eski Genius: kısa bir özet. Bölümler tarafından Eski deha Leskov 34

  Eski Genius: kısa bir özet. Bölümler tarafından Eski deha Leskov 85

  Eski Genius: kısa bir özet. Bölümler tarafından Eski deha Leskov 83

  Eski Genius: kısa bir özet. Bölümler tarafından Eski deha Leskov 15

  Eski Genius: kısa bir özet. Bölümler tarafından Eski deha Leskov 41

  Eski Genius: kısa bir özet. Bölümler tarafından Eski deha Leskov 47

  Eski Genius: kısa bir özet. Bölümler tarafından Eski deha Leskov 99