Bir logaritma nedir 2019

Bir logaritma nedir 2019 Bir logaritma nedir

Bir logaritma nedir?

Orta Çağ, seyahat zamanı olarak bilinir vecoğrafi keşifler. Uzun mesafeli seyahat uygulamak için tek yol, her zaman büyük miktarlarda navigasyon hesaplamaları uygulanmasıyla ilişkili olarak gezinmekti. Şimdi, beş altı haneli rakamları "elle" bölme yaparken yorucu hesaplamaların sürecini tahmin etmek zordur. Ana faaliyeti gereği bir ilahiyatçı olan John Nepper, boşluğunu trigonometrik hesaplamalarda kullandı, zahmetli çarpma prosedürünü basit bir toplama ile değiştirmeyi tahmin etti. Kendisi, amacının "çokluğu matematik okumaktan korkutan hesaplamalardan sıkılığın ve zorluğun ortadan kaldırılması" olduğunu söyledi. Çabalar başarı ile taçlandırıldı - logaritma sistemi denilen bir matematiksel aygıt oluşturuldu.

Peki bir logaritma nedir? Logaritmik hesaplama temeli, başka bir gösterimidir: Bunun yerine, geleneksel bir konumlandırma sistemi, biz kullanıldığı gibi, A sayısı sonucu sayısı A Böylece olduğu, keyfi bir sayı K, bir derece n yükseltilir bir temel nokta olarak adlandırılan ifade, bir güç olarak temsil edilir n - radix bir seçim sisteminin adını belirtir taban N'ye göre logaritmasıdır. Basit bir ondalık logaritma için vichisleny sistemi uygulanmış ve bilim ve teknolojide baz bir akıl numarası e = 2.718 olup, burada, doğal logaritma yaygın olarak kullanılan bir sistemdir. A sayısının logaritmasını tanımlayan ifade matematik dilinde şöyle yazılmıştır:

n = log (N) A, burada N, gücün tabanıdır.

Ondalık ve doğal logaritmaların, sırasıyla, kısaltılmış yazımları - lgA ve lnA vardır.

Hesaplamayı kullanan hesaplama sistemindelogaritma, ana elemanı Bu manipülasyon basittir, örneğin 10 gibi bazı baz logaritma bir tabloya göre bir elektrik formuna sayısının dönüştürülmesidir. Sonra, güç sayılarının mülkiyetini kullanırız, bu, çarpınca derecelerini ekler gerçeğini içerir. Uygulamada, bu sayıların logaritmik bir gösterimle çarpılmasının derecelerinin eklenmesiyle değiştirildiği anlamına gelir. Çok basamaklı sayıların çarpımı-bölünmesi için prosedürü kolaylaştırmak - - eklenmesi için "Bir sütundaki" "bir sütunda" çarpmak çok daha kolaydır Bu nedenle, soru, "biz bunu neden ihtiyaç ve," basit cevabı devam etmek ise "logaritması şeydir". Kim inanmaz - iki sekiz haneli sayı eklemeye ve çarpmaya çalışsın.

Logaritmaların ilk tabloları (temelindedoğal sayı) 1614'de John Nepper tarafından yayınlandı ve ondalık logaritma tabloları da dahil olmak üzere tamamen hatasız bir sürüm 1857'de ortaya çıktı ve Bremiker tablosu olarak biliniyor. Bir mantıksız sayı formundaki bir taban ile logaritma kullanımı, e sayısının, integral ve diferansiyel hesabında geniş bir uygulama olan Taylor serisi yoluyla elde edilmesi oldukça basit olmasından kaynaklanmaktadır.

Bu bilgi işlem sisteminin özü;soruya cevap "logaritma ne" ve temel logaritmik kimliklerden aşağıdaki gibidir:, sayı A (loga) logaritması eşit N- (logaritma baz) güç n yükseltildi, bu sayıda, bu durumda, bir> 0 A eşittir, diğer bir deyişle, aşağıdaki gibi logaritma sadece pozitif sayı için belirlenen ve günlük baz her 0'dan büyük ve Yukarıdakilere dayanarak 1'e eşit değildir, doğal logaritma özellikleri formüle edilebilir:

 1. Doğal logaritmanın alanı, 0'dan sonsuza kadar tüm sayısal eksendir.
 2. ln x = 0, iyi bilinen ilişkinin bir sonucudur: sıfır derecenin herhangi bir sayısı 1'e eşittir.
 3. hesaplama manipülasyon özellik için en önemli - - ln (X * Y) = ln X + LNY her logaritma toplamı ramen iki sayı ürünün logaritması.
 4. ln (X / Y) = ln X - lnY - Belirli bir iki sayının logaritması, bu sayıların logaritmalarının farkına eşittir.
 5. ln (X) n = n * ln X
 6. Doğal logaritma ayrılabilir bir dışbükey işlevdir ve 'X = 1 / X'
 7. log (N) A = K * ln A - pozitif ve e sayısından farklı herhangi bir tabana ait logaritma, sadece bir katsayı ile doğaldan farklıdır.

Şimdi her öğrenci bir logaritmanın ne olduğunu biliyor.Ancak, uygulamalı bilgisayar teknolojisindeki ilerlemeler sayesinde, hesaplama işinin sorunları geçmişte kaldı. Bununla birlikte, matematiksel bir araç olarak zaten logaritma, matematikteki, fizik ve istatistiklerin diğer alanlarında radyoaktif elementlerin bozulma zamanını bulmak için ifadeler içinde, üste bilinmeyenlerle denklemleri çözmede kullanılır.

Bir logaritma nedir 2019

Bir logaritma nedir 2019

Related news

 • Aamir Khanın son filmi 30 Kasımda vizyonda
 • Evler için kapılar: yapı türleri, avantajları ve dezavantajları
 • Elmalı Fincan Tatlısı Tarifi
 • Sütür sezaryen sonrası nedir ve ne kadardır
 • Fitness guru Richard Simmons

 • Bir logaritma nedir

  Bir logaritma nedir


  Bir logaritma nedir

  Bir logaritma nedir

  Bir logaritma nedir

  Bir logaritma nedir

  Bir logaritma nedir

  Bir logaritma nedir

  Bir logaritma nedir

  Bir logaritma nedir

  Bir logaritma nedir

  Bir logaritma nedir

  Bir logaritma nedir