Bebeklerde Grip Nasıl Geçer: Bebeklerde Gribe Bitkisel Çözüm 2019

Bebeklerde Grip Nasıl Geçer: Bebeklerde Gribe Bitkisel Çözüm 2019
Bebeklerde Grip Nasıl Geçer: Bebeklerde Gribe Bitkisel Çözüm


Bebeklerde Grip Nasıl Geçer: Bebeklerde Gribe Bitkisel Çözüm

bebeklerde gribe bitkisel çözüm

bebeklerde gribe bitkisel çözüm

Bebeklerde grip belirtileri nelerdir?

– Burun tıkanıklığı ve burun akıntısı (genellikle sarı ya da yeşil)

– Hapşırma

– Öksürük

– Sinirlilik

– Uyku güçlüğü

– Düşük dereceli ateş

– Nefes almada zorluk

– İştah kaybı

– Huzursuzluk

– Kızarmış gözler

– Boğaz ağrısı

– Hafif baş ağrısı

Bebeklerde gribe ne iyi gelir: Bebeklerde grip için doğal yöntemler:

1 – Bebeklerde grip için ne yapılır: Buharlı Hava:

Nemli hava, bebeğin solunumunu rahatlatır. Nemli hava geniz için bir avantajı olacaktır ve ılık su ile banyo yapmak mukusu gevşetmek için yardımcı olacaktır.

Çözüm:

Çocuğun yatak odasında bir nemlendirici ya da serinlik veren sis buharlaştırıcı koymak etkili olur. Bebeğin, uykuda dinlenmesi ya da o odada oynarken, yatak odasında nemlendirici veya soğuk buhar veren buharlaştırıcı bulunması bu rahatsızlık için faydalı olabilir. Ayrıca, sıcak ve buhar veren bir banyoda bebeğin küvette oyuncakları ile oyun oynamasına izin vererek belli bir süre geçirmesi, soğuk algınlığı tedavisi için yardımcı olur. 2 yaş üzeri çocuklar için, çocuğun kendini daha iyi hissetmesine yardımcı olması bakımından küvet içerisine birkaç damla mentol yağı eklenebilir. Eğer bebeğin banyo yapması için doğru zaman olmadığı düşünülmekte ise sadece küvet içine sıcak su dökülür ve banyonun kapıları kapatılarak buhar işlemi yapılır. Yaklaşık 15 dakika boyunca nemlendirilmiş bir havayı hissetmek için buharlı banyoda çocukla birlikte oturmak gerekir. Aslında bu ilaç her yaştan insanlar için kullanılabilir.

2 – Bebeklerde grip için ne yapılmalı: Buhar Losyonları:

Buhar losyonları herkes açısından özellikle gece için geçerlidir. Aynı zamanda çocukların durumunda rahatlama sağlayarak gece daha iyi uyumaları için yardımcı olur. Buhar için kullanılan losyon ürünleri 3 ay ya da daha büyük bebekler için kullanılabilir. Ticari buhar losyonları vazelin, yağlar ve okaliptüs içerir.

Çözüm:

Avuç içine az miktarda alınan buhar losyonu, bebeğin sırt, boyun ve göğüs üzerine uygulanır. Bu uygulama sırasında yavaşça yapılan masaj, bebeğin rahatlaması bakımından faydalı olabilir. Ancak, çocuğun ağız, burun ya da yüzün herhangi bir yerine ve göz çevresine uygulamak ile hassas cilt üzerine uygulamak sakıncalı olabilir.

3 – Bebeklerde gripte ne yapılmalı: Sıvılar:

Sıvıların bol alınması çocuktaki su kaybının önlenmesi için çok önemlidir. Bu durum çocuğu soğuk algınlığına karşı korumaya yardımcı olur. Bol sıvı içilmesi çocuğun burun salgılarının incelmesine neden olur.

Çözüm:

Düz su tüketilmesi bu tedavi için en iyisidir. Fakat çocuklar açısından sade su tüketmek zor olabilir ve isteksizlik yaratabilir. Bunun için daha çok çocuğun sevdiği sıvılar tercih edilebilir. Çocukların sevdiği meyve suları, saf sudan yapılan buz şekeri ve diğer sağlıklı içecekleri denemek faydalı olabilir. Anne sütü ya da biberon sütü 6 aylıktan küçük bebekler için çok önemlidir. Yani, bu ilaçların uygulanması 6 aylık ve yukarı bebekler içindir. Bu sıvıları kullanmadan önce doktora danışılması önemle tavsiye edilmektedir.

4 – Bebeklerde grip için doğal yöntemler: Tavuk Çorbaları Gibi Sıcak Sıvılar:

Sıcak sıvı almak, burun tıkanıklığını gidermek için yardımcı olur. Yapılan çalışmalarda uygulanan deneylere göre tavuk suyu çorbası içmek, soğuk algınlığı belirtilerinde rahatlama sağladığını göstermiştir.

Çözüm:

Bu tedavi için yapılan taze tavuk suyu çorba biraz sıcak olarak içilir. Ancak bu çorbaların konserve yerine ev yapımı taze olması çok önemlidir. Eğer çocuk yaş olarak 6 aydan fazla ise doğal bitki çay içmesine izin vermek faydalı olur. Ayrıca, çocuklara elma suyu ve su gibi başka sıvıları da sıcak olarak içirmek grip tedavisi için yardımcı olabilir.

5 – Bebeklerde soğuk algınlığına ne iyi gelir: Kafayı Yükseğe Kaldırmak:

Kafa bölgesini yüksek bir yere kaldırmak çocuğun rahat nefes alması için yardımcı olur.

Çözüm:

Çocuk yatak ya da beşikte uyurken kafasını yüksek tutmaya dikkat etmek gerekir. Bunun için bebeğin başının altına ek bir havlu ya da yastık koymak yeterli olabilir. Fakat çocuğun kendini rahatsız ve huzursuz hissetmemesi için kafayı yüksek yere kaldırırken aşırıya kaçmamaya dikkat etmek gerekir. Bütün bunlar sadece 1 yaşından büyük çocuklar için yapılabilir.

6 – Bebeklerde soğuk algınlığında bitkisel tedavi: Hindistan Cevizi Yağı:

Hindistan cevizi yağı, bağışıklık sistemini korumaya yardımcı olan ve aynı zamanda güçlü bir anti-mikrobiyal yağ asidi olan laurik asit içerir.

Çözüm:

Hindistan cevizi yağından birkaç damla alınır ve bebeğin burun deliklerinin etrafına hafifçe masaj yaparak uygulanır. Ancak, bebeğin solunumunda problem yaratması bakımından, burun deliklerinden yağın girmemesine çok dikkat edilmesi gerekir. Ayrıca, Hindistan cevizi yağı ile bebeğe masaj yapmak da bebeğin rahatlaması açısından yardımcı olabilir. Hindistan cevizi yağının bağışıklık sistemini güçlendirmesi bakımından, günde iki kaşık yağ ile yapılan yemeğin tüketilmesi faydalı olabilir.

7 – Bebeklerde soğuk algınlığında ne yapılmalı: Emzirme:

Anne sütüne özgü olan ve bebeği çevredeki hastalıklara karşı koruyan antibiyotik özelliği ile zengindir. Anne sütüyle beslenen bebekler, diğer bebekler ile karşılaştırıldığında daha az enfeksiyonlardan etkilendiği görülmektedir.

Çözüm:

Bebeklerin soğuk algınlığından korunması ve daha sağlıklı olması için anne sütü ile beslenmesi çok önemlidir. Bebeğin bol sıvı alması için mümkün olduğunca çok kez meme vermeye çalışmak faydalı olur. Ayrıca, bebeğin grip yüzünden tıkanan burnunu açmak için burnuna ve gözlerinin içine anne sütü fışkırtmak yardımcı olabilir. Ancak, çok fazla dökmemeye dikkat etmek belirtilmektedir.

8 – Bebeklerde gribin doğal tedavisi: Küçük Hindistan Cevizi:

Göğüs üzerine uygulanan küçük Hindistan cevizinde soğuk algınlığını geçirme özelliği bulunmaktadır.

Çözüm:

Küçük Hindistan cevizinde 7-8 adet alınır ve kabukları çıkarılır. Sonra iç tohumu alınır, ince ve yumuşak bir toz yapmak için ezilir. Elde edilen bu toza birkaç damla su eklenir ve iyice karıştırılır. Bu karışım bebeğin önce arkasına sonra göğsüne uygulanır. Soğuk algınlığı ve gribin belirtilerinde rahatlama sağlar. Bu ilaç, 1 yaşın altındaki bebekler için geçerlidir.

9 – Bebeklerde grip evde tedavi: Bal:

Bal içerisindeki özellik ile boğazı yatıştırır ve öksürüğü azaltmak için yardımcı olur. Bal, her zaman ve özellikle gece çocuklarda öksürük tedavisi için bir öksürük şurubundan daha etkilidir.

Çözüm:

Bal oda sıcaklığında sert olur, bu yüzden yumuşatmak için biraz ısıtmak gerekebilir. Bunun için ısı geçirmez kap içine bir miktar bal konur ve bir mikrodalga fırında biraz ısıtılır. Bunun yanı sıra, biraz su kaynatılır ve bu sıcak su içinde 5-10 dakika kadar kabın içindeki bal bekletilir. Sonra doğrudan bebeğe yaklaşık 1 ya da ½ çay kaşık bu sıcak baldan verilir. Ayrıca, balın içine biraz sıcak su ve limon suyu eklenir. İyice karıştırılan bu karışım bebeğe verilir. Fakat bu çözüm 1 yaşındaki ya da daha büyük çocuklar için faydalı olur. 1 yaşın altındaki bebeklere bal verilmesi sakıncalı olabilir. Hatta ölümcül hastalıklara neden olabilir ve bu nedenle kesinlikle bal kullanılmamalıdır.

Tüm bu bitkisel ve doğal çözümler kullanılmadan önce mutlaka bir doktora danışılması gerektiği unutulmamalıdır. Aksi halde istenmeyen sonuçlara neden olabilen alerjik reaksiyonlar ya da diğer yan etkiler görülebilir.

Bebeklerde Grip Nasıl Geçer: Bebeklerde Gribe Bitkisel Çözüm 2019

Bebeklerde Grip Nasıl Geçer: Bebeklerde Gribe Bitkisel Çözüm 2019
Bebeklerde Grip Nasıl Geçer: Bebeklerde Gribe Bitkisel Çözüm


Bebeklerde Grip Nasıl Geçer: Bebeklerde Gribe Bitkisel Çözüm


Bebeklerde Grip Nasıl Geçer: Bebeklerde Gribe Bitkisel Çözüm


Bebeklerde Grip Nasıl Geçer: Bebeklerde Gribe Bitkisel Çözüm


Bebeklerde Grip Nasıl Geçer: Bebeklerde Gribe Bitkisel Çözüm


Bebeklerde Grip Nasıl Geçer: Bebeklerde Gribe Bitkisel Çözüm