E vitamini nelerde bulunur

E vitamini, en önemli oksidandır ve bağışıklık sistemi açısından önemli katkısı olan bir vitamindir. E vitamini yağda çözünen bir vitamindir. Hücre yapısının bozulmasını önler. Yaraların iyileşmesini hızlandırır. Kansere karşı koruyucudur. Damar sertliğini ve tıkanmasını önler. Cildi güzelleştirir, bağışıklık sistemini güçlendirir. Karaciğer, yağ dokusu, ince bağırsak ve mide E vitamini sentezler. E vitamini sinir sisteminin, kasların, hipofiz ve sürrenaller gibi endokrin bezleri ve üreme organlarının fonksiyonları için büyük ölçüde önem taşır. E vitamini, biyolojik bir oksidan olup atardamar hastalığını ve kanser hastalığını önleyici olarak önemli bir oksidandır.

E vitamini, hangi besinlerde ve nerelerde bulunur?

Başta tahıllar olmak üzere, ıspanak, kabak, lahana, marul, yeşil sebzeler, portakal, limon, zeytinyağı, bitkisel yağlar, buğday tohumu, soya fasulyesi, keten tohumu, yulaf ezmesi, tahinde, kabak çekirdeği, balık yağı, fındık, ceviz, yumurta sarısı, domates, kahverengi pirinç, mısır ezmesi, tatlı patateste bolca bulunur. Özellikle bir avuç fındık, bir kişinin günlükE vitamini ihtiyacınıkarşılar. E vitamini eksikliğinde; başta kansızlık, görme problemleri, çabuk yorulma, cinsel isteksizlik ve kısırlığa yol açar.

100 gr. besinde bulunan vitamin değerleri

Buğday tohumu yağı (215mg), ayçiçeği yağı (41mg), fındık (25mg), margarin (15mg), soya yağı (15mg), zeytinyağı (12mg), fıstık (9mg), kaysı (4mg), avokado (2mg)

E vitamini gereksinimi

E vitaminin fazlalığında, normalde fazlası idrarla beraber dışarı atılır. Bununla beraber aşırı dozda alınan E vitamini bulantı ve ishal yapabilir. E vitaminin eksikliği ise, nörolojik nedenlere yol açabilir. Duygu ve algılama bozuklukları oluşur. Duyumsal sinirlerde yaralanma, kasların zayıflaması ve göz retinasında hasar olur. Kalıtsal E vitamini yetersizliği olan kişilerde ise yürüme bozukluğu, konuşamama, ilerleyen dönemlerde beden hareketleri bozukluğu gibi sonuçlar ortaya çıkabilir.

Günlük E vitamini gereksinimi, bebeklerde 5-6 mg. 4-11 yaş çocuklarda 7 mg. ve 12 yaş çocuklarda ve yetişkinlerde 8-10 mg’dır. Çocukların büyümesi ve yaraların iyileşmesi için E vitamini gereklidir.Provitaminolarak kullanılır. D vitamininden daha güçlüdür. E vitamini, yapıcı ve onarıcı özelliğe sahip olduğu için bazı kozmetik ürünlerde kullanılır. Yaşlanmayı ve yaşlılık belirtilerini geciktirir, cilt lekelerini giderir.Related news

 • Lavaş, sosis ile: çeşitli tarifler
 • Dolgu Kek
 • Eğitimde süreklilik. Ardıl programı ve uygulaması
 • Pekmezli Un Helvası Tarifi Videosu
 • İlişkiye Zarar Veren Kötü Alışkanlıklar Nelerdir

 • E vitamini nelerde bulunur

  E vitamini nelerde bulunur


  E vitamini nelerde bulunur

  E vitamini nelerde bulunur

  E vitamini nelerde bulunur

  E vitamini nelerde bulunur

  E vitamini nelerde bulunur

  E vitamini nelerde bulunur

  E vitamini nelerde bulunur

  E vitamini nelerde bulunur

  E vitamini nelerde bulunur

  E vitamini nelerde bulunur