Bebeğim Kusuyor Ne Yapmalıyım 2019

Bebeğim Kusuyor Ne Yapmalıyım 2019
Bebeğim Kusuyor Ne Yapmalıyım


Bebeğim Kusuyor Ne Yapmalıyım ?

Bebeğim Kusuyor Ne Yapmalıyım ?

Bebeklerde Kusma Nedenleri, Yemek Yedikten Sonra Bebeklerde Kusma Neden Olur? Bebek Hastalıkları Ve Daha Fazlası Kadin.com 'da.

Doğum sonrası annelerin pek çoğunun en büyük derdi yeni doğanların bakımıdır. Özellikle de genellikle beslenme sonrasında gerçekleşen bebeklerde kusma anneleri korkutmaktadır.

Yeni doğanların gelişim sürecinde annelerin en sık karşılaştığı durum bebeğin kusmasıdır ve bu kusmalar genellikle beklenmedik anlarda gerçekleşir. Kusma çoğu zaman beslenmenin ardından gerçekleşir. Anneler için pek hoş olmayan bu durum çoğu zaman beraberinde telaş ve tedirginliği de beraberinde getirir. Özellikle ilk çocuklarına sahip olan anneler için bu telaş ve tedirginlik üst sınırlardadır. ‘’Bebeğin ne kadar kusması normal?’’,‘’ Bebeğimin mama ile beslendikten sonra kusmasını nasıl engelleyebilirim?’’  gibi sorular sıklıkla uzman hekimlere sorulmakta ya da internet ortamında araştırılmaktadır.

Bebeklerde Kusma Nedenleri

BUNUDA GÖRMELİSİNİZ:https://kadin.com/bebeklerde-reflu-tedavisi

İlk olarak bebeklerde görülen kusma oldukça normal bir durumdur. Anormal durumlar dışında telaş etmemek ya da korkmamak gereklidir. Unutmayın, sizde gerçekleşen ruh hali değişimleri bebeğinizi direkt etkilemektedir. Yapılan araştırmalar doğrultusunda yeni doğanların yaklaşık olarak %80’inin ilk üç aylık dönemlerinde ayda en az bir kere kustuğu belirlenmiştir. Tabi ki de her kusma durumu oldukça sağlıklı ve normal bir durum demek yanlış. Bazı kusmalar belirli hastalıklara ait semptom olabilir. Kusmanın bir semptom mu yoksa beslenme sonrası sindirimden kaynaklı doğal bir süreç olarak mı gerçekleştiğini belirleyen ise kusmanın şiddeti, zamanı ve miktarıdır.

Yemek Yedikten Sonra Bebeklerde Kusma

Bebeklerin yemekten sonra kusması normal kusma olarak adlandırılır. Bazı bebeklerde bu kusma miktarı bir ağız dolusu olup bir kere gerçekleşirken bazılarında birkaç kez üst üste tekrar edebilir. Bu kusmanın sebebi ise yemek borusu ile mide arasında yer alan sfinkterin henüz tam olarak olgunlaşmamasından dolayıdır. Sfinkter tam olgunlaşamadığı için yeni doğanlar atamadıkları mukuskusmayolu ile çıkarırlar.

Eğer bebeğiniz her beslenme sonrası kusma gerçekleştiriyorsa, bebeğinizin beslenme şeklini gözden geçirmelisiniz. Yavaş ya da hızlı bir şekilde mi anne sütünü emiyor ya da emzirme esnasında hava mı yutuyor? Beslenme sonrası muhakkak gazı çıkartılıyor mu?

Bebeklerde Kusma Nedenleri

Beslenme şeklinin yanı sıra çoğu yeni doğan fazla beslendiğinde de kusma gerçekleştirebilir. Çoğu anne bebeğinin kilo alması için yeni doğanın ihtiyacından fazla besleme yapmakta. Bu da bebeğin fazlalıkları kusarak midesinden atması ile sonuçlanmakta.

Eğer bebeğiniz kusarken zorlanma yaşıyor ise bu bir sağlık problemi olduğuna işarettir. Zorlanarak kusan yeni doğanlarda öğürtü ile beraber gerçekleşen kusmalar ve kusmanın sızıntı olarak değil fışkırarak gerçekleştiği görülür. Genellikle bağırsak tıkanıklığı ve mide darlığından kaynaklanan bu kusmalar acil tıbbi müdahale gerektirmektedir. Bazı durumlarda kusmuk ağız yolu ile değil burundan doğru dışarı çıktığı da görülebilir. Yüz renginde solgunluk, huzursuzluk, iştahsızlık, tedirginlik gibi belirtiler de gözlüyorsanız hekiminize danışmanız gerekmektedir.

Bebeğim Kusuyor Ne Yapmalıyım 2019

Bebeğim Kusuyor Ne Yapmalıyım 2019

Related news Bebeğim Kusuyor Ne YapmalıyımBebeğim Kusuyor Ne Yapmalıyım


Bebeğim Kusuyor Ne Yapmalıyım


Bebeğim Kusuyor Ne Yapmalıyım


Bebeğim Kusuyor Ne Yapmalıyım


Bebeğim Kusuyor Ne Yapmalıyım


Bebeğim Kusuyor Ne Yapmalıyım