Alfred Schnittke, Revizskaya Masalı. Taganka Tiyatrosunun performansı Revizskaya Masalı 2019

Alfred Schnittke, Revizskaya Masalı. Taganka Tiyatrosunun performansı Revizskaya Masalı 2019
19.07.2019

Alfred Schnittke, Revizskaya Masalı. Taganka Tiyatrosunun performansı Revizskaya Masalı 46

Alfred Schnittke, "Revizskaya Masalı". Taganka Tiyatrosu'nun performansı "Revizskaya Masalı"

Revizskaya masalı - bugün, soy araştırmalarının yapılmasında yardımcı olan mükemmel el yazması kaynaklarından biri. Ayrıca Taganka'daki Moskova Tiyatrosunun bu muhteşem performansı.

Bir revizyon masalı nedir?

Bunlar, bu belgeler için gerekli olan belgelerdir.Rus İmparatorluğu'ndaki, bir denetime tabi olan ve bir amacı olan insan sayısını hesaba katmak için - nüfusun vergilendirilmesi kaprisli. Bu dokümanlar 18-19. Yüzyıllar boyunca vardı. Revizskaya masalı, her vilayetin nüfus adları, himayeleri, soyadı ve yaşadığı tüm yaş gruplarının bir listesidir. Denetim nüfusun aynı nüfus sayımıdır. Kırsal alanda revizyonist masallar köy başkanları ve köylerdi ve şehirlerde şehir yönetiminin temsilcileri buna dahil edildi. Bu belgelerin varlığı için toplam 10 denetim gerçekleştirildi. Denetim masasında, her iki cinsiyette de erkekler ve kadınlar kendilerini yazmışlardır. Ancak özet tablolar sadece erkeklerle, kadınlar da orada yer almıyordu. Örneğin, Orenburg ilinin revizyon kitapları, 1834-1919 yılları arasında insanların bu bölgede yaşadıklarını size bildirir. Kaç tane hane, hangi mülkün yaşadığı, kaçının kadın, erkekler, çocuklar, yaşlılar. Revizsky hikayeleri Orenburg eyaleti şimdi devlet arşivinin fonlarında saklanmaktadır.

işitme masal

Toplanan bilgilerin kayıt biçimi üç kez değişti. Bu belgede bulunan kişiler, denetim ruhları olarak anılacaktır. Bu belgeler şimdi de bulunan yerlerdir şu ya da bu alanda ne olduğunu bilmek bize izin verin. Örneğin, Gözden Geçirilmesi Olemenevo, Akselmeevo, Novosyolky Yining Sloboda'dan gibi köy oluşmaktadır Tambov il durumunu listeler; köy Zhdanaya, Nikolaevka, Orman çiçekleri vb.

Ve işte NV Gogol mu?

Nikolai Vasilyevich'in neye sahip olduğunu herkes bilir"Ölü Ruhlar" adlı bir çalışma. Dolayısıyla, yazarın hayal gücüne değil, yukarıda sözü edilen gibi denetimlerin gerçekleştirilmesi sırasında gerçek tarihsel bir gerçek üzerine kurulmuştur. Sayım arasındaki aralıklarda açıklamalar yapıldı. Yani, ek denetimlerin yapıldığını söyleyebiliriz. Önceki nüfus sayımı sırasında masalda yazılan tüm ruhların varlığını tespit etmeleri istendi. Herhangi bir sebeple bir kişi yoksa (öldü vs.), bu veriler kaydedildi.

shnitke revizyon hikayesi

Kurallara göre, revizyon masallarının açıklanmasıZaten bir sonraki nüfus sayımına. Kayıp ruh bir sonraki revizyona kadar, kişi ölmüş olsa bile mevcut kabul edildi. Böylece, devlet kişi başına düşen vergi toplamını artırdı. Fakat bunun sayesinde elin kirli olması nedeniyle, bu kuralın kendi amaçları için kullanılması için mükemmel koşullar yaratılmıştır. Bu tür istismar, Nikolai Vasilyevich Gogol'un "Ölü Ruhlar" ın eserlerine yansıması gerçeğidir.

Taganka Tiyatrosu'nun "Revizskaya Tale" i

"Revizskaya Tale" - bir performans20. yüzyılın 70'lerinde Yuri Lyubimov tarafından hayatının son günlerine kadar yönettiği ve baş sahne yönetmeni olduğu Taganka Tiyatrosunda yer aldı. Performans müziği besteci Alfred Schnittke tarafından yazılmıştır, buna "Gogol-suite" denir. Taganka Tiyatrosu'nun “Revizskaya Tale” adlı eseri, Nikolai Vasilyevich Gogol'ün iç dünyasını izleyiciye, ruhunun dramını göstermek için bir hedef belirliyor. Oyundaki ana vurgu plastik çözümler üzerindedir. Oyunda "Ölü Canlar" sesinden çıkan sözler: "Rus! Benden ne istiyorsun? .. Ve neden olan her şey gözlerimin tam beklentilerini bana çevirdi? ”Böylece oyun, aynı soruyu sordu. Ülkemizde "yazar olmak" anlamına gelir.

Orenburg eyaletinin revizyon öyküleri

"Revizskaya Tale" in üretimiNikolai Vasilievich çeşitli eserlerden alıntılar - bir "Ölü Canlar", "Palto", "Bir Delinin," Genel Müfettişi "" Portre "" burun "nin Günlüğü, önce sahneden söylediği asla" Yazarın İtiraf "ve hatta bu Gogol'un metin, . bütünüyle "Tüm yazar" Oyun sadece oyun gerekmez, ama aynı zamanda - aynı anlamda tabidir sahne anlamlılık elbette, birlikte kullanılan performans olarak, aktörler üretim Meyerhold VE ana fikrini uygun olacak şekilde, oyun, belirli bir stili kullanın. Taganka Tiyatrosu kendi yolunda izleyiciyi Ölü Ruhların arsası ile sundu. "Revizskaya Tale", izleyicilerin kamusal duygunun acılığına cevap vermesini gerektiren bir yapımdır. Oyunda karakterler, çevreleyen NV'ye özgü ölümcül hareketsizliğin görüntüsünü yansıttığından, anıtlara benziyor. Gogol'ün hayatı. Şimdi "Revizskaya Tale" nin üretimi Taganka Tiyatrosu'nun repertuarından alındı.

Performans için müzik

"Yüceliğin çarpışması ve üssü onun içindedenemeler, banal kullanımı - bütün bunlar elbette beni büyük ölçüde etkiledi. Şapka, tüm şeytanların iyi bir maskesi, ruhun içine girmenin bir yolu. " İşte besteci Alfred Schnittke, Nikolai Gogol'ün çalışmaları hakkında konuştu. "Revizskaya Tale" yanlışlıkla müzikle dolu değildi. Nikolai Vasilyevich çok müzikal bir adamdı. Bu sanat formuna büyük önem verdi. Yazar müzik notasyonunu biliyordu. Eserlerinin çizimlerine göre operalar oluşturuldu. A. Schnittke "Revizskaya Tale" in yaratılışı, bir parçası olan müzik, bir parçası olan müzik, burada önemli bir rol oynar, bu sayede tiyatro sahnesinde gerekli alan ve hareket zamanı yaratılır.canlanma masalı

Müzikte hikaye

"Revizsky Tale" sırasında seslenen Suite A. Schnittke, sekiz bölümden oluşmaktadır:

 1. "Uvertürü".
 2. "Chichikov'un Çocukluğu."
 3. "Portre".
 4. "Palto".
 5. Ferdinand VIII.
 6. "Yetkililer".
 7. "Top".
 8. "Ahit."

Oyunun karakterleri

"Revizskaya Tale" oyununun baş aktörü kendisi Nikolai Vasilyevich Gogol idi. Diğer kahramanlar yazarın eserlerinin karakterleridir:

 • Pavel Ivanovich Chichikov.
 • Aksenti Ivanovich Poprichchin.
 • Andrei Petrovich Chertkov.
 • Akaki Akakievich Bashmachkin.
 • İspanyol Kralı Ferdinand VIII.
 • Adı açıklanmayan bir memur, vücudu bölüm masasında olan ve ruhun tiyatronun bulunduğu bir baltacıdır.

işitsel masal oyunu

Performansın özeti

Daha önce ses çıktıktan sonraseyirciler büyüdü ve bir çocuğun kafasına dönüşen küçük bir filiz çıktı. Bir şapka takıyor. Kafasına bir kaşıkla yulaf lapası verildi, büyük iştahla yiyordu ve yavaş yavaş devasa hale geldi. Sonra ondan bir beyefendi ortaya çıktı, ortalama ya da daha hayır. Bu Chichikov. Sahnede olup bitenlerin arka planı, para tasarrufu ve tasarruf etmeyi bilen bir çocuğun sözleri. Bir sonraki eylem "Portre" hikayesinden bir parçadır. İşte şöhretini kaybeden Sanatçı, gösterilir. O, bu çaresizlerin, layık sanat yeni çalışmalar oluşturmak için yeteneği kaybeder çünkü o dünyada hepsi için intikam almak ve tüm başyapıtlarından yok etmek için bir arzu vardır çalışır. Şimdi oyun "Palto" hikayesine aktarıldı. Yaşayan bir kadın, bu elbise değil, ama - - arkadaş, ana karakteri çok düşkün olan bir eş, giyim Bu makale başka canlanmasını alıyor. Oyunun bir sonraki kısmı "Görevliler" hikayesinin bir parçası. Bir çoğu var, hepsi aynı, isimsiz, hepsi aynı ayakta duran beyaz yakalılar ve gıcırtılı tüyler var. İnsan ruhlarının bu kadar uçsuz bucaksız bir kargaşası, bazıları, belki de, uzun zaman önce, ölü bir top sahnesi ile değiştirilir. Yine ana karakter olan sahnede, yarattığı karakterlerle çevrelenmiş, ona güldüler, yüzler çiziyor ve yüzlerini ortaya koyuyorlar.

gogol paketi işitsel hikaye

Oyun fikrinin yazarı

Yuri Petrovich Lyubimov - aktör, yönetmen,sanatsal Taganka Tiyatrosu'nun müdürü ve oyun "Revizskaya Hikayesi" yaratıcısı - Yaroslavl 30 Eylül 1917 tarihinde doğdu. 1922 yılında ailesi, ağabeyi ile ve küçük kız kardeşi Moskova'ya taşındı. 1934'te Lyubimov Moskova Sanat Tiyatrosu'nda-2 okul-stüdyoya girdi. 1936'da E. Vakhtangov Tiyatrosu'nda okula kabul edildi. Mezun olduktan sonra, 1941 yılında, Lyubimov o askerlerin moralini korumak için düzenlenen, Şarkı ve Dans Topluluğu servis ordu içine hazırlandı.Tambov eyaletinin masallarını incelemeSavaştan sonra Yury Lyubimov işe gitti.E. Vakhtangov'dan sonra tiyatroda aktör. Tiyatrodaki çalışmalara paralel olarak filmlerde rol aldı. 1959'da Yuri Petrovich kendini yönetmen olarak denedi. Onun sahnesi, baş döndürücü bir başarıydı ve Taganka'daki tiyatro başkanının yerine davet edildi.

Rollerin oyuncuları

Dikkate değer aktörler evrimleştiler"Revizskaya masal". Gogol NV, Halkın Sanatçısı Felix Antipov tarafından yetenekli bir şekilde çalındı. Ivan Bortnik Benjamin kahkaha, Boris Khmelnitsky, hem de diğer büyük sanatçılar: filmlerinde rolleri için halka bilinen aktörleri, oyun alçı.

Alfred Schnittke, Revizskaya Masalı. Taganka Tiyatrosunun performansı Revizskaya Masalı 2019

Alfred Schnittke, Revizskaya Masalı. Taganka Tiyatrosunun performansı Revizskaya Masalı 2019

Related news

 • Tırnak uzantıları için hangi materyallere ihtiyaç vardır
 • Süreyya Yalçının 10 yıllık köpeği hayatını kaybetti
 • 33. Uluslararası Ankara Müzik Festivali Başladı
 • Mükemmel dantel gelinlik nasıl seçilir
 • Cilt sarkmalarından kurtulmak için

 • Alfred Schnittke, Revizskaya Masalı. Taganka Tiyatrosunun performansı Revizskaya Masalı 53

  Alfred Schnittke, Revizskaya Masalı. Taganka Tiyatrosunun performansı Revizskaya Masalı


  Alfred Schnittke, Revizskaya Masalı. Taganka Tiyatrosunun performansı Revizskaya Masalı 94

  Alfred Schnittke, Revizskaya Masalı. Taganka Tiyatrosunun performansı Revizskaya Masalı 79

  Alfred Schnittke, Revizskaya Masalı. Taganka Tiyatrosunun performansı Revizskaya Masalı 100

  Alfred Schnittke, Revizskaya Masalı. Taganka Tiyatrosunun performansı Revizskaya Masalı 36

  Alfred Schnittke, Revizskaya Masalı. Taganka Tiyatrosunun performansı Revizskaya Masalı 22

  Alfred Schnittke, Revizskaya Masalı. Taganka Tiyatrosunun performansı Revizskaya Masalı 23

  Alfred Schnittke, Revizskaya Masalı. Taganka Tiyatrosunun performansı Revizskaya Masalı 97

  Alfred Schnittke, Revizskaya Masalı. Taganka Tiyatrosunun performansı Revizskaya Masalı 71

  Alfred Schnittke, Revizskaya Masalı. Taganka Tiyatrosunun performansı Revizskaya Masalı 92

  Alfred Schnittke, Revizskaya Masalı. Taganka Tiyatrosunun performansı Revizskaya Masalı 54

  Alfred Schnittke, Revizskaya Masalı. Taganka Tiyatrosunun performansı Revizskaya Masalı 36

  Alfred Schnittke, Revizskaya Masalı. Taganka Tiyatrosunun performansı Revizskaya Masalı 38

  Alfred Schnittke, Revizskaya Masalı. Taganka Tiyatrosunun performansı Revizskaya Masalı 41

  Alfred Schnittke, Revizskaya Masalı. Taganka Tiyatrosunun performansı Revizskaya Masalı 45

  Alfred Schnittke, Revizskaya Masalı. Taganka Tiyatrosunun performansı Revizskaya Masalı 73