EGD - nedir Birlikte buluyoruzEGD - nedir Birlikte buluyoruz

23.05.2019

EGD - nedir Birlikte buluyoruz 99

EGD - nedir? Birlikte buluyoruz

EGD - nedir? Bu soru, bir gastrokopyacıya önce sevk edilen birçok insanda ortaya çıkar. Mide, yemek borusu ve duodenum 12 bu sınav hastada aşırı ağrıya neden bu organlar (ülserler, erozyonlar, kandidiyazis, vb ..), çeşitli patolojileri tanımlamak amacıyla gerçekleştirilir dikkati çekiyor.Bu ne

EGD - nedir?

Sözü geçen kısaltma,fibroesophagogastroduodenoscopy gibi oldukça uzun bir tıbbi terim. Bu arada, bu tür araştırmaların önemli ölçüde azaltılması için yalnızca FGD'lerin büyük harfleri değil, FGS, FEGS ve "gastroskopi" kelimesi de sıklıkla kullanılmaktadır.

Muayene nasıl yapılır?

EGD - nedir? Bu bilgiyi teyit ettikten sonra birçok hastane hastası böyle bir ankete başvurmayı reddediyor. Sonuçta, sonunda bir kamera ile uzun bir tüp şeklinde esnek bir fiber optik tıbbi cihazla yapılır. Önce ağız boşluğuna, daha sonra özofagusa, daha sonra mideye ve 12-kolon içine sokulur.

Elbette böyle bir prosedür oldukça tatsızdır.hasta için. Eğer zamanında yapmazsanız Ama tanı konulmamış ve dolayısıyla tedavi edilmemiş hastalık böylece gerek ameliyatı ihmal hale gelebilir. Ayrıca EGD işletme bir sindirim sistemi mukozasında sadece görsel kontrol değil, aynı zamanda daha fazla çalışma (biyopsi) için doku ağrısız örnekleme küçük porsiyonlarda sadece ortaya koyduğu hususu not edilmelidir.

Ön hazırlıkfgds iletimi

Böyle bir anketi etkin bir şekilde yapmak için,tüm sindirim organlarının lümeni tamamen serbest olmalıdır. Bu bağlamda, hastaya önceden gerekli hazırlık için basit bir talimat verilmektedir. Aşağıdaki önerileri içerir:

 • Muayene öncesi arifesinde ağır ve sindirilmeyen yiyecekler yemeyin.
 • EGD 9-10 am için planlanmışsa, o zaman 8 pm'den sonra hastanın herhangi bir yiyecek yemeyi bırakması istenir (içme suyuna izin verilir).
 • Çalışmadan önceki sabah, herhangi bir şey yemek veya içmek kesinlikle yasaktır.

Bu arada, gastroskopinin tamamlanmasından sonra, hastanın iki saat boyunca yemek yememesi tavsiye edilmez.

Daha önce doğrudan hazırlık ile ilgili olarakdaha sonra FGDS'den 1-3 dakika önce hastaya anestezi uygulanır, yani boğaz irrigasyonu (boğaz) özel bir preparat ile endoskopun yutulması sırasında hassasiyette önemli bir azalma sağlar. İlaçlara herhangi bir alerjik reaksiyonunuz olması durumunda, mutlaka doktora söylemelisiniz.

Prosedür ağrılı mı?

EGD - nedir bu? Sorulan sorunun cevabını öğrenmek, birçoğu aşağıdakiler hakkında endişe duyuyor: “Bu prosedür ne kadar acı verici?” Ortalama olarak böyle bir çalışma birkaç dakika sürüyor. Sol taraftaki yüzüstü pozisyonda yapılır. Elbiselerini çıkarmaya gerek yok. İşlem sırasında hastanın daha rahat ve sakinleşmesi o kadar kolaylaşır. Böyle bir ankete uğramış olanlar, ağrısız olduğunu, ancak son derece tatsız olduğunu iddia ediyorlar.nerede fgds yapmak

EGD nerede yapılacağı hakkında sadece size söyleyebilirimdoktorunuz (genellikle bir gastroenterolog). Kural olarak, bu gastroskopist-uzman ve aynı zamanda tüm donanımlı ofis orada karşılayan özel veya kamu hastaneler vardır.

EGD - nedir Birlikte buluyoruzEGD - nedir Birlikte buluyoruz

Related news

 • Kaptan
 • Amasra güzellikleri
 • Cüzzam Hastalığı Nedir Nasıl Bulaşır
 • Monte Carlo yöntemi nedir
 • Yaya: yolda yaya güvenliği

 • EGD - nedir Birlikte buluyoruz 91

  EGD - nedir Birlikte buluyoruz


  EGD - nedir Birlikte buluyoruz 74

  EGD - nedir Birlikte buluyoruz 68

  EGD - nedir Birlikte buluyoruz 88

  EGD - nedir Birlikte buluyoruz 89

  EGD - nedir Birlikte buluyoruz 10

  EGD - nedir Birlikte buluyoruz 94

  EGD - nedir Birlikte buluyoruz 75

  EGD - nedir Birlikte buluyoruz 1

  EGD - nedir Birlikte buluyoruz 28

  EGD - nedir Birlikte buluyoruz 20

  EGD - nedir Birlikte buluyoruz 20