Durian 2019

Durian 2019 Durian

Durian

Dünyanın en kötü kokan meyvesi diye bilinen durian’ın özel bir türü Endonezya’da tanesi 14 milyon rupiden satışa çıktı. Türk parasıyla 5224 liraya denk gelen ve J-Queen denilen bu özel durian’ın fiyatı Endonezya’da ortalama bir aylık maaşın üç katına denk geliyor.

30.01.2019Lezizz Haberler
Endonezyada tanesi 1000 dolara satılan meyve

Endonezya'da tanesi 1000 dolara satılan meyve

Endonezya'da nadir yetişen durian meyvesinin bir türü, tanesi 1000 dolardan (yaklaşık 5280 liradan) satışa çıkarıldı. Kötü kokusuyla bilinen meyvenin fiyatı ülkedeki asgari ücretin 3 katından fazla.

30.01.2019Dünya
Papaya nedir Papayanın faydaları neler

Papaya nedir? Papayanın faydaları neler?

Tropik ülkelerde papaya ağaçlarına her köşe başında rastlanmaktadır. Ülkemizde çok fazla tüketilmeyen ancak A ve C vitaminleri ile potasyum açısından oldukça zengin olan papayanın çekirdekleri de antibakteriyel özellik taşır. Peki, papaya nedir? Papayanın faydaları neler?

14.11.2018Gündem
Durian, jackfruit, rambutan... Adları da tatları da değişik egzotik meyveler

Durian, jackfruit, rambutan... Adları da tatları da değişik egzotik meyveler

Dünyanın çeşitli yerlerinde yetişen ve ülkemizde sık rastlanmayan pek çok egzotik meyve çeşidi var. Rengarenk yapıları ve birbirinden farklı lezzetleriyle bu meyveler genellikle tropikal iklimin hakim olduğu bölgelerde yetişiyor. Görünüşleri ile oldukça albenili olan bu meyveler insanda adeta tadına bakma isteği uyandırıyor. İşte değişik lezzetlerinin yanında sayısız faydası olan egzotik meyveler...

7.11.2018Lezizz Yemek Kültürü
Dünyanın en kötü kokan meyvesi durian uçak boşalttırdı

Dünyanın en kötü kokan meyvesi durian uçak boşalttırdı

Endonezya'da bir uçak, yolcularının kabinde ağır bir durian meyvesi kokusu bulunduğuna dair şikayeti ardından rötar yaptı.

7.11.2018Lezizz Yemek Kültürü
Son yılların en popüler tatil adresi: Phuket

Son yılların en popüler tatil adresi: Phuket

Tayland sadece ülkenin her yerine yayılmış tapınaklarıyla kendine turist çekmiyor. Aynı zamanda doğal güzellikleri, uzun sahil şeridi, meşhur plajlarıyla da hep popüler. Pattaya’nın çevre kirliliği sebebiyle denizine eskisi kadar girilememesi bu sebeple eski ününü kaybetmesi ve daha ziyade gece hayatıyla ön plana çıkmasından sonra Phuket, Tayland’ın rakipsiz tatil cenneti olarak ön plana çıktı. Öyle ki, yılın her mevsimi Phuket Uluslararası Havalimanı, adanın her yerine yayılmış otellere gidecek turistleri Phuket’e taşıyor. Phuket, her ne kadar bir ada olsa da anakaraya köprüyle bağlı. Bu sebeple Phuket’te bulunan çok sayıda tesise, tekne yerine havalimanı servisleriyle ya da taksiyle ulaşmak mümkün. İşte size Phuket gezi rehberi…

17.08.2018Seyahat
Güler yüzlü insanların adası: Bali

Güler yüzlü insanların adası: Bali

Bali sizi yanardağlar arasında kalan ormanlarında yeşilin bin bir tonunda gezmeye, kumsallarında güneşlenmeye, dalgalarında sörfe, mistik doğasında meditasyona hem ruhunuzu hem bedeninizi dinlendirmeye, biraz da hayatı daha yavaştan almaya davet ediyor. Endonezya’nın 17 bin adasından biri Bali. Ömürde en az bir defa görülmesi gereken yerlerden biri. Sanskrit dilinde ‘huzur ve barış’ anlamına geliyor. İşte size Bali gezi rehberi…

5.06.2018Seyahat
Duryan (Durian) nedir Faydaları neler

Duryan (Durian) nedir? Faydaları neler?

Güneydoğu Asya; Malezya, Tayland ve Vietnam kökenli olan duryan meyvesi, lezzeti ve faydalarıyla dikkat çekiyor. Ancak lezzetinden daha çok kötü kokusuyla biliniyor. Öyle ki duryan meyvesinin kamusal ve kapalı alanlara sokulmasına izin verilmiyor. Peki duryan meyvesinin faydaları neler?

1.06.2018Gündem
Yasaklar diyarı: Singapur

Yasaklar diyarı: Singapur

Dünyanın en fazla ziyaret edilen yerlerinden biri olan Singapur, bir şehir devleti olması ve kendine özgü yapılarıyla dikkat çekiyor. Görülmeye değer manzaralarıyla kendisine hayran bırakan Singapur, cıvıl cıvıl bir yaşantıya sahip. Küçük bir alan üzerine kurulu olsa da, hem ticaretin hem de turizmin merkezi konumda olması ülkeyi geliştirmiş. Öyle ki, Singapur gezilip görülecek, keşfedilecek pek çok farklı imkana sahip. İşte size Singapur gezi rehberi…

6.11.2017Seyahat
Taylanda özgü tropikal meyveler EXPO 2016da

Tayland'a özgü tropikal meyveler EXPO 2016'da

31.07.2016Antalya
Alanya tropik meyve cenneti oldu

Alanya tropik meyve cenneti oldu

Türkiye'de ticari anlamda yetiştirilmeyen 36 farklı tropikal meyve ve sebze çeşidinin Alanya'da yetiştirilmesi için çalışmalar yapılıyor.

26.09.2013Ekonomi
36 saatte Bangkok

36 saatte Bangkok

Renkli, sıcak, çok hareketli bir şehir Bangkok. Modern fakat steril değil.

21.04.2013Seyahat
Tayland güzeli Krabi

Tayland güzeli Krabi

Andaman Denizi sahillerindeki Krabi, tropik ormanları, süt beyazı kumsallarıyla gizli bir cennet. Tayland’ın güney batı sahillerindeki en önemli turistik merkezlerinden biri. 25 bin nüfuslu şehir nehir ağzına kurulmuş. Çevresi doğal koruma alanı. Krabi’den Phuket, Phi Phi gibi adalara, Phang-nga koyuna turlar düzenleniyor.

8.07.2012Seyahat
Gençliğini hediye edin

Gençliğini hediye edin

Hayatını ailesine adayan anneler için geçen yılları geri getirmek mümkün değil ama belki gençliklerini hediye edebilirsiniz. Bunun için kozmetik sektöründen yardım almak gerekiyor elbette. Ama alışverişe çıkmadan önce annenizin cilt tipiyle ilgili biraz bilgi edinmekte fayda var. Yoksa aldıklarınız hiçbir işe yaramayabilir.

5.05.2011Kelebek
Filipinlerde 4 tayfunun zararı 1 milyar dolar

Filipinler'de 4 tayfunun zararı 1 milyar dolar

Filipinler'i son üç ayda vuran 4 tayfunun verdiği zararın 1 milyar dolar olduğu bildirildi. Filipinler Sosyal Kalkınma ve Refah Bürosu Sekreteri Esperanza Cabral, yıkılan köyler ve çiftliklerin inşası için 1 milyar dolara ihtiyaçları olduğunu söyleyerek, BM kanalıyla yardım talebinde bulunduklarını belirtti.

18.12.2006Dünya
Filipinlerde Utor tayfunu: 3 ölü

Filipinler'de Utor tayfunu: 3 ölü

Filipinler'i etkisi altına alan Utor tayfununun, ilk belirlemelere göre, biri çocuk 3 kişinin ölümüne yol açtığı bildirildi.

11.12.2006Dünya
Kızılhaçtan Vietnam için acil yardım çağrısı

Kızılhaç'tan Vietnam için acil yardım çağrısı

Vietnam'ı vuran Durian tropikal fırtınası nedeniyle Uluslararası Kızılhaç Derneği 2,47 milyon dolarlık acil yardım çağrısında bulundu.

8.12.2006Dünya
ASEAN zirvesi fırtına nedeniyle ertelendi

ASEAN zirvesi fırtına nedeniyle ertelendi

Filipinler'in Cebu eyaletinde gelecek hafta yapılması öngörülen Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) zirvesi, yaklaşan fırtına nedeniyle ertelendi.

8.12.2006Gündem
Vietnamdaki tayfunda ölü sayısı 67

Vietnam'daki tayfunda ölü sayısı 67

Vietnam'ı bu hafta vuran Durian kasırgasında 67 kişinin öldüğü, 31 kişinin kayıp olduğu bildirildi.

7.12.2006Dünya
Vietnamdaki tayfunda ölü sayısı 59a çıktı

Vietnam'daki tayfunda ölü sayısı 59'a çıktı

Vietnam'ı vuran Durian tropikal fırtınasında ölenlerin sayısı 59'a çıktı.

6.12.2006Dünya
Vietnamdaki fırtınada ölü sayısı 49a yükseldi

Vietnam'daki fırtınada ölü sayısı 49'a yükseldi

Vietnam'ı vuran Durian tropikal fırtınasında ölenlerin sayısı 49'a yükseldi.

5.12.2006Dünya
Vietnamda tayfun: 26 ölü, 147 yaralı

Vietnam'da tayfun: 26 ölü, 147 yaralı

Vietnam'ın güneyini vuran Durian tayfununda bu ülkedeki can kaybı sayısı 26'ya, yaralı sayısı da 147'ye yükseldi.

5.12.2006Dünya
Durian tropikal fırtınası Vietnamı vurdu: 10 ölü, 53 yaralı

Durian tropikal fırtınası Vietnam'ı vurdu: 10 ölü, 53 yaralı

Durian tayfununun gücünü yitirerek tropikal fırtına haline dönüşmesinin ardından Vietnam'ın güney sahilini vurması üzerine 10 kişinin öldüğü, 53 kişinin yaralandığı bildirildi.

5.12.2006Gündem
Filipinlerde tayfuna bin kurban

Filipinler'de tayfuna bin kurban

Filipinler'in doğusunda etkili olan Durian tayfunundan sonra meydana gelen çamur sellerinde ölen ve kaybolanların sayısı 1000'i geçti.

4.12.2006Gündem
Çamurun içi ceset dolu

Çamurun içi ceset dolu

Filipinler’in doğusunda büyük yıkıma yol açan Durian Tayfunu’nun neden olduğu çamur sellerinde hayatını kaybedenlerin sayısının bini aşmasından endişe ediliyor.

3.12.2006Dünya
Filipinlerde ulusal felaket ilan edildi

Filipinler'de ulusal felaket ilan edildi

Filipinler'in doğusunda etkili olan Durian tayfunundan sonra meydana gelen çamur sellerinde ölenlerin sayısının 1000'i aşabileceği bildirildi.

3.12.2006Dünya
Çamur faciası

Çamur faciası

Filipinler’i vuran Durian tayfununda ölü sayısı 300’ü aştı. Kurtarma ekipleri tayfunun yol açtığı çamur selinden cesetler çıkartıyor.

2.12.2006Dünya
Filipinlerde çamur seli: 388 ölü

Filipinler'de çamur seli: 388 ölü

Filipinler'in doğusunu 2 gündür etkisi altına alan şiddetli Durian tayfununun yol açtığı çamur selinde ölenlerin sayısının 388'e yükseldiği bildirildi.

1.12.2006Dünya
Filipinlerde çamur seli: 200 ölü

Filipinler'de çamur seli: 200 ölü

Filipinler'in doğusunu 2 günden beri etkisi altına alan şiddetli Durian tayfunu sonucu meydana gelen çamur selinde ölenlerin sayısının yaklaşık 200 olduğu bildirildi.

1.12.2006Dünya
Köpükten bilgi üretmenin önemi

Köpükten bilgi üretmenin önemi

Çok sayıda fizikçi hayatını köpüğü incelemekle geçiriyor. Hele bazıları köpükle oynamayı ‘sihirbazlık düzeyine’ yükseltti, örneğin laboratuvara giriyorsunuz, havada koca bir köpük balonu asılı dururken görüyorsunuz. Bilimcileri köpüğe çeken sır nedir?

29.07.2002
Köpükten bilgi üretmenin önemi

Köpükten bilgi üretmenin önemi

28.07.2002Kelebek
Durian tayfunu Vietnamı vurdu

Durian tayfunu Vietnamı vurdu

6.07.2001Gündem
Durian tayfunu Vietnamı vurdu

Durian tayfunu Vietnamı vurdu

5.07.2001Dünya

Yazar Sonuçları

Son yılların en popüler tatil adresi: Phuket

Tayland sadece ülkenin her yerine yayılmış tapınaklarıyla kendine turist çekmiyor. Aynı zamanda doğal güzellikleri, uzun sahil şeridi, meşhur plajlarıyla da hep popüler. Pattaya’nın çevre kirliliği sebebiyle denizine eskisi kadar girilememesi bu sebeple eski ününü kaybetmesi ve daha ziyade gece hayatıyla ön plana çıkmasından sonra Phuket, Tayland’ın rakipsiz tatil cenneti olarak ön plana çıktı. Öyle ki yılın her mevsimi, Phuket Uluslararası Havalimanı, adanın her yerine yayılmış otellere gidecek turistleri Phuket’e taşıyor. Phuket, her ne kadar bir ada olsa da anakaraya köprüyle bağlı. Bu sebeple Phuket’te bulunan çok sayıda tesise, tekne yerine havalimanı servisleriyle ya da taksiyle ulaşmak mümkün. İşte size Phuket gezi rehberi…

16.08.2018

Güler yüzlü insanların adası: Bali

Bali sizi yanardağlar arasında kalan ormanlarında yeşilin bin bir tonunda gezmeye, kumsallarında güneşlenmeye, dalgalarında sörfe, mistik doğasında meditasyona hem ruhunuzu hem bedeninizi dinlendirmeye, biraz da hayatı daha yavaştan almaya davet ediyor. Endonezya’nın 17 bin adasından biri Bali. Ömürde en az bir defa görülmesi gereken yerlerden biri. Sanskrit dilinde ‘huzur ve barış’ anlamına geliyor. İşte size Bali gezi rehberi…

4.06.2018

Aslan ülkenin gözbebeği: Marina Bay

Singapur, Güney Doğu Asya’da bulunan yaklaşık 720 kilometrekarelik bir şehir ülke. Türkiye’nin binde biri büyüklüğünde diye çok da küçümsemeyin, dünyanın en zengin devletlerinden. Eskiden daha da küçükmüş. Sadece 581 kilometrekare! Denizi doldurarak ülkeyi yaklaşık 140 kilometrekare büyütmüşler. İşte bu şekilde elde edilen yerlerden biri olan Marina Bay ülkenin en önemli ve en gösterişli bölgelerinden biri.

18.02.2018

Aşureme sahlebime karışma

Aşure ve sahlep dünya mutfağına bizim hediyelerimiz. Ne var ki bazı “yasaklama uzmanları” her kış başında bunları “yüksek kalorili besinler” listesine koyup yasaklar. Ama ben “kalorisi yüksek” diye ne soğuk kış gecelerinde arada bir zevkle içtiğim sahlepten, ne de yılda en fazla birkaç kez tadına doyamadan kaşıkladığım aşuremden vazgeçerim.

12.10.2016

Metroya girmesi yasak meyve

Dün kötü kokan bir meyveden bahsetmeye başlamıştık. Kötü kokması yetmezmiş gibi dış kabuğu da dikenli olan bir meyveden.

29.07.2011

Cennet-cehennem meyvesi

Bazı yiyecekler var ki, onların tadına bakmak hiç de kolay değil. Çünkü kokuları uzmanlar tarafından tanımlanamayacak kadar kötü.

28.07.2011

Tanrıların adasında sıradışı lezzetler

Genel yayın yönetmenimiz Ertuğrul Özkök’ün 13 Nisan Pazar günü yazdığı "Ben gidiyorum" başlıklı harika yazısındakine benzer duygular içinde "Kavgadan artık fenalık geldi, azıcık kafa dinlemenin geç bile kalmış vakti" deyip eşim ve küçük kızımla birlikte bir haftalığına Endonezya’nın Bali Adası’nın yolunu tuttum.

Durian 2019

Durian 2019

Related news

 • Hamilelikte Temel Besin Kaynakları
 • C Vitamini Saça Faydaları
 • Kalamar Nasıl Kızartılır
 • Sindirime İyi Gelen Çaylar, Sindirim Sistemine İyi Gelen Çaylar
 • Kaymak dolması nasıl yapılır

 • Durian

  Durian


  Durian

  Durian

  Durian

  Durian

  Durian

  Durian

  Durian

  Durian

  Durian

  Durian

  Durian

  Durian

  Durian

  Durian

  Durian