Emekli Tümgeneral Yavuz: ABD’nin çekilmesi Türkiye için çok iyi oldu 2019

Emekli Tümgeneral Yavuz: ABD’nin çekilmesi Türkiye için çok iyi oldu 2019

Emekli Tümgeneral Yavuz: ABD’nin çekilmesi Türkiye için çok iyi oldu 4 22.02.2019, 17:00

Emekli Tümgeneral Yavuz: ABD’nin çekilmesi Türkiye için çok iyi oldu

Seyr-i Sabah
11:55 20.12.2019(Güncellendi 14:24 27.12.2019)URL'yi kısaltın

Emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz, Seyr-i Sabah programında ABD’nin Suriye’den çekilmesi konusunda aldığı ani kararı değerlendirdi. Yavuz, ABD ile Türkiye arasında yeni bir dönemin başlayacağını dile getirdi, “ABD’nin çekilmesi Türkiye için çok iyi oldu” dedi.

ABD Savunma Bakanı James Mattis- Fransa Savunma Bakanı Florence Parly
© REUTERS / Philippe Wojazer
ABD, Suriye'den çekileceğini söyledi. Bu karar bazı ülkelerde bir yandan sevinç uyandırırken bundan sonraki Suriye'de neler olacağı hemen tartışılmaya başlandı. ABD'nin çekilme açıklamasıyla aynı saatlerde Türkiye'ye Patriot satışlarının onaylanması da ABD — Türkiye ilişkilerinde yeni bir döneme girildiğinin göstergesi olarak tanımlandı. Emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz, Seyr-i Sabah programında ABD'nin çekilmesiyle birlikte ortaya çıkacak yeni durumu ve burada Türkiye'nin konumlanmasını yorumladı. Yavuz, bu çekilmenin Türkiye için çok iyi olduğunu dile getirdi:

‘HER ŞEY BİR YANDAN BASİT BİR YANDAN ZOR'

"İşin doğrusunu söylemek gerekirse masanın üzerinde bir seçenek varsa bu sürpriz olmaz. Ama ABD'nin çekilmesi çok zayıf bir seçenekti. Attığı her adım Pentagon tarafından karşı adımla ortadan kaldırılıyordu. BU sefer arklı oldu demek için çok erken. ABD'nin burada kalma gerekçesi bitti. En azından meşru bir gerekçesi kalmadı. IŞİD ile mücadele bitti. Bu kararın nasıl sahaya yansıyacağını bekleyerek görmek lazım. Bu çok iyi bir karar ve Türkiye'nin de karşı koymasının bunda etkisi olduğunu düşünmek istiyorum. Bunun arkasında başka bir şey yoksa bizim için çok iyi bir karar.

ABD'nin YPG'ye zırhlı araç sevkiyatı
© REUTERS / RODI SAID
IŞİD niye vardı? Bütün uluslararası güçler Suriye'nin elini kolunu bağladı IŞİD doğdu. Suriye'den ABD çekildiği zaman Suriye o bölgeye tekrar yayılır ve IŞİD tehdidi ortadan kalkar. İkinci planda bu Türkiye için çok iyi bir şey. Çünkü Türkiye halkıyla ordusuyla basınıyla ABD'ye direndi yanlış yapıyorsunuz dedi. Fırat kalkanı harekatı, Türkiye'nin Rusya ile yakınlaşmasının etkisi oldu bu işte. Başlangıç yanlışlarının telafisi mümkün oldu: Suriye'de ordu kurmaya çalışmamız, eğit donatlar. Doğuda bir öbeklenme meydana gelmişti, burası da ABD'nin çekilmesiyle tehdit olmaktan çıkacak. Üs bölgelerindeki durum nedir, tavrı ne olacak görmemiz gerekecek. Buradaki suni dalga oluşmadı. Suriye de kendi topraklarına sahip çıkacak. Biz de yeteri kadar ders aldık ve ona göre doğru adımları atacağız.

Her şey bir yandan basit bir yandan zor. Taraflar siyasi adımlar attığı zaman bayağı bir mesafe kazanır. Uzun iç savaşlardan sonra bu kadar dış müdahale varken bu işler kolay değil. ABD'nin çekilmesinden sonra kendisini dışlayacağı anlamına gelmez. Eski Suriye olmaz biraz parçalı bir ülke haline dönüşür. Federatif bir çözüm çıkar ortaya. Belirli arazi kesimlerinde belirli grupların etkisi var. Suriye'de mezhep merkezli bir savaş yürütüldü. Ülkenin toprak bütünlüğü olacak ama bir merkezi devletin üstün egemenliğine dayalı bir devlet olmayacak. Egemenlik paylaşılacak.

Bana göre Patriot satışları sürpriz değil. Türkiye ABD ilişkilerinde yeni bir yol haritası ortaya çıktı. ABD Türkiye'yi tamamen Rusya'ya kaptırmak istemiyor. ABD her geçen gün biraz daha tek süper güç vasfını kaybediyor. Birlikte çalıştığı ülkeleri yenilerini kazanayım ikileminden uzaklaştırmaya götürüp elindekini tutmaya çalışıyor. Patriot satışında 4 batarya onayladılar. Biz 13 tane istemiştik.

Hulusi Akar konusunu çok uzatmak istemiyorum. Ama benim tavrım açık şekilde askerin bir silahlı tehditle karşı karşıya kaldığında rütbesi ne olursa olsun göstermesi gereken tepkiyi anlatmaya çalıştım. Asker böyle bir durumda mutlaka karşı koyar. Akar önüne koyan bildiriyi imzalamamış. O gün orada ne yaşandığını bilmiyoruz. Kendisi TBMM'deki komisyona gidip ifade vermedi.

Emekli Tümgeneral Yavuz: ABD’nin çekilmesi Türkiye için çok iyi oldu 2019

Emekli Tümgeneral Yavuz: ABD’nin çekilmesi Türkiye için çok iyi oldu 2019

Related news

 • El Açması Mercimekli Börek Tarifi
 • Genoa: 0 - Milan: 2 MAÇ SONUCU
 • Bebek Odası Dekorasyon Örnekleri
 • Yatak odasında kullanılan aksesuarlar

 • Emekli Tümgeneral Yavuz: ABD’nin çekilmesi Türkiye için çok iyi oldu 61

  Emekli Tümgeneral Yavuz: ABD’nin çekilmesi Türkiye için çok iyi oldu


  Emekli Tümgeneral Yavuz: ABD’nin çekilmesi Türkiye için çok iyi oldu 39

  Emekli Tümgeneral Yavuz: ABD’nin çekilmesi Türkiye için çok iyi oldu 91

  Emekli Tümgeneral Yavuz: ABD’nin çekilmesi Türkiye için çok iyi oldu 86

  Emekli Tümgeneral Yavuz: ABD’nin çekilmesi Türkiye için çok iyi oldu 18

  Emekli Tümgeneral Yavuz: ABD’nin çekilmesi Türkiye için çok iyi oldu 3

  Emekli Tümgeneral Yavuz: ABD’nin çekilmesi Türkiye için çok iyi oldu 16

  Emekli Tümgeneral Yavuz: ABD’nin çekilmesi Türkiye için çok iyi oldu 46