Benzinin son kullanma tarihi nedir

Benzinin son kullanma tarihi nedir?

Bugün benzin depolanması mantıklı.Bu sarf malzemesi gerçekten çok değerli ve fiyatları da artıyor. Bu nedenle, birçok araba sahibi yakıt rezervi yapar, ancak aynı zamanda benzin raf ömrü ve depolama koşullarını dikkate almak gerekir. Bu tür koşullarda yakıtın uzun bir süre depolanacağı umuduyla plastik kapları çevirmek yeterli değildir.

benzinli servis ömrü

Benzin son kullanma tarihi

Bazen insanlar yüzlerce litre yakıtla stoklanır.depolama tankları ve depoları depolama için kullanma. Birçok araba sahibi benzin için raf ömrü olup olmadığını düşünmüyor, çünkü petrol milyonlarca yıl boyunca yeraltında depolanmış ve bu nedenle benzin yıllarca saklanabilir. Ama aslında öyle değil. İdeal depolama koşullarında, özelliklerini kaybetmeden benzin beş yıl süreyle saklanabilir. Koşullara uyulmazsa, son başvuru tarihi bir yılı geçmez.

Yakıtın sınırlı raf ömrü için nedenler

Depolama koşullarına uyulmazsa, yakıtSıcaklık, nem ve diğer faktörlerdeki değişimlere bağlı olarak yağma yapar ve özelliklerini tamamen kaybeder. Tabii ki, mal kaybı bir günde değil, aylar içinde gerçekleşir. Her ne kadar her gün benzinin etkinliği düşecektir.

Benzin raf ömrünün sınırlı olmasından dolayı dört ana faktör vardır:

 1. Yükseltgenme.
 2. Buharlaşma.
 3. Sedimentin görünümü.
 4. Katkıların bozulması.

İlk sebep, içsel olan oksidasyondur.pratikte herhangi bir sıvı. Yakıt hava ile etkileşime girdiğinde (oksijen) kalitesi düşer. Oksidasyon, arabanın yakıt sistemlerinde ve ayrıca silindirlerin duvarlarında, mumlarda reçinenin ortaya çıkmasına neden olur. Bu nedenle, uzun süre (hava) oksijen ile temas etmiş yakıt kullanmak mümkün değildir.

raf ömrü 92 benzin

İkinci sebep buharlaşmadır. Yakıt, oktan sayısını artıran birçok uçucu madde içerir. Benzin sızdıran bir kapta ve yanlış bir sıcaklıkta depolanırsa, buharlaşan maddeler buharlaşır ve sonuç olarak oktan sayısı düşer. Düşük oktan sayısına sahip olan benzin daha az verimli hale gelir, motorda elektrik santrali için zararlı bir patlama meydana gelir, bu yakıtın tüketimi büyük ölçüde artar.

Yakıt katkı maddeleri

Ayrıca son derece önemli ve katkı maddeleriyakıtta kullanılır. Aynı zamanda benzinin oktan sayısını arttırırlar, ancak belirli bir raf ömrüne sahiptirler. Uzun süreli uygunsuz depolama ile benzin, katkı maddelerinin parçalanması nedeniyle özelliklerini kaybeder. Depolama koşullarına uyulmazsa 2 hafta sonra bazı katkı maddeleri ayrılır. Bu nedenle, benzin istasyonunda bile, olasılıklar küçük olmasına rağmen halihazırda bozulmaya başlayan benzini satın alma riski vardır, çünkü burada depolama koşulları gözlenmektedir.

Teneke kutunun altında oluşan tortu veyaBaşka bir depolama kapasitesi, aynı zamanda yakıt kalitesine de zararlı. Gerçek şu ki, benzin, uzamış çökeltme ile dibe batan küçük ağır parçalar içerir. yakıt sistemine bu çamur Hit bazı hasara neden olabilir yakıt filtresi üzerinde olumsuz bir etki ve düşük bir olasılık var.

benzin son kullanma tarihi ve 92

Bu nedenlerden dolayı benzinli AI'nın son kullanma tarihi92 veya AI 95 beş yıldan fazla değildir. Ancak 5 yıl ideal depolama koşulları altında maksimumdur. Ancak teneke kutudaki benzin son kullanma tarihi bir yıldan fazla olmayacak. Bunu göz önünde bulundurarak, yakıtı karanlık bir yerde, kapalı bir metal kapta düşük bir sıcaklıkta saklamak gerekir.

Depolama tankı malzemesi

Son kullanma tarihini en üst düzeye çıkarmak istiyorsanız92 benzini (veya 95'inci), daha sonra bir metal sızdırmaz tankı kullanmak gerekir. İdeal olarak uygun varil, teneke kutu, tank veya diğer benzer kaplar. Ancak, plastik tanklarda yakıtın depolanması, yakıtın plastik ile yavaşça kimyasal etkileşimi ve statik yükün birikmesi nedeniyle istenmeyen bir durumdur.

Bazı sürücüler geleneksel olarak benzin depoluyorplastik şişeler, ancak bu güvenlik nedeniyle kesinlikle yasaktır. o zarar verip kabın yok olmasına neden olacak kapasiteye ve tehlikeli bir durum oluşturabilir olarak yakıt dışarı akacaktır çünkü Sadece bu benzin, onların özelliklerini kaybedebilir. Ayrıca uzmanlar, plastiğin statik bir yük biriktirdiğini ve bu durumun iltihaba yol açabileceğini iddia ediyor. Aslında, bu olası değildir.

Bu faktörleri hesaba katmazsanız, benzinin plastiğin geri kalan kısmı, bir metal tankındaki depolamadan farklı değildir.

Önerilen kaplar

Yakıt deposu için önerilen kaplar:

 1. Zemin rezervuarları.
 2. Tank kamyon ve varil.
 3. Gaz bombaları.
 4. Gömme tanklar.

Tüm bu listeden, bidonlarBenzinin depolanması en kötüsüdür - 95 benzinin sona erme tarihi (veya AI 92) azalır, ancak birçok araç sahibi, erişilebilirlik ve kolaylıklarından dolayı bunları kullanır. En iyi seçenek zeminde derin bir sarnıçtır. Orada benzin her zaman karanlıkta ve düşük sıcaklıklarda olacaktır (zemin doğrudan güneş ışığı ile bile tankın ısınmasına izin vermez). Özel evlerde yaşayan insanlar genellikle kapalı bir kapakla yer fıçılarına kazılır - bu çözüm aynı zamanda yakıt depolamak için de iyi bir fikirdir.

benzin raf ömrü var mı

İdeal koşullar

Koşullara uymanız halinde, benzinli AI 95 veya AI 92'nin son kullanma tarihi beş yıla kadar artırılabilir. Dikkat edilmesi gereken hususlar:

 1. Tank
 2. Güneş ışığına erişim.
 3. Sıcaklık.
 4. Sızdırmazlık.

Bundan sonra gömülü olarak sunmak mümkün.Yakıt için ideal bir depolama tankı olarak kapalı bir kapaklı metal bir varil. Depolama verimliliği için böyle bir çözüm, benzin istasyonunda kullanılan büyük rezervuarlardan farklı olmayacaktır.

raf ömrü 95 benzin

Bazı mal sahipleriavluya, onları toprak altına saklamaksızın. Bu durumda, en azından varil doğrudan güneş ışığından saklanmak için gereklidir. Benzin her zaman soğutulmalıdır, bu nedenle depolama tankı ya bodruma ya da gömülmelidir. Benzin depolamak için optimum sıcaklığın sıfırın 20 derece üzerinde olduğuna inanılmaktadır. Daha yüksek bir sıcaklıkta, bileşimindeki maddeler buharlaşabilir ve bu da benzinin teknik parametrelerinde bir bozulmaya yol açacaktır.

Kışın depolama için gelince, buradaSıcaklık rejimine uymak da önemlidir. Yakıtın -10 dereceye kadar soğumasına izin vermeyin. Tabii ki, cadde otoparkında bir kış gecesi olan birçok otomobilde, yakıt -20'ye ve hatta bazen -25 dereceye kadar soğutulur, ancak bu sıcaklıklar kısa bir süre için tolere edilebilir. Ancak uzun süreli yakıt depolaması ile bu kabul edilemez.

bidonda benzin son kullanma tarihi

Son nüans konteynerin sızdırmazlığıdır.Depolama. Sıklıkla hava ile temas halinde, oksidasyon işlemi çok yoğun bir şekilde gerçekleşir. Tabii ki, yakıtın hava ile temasını tamamen önlemek imkansızdır, ancak azaltılabilir. Bu nedenle, kapak sıkıca kapatılmalıdır.

Depolama Koşulları

Yukarıda belirtildiği gibi, yakıt depolama süresişartlara bağlı olarak 1-5 yıldır. Gereksinimlerin tamamen ihmal edilmesi durumunda raf ömrü daha da azalır. Her şeyden önce, benzinin açık güneşte ve açık bir tankta depolandığı durumlar hakkında konuşuyoruz. Yaklaşık olarak bunlar, tanklara bağlı olarak benzin depolama periyotlarıdır:

 1. Tank makinesi - altı ay.
 2. Kanister bir yaşında.
 3. Tank veya varil - iki yıl.
 4. Özel yakıt deposu - üç yıla kadar.
 5. Yeraltında gömülü özel bir tank - en fazla beş yıl (azami süre).

İdeal koşullarda, benzinözellikleri ve beş yıldır verimlilik kaybı olmadan kullanılabilir. Ancak, çok az insan yakıt için ve hatta gömülü durumda bile özel depolama tankları kullanmaktadır. Daha sık olmasa da, sürücüler jerkranlarda benzin depolar, garajlarında saklarlar. Bu durumda, yakıt sadece bir yıl için saklanabilir.

benzinli 95 son kullanma tarihi

Dizel yakıt

Dizel için olduğu gibi, sadece depolamak içinmantıklı. Benzinden farklı olarak dizel yakıtın ideal depolama koşullarında 10 yıla kadar bir son kullanma tarihi vardır. Güneş yağı geleneksel kutularda depolandığında, son kullanma tarihi de düşer, ancak her durumda bu yakıtı çok uzun süre uygunsuz koşullarda bile saklamak mümkündür.Related news

 • Karpuzun Cilde Faydaları
 • Hint gözlemesi tarifi
 • Mekik Oyası Kelebek Modeli Yapımı Anlatımlı Türkçe Videolu
 • Atasözleri, dostluk ve birlik, iyi ve adalet
 • Birlikte öğrenme: güneş kelimesinin sözcüksel anlamı

 • Benzinin son kullanma tarihi nedir

  Benzinin son kullanma tarihi nedir


  Benzinin son kullanma tarihi nedir

  Benzinin son kullanma tarihi nedir

  Benzinin son kullanma tarihi nedir

  Benzinin son kullanma tarihi nedir

  Benzinin son kullanma tarihi nedir

  Benzinin son kullanma tarihi nedir

  Benzinin son kullanma tarihi nedir

  Benzinin son kullanma tarihi nedir

  Benzinin son kullanma tarihi nedir

  Benzinin son kullanma tarihi nedir