Dünyanın en büyük camileri 2019

Dünyanın en büyük camileri 2019 Dünyanın en büyük camileri

İslam aleminin yani Müslümanların ibadet mekanı olan camilerden, tüm dünyada binlerce bulunmaktadır.

Her biri mimari, tarihi ve estetik açıdan farklılıklar göstermektedir.

Müslümanların ibadethanelerine olan saygılarını ve yaklaşımlarını da göstermesi açısından, en büyük 10 camiyi sizler için derledik.

1- Mescid-i Haram ( Kabe ) – Mekke / Suudi Arabistan: Mescid-i Haram dünyanın en kutsal ve en büyük camisidir. Kabe bu mescidin içinde yer almaktadır. Boyut olarak bazı yönlerden diğer camilere oranla daha küçüktür. Ancak her biri 89 metre yüksekliğinde 9 minaresi olan caminin kapasitesi, 900.000 kişidir ve hac döneminde bu sayı 4.000.000’a kadar ulaşmaktadır.

2- Mescid-i Nebevi – Medine / Suudi Arabistan: Hz.Muhammed’in, Mekke’den Medine’ye göçünden sonra evi olarak kullandığı bu caminin kapasitesi 600.000 kişidir. Hac döneminde bu sayı 1.000.000’a ulaşmaktadır. Cami Hz. Muhammed döneminde inşa edilmiştir. Dünyanın ikinci en büyük camisi olan Mescid-i nebev’nin 105 metrelik 10 minaresi ve  yeşil bir kubbesi vardır. Hz.Muhammed’in mübarek kabirleri de buradadır.

3- 2.Hasan Cami – Kazablanka / Fas: Kral Hasan tarafından 1993 yılında yaptırılmıştır. 210 metrelik minaresi nedeniyle, dünyadaki inşa edilmiş en uzun minareli cami olarak kabul edilmektedir.

4- Sheikh Zayed Bin Sultan Al Nahyan Cami – Abu Dhabi /Dubai:Kısaca Büyük Cami denmektedir. Tam olarak 82 minaresi bulunmaktadır. 2007 yılında ibadete açılmıştır. Caminin kubbesi 32.8 metre çapındadır ve ebatları itibariyle dünyanın en büyük kubbesi olarak kabul edilmektedir.

5- İmam Cami –İsfahan / İran: Caminin dört tarafı kubbelerle çevrilidir ve her bir kubbe kemerlerle çevrelenmiştir. Kıbleye dönük mavi renkteki kubbe, çok ihtişamlı ve çok büyüktür. Kubbenin üzerinde bulunan işlemeler, akustik yapısı ve kubbenin altındaki yansımalar mutlaka görülmelidir. Caminin duvarları, 7 renkten meydana gelmiş mozaikle kaplanmış. Caminin yapımına 1611 yılında başlanmış, 1629 yılında tamamlanmıştır.

6- Jame Asr Hassanil Bolkiah Cami – Bandar Seri Begaw/Brunei: Çevresindeki rengarenk bahçeleri, 24 ayar altın kaplamalı kubbeleri ve minareleriyle, dünyanın en büyük ve en güzel camilerinden biridir.

7- Faysal Cami –İslamabad / Pakistan: 5.000 m2 üzerine yapılan ve 74.000 kişi kapasitesi bulunan caminin, her birinin yüksekliği 90 metre olan 4 adet minaresi bulunmaktadır. Birçok caminin aksine, Faysal camisinde kubbe formunun yerine, Arap Bedouin’in çadırından esinlenilerek yapılan üçgen bir çatı vardır.

8- Badshahi Cami – Lahor / Pakistan: Moğol İmparatoru Aurangazeb tarafından 1673 yılında yaptırılmıştır. 8 minaresi ve 3 kubbesi bulunan caminin kapasitesi 100.000 kişidir. Yaklaşık 2.6 km2′lik avlusu vardır ve minarelerinin yüksekliği 53.75 m’dir.

9- İstiklal Cami – Jakarta /Endonezya: 1978 yılında yapılan İstiklal Cami, hem ibadet amaçlı hem de Endonezya’nın sömürgeden kurtuluşunu kutlamak için kullanılmaktadır. 120.000 kişinin aynı anda namaz kılabildiği bu cami, dünyanın en büyük camilerinden biridir.

10- Sultan Ahmet Cami – İstanbul / Türkiye: Caminin ibadethane bölümü 64 x 72 metre boyutlarındadır. 43 metre yüksekliğindeki merkezi kubbesinin çapı 23,5 metredir. Caminin içi, 200′den fazla renkli cam ile aydınlatılmıştır. Sultan Ahmet Cami, hem Türkiye’nin hem de Avrupa’nın en önemli tarihi yapılarından biri olma özelliğini de taşımaktadır.

Dünyanın en büyük camileri 2019

Dünyanın en büyük camileri 2019

Related news

 • Çeyizlik Patik Modeli Yapılışı
 • Ortalama bir kişi için büyümeden kilo nasıl hesaplanır
 • Yaşımızı gizlemek ne kadar doğrudur
 • Edgy tarzı nedir Nasıl kombinlenir
 • Reduxin değerlendirme forumuyla ilgili her yazı, bunu kilo kaybı için umut verici yeni bir ürün olarak konuşuyor

 • Dünyanın en büyük camileri

  Dünyanın en büyük camileri


  Dünyanın en büyük camileri

  Dünyanın en büyük camileri

  Dünyanın en büyük camileri

  Dünyanın en büyük camileri

  Dünyanın en büyük camileri

  Dünyanın en büyük camileri

  Dünyanın en büyük camileri

  Dünyanın en büyük camileri

  Dünyanın en büyük camileri

  Dünyanın en büyük camileri

  Dünyanın en büyük camileri

  Dünyanın en büyük camileri

  Dünyanın en büyük camileri