Ergenlik dönemi 2019

Ergenlik dönemi 2019 Ergenlik dönemi

ergenlik dönemi

ERGENLİK DÖNEMİ KIZLARDA VE ERKEKLERDE NASIL YAŞANIR SORUNLARI NELERDİR

Ergenlik çocukluk ile gençlik arasındaki geçiş dönemidir. Çocuk çocukluktan çıkıp gençliğe ilk adımını atmaya başladığında bir bocalama yaşar ve ergenlik dönemi sorunları denilen problemler ve değişimler başlar. Çocuk bu dönemde hem bedensel değişiklikler hemde ruhsal farklılıklar yaşar. Çocuktaki bu değişimler davranışlarında hırçınlıklar düşüncelerinde anne babaya asilik gibi farklı sosyal değişikliklerle ortaya çıkabiliyor. Ergenlik, bazı çocuklarda çok rahat bir geçiş ile hafif atlatılabildiği gibi bazı çocuklarda ergenliğin tüm olumsuzlukları yaşanarak sorunlu bir geçiş dönemi yaşanabilir.

Ergenlik dönemi kız ve erkek çocuklarında farklı zamanlarda ve değişik belirtiler ile yaşanır. Kız çocukları ilk adet görme deneyimleri ile ergenlik çağına belirgin şekilde girerler. Göğüslerdeki büyüme ve kıllanma kız çocuklarının ergenlik dönemine girip büyümelerinin belirtileridir. Normalde kız çocukları 13 yaşında ergen olurlar. Günümüzde hormonlu gıdalarla beslenme arttığından çocuklar daha erken yaşlarda ergenliğe girebiliyorlar. Kız çocuklarının ergenlik döneminde ailelerin yaşadığı en büyük sorunlardan biri hırçın olmalarıdır. Genellikle anne ile ters düşüp anneyi dinlememe, sürekli karşı çıkma ve kıskanma gibi davranışlar sergilerler.

Erkek çocuklarının ergenlik dönemi 13 ile 15 yaşları arasında başlar. Bazı çocuklar 13 yaşında ergen olurken bazıları 15- 16 yaşlarına kadar çocuksu olabilirler. Erkek çocuklarının ergenlik belirtilerinin başında erbezlerinin ve penisin büyümesidir. Erkek ergenliği erbezlerinin büyümesiyle başlar ama bu erbezleri 14-16 yaşlarına kadar olgun sperm üretemezler. Ama bu, bu yaşlardaki çocuğun bir tür orgazm yaşamasını engellemez. Gerçekte, orgazm 6 ile 10 yaşları arasında her zaman yaşanabilir.
Cinsel organda ve koltuk altında kıllanmalar 11 yaşlarında başlar ve 16 yaşına kadar sürer. Bu dönemde sakal ve bıyık kılları yavaş yavaş çıkmaya başlar. Memelerde de kızlar kadar olmasada bir değişim olur. Meme etrafındaki halka genişler ve rengi koyulaşır. Erkek çocuklarının en belirgin ergenlik belirtilerinden biri de ses değişikliğidir. Ses değişikliği penisin büyümeye başlaması ile başlar ve bir kaç yıl boyunca yavaş yavaş ses kalınlaşır. Erkek çocuklarındaki en sık karşılaşılan davranış değişikliği özgürlük isteğidir. Ailesi ile sürekli tartıştığı konu, ben büyüdüm kendim yaparım, istediğimi yaparım gibi konulardır. Erkekliğin verdiği bir özgüven ile sürekli başkaldırı ve ailesi ile karşı karşıya gelme sözkonusu olabilir. Ailelerin çok sabırlı olması gerekir.

Kızlarda hem ergenlik hem de hızlı boy atma erkeklerden önce başlar. Bu yüzden 11-14 yaşındaki kızlar genellikle kendi yaşlarındaki erkeklerden daha uzun ve daha ağır olurlar. Erkeklerde hızlı boy uzaması hem daha geç başlar hem de daha geç biter. Kızların fiziksel gelişimi en geç 20 yaşında biter. Fakat erkeklerin fiziksel gelişimi ve boylanmaları 25 yaşlarına kadar sürebilir.

Ergenlik döneminin sıkıntılı olma sebeplerinden biri de çocuklar üzerindeki cinsel baskılardır. Özellikle kız çocuklarına ailenin ve toplumun baskısı günümüzde hala yapılmakta olan bir yanlıştır. Oysaki gençlerin cinsel kimliklerini erken yaşta ortaya koymaları ergenlik döneminin de daha rahat geçirmelerini sağlar.

Ergenlik çağının önemli sorunlarından biri de cilt rahatsızlıklarıdır. Sivilce, ergenlik döneminin cinsel değişimine bağlı bir cilt hastalığıdır. Çoğu insanda sivilceler ergenliğin diğer belirtileri tamamlandıktan sonra da sürüp gider ve ancak ilk gençlik çağının tamamlanmasıyla ortadan kalkar. Bu o kadar yaygın bir sorundur ki, bir hastalık değil, normal bir gelişim olarak görülmesi daha doğru olacaktır. Ergenlik dönemi çocukları genellikle sivilcelerini büyük bir sorun haline getirir. Güzelliklerini bozan bu küçük kabarcıklardan kurtulmak için çeşitli yollar denerler. Aileler bu konuda çocuklarını doğru tedaviye yönlendirmeli ve gerekirse dermatolog bir doktora başvurmalıdır.

Ergen çocuk sahibi olan aileler çoğu zaman ne yapacaklarını çocuğuna nasıl davranacaklarını şaşırırlar. Çocuk sürekli hırçın ve asi olabilir ama aile hep sakin ve sabırlı olmalıdır. Çocuğa yapılacak aksi ve ters haraketler ve konuşmalar çocukta psikolojik bozukluklara yol açabilir. Eğer çok ağır bir ergenlik dönemi yaşanıyorsa çocuk psikoloğu bir uzmandan yardım almanız en iyisi olacaktır. Güzel günler dileriz.


Ergenlik dönemi 2019

Ergenlik dönemi 2019

Related news

 • Erik Turşusu
 • Ömür Merdiveni Örgü Modeli
 • Edis Roman Şarkı Sözü (Sözden Ucuz Romandık Sözleri)
 • Cam Şişeden Kolay Vazo Yapımı
 • Dream Style Amatör Moda Tasarımcılarını Bekliyor

 • Ergenlik dönemi

  Ergenlik dönemi


  Ergenlik dönemi

  Ergenlik dönemi

  Ergenlik dönemi

  Ergenlik dönemi

  Ergenlik dönemi

  Ergenlik dönemi

  Ergenlik dönemi

  Ergenlik dönemi

  Ergenlik dönemi

  Ergenlik dönemi

  Ergenlik dönemi

  Ergenlik dönemi

  Ergenlik dönemi

  Ergenlik dönemi

  Ergenlik dönemi

  Ergenlik dönemi

  Ergenlik dönemi

  Ergenlik dönemi

  Ergenlik dönemi

  Ergenlik dönemi

  Ergenlik dönemi

  Ergenlik dönemi

  Ergenlik dönemi

  Ergenlik dönemi

  Ergenlik dönemi

  Ergenlik dönemi