Biyolojide evrim nedir İtici kuvvetler, kanunlar, örnekler 2019

Biyolojide evrim nedir İtici kuvvetler, kanunlar, örnekler 2019
19.07.2019

Biyolojide evrim nedir İtici kuvvetler, kanunlar, örnekler 94

Biyolojide evrim nedir? İtici kuvvetler, kanunlar, örnekler

Bugün evrimin ne olduğu hakkında konuşacağız.biyoloji, ne gibi bir değeri var. Elbette, bu konuyla ilgili konuşmak gerekirse, bugüne kadar dünyaya sunulan Charles Darwin'in evrim teorisini görmezden gelemeyiz.

Peki, biyolojideki evrim nedir? Bu kavram altında, çok belirgin olmayan kademeli değişiklikleri anlamak alışılmış bir yaklaşım. Ancak bu sürecin bir sonucu olarak, köklü değişiklikler var. Biyolojideki evrim, yeni canlı türlerinin oluşumuna hatta yaşlılığın temel değişimi ve adaptasyonuna bile yol açabilir. Doğal bilimlerdeki evrimin önemi nedir? Kesinlikle, anahtarı. Bu işi okumayı bitirdikten sonra anlayacaksınız.

evrim

Şimdi en önemli konsept hakkında biraz konuşalımyazımızın. Biyolojide evrim nedir? Bu fenomenin geri dönüşümsüz olduğunu ve doğrudan doğruya tarihsel süreçle, canlı doğanın gelişimiyle ilişkili olduğunu anlamak önemlidir. Biyosferin ya da genel olarak gezegenimizin tüm canlılarının ayrı parçalarının evrimini göz önünde bulundurmak mümkündür. Unutmayın sadece canlı bir organizma evrimleşebilir.

biyolojide evrim nedir

Evrim, daha önce bu kavrama karşıydı,bir "devrim" olarak. Fakat bu iki işlemin titiz çalışılması sürecinde, evrimi ve devrimi birbirinden ayırmak oldukça zordur. Neden? Evrim milyonlarca yıl sürebilir veya çabucak geçebilir. Dolayısıyla bu iki süreç arasındaki sınırlar büyük ölçüde aşınmıştır.

Bazı insanlar, kişinin sonuç olduğunu düşünür.evrim, yani antik maymunlardan indik. Bu teori ünlü bilim adamı Charles Darwin tarafından ileri sürülmüştür. Ve teoriye evrim deniyordu. İster inanın ister inanmayın, herkes kendi başına karar verir çünkü artık başka olası hipotezler var. Ancak çalışmalarımızdaki konuşma evrim geçirdiğinden Darwin teorisini görmezden gelemeyiz. Hemen başlatmamızı öneriyoruz.

Darwin Teorisi

Charles Darwin ilk açıklama yaptıinsanlık, biyolojide evrim nedir. Ayrıca teorisinin, 1778'de "Nüfus Üzerine İnceleme" adlı eserinde dünyaya sunulan T. Malthus'un eserlerine dayandığından bahsetmek isteriz. Bu çalışmayı okuduktan sonra, Charles Darwin temel kanunları, evrimi yönlendiren güçleri formüle edebildi. T. Malthus'un çalışması nedir? Nüfus artışı herhangi bir faktör tarafından kısıtlanmadıysa, bize ne olduğunu açıkladı.

biyoloji tanımındaki evrim nedir

Ayrıca Darwin'in teoriyi değiştirdiğine dikkat edinMalthus'u diğer canlı sistemlere, bilimdeki ana katkısı ise evrimin nasıl gerçekleştiğinin açıklamasıdır. İlk önce "doğal seleksiyon" kavramını başlattı. Başka bir bilim adamının (AR Wallace) aynı sonuca ulaşabileceğini belirtmek de mümkündür. Sonra Darwin ve Wallace birlikte ve 1858 yılında bir toplantıda, ortak raporu bir araya vardı ve 1859 yılında Charles Darwin, çalışmak için dünya tanıttı "Türlerin Kökeni".

Modern teori

Yani, biyolojide evrim nedir, tanımCharles Darwin'in teorisine göre, zaten sağladık. Ama aynı zamanda modern bir (aynı zamanda sentetik denir) evrim teorisi de var. Kısaca gözden geçirmeyi öneriyoruz.

Neo-Darwinizm teorisi, 20. yüzyıldan beri yenilenmiş bir Darwin-Wallace teorisidir. Bu, alanlardaki yeni verilerin güncellenmesi ve eklenmesi sonucuydu:

 • genetik;
 • paleontology;
 • moleküler biyoloji;
 • ekolojisi;
 • ethology.

Bu teori neden sentetik olarak adlandırılıyor? Tam olarak Charles Darwin tarafından sunulan temel pozisyonların bir sentezi olduğu için.

Evrim Yasaları

biyoloji örneğinde evrim

Temel yasaları belirlemeden önce,Evrimin biyolojide ne olduğunu düşündüğünüzü öne sürün, bunun bir örneği iyi bir yardımcı olacaktır. Samoalı adalarda yaşayan mavi kelebeği alın. Erkekler için tehlikeli olan parazitleri yok etmeye başladılar. Böyle bir saldırı sadece bir yıl içinde, erkeklerin sayısı yüzde 40'a çıktı. Hayır, mahallede hala parazitler vardı, sadece kelebekler onlar zaten bir engel değildi. Yani evrim görünüyor.

yasalar:

 • evrim oranı aynı değildir;
 • Yeni türlerin oluşumu basit formlarda meydana gelir;
 • gerileme evrimi vakaları not edilir;
 • Evrim, bazı faktörlere (mutasyonlar, doğal seleksiyon, genlerin sürüklenmesi) bağlı olarak meydana gelir.

Evrim Faktörleri

Biyolojide evrim hakkında bilgi sahibi olduk.özü. Şimdi faktörler hakkında konuşalım. Evrim ile ilgili birikmiş tüm bilginin incelenmesi ve sistemleştirilmesi sonucunda alındı. Bu, birçok türün (hayatta kalmaya daha az adapte olan) gezegenimizde kalmasına izin veren itici güçleri görmenin ve anlamanın tek yoludur.

Yani, sadece üç ana faktör vardır:

Seçim formları

Evrimden söz ederken, çeşitli doğal seçilim biçimlerini ayırt edebiliriz:

 • stabilize edici;
 • sürüş;
 • yıkıcı.

İlk tip sürdürülebilirliği sürdürmeyi hedefliyorbelirli tip. Serçeler hakkında bir örnek düşünelim. Şiddetli bir fırtına sırasında, 136 ölmekte olan kuş bulundu. 64 tanesi öldü, çünkü kısa ya da uzun kanatları vardı. Ortalama bir boyuta sahip olan bireyler daha kalıcı olduklarından hayatta kaldılar.

biyolojide evrim ve özü

Sürüş şu şekilde ortaya çıkar: mağara hayvanlarında yılanlarda veya gözlerde uzuvların kaybolması, tırnaklarda parmaklar ve benzeri. Yani, hayvanın ihtiyaç duymadığı organ (veya onun parçası) ortadan kaybolur.

Yıkıcı bir seçim örneği, bir salyangoz olabilir (daha kesin olarak, renkleri). Toprak kahverengi ise, kabuk kahverengi veya sarı renktedir.

Biyolojide evrim nedir İtici kuvvetler, kanunlar, örnekler 2019

Biyolojide evrim nedir İtici kuvvetler, kanunlar, örnekler 2019

Related news

 • İlaç Mikomaks: kullanım talimatları, öneriler
 • 8. Kadıköy Kitap Günleri Haydarpaşa Garı’nda
 • İncirlikteki üssün Girite taşınmasını destekleriz çünkü Türkiyeyi zayıflatır
 • Aboubakar Kamara, Yeni Malatyaspora geliyor
 • Sıralı Kasımpatı Tığ Oyası Modeli Yapılışı Videolu

 • Biyolojide evrim nedir İtici kuvvetler, kanunlar, örnekler 94

  Biyolojide evrim nedir İtici kuvvetler, kanunlar, örnekler


  Biyolojide evrim nedir İtici kuvvetler, kanunlar, örnekler 75

  Biyolojide evrim nedir İtici kuvvetler, kanunlar, örnekler 19

  Biyolojide evrim nedir İtici kuvvetler, kanunlar, örnekler 48

  Biyolojide evrim nedir İtici kuvvetler, kanunlar, örnekler 11

  Biyolojide evrim nedir İtici kuvvetler, kanunlar, örnekler 56

  Biyolojide evrim nedir İtici kuvvetler, kanunlar, örnekler 48

  Biyolojide evrim nedir İtici kuvvetler, kanunlar, örnekler 80

  Biyolojide evrim nedir İtici kuvvetler, kanunlar, örnekler 10

  Biyolojide evrim nedir İtici kuvvetler, kanunlar, örnekler 64

  Biyolojide evrim nedir İtici kuvvetler, kanunlar, örnekler 86