Şeker Hastalığı 2019

Şeker Hastalığı 2019 Şeker Hastalığı

Şeker Hastalığı

-- Sponsorlu Bağlantılar --
Şeker hastalığı, pankreas bezinin işleyişinin bozulması sonucunda insülin hormonunun salgılanmasında bozulmalar yaşanmasıyla beraber yavaş yavaş ortaya çıkar. İnsülin kandaki şeker oranının düzgün kalması için gerekli hormonlardan bir tanesidir. İnsülin gerektiği gibi salgılanmazsa ya da etkisini gösteremezse; glukoz (şeker) hücrelere etki edemez ve vücut için gerekli enerjinin temel taşlarından birinde sorun gelişme gösterir. Hücrelere ulaşamayan şeker bulunduğu yerde kanda birikmeye başlar. Kan testi sonucunda; kanda olması gereken miktardan fazla fazla çıkan şeker miktarı hücre yıkımına başlar. Hücrelere ciddi hasar verir. Bulunan fazla şeker zehirden farksızdır ve kanseri besleyen bir maddedir.
Şeker Hastalığı Risk Grubu Kimlerdir?

•Şeker hastalığının en temel risk grubunda ailesinde daha önce şeker hastalığına yakalanmış olan kişiler bulunur. Pankreas bozukluğu genetik bir rahatsızlıktır.
•Aşırı şekerli gıdalarla beslenenler ve sık sık yemek yiyenler, insülin hormonunun çok salgılanmasına neden olup; düzeni bozabilirler.
•Hareketsiz bir yaşam biçimi sürdürenler de her hücre ve organda sorunlar oluşabileceğinden doğal olarak pankreasta da bozulmalar yaşanır.
•İlerlemiş yaşlar hücrelerin ve vücut sistemlerinin bozulmasından dolayı birçok soruna neden olduğundan şeker hastalığının da kolaylıkla oluşması ve ilerlemesine zemin hazırlar.
•Kolesterol düzeyindeki yükseklik veya düşüklük kanda bulunan diğer maddeleri yani doğal olarak şekeri de etkiler.
•Kilolu kişilerde tüm hormonlar bozulacağından insülin hormonu da bozulur ve doğal olarak şeker hastalığına davetiye çıkarılmış olur.
şeker hastalığı

Şeker Hastalığının Sıkça Görülen Belirtileri

•Su içmeye her zaman olduğundan fazla istekli olmak.
•İnsülin dengesinin bozulması sonucunda sürekli acıkma ve normalden fazla yemek yeme.
•Geceleri de olmak üzere sıkça tuvalete çıkmak.
•Normal şartlarda bile sürekli halsizlik ve aşırı uykulu bir hal. Önceki zamanlara göre daha çabuk yorulmak.
•Vücutta özellikle de ağızda olan yaralarda geç iyileşme görülmesi.
•Gözlerde hafif bozukluklar, bulanıklıklar ve benzeri gibi.
•Ellerde titreme, ani şeker düşüş ve çıkışları.
Şeker Hastalığının Çeşitleri

Şeker hastalığının nedenleri ve hangi yaşlarda görüldüğü gibi durumlara göre hastalık kendi içerisinde kategorilere ayrılır. Tip 1 şeker hastalığı 20 yaşlarda görülmeye başlanırken; tip 2 şeker hastalığı 40 yaşından sonraları görülmeye başlanır. Ayrıca birde geçici olarak görülen hamilelik diyabeti vardır. Hamilelik süresince artış gösterirken; hamilelik sonlanınca şeker normal değerlerine döner.
Şeker Hastalığının Neden Olduğu Hastalıklar

Şeker, kanda yani damarların içinde bulunduğundan öncelikli olarak damarlara hasar verir. Hasar almış damarlar nedeniyle kalp krizlerine sebebiyet verir. Sık idrara çıkma ile vücuttan daha fazla şeker atılması gibi birkaç neden daha eklenirse; böbrek rahatsızlıklarına önayak olur. Tedavi edilmezse ev tedavi etkili olmazsa kangren ve gözlerde körlük gibi ciddi rahatsızlıklara da sebep olabilirler.
Şeker Hastaları Nasıl Beslenmeli?

Yalnızca şeker hastaları değil risk grubunda olan kişilerinde beslenmelerine dikkat etmesi gereklidir. Şeker hastaları özellikle şekerli yani glisemik indeksi yüksek olan besinlerden uzak durmalılar. Ekmek, makarna, hazır gıdalar, hazır içecekler, bazı meyveler içerisindeki şeker miktarı zengin olan gıda ürünleridir. Ayrıca nohut, bezelye, patates gibi besinlerde de olması gerekenden fazla şeker oranı vardır. Bu gıdaları sınırlı tüketmekte fayda vardır. Şeker kullanımı ve şekerli tatlıların tüketimi ile ilgili bir uyarıya gerek bile yoktur asla tüketilmemelidir. Bazı meyveler de şeker oranı yüksektir. Örneğin; karpuz, üzüm, kavun gibi. Günde bir adet mevsim meyvesi yemeniz yeterli olacaktır. Evde sıkacağınız meyve suları da suyu sıkıldıktan sonra şeker bakımından zengin hale gelirler.
Şeker Hastalığı 2019

Şeker Hastalığı 2019

Related news

 • Bulgur İshale İyi Gelir Mi
 • İngilizce Pratik Yapabileceğiniz Siteler konusarakogren.com’da
 • Kronik hastalar için sosyal yardım geliyor
 • 2019 ilkbahar-yaz ile Etiketlenen Konular
 • Köfteli Patlıcan Sarması Tarifi

 • Şeker Hastalığı

  Şeker Hastalığı


  Şeker Hastalığı

  Şeker Hastalığı

  Şeker Hastalığı

  Şeker Hastalığı

  Şeker Hastalığı

  Şeker Hastalığı

  Şeker Hastalığı

  Şeker Hastalığı

  Şeker Hastalığı

  Şeker Hastalığı

  Şeker Hastalığı

  Şeker Hastalığı

  Şeker Hastalığı

  Şeker Hastalığı

  Şeker Hastalığı

  Şeker Hastalığı

  Şeker Hastalığı

  Şeker Hastalığı

  Şeker Hastalığı

  Şeker Hastalığı

  Şeker Hastalığı

  Şeker Hastalığı

  Şeker Hastalığı

  Şeker Hastalığı

  Şeker Hastalığı

  Şeker Hastalığı

  Şeker Hastalığı