Adenoid: nedir bu, semptomlar, tedavi, kaldırma 2019

Adenoid: nedir bu, semptomlar, tedavi, kaldırma 2019 Adenoid: nedir bu, semptomlar, tedavi, kaldırma

Adenoid: nedir bu, semptomlar, tedavi, kaldırma

Adenoid - nedir bu? Bu sorunun cevabı aşağıda sunulan makalede açıklanacaktır. Ayrıca, bu tür oluşumların neden iltihaplandığını ve nasıl kaldırıldığını öğreneceksiniz.bunu adenoid

Temel bilgiler

Yani, adenoid hakkında konuşalım. Bu nedir, kelimenin etimolojisini analiz ederek anlayabilirsiniz. Tıbbi terim Yunan kökenlidir. "Demir" ve "biçim" olarak tercüme edilen iki heceden oluşur. Adenoid - nedir bu? Patolojik olarak genişlemiş bir nazofaringeal veya faringeal tonsildir. İnflamasyonda, işitmeyi azaltır, burun nefeslerinde zorluk çıkarır ve diğer hastalıklara da katkıda bulunur. Bademciklerin büyümesine ne sebep olur? Bu lenfoid dokusunun hiperplazisine bağlıdır.

Nerede bulunuyor?

Farengeal tonsil nazofarenks kemerinde. Tubal, lingual ve palatine oluşumları ile birlikte, faringeal lenfadenoid halkasının bir parçasıdır. Hastanın olağan muayenesinde bu bademcik görünür değildir. Bunu gözlemlemek için (sağlıklı bir durumda), özel aletler gereklidir. Adenoidlere gelince, çıplak gözle görülebilirler. Bu patolojik olarak genişlemiş bademcikler 3 ila 7 yaş arası çocuklarda çok yaygındır.

Inflamasyon nedenleri

Daha fazla adenoid düşünürüz. Nedir, yukarıda açıklanmıştır. Şimdi başka bir soruya cevap vermeye çalışalım. Faringeal tonsiller neden iltihaplı hale gelir? Uzmanlar, adenoidin hem bağımsız bir hastalık olabileceğini hem de orofarenks ve burun boşluğu seviyesinde meydana gelen enflamatuar süreçlerle birleştiğini öne sürmektedir. Bu nedenle, bu rahatsızlığın ortaya çıkmasına neden olan pek çok nedenin olduğu güvenli bir şekilde belirtilebilir. Bunları belirlemek için öncelikle annede hamilelik sırasında meydana gelen patolojik süreçleri tanımlamak gerekir. Ayrıca, hastalığın gelişimine katkıda bulunan doğum yaralanmasının varlığını dışlamak gerekir.adenoidler nasıl kaldırılır

Bilindiği gibi, hamileliğin ilk üç ayındaSadece bir yer imi değil, aynı zamanda fetüsün tüm iç organlarının da oluşumu vardır. Bu zamanda ortaya çıkan enfeksiyon, adenoidlerin ortaya çıkması da dahil olmak üzere, oldukça kolay bir şekilde fetal gelişimin anormalliklerine yol açmaktadır. Bu arada, çocuk sahibi olma sürecinde zararlı ilaçların kontrolsüz olarak alınması, patolojik olarak genişlemiş bir faringeal bademcik görünümünde de negatif bir faktördür.

Doğum ile ilgili olarak, doğalFiziksel süreç, aynı zamanda özellikle kafa travması riski ile ilişkilidir. Kafatası hasar görürse veya genital bölgede uzun süreli bir gecikme olursa, çocuk gerekli oksijeni almaz. Sonuç olarak, zayıf doğar. Bebek, solunum yolu enfeksiyonlarına yatkın hale gelir ve bu da bademciklerde artışa neden olabilir.

Diğer nedenler

Neden burun ve orofarinkste iltihaplı adenoidler? Bu patoloji (3 yaşında ve ergenler) çocuk büyürken sürecinde gelişebilir. Bu çeşitli nedenlerden dolayıdır. Örneğin, anjin, larenjit, sinüzit ve diğer yaralardan dolayı. Burun ve orofarinkste da adenoids alerjiye yatkınlığı olan kişilerde iltihaplı hale gelebilir. Bu hastalık genellikle lenfatik diyatezi ve kronik akıntılı hastalıkların bir sonucudur. Bu arada, genellikle yutak bademcik iltihaplanması ikincisi kurşun By. Bu da enfeksiyonun yayılma yolunda doğrudan standı ilk bağışıklık organları, olmasından kaynaklanmaktadır.burundaki adenoidler

Adenoidler nasıl kaldırılır? Bu soru, söz konusu sorundan bir şekilde etkilenen birçok kişiye ilgi göstermektedir. Gerçek şu ki, normal yapısının önemli ölçüde değiştiği, iltihaplı farenjit bademciklerinin artmasıdır. Büyürken, nazofarenks boşluğuna giden yolu yavaş yavaş kapatırlar ve bu da ciddi sonuçlar doğurur.

Hastalığın belirtileri

3. sınıfın adenoidleri nelerdir? Uzmanlar böyle bir hastalığın bir günde gelişmediğini iddia ediyorlar. Bu oldukça uzun süreli kronik bir süreçtir. Adenoidler kademeli olarak artar. Büyük bir boyuta ulaştıktan sonra, hastanın tüm vücudu üzerinde belirgin bir olumsuz etkiye sahiptir. Bu hastalığın klinik tablosunda, çeşitli semptomlar geleneksel olarak izole edilir.

Genel özellikleri

3. derecede adenoidlerArtma sürecinde solunum sırasında belirgin bir oksijen eksikliğine neden olurlar. Çocuklarda farenjit tonsilleri iltihaplanırsa, çocuk çabucak yorulur ve ayrıca zihinsel ve fiziksel gelişim içinde kalmaktadır. Ayrıca bebeğin hafıza kapasitesi azalır, uyuşukluk artar. Böyle çocuklar, özellikle küçük çocuklar, irritabl ve çok whiny.3. derece adenoidler

Yerel Belirtiler

Adenoidlerin yerel belirtilerine bozuklukları içerir,onların çoğalmasından kaynaklanan (diğer bir deyişle işitme ve solunum fonksiyonlarının bozulması). Bu nedenle, aşağıdaki belirtiler bu hastalığın belirtileri ile güvenli bir şekilde ilişkilendirilebilir:

 • Bir insanın burun boyunca nefes alması zorlaşır. Ortam açıkça hastanın ağzı açıkken nasıl nefes aldığını gösterir.
 • Zor bir burun solunumundan sonra, hasta gece horlaması veya kolay bir horlama geliştirir.
 • Bir enfeksiyon adenoidlere katıldıysa, hasta nazofarenks ve burun iltihabı belirtileri gösterir. Örneğin, burun iltihabı.
 • Genişlemiş faringeal bademcikler, kulak boşluğunu ağız boşluğuna bağlayan kanalın lümenini güçlü bir şekilde kaplayabilir. Sonuç olarak, bir kişinin çok ciddi işitme kaybı yoktur.
 • Azaltılmış ses ve burun tonusu, adenoidlerin burun boşluğundan çıkışını neredeyse tamamen kapattığı durumlarda ortaya çıkar.

Ayrıca not edilmelidir kiHastalık genellikle yüz iskeletinin adenoid tipini oluşturur. Bu nasıl olur? Solunum sırasında sürekli nazal konjesyon ve çok uzun bir açık ağız, özel bir yüz ifadesine neden olan durumlar yaratır. Bu tanısı olan çocuklarda, yüz iskeleti yavaş yavaş uzar ve burun pasajları ve üst çene darlaşır. Aynı zamanda, oklüzyonun deformasyonu ortaya çıkar, çünkü dudakların tamamen kapanması gerçekleşmez. Çocuklukta patolojinin saptanmaması veya uygun önlemlerin alınmaması durumunda, iskeletin bu deformasyonu yaşam için kalır.adenoid operasyon

tanılama

Adenoidler çıkarıldı mı? Operasyon oldukça yaygın bir yöntemdir, bu sayede iltihaplı farryngeal bademciklerden kurtulmak mümkündür. Ancak, bundan önce doğru teşhis için doktora başvurmalısınız.

Bu hastalığı aşağıdaki şekillerde teşhis edin:

 • Parmak araştırması. Uzman, geçici olarak adenoid genişleme derecesini ve nazofarenksin durumunu (işaret parmağını ağzına sokarak) tahmin eder.
 • Arka rinoskopi Bu yöntem nazofarenks boşluğunu küçük bir ayna ile incelemenizi sağlar.
 • Endoskopik yöntem. Bu belki de adenoidlerin teşhisi için en bilgilendirici yöntemdir. Nazal ve orofarenksin muayenesi için özel bir cihaz kullanılır. Endoskop denir. Sadece acısız ve hızlı bir şekilde doğru tanı koymakla kalmaz, aynı zamanda ilişkili patolojik değişiklikleri de belirler.

adenoid lazer

Ameliyatsız adenoidler nasıl tedavi edilir?

Bu patolojinin konservatif tedavisiÖzel tıbbi araçların kullanımını sağlar. Kural olarak, hastalığın gelişiminin başlangıcında uygulanırlar. Bu yöntemin seçimine karar verirken, aşağıdakileri dikkate alın:

 • Bezlerde artış derecesi (1-2 derece).
 • Kronik inflamasyon belirtilerinin yokluğu.
 • Bezin fonksiyonel bozukluklarının yokluğu.

Adenoidleri tedavi etmek için kullanılan ilaçlar şunlardır:

 1. Antihistaminikler. Örneğin, "Pipolphen", "Diazolin", "Dimedrol", "Suprastin".
 2. Lokal antiseptik ilaçlar.
 3. Polivitaminik kompleksler.
 4. Fizyoterapötik prosedürler, ultrasonik akımlar, ısıtma.

Cerrahi yöntem

Muhafazakar uygulanması mümkün değilseyöntem doktorları cerrahi müdahaleye başvurur. Adenoidler nasıl kaldırılır? Operasyon başlamadan önce, yan etkilerin ortaya çıkmasını önlemek için hastanın özel muayenesi yapılır. Adenotomi lokal anestezi altında veya kısa süreli genel anestezi altında yapılır. Operasyon adenotom adı verilen özel bir cihaz ile yapılır. Lazer genişlemiş farengeal bademcik kaldırmak için kullanılır mı? Bu ekipman ile adenoidler nadiren eksize edilir. Bu arada, bu prosedür de pahalıdır.Ameliyatsız adenoidler

Adenoidleri kaldırmak için işlem basittir. Bu nedenle, komplikasyon olmadığında hasta birkaç saat içinde eve gidebilir. Bu durumda, hasta 2 gün boyunca bir yatak istirahati ve bir diyet gerektirir. Bu arada, gıda aşındırıcı olmamalı ve silinmiş formda kullanılmalıdır.

Adenoid: nedir bu, semptomlar, tedavi, kaldırma 2019

Adenoid: nedir bu, semptomlar, tedavi, kaldırma 2019

Related news

 • Kime Niyet Kime Kısmet Hırkası Nasıl Örülür
 • Patatesli Kabak Mücver Tarifi
 • Natalia Sturm - biyografi ve yaratıcılık
 • Trembler - nedir ve ne için
 • Lumia 950: açıklama, özellikler

 • Adenoid: nedir bu, semptomlar, tedavi, kaldırma

  Adenoid: nedir bu, semptomlar, tedavi, kaldırma


  Adenoid: nedir bu, semptomlar, tedavi, kaldırma

  Adenoid: nedir bu, semptomlar, tedavi, kaldırma

  Adenoid: nedir bu, semptomlar, tedavi, kaldırma

  Adenoid: nedir bu, semptomlar, tedavi, kaldırma

  Adenoid: nedir bu, semptomlar, tedavi, kaldırma

  Adenoid: nedir bu, semptomlar, tedavi, kaldırma

  Adenoid: nedir bu, semptomlar, tedavi, kaldırma

  Adenoid: nedir bu, semptomlar, tedavi, kaldırma

  Adenoid: nedir bu, semptomlar, tedavi, kaldırma

  Adenoid: nedir bu, semptomlar, tedavi, kaldırma

  Adenoid: nedir bu, semptomlar, tedavi, kaldırma

  Adenoid: nedir bu, semptomlar, tedavi, kaldırma

  Adenoid: nedir bu, semptomlar, tedavi, kaldırma

  Adenoid: nedir bu, semptomlar, tedavi, kaldırma

  Adenoid: nedir bu, semptomlar, tedavi, kaldırma

  Adenoid: nedir bu, semptomlar, tedavi, kaldırma